Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook
 sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?
 Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?
 

Recomandare Stil

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
ProSkills

ProSkills

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 12.12.2015
Salut am 20 ani si as vrea sa ma apuc si eu sa practic arte martiale fara performanta sau turnee doar asa de plictiseala si sa invat lucruri noi intrebarea este ce sport mi-ati recomanda? Imi place Muay Thai insa am inteles ca este greu si risc sa plec acasa destul de rupt in bataie de la antrenamente :)). Care stil este mai usor si mai putin riscant? ( ma refer sa nu plec chiar vanat mereu)

#2
M0D3

M0D3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 22.03.2009
Incearca stilul "fuga cu evitarea obstacolelor" si vei scapa de fiecare data neatins (sau hai, doar usor vanat).

#3
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015
Vorbeste cu Mircea Badea,asta a batut tot si nu a patit nimic.

#4
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
Arte Martiale in Sibiu : http://fasport.gsp.r...-martiale/Sibiu

#5
RCG

RCG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 20.09.2006
Mergi pe Ashihara sau Enshin.

#6
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,121
  • Înscris: 09.01.2007
aikido

#7
southpaw88

southpaw88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 16.01.2016
Daca vrei sa inveti ceva care te-ar putea ajuta si pentru autoaparare, iti recomand bjj, box, kickboxing/muay thai, astea sunt artele martiale care au avut cel mai mult success in mma(si luptele libere sunt bune insa nu prea gasesti sali pt adulti). Alte alternative ar fi karate, judo sau taekwondo (in care inveti niste lovituri de picior super misto, rupte din filmele cu bruce lee). Nu iti pierde vremea cu aikido sau alte 'arte martiale' care cad in categoria bullshido.
Si ce ai auzit de muay thai  sunt de obicei un mituri la fel ca si in cazul boxului, acu depinde si de sala insa in general nu iei bataie de la nimeni si nici nu iti rupe nimeni nasul daca nu alegi sparring, si chiar daca faci, te poti intelege sa luptati la 50%. Sau nu faci sparring deloc, e ok, multi se antreneaza asa.

#8
spacemarcian

spacemarcian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 28.08.2005
Si eu as recomanda cum spunea si @southpaw88  BJJ, muay thai par mai eficiente. Am ajuns la postul asta pentru ca si eu ma gandeam sa ma apuc de ceva sport de contact.
  • in generala am facut Judo (era foarte plictisitor - It's like watching flies fuck)
  • la 12 - 13 ani am facut lupte libere (destul de sec)
  • la 15 - 16 ani Ninjutsu vreo 2 ani si mi-a placut foarte mult - veneam destul de ciufulit acasa, vanatai mereu, mai luam cate un pumn in diferite locuri - mi-am dezvoltat destul de mult reflexele si puteam sa fac lucruri interesante (sarituri, prize .. etc) - antrenamentul era destul de apropiat de situatii reale si faceam mult antrenament in natura (faceam antrenamente intr-un parc cu plata asa era inainte si saream mereu gardul in scop de antrenament :-) ) . Cel mai mult imi placea faptul ca se foloseam la antrenamente tot felul de arme, katane scurte, stelute, tuburi de suflat cu diferite chestii , ghiare pt catarat, aveam si ceva costum de ninja complet era destul de frumos mai ales la varsta aia. Nu mai imi aduc aminte de ce am renuntat sa merg.
Nu am testat niciodata cat de eficienta este ce am invatat in situatii reale -  nu sunt o fire conflictuala si am un fizic care in general descurajeaza amatorii iar unde sunt profesionistii de scandal in general eu nu sunt.

Am mai participat de diferite antrenamente pentru arte martiale, dar majoritatea par niste dansuri coordonate. Pare foarte interesant BJJ , dar parca nu am chef sa ma tavalesc pe jos cu tot felul de persoane dubioase. (i'm to old for this shit)

Cum vad eu lucrurile:
- daca vrei ceva mai select cu oameni mai culti mai interesanti , mergi pe arte martiale mai clasice: karate, judo, aikido, kendo .. etc (majoritatea probabil nu sunt eficiente, daca vine unul care stie ceva box sau sa dea cu punul pe "neveu" nu cred ca mai apuci sa faci piruiete si eschive  cum se fac ln salile de arte martiale )  - cunosc tot felul de karatisti cu burta sunt foarte sigur ca daca vine unul de la tara rosu in obraz antrenat doar prin munca fizica da cu el de pamant de nu se mai ridica niciodata

-  daca vrei ceva eficient mergi pe box, BJJ, "MMA", KEMPO, kickboxing .. etc - (eu nu as merge la o astfel de sala pentru ca in general sunt tot felul de persoane dubioase - sau cel putin asa par in pozele de la antrenamente :-) )

Aikido si restul artelor martiale:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/j4sB7KLx_bs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/yXIBi_lszsg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XW_J4IYf7SM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sa ne anunti ce ai decis!

Edited by spacemarcian, 19 January 2016 - 23:45.


#9
southpaw88

southpaw88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 16.01.2016
Daca vrea sa se intalneasca cu oameni culti si interesanti sa se duca la un club de lectura. Nu iti pierde vremea cu genul de arte martiale pe care le-am mentionat anterior, steven segal e centura neagra cu x dani in aikido, urmareste una din demonstratiile sale recente si o sa intelegi la ce ma refer.

#10
ptsct

ptsct

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 04.12.2015

View PostProSkills, on 09 ianuarie 2016 - 17:43, said:

Salut am 20 ani si as vrea sa ma apuc si eu sa practic arte martiale fara performanta sau turnee doar asa de plictiseala si sa invat lucruri noi intrebarea este ce sport mi-ati recomanda? Imi place Muay Thai insa am inteles ca este greu si risc sa plec acasa destul de rupt in bataie de la antrenamente Posted Image). Care stil este mai usor si mai putin riscant? ( ma refer sa nu plec chiar vanat mereu)
Sursa : youtube World Karate Federation
Rika Usami ( nascuta pe 20 Februarie 1986...)Medalie de Aur Campionatul Mondial de Karate 2012 Paris - Franta - Kata Individual.
Kata : Chatanyara Kushanku
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/iiiznDpoapQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by ptsct, 29 February 2016 - 22:11.


#11
DraculescuDraculescu

DraculescuDraculescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 31.07.2015

View PostProSkills, on 09 ianuarie 2016 - 17:43, said:

Imi place Muay Thai insa am inteles ca este greu si risc sa plec acasa destul de rupt in bataie de la antrenamente Posted Image). Care stil este mai usor si mai putin riscant? ( ma refer sa nu plec chiar vanat mereu)
La inceput, nu prea conteaza ce stil de lupta(serios) alegi... oricum o sa pleci rupt in bataie acasa de la antrenamente. Posted Image
Nu cauta un stil de lupta.. usor si putin riscant ca te apuci degeaba de treaba.

Iti recomand MMA sau Muay Thai-ul. De ce? Sunt eficiente intr-o situatie reala.

View Postsouthpaw88, on 16 ianuarie 2016 - 18:05, said:

Si ce ai auzit de muay thai  sunt de obicei un mituri la fel ca si in cazul boxului, acu depinde si de sala insa in general nu iei bataie de la nimeni si nici nu iti rupe nimeni nasul daca nu alegi sparring, si chiar daca faci, te poti intelege sa luptati la 50%. Sau nu faci sparring deloc, e ok, multi se antreneaza asa.
Ce rost mai au artele martiale fara sparring?

Edited by DraculescuDraculescu, 01 March 2016 - 10:19.


#12
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,121
  • Înscris: 09.01.2007
mai bine mereti la sala, trageti de fiare
astea cu izmene japoneze va gadila frumos egoul dar cu ce finalitate ?!
bataia e bataie si e nasoala
astea cu kata & shit sunt ca berea fara alcool, te amagesti ca faci chef cu apa chioara

#13
DraculescuDraculescu

DraculescuDraculescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 31.07.2015

View Postoverseas, on 01 martie 2016 - 10:55, said:

mai bine mereti la sala, trageti de fiare
astea cu izmene japoneze va gadila frumos egoul dar cu ce finalitate ?!
bataia e bataie si e nasoala
astea cu kata & shit sunt ca berea fara alcool, te amagesti ca faci chef cu apa chioara

am un amic de 1.75 si vreo 80 de kg care face arte martiale(kickboxing,mma,taekwondoo) de pe la vreo 13-14 ani(acum are 23)
i-a dat pe la sfarsitul lui decembrie somn unei gorile(vreo 1.90 si 100kg) in doi timpi si trei miscari

nu e suficient sa fii mare ca sa poti bate pe cineva; este un avantaj... dar nu e suficient
invatatul artelor martiale seamana oarecum cu invatatul conducerii unei masini... la inceput analizezi fiecare miscare; dupa suficient exercitiu miscarile devin automatisme

Edited by DraculescuDraculescu, 01 March 2016 - 11:31.


#14
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,121
  • Înscris: 09.01.2007

View PostDraculescuDraculescu, on 01 martie 2016 - 11:27, said:

am un amic de 1.75 si vreo 80 de kg care face arte martiale(kickboxing,mma,taekwondoo) de pe la vreo 13-14 ani(acum are 23)
i-a dat pe la sfarsitul lui decembrie somn unei gorile(vreo 1.90 si 100kg) in doi timpi si trei miscari

nu e suficient sa fii mare ca sa poti bate pe cineva; este un avantaj... dar nu e suficient


daca te uiti la ce am scris, nu am pomenit de marime
la zmardoiala importanta e agresivitatea
unul agresiv va obtine rezultate indiferent de stil
prietenul tau ar fi obtinut rezultate si daca facea box
de curiozitate, ce i-a aplicat lu' goriloiu ? sa nu-mi spui ca 3 picioare din 1 saritura

#15
DraculescuDraculescu

DraculescuDraculescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 31.07.2015

View Postoverseas, on 02 martie 2016 - 11:58, said:

daca te uiti la ce am scris, nu am pomenit de marime
la zmardoiala importanta e agresivitatea
de acord - cu coniditia sa aiba cat de cat exercitiu(cateva miscari, forta si rezistenta)

View Postoverseas, on 02 martie 2016 - 11:58, said:

de curiozitate, ce i-a aplicat lu' goriloiu ? sa nu-mi spui ca 3 picioare din 1 saritura
vreo 2-3 pumni in cap

Edited by DraculescuDraculescu, 02 March 2016 - 17:39.


#16
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,121
  • Înscris: 09.01.2007

View PostDraculescuDraculescu, on 02 martie 2016 - 17:36, said:


vreo 2-3 pumni in cap

asta e ideea
nu i-a aplicat nici Gheara Tigrului Bengalez, nici Schema 16 de Kung Fu Secret
conteaza omul NU stilul

intrebarea nu e CE STIL ?
intrebarea e CINE SUNT & CE VREAU ?

#17
DraculescuDraculescu

DraculescuDraculescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 31.07.2015

View Postoverseas, on 02 martie 2016 - 11:58, said:

unul agresiv va obtine rezultate indiferent de stil
depinde

#18
southpaw88

southpaw88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 16.01.2016

View PostDraculescuDraculescu, on 01 martie 2016 - 10:18, said:

Ce rost mai au artele martiale fara sparring?
Hmm nu stiu, intreab-o pe Rhonda Rousey care a fost campioana UFC ani de zile, nu facea sparring si a reusit sa faca si vreo cateva adversare ko.
Sparringul este cel mai realism mod de a te antrena pentru o lupta dar nu e musai sa-l faci, nici un antrenor nu te obliga, de chestia asta se plangea initiatorul - ca se sperie sa nu ia bataia pe acolo dar nu-l forteaza nimeni sa faca sparring.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate