Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Spring Residence

- - - - -
  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#73
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017
Văd că nu prea postează lumea pe aici dar pe șantier se construiește continuu.
Asta înseamnă că tot ce s-a scos la vânzare s-a și vandut.
Lucru bun că se va termina mai repede de construit și după aia liniștea se va așterne pe comunitate.

#74
spar1acus

spar1acus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 04.11.2007
da se construiesti continu pana la rosu pe urma incepe nebunia:))...

#75
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017

 spar1acus, on 02 august 2017 - 17:41, said:

da se construiesti continu pana la rosu pe urma incepe nebunia:))...
Dacă nu vă cu supărare ne puteți spune în ce constă nebunia:))...!
Să nu murim proști nu de alta!

#76
spar1acus

spar1acus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 04.11.2007
ma refer  cand se intra la interioare, finisaje, sanitare

gresia , fainta si parchetul la mine au mers repede

#77
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017
Am înțeles.
Până la roșu sunt doar zidarii și după aia lucrează mai multe echipe în paralel și pare o nebunie pentru cei care nu sunt de meserie.

#78
slat3r

slat3r

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 15.05.2008
Exista pana la urma cineva mutat aici sa ne dea impresii?

#79
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017
După cum vezi toți cei care s-au mutat își văd de treaba lor fericiți că dacă ar fi avut probleme ar fi scris câte în lună și câte în stele peste tot nu doar aici pe topicul dedicat.
Cred că vei avea cea mai bună impresie despre ansamblul rezidențial când vei vorbi cu agenții de vanzari și îți vor spune:ne pare rău dar s-a vândut tot.

Edited by owl1960, 08 September 2017 - 11:09.


#80
antonia-abc

antonia-abc

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.01.2017
Au tot fost spuse pareri si bune si rele daca va uitati in paginile precedente.
Se vinde tot pentru ca este un pret mic fata de alte zone.
Si problemele nu sunt cu constructia in sine (cel putin momentan), ci cu oamenii, incepand de la chinez, notar, inginer, muncitori (doar unii sunt seriosi si fac treaba de calitate), lipsa de siguranta, santier cu multa mizerie..
Exista si parti bune dar trebuie facute compromisuri, sa ai nervi tari si multa rabdare.

#81
slat3r

slat3r

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 15.05.2008
Multumesc, antonia-abc. Bufnita saraca e ori agent interesat, ori din echipa constructorului, ori vreun ratacit cu duhu. Anunturile astea de la Spring sunt pe piata pe toate site-urile imobiliare, duplicate de zeci de ori, de cel putin un an. Crezi ca vand ei (voi) in Bacu la mama drq asa rpd si oricui?

1. N-as lucra cu notarul constructorului
2. La semnarea vreunui contract as pune si eu termene si termeni clari daca vrea sa imi vanda mie ceva - ex: cand e gata lucrarea x, se refac finisajele daca prezinta erori sub forma y sau de exemplu zice vanzatorul ca la anu face gradinita - punem clauza in contract si la anul daca nu apare gradinita cerem daune in instanta.
3. Oricum verific casele (executia si planurile) cu un constructor si cu un inginer structurist - am vazut ce se construieste in Romania.

O sa ma duc pana la mama drq si eu sa vad casele, complexul, traseul si sa iau pulsul si revin cu pareri, poate se mai intreaba cineva ce e cu astia.

#82
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008

 slat3r, on 09 septembrie 2017 - 02:16, said:

Multumesc, antonia-abc. Bufnita saraca e ori agent interesat, ori din echipa constructorului, ori vreun ratacit cu duhu. Anunturile astea de la Spring sunt pe piata pe toate site-urile imobiliare, duplicate de zeci de ori, de cel putin un an.

O sa ma duc pana la mama drq si eu sa vad casele, complexul, traseul si sa iau pulsul si revin cu pareri, poate se mai intreaba cineva ce e cu astia.
Sa te duci in we daca nu esti casnic. In cursul saptamanii e coada de iesit in centura de minim 25min.

#83
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017

 slat3r, on 09 septembrie 2017 - 02:16, said:

Multumesc, antonia-abc. Bufnita saraca e ori agent interesat, ori din echipa constructorului, ori vreun ratacit cu duhu
Vai cătâ drăgălașenie din partea ta.
E acum nu am timp dar când ajung acasă am să-ți dau un răspuns complet la toate frământările tale ca să vezi cât de sărac cu duhul sunt.
Cu stimă userule!

#84
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017

 slat3r, on 09 septembrie 2017 - 02:16, said:


1. N-as lucra cu notarul constructorului

Probabil ai vrut să spui cu notarul dezvoltatorului?
Ce nu pricepi tu atotcunoscătorule e că:
-dacă îți vând eu ție casa mea tu poți alege orice notar pentru că notarul citește actul casei mele verifică legalitatea actului și redactează contractul de vânzare cumpărare.După ce semnam contractul eu plec acasă cu un contract original și cu asta basta în schimb tu pe lângă un contract original pleci acasă și cu actul casei mele ca ulterior să poți demonstra proveniența casei cumpărate.
Pentru că notarul citește și verifică actul casei mele și redactează contractul de vanzare cumpărare tu vei plăti minimul prevazut de lege ca taxă de cumparare.
-dacă dezvoltatorul îți vinde o casă pe un teren el dezvoltatorul trebuie să se ducă la un notar cu toate actele de proprietate și proveniență ale tuturor parcelelor comasate într-un singur teren pe care se construiește ansamblul rezidențial.
O parcelă de 10000 mp poate fi formată și din 20 de parcele cumpărate pe rând în timp de la 20 de persoane diferite.
Așa că notarul trebuie să verifice toate actele ca ulterior să nu apară nereguli ce pot sfârși cu procese și daune.
Așa că dezvoltatorul dacă merge cu tine la un notar care vrei tu va dura și va costa suplimentar faptul că notarul trebuie să studieze tot istoricul parcelei pe care este construită casa pe care vrei tu să o cumperi din ansamblul rezidențial.
Dacă mai vrei lămuriri și pentru celelate probleme continuam!
Și încă ceva dacă vrei informații întâi citește topicul cap coadă că nu stă nimeni să facă rezumate pentru comozii care iau topicele de pe forum la rând!

#85
adi2001

adi2001

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 02.04.2005
Buna ziua,

as fi interesat de solutiile folosite pentru filtrarea apei, ce tipuri de filtre ati folosit, daca sunt fiabile, la cat timp ati schimbat cartusele filtrelor?

   Cordial

#86
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017

 slat3r, on 09 septembrie 2017 - 02:16, said:

3. Oricum verific casele (executia si planurile) cu un constructor si cu un inginer structurist - am vazut ce se construieste in Romania.
E la faza asta mi-ai plăcut că apelezi la specialiști și nu îți dai tu cu părerea.
Nu ai nevoie decât de un structurist pentru liniștea ta și cum vilele sunt în diverse stadii de construcție o să vezi pe viu toate fazele.

#87
antonia-abc

antonia-abc

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.01.2017

 adi2001, on 10 septembrie 2017 - 14:52, said:

Buna ziua,

as fi interesat de solutiile folosite pentru filtrarea apei, ce tipuri de filtre ati folosit, daca sunt fiabile, la cat timp ati schimbat cartusele filtrelor?

   Cordial
Buna,

Am incercat cu filtre la hidrofor la inceput dar problema a fost ca apa era foarte dura, si riscam sa stricam electrocasnicele (se depune foarte mult calcar), asa ca am ales sa montam un dedurizator.
Cred ca pe termen lung asta e cea mai buna solutie. Daca il puneti si de la inceput, inainte sa mobilati e si mai bine:)

#88
nemltumitu

nemltumitu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 17.01.2010
Intr-adevar dedurizatorul este Solutia. Referitor la discutia de mai sus, Dl Yuan, dezvoltatorul, accepta si alt notar decat al lui. In alta ordine de idei, orice persoana care pune conditii ( dezvoltator/constructor/ comparator ) poate primii raspuns negativ din partea cealalta. pe principiul "nu vrei, nu cumpar / cumperi".

#89
adi2001

adi2001

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 02.04.2005

 antonia-abc, on 11 septembrie 2017 - 11:53, said:


Buna,

Am incercat cu filtre la hidrofor la inceput dar problema a fost ca apa era foarte dura, si riscam sa stricam electrocasnicele (se depune foarte mult calcar), asa ca am ales sa montam un dedurizator.
Cred ca pe termen lung asta e cea mai buna solutie. Daca il puneti si de la inceput, inainte sa mobilati e si mai bine:)

Buna ziua,

Va mulțumesc pentru răspuns. Înțeleg faptul că în afară de filtre este absolut necesar și un dedurizator. Unde anume se poate/recomanda montarea, in căminul tehnic sau in casa? Îmi puteți recomanda un model anume?
Va mulțumesc.

#90
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008
Dedurizatorul se alege in functie de numarul persoanelor care vor folosi apa. Este ditamai instalatia, de obicei se pune in beci undeva pe langa put. Atentie unde ii faceti scurgerea, NU este recomandat sa duceti saramura in fosa. Solul este lutos si putin abosorbant, daca deversati periodic in fosa si dren apa rezultata din spalarea ciclului de dedurizare in timp apa probleme de drenare.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate