Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Spring Residence

- - - - -
  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#37
antonia-abc

antonia-abc

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.01.2017
Si noi am cumparat dar inca nu ne-am mutat. A durat extrem de mult sa termine finisarile interioare.

Eram curioasa daca cineva de aici este si mutat:)

#38
liviony20

liviony20

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.02.2017
Salut antonia-abc,
În cazul în care ai reușit să te muti in noua ta casa, mi-ar fi de mare ajutor o părere sincera din partea ta, avantaje și dezavantaje importante (relevante).
Îți mulțumesc,
Ionela

#39
antonia-abc

antonia-abc

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.01.2017
Salut,
Nu am reusit sa ne mutam inca. Dar iti pot spune cateva pareri despre experienta noastra.
Casele ni s-au parut foarte ok construite, am vazut materialele, izolatia, dar dupa ce semnezi antecontractul se apuca de finisari..si de aici incep problemele.
1. Noi am ales sa cumparam gresie si faianta pentru ca ei ofereau doar o varianta de gresie si doua de faianta - aveti grija ce stabiliti cu dnl Norocel. Noi am cumparat mult mai multi MP de gresie/faianta decat ne-au restituit ei bani.
2. Se poate face un proces verbal in cazul in care vreti sa schimbati chiuveta/oglinzi..etc, ceea ce e ok. In general ei pun niste modele standard.
3. Terminarea finisarilor a fost intarziata de 2 ori ceea ce pe noi ne-a incurcat, pentru ca am luat casa prin credit de prima casa si am platit 2 luni in plus de chirie. Acum depinde de prioritatile fiecaruia.
4. In ceea ce priveste notarul, din punctul meu de vedere sunt "prieteni" cu dezvoltatorul si daca nu aveti multe cunostinte pot fi multe clauze in castigul lui. Eu regret ca nu am insistat sa mergem la un alt notar care poate fi impartial.

Sper sa va ajute.

#40
liviony20

liviony20

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.02.2017
Salut,
Am înțeles că ar exista o taxa lunara de 200 Ron alocată per casa pentru paza, acces, sistem de supraveghere video și întreținerea zonei verzi. Cunoaște cineva mai in detaliu acest aspect?

Multumesc,
Ionela

#41
costachesorin

costachesorin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.02.2010
Salut,
In urma discutiilor avute cu dezvoltatorul am inteles ca nu exista o asemenea taxa. Dupa finalizarea ansamblului locatarii vor lua o decizie in acest sens.

#42
liviu2001

liviu2001

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.11.2012
In contractele de v-c nu e stipulat nimic de acest aspect? O taxa de mentenanta sau ceva care sa va tina legati de dezvoltator? Daca este, atunci e cam rau. Daca nu, e simplu,gospodarire in regie proprie. O asociatie de proprietari, un om angajat pt mentinerea spatiilor verzi,un contract cu cineva pt deszapezire si gata. Trebuie doar vointa si inyelegere. Cu maxim 30 de lei pe luna de casa cred ca s ar putea rezolva totul. O sa mai reprogramez si eu o intalnire cu dezvoltatorul, sa vad ce mai e nou si cum mai arata complexul. Poate cine stie... Imi voi schimba impresia si voi achizitiona una . :)

#43
Ela007TM

Ela007TM

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.01.2012
Buna ziua!
Aveti poze din interior? cu casa tip 2 sau cu tip3 ? Posted Image

#44
liviu2001

liviu2001

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.11.2012
Intrebare. Terenul din fata vilei neingradit ce regim are? In contractul de v-c el apartine casei banuiesc deoarece nu ar ramane 450 amprenta plus cel ingradit. Asta la o prima vedere. Am trecut duminica pe acolo si m am uitat putin. Aveti stipulat in contract ca nu se poate inchide? E frumos cu el deschis dar traim in Romania nu in state, totusi. Ideea este frumoasa, sa intri direct in casa dar mie unul mi se pare cam riscant, dpdv al sigurantei. D l stefan cu care am vb la telefon nu era disponibil si paznicul complexului avea telefonul inchis dupa xum m a anuntat el. Deci am putut doar sa ma uit putin in unele care erau in constructie. Cei care v ati cumparat aici va rog spuneti si voi mai multe detalii. Bune si rele... Apa, putul la ce adancime este? E apa dura sau e ok? Trebuie luata instalatie de dedurizare a apei pt a nu va trezi peste cativa ani ca va sunt pli e tevile de piatra.?? Etc...

#45
mikhail76

mikhail76

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 14.06.2014

View Postantonia-abc, on 02 februarie 2017 - 18:55, said:

Si noi am cumparat dar inca nu ne-am mutat. A durat extrem de mult sa termine finisarile interioare.

Eram curioasa daca cineva de aici este si mutat:)

Mutat vineri! Cu doi pitici, bagaje inca nedesfacute (sau desfacute de ei), casa arata ca dupa ciclon. :)

#46
geo_24yo

geo_24yo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.02.2015
Salut mikhail76, te rog dupa  ce te mai linistesti, sa ne dai si noua detalii si impresii. Am de gand sa iau o casa tip 2 si vreau sa stiu ce parere ai si tu. Multumesc

#47
Bogdan121988

Bogdan121988

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.02.2017
Aveti idee daca se poate negocia putin pretul ?

#48
Ela007TM

Ela007TM

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.01.2012

View Postmikhail76, on 22 februarie 2017 - 09:33, said:

Mutat vineri! Cu doi pitici, bagaje inca nedesfacute (sau desfacute de ei), casa arata ca dupa ciclon. Posted Image
Buna! pentru ce tip de locuinta ai optat? Asteptam impresii/detalii, te rugam :)

#49
mikhail76

mikhail76

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 14.06.2014

View Postgeo_24yo, on 22 februarie 2017 - 21:34, said:

Salut mikhail76, te rog dupa  ce te mai linistesti, sa ne dai si noua detalii si impresii. Am de gand sa iau o casa tip 2 si vreau sa stiu ce parere ai si tu. Multumesc


#50
mikhail76

mikhail76

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 14.06.2014

View Postgeo_24yo, on 22 februarie 2017 - 21:34, said:

Salut mikhail76, te rog dupa  ce te mai linistesti, sa ne dai si noua detalii si impresii. Am de gand sa iau o casa tip 2 si vreau sa stiu ce parere ai si tu. Multumesc

View PostEla007TM, on 27 februarie 2017 - 13:59, said:

Buna! pentru ce tip de locuinta ai optat? Asteptam impresii/detalii, te rugam Posted Image
Salutare din nou.

Sa le luam pe rand:
Locuinta tip 1, achitata in luna noiembrie. Termenul din antecontract nu a fost respectat, as fi putut cere dublul avansuui, insa eu voiam casa. :)
Ce a primat in cazul meu:
-voiam locuinta in ansamblu, sa nu ma trezesc ca toarna cineva un bloc langa mine;
-voiam sa aiba drumurile interioare betonate, am destui prieteni care stau pe strazi desfundate care ma suna sa ii scot la sosea.

Probleme: asteptati-va la depasiri de termene pentru orice. Cauza: dezvoltatorul (Stefan YUAN) a angajat un antreprenor general, care a subcontractat la randul sau catre altii, pe bucati, toate etapele constructiei.
Dupa cum va spuneam, casa mea e achitata la inceptul lui noiembrie. Mi-am propis sa ma mut in februarie, am si reusit sa fac asta, insa nu aveam gard, poarta, contract la gaze, lumina, cablu.
In prezent am gaze, care sunt furnizate de dezvoltator (e distribuitor de gaze pe zona, deci nu doar revanzare servicii), pentru electricitate sunt conectat la organizarea de santier (pene dese de curent, etc), cablul (fibra optica) este acum instalat de Telekom, insa, desi am semnal in casa, nu pot incheia inca contrctul, pentru ca nu figureaza ca lucrare terminata.
Apa este din put individual sapat in spatele casei, are duritatea de 25 grade germane, asa ca o statie de dedurizare ar fi foarte indicata.

Daca luati casa pe credit, nu va grabiti cu semnarea pana nu aveti (cam) totul gata, altfel platiti degeaba la credit si nu va puteti muta.
Daca vreti modificari fata de proiectul original, va trebuie nervi de otel: ori stati langa muncitori cand fac instalatiile, gresie, faianta, orice, ori luati legatura cu echipa de muncitori, si le explicati lor direct ce si cum. Am incercat si verbal, si in scris, si pe mail cu cei doi ingineri care sunt aici, unul din partea dezvoltatorului, unul din partea antreprenorului (Salutari, dl I.M!), nu a fost chip sa astupe o alimentare cu apa pt masina de spalat in baia de serviciu, sau sa mute un intrerupator din stanga in dreapta usii, desi le-am spus personal, de la stadiul de "la rosu", cum vreau sa fie cele doua repere.

Concentratia de Dorei in echipele de muncitori este extrem de ridicata: toarna trotuarul si uita sa bage cablurile pe dedesupt, electricianul se curenteaza cand monteaza lustra (a folosit surubelnita tester doar dupa ce i-am zis eu), aseara, dupa pichet facut la dl I.M,  Dorel electrocutatul a venit si a bagat cablurile pe sub trotuar, si au fost astupate santurile din curte; Dorel al meu  a desfacut 3 cabluri (lumina, stalpul din fata casei si hidrofor) si a legat la loc numai doua (stalpul din fata casei si lumina), asa ca apa ioc. A venit pe intuneric, a legat apa, numai ca acum, cand va scriu, hidroforul nu mai functioneaza, desi e curent.

Multe astfel de povesti, intrebati punctual, incerc sa va raspund.

Mihai

View PostBogdan121988, on 25 februarie 2017 - 19:34, said:

Aveti idee daca se poate negocia putin pretul ?
Nu am incercat, insa nu cred ca reduce, vad ca sunt destui clienti.

View Postliviu2001, on 21 februarie 2017 - 10:42, said:

Intrebare. Terenul din fata vilei neingradit ce regim are? In contractul de v-c el apartine casei banuiesc deoarece nu ar ramane 450 amprenta plus cel ingradit. Asta la o prima vedere. Am trecut duminica pe acolo si m am uitat putin. Aveti stipulat in contract ca nu se poate inchide? E frumos cu el deschis dar traim in Romania nu in state, totusi. Ideea este frumoasa, sa intri direct in casa dar mie unul mi se pare cam riscant, dpdv al sigurantei. D l stefan cu care am vb la telefon nu era disponibil si paznicul complexului avea telefonul inchis dupa xum m a anuntat el. Deci am putut doar sa ma uit putin in unele care erau in constructie. Cei care v ati cumparat aici va rog spuneti si voi mai multe detalii. Bune si rele... Apa, putul la ce adancime este? E apa dura sau e ok? Trebuie luata instalatie de dedurizare a apei pt a nu va trezi peste cativa ani ca va sunt pli e tevile de piatra.?? Etc...
Cu privire la teren, desi am cumparat, nu m-am gandit niciodata sa inchid partea din fata. Sincer sa fiu, nici nu stiu regimul lui juridic, trebuie sa ma uit prin contract. Acolo e fosa, pe acolo trec conductele de gaze, fibra optica. Un gard nu rezolva prea mult problema securitatii la o casa pe pamant. Geamurile sunt cele mai vulnerabile, inclusiv cele de la etaj.

Apa e din a doua panza freatica, in cazul meu la 32 m adancime, duritate 25 grade germane.

Mihai

#51
tom1

tom1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 02.03.2017
Salut,

Am observat pe site-ul lor ca tipul 2 are pret de 72900 E fata de 69900 E acum 1 saptamana. Din cate am inteles nu prea mai sunt case tipul 2 disponibile insa a crescut pretul! Are cineva mai multe detalii?
Daca apa are 23 grade germane atunci este bine. De pe la 18-20 gg incepe apa sa fie dura, parca. Probabil o sa dau o tura in weekend sa vad cum arata complexul pe viu.

Dupa cum a zis si Mihai referitor la intarzieri, ma gandesc ca daca as plati acum avansul cel mai probabil m-as putea muta in decembrie, ceea ce este cam mult.
Ramane de vazut.

Bye,

#52
Bogdan121988

Bogdan121988

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.02.2017
Buna seara,
Acum ca cererea este mare pentru tipul 2 de constructie se pare ca a mai adaugat 3000E ca de asa se face , chinezul sa romanizat .Posted Image
Nu mai sunt case dimponibile in acest moment , se mai construiesc 20 (10 tip 1 si 10 tip2) dar acestea sunt la faza de obtinere a autorizatiei de constructie .

#53
robertica

robertica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.04.2005
Buna ziua,
Si noi ne-am mutat in decembrie 2016 si pana acum putem spune ca suntem multumiti de casa (tip 1).
Intr-adevar, finisajele sunt un fel de test al rabdarii - daca reusesti sa supravietuiesti fara cel putin un atac vascular inseamna ca poti sa treci peste orice in viata :). Recomandarea mea e sa stati cu muncitorii pe santier ca sa iasa cum trebuie (tot nu veti scapa de intarzieri si nervi dar macar rezultatul final iese cat de cat bine).
Pentru cei care s-au mutat deja am creat un grup inchis pe facebook: https://www.facebook...06950319708333/ - ma gandesc ca poate fi util sa avem un astfel de grup in care sa putem discuta chestiuni legate de complex si sa ne invitam la gratare in weekenduri :))

Daca faceti precontractul puneti (fara grija) cel mai lung termen pentru semnarea contractului. Daca luati prin credit imobiliar aveti grija la evaluare - stipulati clar in precontract data la care se va face evaluarea imobilului si sa cereti penalizari (data la care finisajele interioare trebuie sa fie gata - gresie, parchet, apa, centrala termica, grupuri sanitare, calorifere, balustrada scara interioara). Verificati in special lucrarile instalatorilor - in special caloriferele - adica, chiar daca e cald afara dati drumul la centrala si bagati apa in instalatie sa vedeti pe unde curge (nu e o chestiune de "daca curge" ci pe unde).

Toate bune si succes!

Robert

#54
Clau0

Clau0

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.03.2017
Buna,


Suntem interesati de o casa tip 2 dar cum nu mai sunt disponibile ne-am ales lotul si urmeaza sa inceapa constructia la finalul lunii martie.
A mai luat cineva in acest regim ?
Am vazut ca ansamblul rezidential apartine de judetul Giurgiu (sat Bacu, comuna Joita, judet Gurgiu). Pe site-ul lor nu se mentioneaza acest lucru si nici la telefon nu ne-au spus atunci cand i-am intrebat de adresa. Cu ce impacteaza viata de zi cu zi (impozite, taxe, scoala etc).
Cum este iarna in privinta dezapezirii ?
Este de incredere dezvoltatorul ?

Multumesc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate