Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Spring Residence

- - - - -
  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#55
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,998
  • Înscris: 29.09.2008

 Clau0, on 19 martie 2017 - 12:23, said:

Buna,

Suntem interesati de o casa tip 2 dar cum nu mai sunt disponibile ne-am ales lotul si urmeaza sa inceapa constructia la finalul lunii martie.
A mai luat cineva in acest regim ?
Am vazut ca ansamblul rezidential apartine de judetul Giurgiu (sat Bacu, comuna Joita, judet Gurgiu). Pe site-ul lor nu se mentioneaza acest lucru si nici la telefon nu ne-au spus atunci cand i-am intrebat de adresa. Cu ce impacteaza viata de zi cu zi (impozite, taxe, scoala etc).
Cum este iarna in privinta dezapezirii ?
Este de incredere dezvoltatorul ?

Multumesc.
Drumul se dezapezeste in zona, nu ai de ce sa iti faci probleme. De scoli nu stiu, insa partea care are impact este ca pt orice tip de hartie pt adm financiara trebuie sa te plimbi la Giurgiu. Sa inscrii masina sau daca iti comanzi ceva din strainatate [ebay/ amazon] vine la un oficiu postal din oras Giurgiu. Impozitul si gunoiul sau ce mai e le poti plati in sat, dar cam atat, pt restul actelor la Giurgiu.
Impozitele sunt ceva mai mici decat in Bucuresti dar nu stiu cat de mult te ajuta ca dai cu 30lei mai putin pe an la casa sau 10 lei mai putin la masina.

#56
Monik05

Monik05

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.03.2017
Buna seara. Urmeaza sa facem si noi demersurile pt achizitionarea unei case tip 3 duplex. Avem mari emotii si speram sa fie totul bine. Mare coincidenta. O prietena s-a mutat de anul trecut din toamna si este multumita. Gazele pe luna in jur de 400 ron, zona linistita, curte maricica fata de ce gasim in Rosu si Chiajna. Ma sperie acel perete vecin ... sper sa nu aud vecinii sforaind sau sa avem parte de vecini galagiosi la maxim. La noi nu e graba cu mutatul dar emotiile sunt mari. Am retinut in postarile anterioare ceva de pamant... in contract banuiesc ca o sa stipuleze ca si pamantul intra in pretul casei. Din ce a zis dl. Yuan care a parut un om cu ganduri mari, ne-a placut. Parc, gradinita, azil de batrani privat, MegaImage. Semnal am inteles ca nu prea e in acea zona. Abia astept sa fie toata zona locuita.

#57
tom1

tom1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 02.03.2017
Buna,

Ca sa raspund punctual: peretele vecin n-ar trebui sa te sperie dintr-un singur motiv - daca te uiti pe planul casei tipul 3 poti observa ca baia si scara sunt situate la peretele comun, deci in caz ca n-ai de gand sa adormi in baie, zgomotul o sa fie decent, zic eu. Evident, conteaza si ce vecini ai. Din ce-am vazut, ca nu-i cunosc, oamenii din complex par chiar in regula.

Terenul/pamantul face parte din pretul casei, asta ca sa-ti mai elimini din dubii. Cu costul gazelor nu pot sa ma pronunt ca nu stau acolo, deocamdata, iar Yuan are ganduri marete intr-adevar, cate din ele se vor realiza ramane de vazut. Semnal la telefon este, parca la Orange e mai puternic, nu pot sa zic clar, iar la Vodafone eu am avut 1-2 liniute cand am fost pe acolo, deci e discutabil.
Toate ca toate, poate parea o decizie buna mutarea in acest complex in lipsa de alte variante viabile, fiecare decide ce-i bine pt. el; si eu am indoielile mele referitor la dezvoltarea ulterioara a zonei/complexului + viata cu apa din put, fosa septica, electricitatea pe timp de iarna (pica des in zonele rurale), transport si alte prostii la care nu m-as gandi daca-s sta la bloc.

Bye,

Edited by tom1, 27 March 2017 - 21:40.


#58
geo_24yo

geo_24yo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.02.2015
Si noi speram sa luam o casa tip 2 (dar mai durează puțin). Habar nu am ce înseamnă fosa, cati mc are? Cat de des trebuie golita?  si cat costa?
La faza cu curentul,  am văzut ca au post de transformare si poate nu o sa avem probleme mari  in această privința.

#59
Monik05

Monik05

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.03.2017
Buna seara. Am o prietena ce locuieste acolo din toamna anului trecut. La fosa septica nu au intervenit inca, in jur de 400 ron gazele pe luna pt iarna ce a trecut, camera matrimoniala mai necesita un calorifer deoarece este mai friguroasa. Noi urmeaza joi sa facem antecontractul dar inca nu stim ce lot sa alegem pt. duplex.

#60
amarius81

amarius81

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.09.2007
Salut, vreau sa va intreb si eu de acte.
Vreau sa semnez un antecontract si am vazut ca intabularea nu este facuta si nici drumul de acces nu este donat catre promarie, va trebui sa il predea...
La voi cum a fost?

#61
nemltumitu

nemltumitu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 17.01.2010
sal. pentru ca sunt interesat de o casa in acest complex, am vorbit cu ei si am aflat : mai sunt disponibile vreo 10 case ( sau loturi, ca unele parcele nu au inca fundatia turnata ); drumul de acces este in folosinta, acum este al proprietarului urmand a-l preda administratiei locale ( am inteles ca dupa ce se vand toate ); 2 persoane care locuiesc acolo au confirmat costurile mici cu incalzirea pe sezon de iarna ( aprox 400 lei ), finisajele lasa de dorit ( adica se putea si mai bine ); fosele au 2000 litrii si sunt ecologice ( se folosesc pastile cu bacterii ne-patogene ), stiu persoane care utilizeaza de 1 an nu au avut nevoie de vidanja; de curent nu stiu nimic; de gaz am am inteles ca dezvoltatorul este si distribuitor local; de firma de constructii nu stiu nimic; dezvoltarea complexului s-ar putea face doar spre bacu, dar nu e sigur, spre dragomiresti fiind o panta ( sau cum sa o descriu ) care coboara catre rau ( apropo, cei care au cumparat, ati vazut un studiu geotehnic ? se poate surpa "malul" ?); de transport am inteles ca din ora in ora merge microbuz de la Bacu spre Bucuresti; semnal la vodafone e slab, ca internet in schimb au de la Telekom ( FIBRA !  cum promoveaza cei de acolo, de parca nu stim cum merge netu de la astia :P ); posibil ca pe viitor sa fie in complex magazin alimentar si gradinita. si apa curenta ( conducta ).

acum, cineva care sta acolo poate ne poate da info cu privire la drum ( cum e scris in acte si daca banca - in cazul unui credit - a cerut ceva suplimentar ), poate reconfirma calitatea finisajelor si costurile cu incalzirea, si ce ma mai intereseaza pe mine ar fi notarul, se poate alege sau lucreaza doar cu notarul lui ? constructorii se incadreaza in termen ?

va rog, orice informatie este binevenita

#62
spar1acus

spar1acus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 04.11.2007
Salut,

mie nu mi-a cerut nimic suplimentar de la banca, finisajele sunt cum sunt daca ai buget de 30 lei prentru G/F/P clar nu o sa te incadrezi.... daca iti place ce au ei scapi de niste cheltuili..... de costurile cu incalzirea.... am vb cu vecinu de langa mine care a prins iarna ... in jur de 4 mil . La notar nu stiu ce sa zic daca se poate schimba ... dar vb cu Stefan ajungeti la un numitor comun si asta e.
CU incadratul in termen nici o sansa .. pui cel putin 2 luni..... cel mai trist e ca te duci sa vezi ce au vazut baietii si sunt saptamani cand nu s-a intamplat nimic.

Edited by spar1acus, 03 July 2017 - 18:03.


#63
nemltumitu

nemltumitu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 17.01.2010
Salutare. Am semnat pana la urma,dupa cateva saptamani de informare. stim la ce sa ne asteptam. Întradevăr constructia inainteaza greu, sunt si multe incepute in acelasi timp. Avantaj ca dl yuan e foarte deschis, aproape la orice. Sper si constructorul sa fie la solicitarile noastre. Bafta tuturor!

#64
spar1acus

spar1acus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 04.11.2007
Salut,

la mine nu au fost probleme tot ce am vrut sa modific am modificat/ schimbat .... trebuie doar sa te tii un pic de capul lor sa te mai duci din cand in cand pe acolo... chiar daca uita sa-ti faca ceva .. iti modifica la instalatii adica: priza asta dincolo .. chiuveta nu vine aici( uite planul.... mie mi-au spart ca na nu s-au uitat pe plan ).

#65
ando01

ando01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 17.12.2006
Salut,
Cu programul prima casa la ce sume se incadreaza ratele, stiu ca este in fuctie de avans, dar plecand de la o rata minima (5% presupun) si mai departe, nu sunt sigur ca te poti baza pe calculatoarele ce le gasesti pe site-urile bancilor, si totodata daca un duplex este la pret de 60k de euro iti da banca atat sau te poti trezi cu o evaluare mai mica?

Edited by ando01, 07 July 2017 - 19:06.


#66
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017
Fost,vazut,ramas impresionat.
Casele au fundatiile stalpii  centurile grinzile si planseele de beton supra dimensionate si facute fara nici o economie de materiale.
Nicaieri nu am vazut in noile ansambluri rezidentiale case construite pentru vanzare in serie cu o structura de rezistenta supradimensionata.
Bineinteles ca se mai construiesc case asa sau mai bine dar doar de persoane cu bani multi pe regie proprie pentru ei si nu pentru vanzare.
Eu cred ca va mai trebui sa astept pentru ca nu se mai construiesc duplexe si cum sunt in prag de pensie o casa mai mare nu imi trebuie.
Bineinteles ca m-am trecut pe lista de asteptare ca am unde sa stau dar gata m-am saturat de oras.
Abia astept sa faca primul duplex sa imi cumpar jumatatea mea si sa fac din tot terenul din jurul casei gradinite cu flori.

Edited by owl1960, 07 July 2017 - 20:19.


#67
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Nu ma exprim vis-a-vis de calitatea caselor, dar....ca profan, as avea 2 probleme: 1) este la dracu' in praznic; 2) groapa de gunoi este la cativa km departare.

Edited by edi10000, 07 July 2017 - 21:22.


#68
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017

 edi10000, on 07 iulie 2017 - 21:21, said:

dar....ca profan, as avea 2 probleme: 1) este la dracu' in praznic; 2) groapa de gunoi este la cativa km departare.
1)Eu momentan stau pe soseaua Giurgiului dar as vrea o juma de duplex pentru la pensie.Restul care vor acolo ma gandesc ca lucreaza prin zonele industriale din zona.Ai vazut cate zone industriale sunt si cate firme sunt?
2)Gropi de gunoi sunt peste tot oriunde.
La groapa se pune un rand de gunoi un rand de pamant moloz beton si etc din constructii demolari.Asa ca nu e chiar asa!

#69
nemltumitu

nemltumitu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 17.01.2010
De la spring pana la o gura de metrou sunt aprox 10 km care mi se par decenti. Ca nu e trafic cum e pe berceni si ca nu e asa de cunoscuta/căutată zona asta cred ca este un plus. Groapa de gunoi într-adevăr este o problema. In Chiajna si Militari se simte ocazional miros de la ea.

#70
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Asta este plusul?Ca nu este trafic?Dar pe unde intri in Bucuresti?Nu te infingi tot in traficul din Militari?
Compari Berceniul cu Spring care se afla la mama naibii?Macar in Berceni mai ai un autobuz si mai ales un metrou?
Eu am la IMGB si chiar saptamana trecuta ma certam/contraziceam cu un prieten care si-a luat la Rotar,langa Pacii.
Si imi spunea ce nasol e la mine ca e trafic si balamuc.
Am intrat ieri la 6 in oras de pe autoatrada si era blocat traficul pe ambele sensuri pe Iuliu Maniu.
Prin urmare,care este avantajul ca iti cumperi in Militari,Berceni,Spring sau nu mai stiu eu unde?
Traficul si balamucul sunt la fel peste tot,chiar daca platesti 60000 sau 1200000 pe un apartament.
Si 10 km pana la metrou mi se pare o distanta mai mult decat serioasa mai ales daca ai un job si depinzi de un program de munca.


#71
nemltumitu

nemltumitu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 17.01.2010
Da, vad ca nu m-am exprimat bine, ma refeream la Comuna Berceni.Te "certai/contraziceai cu un prieten" - pai nu ai nimerit bine aici sa te mai certi cu cineva. Nu-ti convine nu cumperi. Cei care sunt interesati vad si avantaje ( in functie de nevoia fiecaruia ) nu doar balamuc, lipsa metrou si... mama naibii.

#72
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Corect.Fiecare cumpara in functie de nevoi,posibilitati,preferinte.
Eu spuneam de comparatia cu alte zone,chiar si Comuna Berceni.
Vii din Berceni,te infingi in centura si astepti o gramada.Vii din Spring,te infingi in Iuliu Maniu sau nu stiu pe unde.
Ideea e,ca cine lucreaza in Bucuresti,oriunde ar cumpara,tot in aglomeratie va ajunge.
Tocmai de aceea nu vad rostul comparatiilor cu alte zone/cartiere.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate