Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardu si bacsisu
 Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon
 installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono
 Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...

A fost lansat MX Linux 23.3
 

Asistenta sociala in Norvegia si cazul familiei Bodnariu

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
3987 replies to this topic

#1333
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,683
  • Înscris: 07.04.2010

 Kroghy, on 09 ianuarie 2016 - 14:03, said:

de copiii mulsumanilor nu ma pronunt pt. ca nu stiu
dar copiii crestinilor care ii spala pe creier prin dus la biserica si pus sa spuna rugaciuni si cruci sigur trebuie luati de langa familiile pentru ca ii tortureaza psihic
Fabule.
Nimic nu le tortureaza mai mult psihicul decat ruperea de familie.
Pana la urma ii invata ceva rau ortodoxia? Cum mai exact ii manipuleaza si tortureaza?

#1334
dapix1234

dapix1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,118
  • Înscris: 15.11.2012

 Claudiu_J, on 11 ianuarie 2016 - 11:23, said:

Deci din 2011 nu s-a rezolvat inca;  Ce sa zic altceva decat ca probabil aia au luat copiii extrem de motivat; Banuiesc ca nimeni nu poate tine copiii sechestrati 5 ani fara o decizie definitiva;

Ci a fost un caz unde au luat copiii si dupa 7 ani tribunalul a dat o decizie in favoarea parintilor.
Si-au luat copii dupa 7 ani. Mai bine ii lasa acolo..  lol

#1335
cap_tepos

cap_tepos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 08.05.2006
Daca reactiile norvegienilor sunt bazate doar pe banuieli, sunt de acord, sunt disproportionate.

Daca insa violenta fizica (chiar lovituri peste ceafa sau presupus si cea verbala) si indoctrinarea religioasa se dovedesc a fi reale, reactia norvegienilor mi se pare foarte corecta. Trebuie sa pricepem odata si odata ca aceste "metode de educatie" nu fac altceva decat sa schilodeasca sufletele.

#1336
Claudiu_J

Claudiu_J

    Too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,207
  • Înscris: 13.05.2008

 dapix1234, on 11 ianuarie 2016 - 11:26, said:


Ci a fost un caz unde au luat copiii si dupa 7 ani tribunalul a dat o decizie in favoarea parintilor.
Si-au luat copii dupa 7 ani. Mai bine ii lasa acolo..  lol

 dapix1234, on 11 ianuarie 2016 - 11:26, said:


Ci a fost un caz unde au luat copiii si dupa 7 ani tribunalul a dat o decizie in favoarea parintilor.
Si-au luat copii dupa 7 ani. Mai bine ii lasa acolo..  lol

Care caz? Ai un link?

#1337
she_wolf

she_wolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,601
  • Înscris: 10.12.2014

 tomaso, on 11 ianuarie 2016 - 09:16, said:

Ești sigură că ăla care a scris nu este chiar el un hoț de copii?   O jigodie care trăiește de pe urma exploatării copiilor furați de la părinți?   Un pedolfil spurcat în slujba barnavetului?
De unde știi că ăștia nu își fac propaganda pentru a pare oițe blânde?

Pe bune, cum să ai încredere în cineva care trăiește acolo?   Ce credibilitate poate avea un asemenea om, atât timp cât el suportă acel regim și este complice cu torționarii?


hai, ma, Tomaso... Cand te citesc pe tine, parca il vad pe Liam Neeson in Taken :lol: Orice fata ar vrea sa te aiba de tata :P

#1338
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,715
  • Înscris: 08.10.2015
Enighel, n ai prins esenta din post ul meu, las o balta!

#1339
she_wolf

she_wolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,601
  • Înscris: 10.12.2014

 wizardofoz, on 11 ianuarie 2016 - 09:35, said:

E greu de facut afirmatii d-astea.
Cind bagi mina in foc natura a inventat un mecanism de aparare: ai un senzor care transmite un impuls la creier - durere - care genereaza un impuls motor care te face sa smucesti mina din foc si sa nu o tii acolo inca 3 secunde ca sa te arzi, infectezi si mori. Dupa citeva incercari nu mai faci, reflexul e format.
Cind te smucesti din mina parintelui si sari in strada sau te urci pe casa nu exista acest feedback. El vine de la parinti care aplica durerea ca sa formeze un reflex. Altfel poti sa mori.
Mecasnimul reflexului nu exista intimplator, e baza invatarii si baza educatiei la nivel primitiv. Nici idee pedepsei fizice nu e intimplatoare.



Aha, interesant.
Dar ce legatura are saritul de pe acoperis cu faptul ca niste copii primesc palme peste ceafa, pentru ca se cearta pe jucarii?

#1340
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

 Daco_Get, on 11 ianuarie 2016 - 11:21, said:

Exista informatii rezonabile in care sa se arate ca s-a abuzat de catre serviciul respectiv ?
Nu stiu, exista? Sincer, eu nu stiu, desi citesc stirile si presa pe subiect de cand s-a lansat "hype-ul".
Momentan, tot ce am citit despre cazul asta (ca, de altfel si despre alte cazuri) prezinta MEREU doar povestea ca fiind vazuta dinspre parinti. Asta, in mintea mea, suna ca un dezechilibru in cantarirea faptelor, prin urmare nu am cum sa ma pronunt daca ceea ce a facut respectiva institutie norvegiana este acoperit 100% de lege sau nu, daca este un abuz sau nu.... momentan doar este un fapt si atat. Nu cred ca exista nimeni pe topicul asta cu un bagaj de fapte necesar si suficient incat sa ajunga la o concluzie absoluta.

Edited by ro_explorer, 11 January 2016 - 11:34.


#1341
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,735
  • Înscris: 30.01.2008

 Claudiu_J, on 11 ianuarie 2016 - 11:27, said:




Care caz? Ai un link?

Mai multe cazuri cu probleme:
http://investmentwat...their-families/

Some of problematic ‘cases’:
– Brazilian mother forced to flee to her country’s embassy in Norway after officials try to take her daughter, 3, into care ‘for not eating like a Norwegian’ –  http://www.dailymail...-Norwegian.html
– Christian Family Gets 5 Children Taken Away by Gov’t for Teaching God Punishes Sin – http://www.christian...hes-sin-151693/
– Polish ‘Rambo’ rescues kid from foster care –  http://www.thelocal....rom-foster-care
– Norwegian Christian couple accused of ‘indoctrinating’ children have them removed –  http://www.christian...moved/71869.htm
– Indian couple have children taken away by Norwegian social workers because they fed them with their hands – http://www.dailymail...ting-hands.html
Read more of their stories at  http://www.stopbarnevernet.com/stories

#1342
Arkenton

Arkenton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,646
  • Înscris: 04.01.2015

 vio69a, on 11 ianuarie 2016 - 03:03, said:

Felicitari.
Normal ca nu ti-ai pune copilul in pericol.
Si nu cred ca  nu ai face asta doar sa nu ti-l ia "aia", ci ca asa simti.
De altfel nimeni nu trebuie sa se teama ca "aia " le iau copii, daca nu sunt de loc motive.


Evreii, nici ei nu dau motive prin comportarea lor familiara si sociala
sa se poata spune ca este vreun pericol pentru copii lor.
Si da, este un stat care grija si de aia mari si de aia mici.
Acasa si  in diaspora.

O secta ultrareligioasa, fanatica, evul mediu , Lev Tahor (Inima pura), a tot fost alungata din America in Canada, din Canada in Guatemala din Guatemala mai departe, dar asta e alta poveste, poveste cu lucruri urate, mai ales pentru copii.
Viorico, io ma bucur ca incepi sa nuantezi. La inceput erai cam acra .
Mai trebuie sa se dumireasca si Enigelu cum sta treaba. Dar vad ca la ea e ceva mai greu.
Cand am auzit prima data cazul asta, anul trecut, mi-am spus ca era o exagerare si ca-i o stire aiurea, dar cand eram pe punctul sa mut canalul am auzit ca e vorba si de un bebelus de trei luni.
Cand am auzit amanuntul asta am inlemnit. Primul gand a fost "O fi vrut si aia sa-l arunce pe geam de la etaj, de i l-au luat aia? Cum sa iei bebelusul de la sanul mamei in alte conditii !!??"
Neavand incredere in stire m-am apucat sa citesc pe net. Si a inceput sa se zbarleasca parul pe mine.

 she_wolf, on 11 ianuarie 2016 - 08:14, said:

Sunt convinsa acum ca aia cu binele copilului din Norvegia fac si abuzuri, dar ce am citit zilele astea aici, sa fereasca Dumnezeu...

Pai, articolul e foarte echilibrat si traitorul in Norvegia care il scrie explica ca in Norvegia chiar se are in vedere binele copiilor.
Esti sigur ca pe asta ai vrut sa-l pui? Posted Image
Tu chiar esti convinsa, sau doar declari ca esti convinsa pentru ca toata lumea e de partea cealalta?

daca erai convinsa nu faceai aici apel la autoritate. Aveai ceva indoieli.
Pentru ca nu are nicio relevanta ce spune traitorul ala cata vreme faptele barencurului dovedesc altceva.
Iar faptele barnecurului ti-au fost aratate in mod repetat aici.
Da? Deci faptele concrete invalideaza orice alta teorie a traitorilor de acolo. Poa sa fie cinci milioane de traitori care spun ca nu-i asa. Nu are  nicio relevanta nici numarul lor si nici faptul ca locuiesc acolo.

Edited by Arkenton, 11 January 2016 - 11:38.


#1343
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,735
  • Înscris: 30.01.2008

 ro_explorer, on 11 ianuarie 2016 - 11:32, said:

Nu stiu, exista? Sincer, eu nu stiu, desi citesc stirile si presa pe subiect de cand s-a lansat "hype-ul".


Up!

#1344
Claudiu_J

Claudiu_J

    Too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,207
  • Înscris: 13.05.2008

 dapix1234, on 11 ianuarie 2016 - 11:26, said:


Ci a fost un caz unde au luat copiii si dupa 7 ani tribunalul a dat o decizie in favoarea parintilor.
Si-au luat copii dupa 7 ani. Mai bine ii lasa acolo..  lol

 Daco_Get, on 11 ianuarie 2016 - 11:35, said:


Mai multe cazuri cu probleme:
http://investmentwat...their-families/

Some of problematic ‘cases’:
– Brazilian mother forced to flee to her country’s embassy in Norway after officials try to take her daughter, 3, into care ‘for not eating like a Norwegian’ –  http://www.dailymail...-Norwegian.html
– Christian Family Gets 5 Children Taken Away by Gov’t for Teaching God Punishes Sin – http://www.christian...hes-sin-151693/
– Polish ‘Rambo’ rescues kid from foster care –  http://www.thelocal....rom-foster-care
– Norwegian Christian couple accused of ‘indoctrinating’ children have them removed –  http://www.christian...moved/71869.htm
– Indian couple have children taken away by Norwegian social workers because they fed them with their hands – http://www.dailymail...ting-hands.html
Read more of their stories at  http://www.stopbarnevernet.com/stories

Ne poti da cazul ala cu 7 ani; Pe bune, deci chiar nu am chef sa discut despre tot felul de abuzuri inchipuite; Da-mi link-ul ala cu cazul ala solutionat dupa 7 ani; Atat;

#1345
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,735
  • Înscris: 30.01.2008

 Claudiu_J, on 11 ianuarie 2016 - 11:37, said:




Ne poti da cazul ala cu 7 ani; Pe bune, deci chiar nu am chef sa discut despre tot felul de abuzuri inchipuite; Da-mi link-ul ala cu cazul ala solutionat dupa 7 ani; Atat;
Pai nu am vorbit eu despre el.
Eu am vorbit de cazul cehesc unde copii sunt luati din 2011 si cazul nu este solutionat nici in ziua de azi -2016.

#1346
she_wolf

she_wolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,601
  • Înscris: 10.12.2014

 MembruAnonim, on 11 ianuarie 2016 - 11:30, said:

Enighel, n ai prins esenta din post ul meu, las o balta!


Ba am prins-o foarte bine. Pur si simplu vrei sa demonstrezi ca in tara aia nu exista absolut nicio siguranta si ca poti fi un parinte cat de bun, e degeaba, copiii iti sunt in pericol. Cum poti crede asa ceva????

Si de ce nu comentezi nimic in legatura cu ce a zis fetita, ca mama a lovit-o cu piciorul si de aia are semn pe spate? :) Si asta ti se pare ok?

Mai, non-esticii sunt niste persoane foarte tolerante si destul de credule, pot fi cu usurinta pacaliti, pentru ca ei, spre deosebire de estici, nu au fost nevoiti sa isi fabrice mecanisme de supravieturire in regimuri totalitare.
De aceea, probabil ca au crezut fara probleme parintii care au spus ca fetita a cazut pe scari si au inchis paranteza aceea.
Sunt convinsa insa ca dupa aceea s-au adaugat alte si alte file in dosarele copiilor, de s-a ajuns in situatia absolut oribila in care TOTI cei 5 copii sa fie luati de langa parinti, inclusiv bietul bebelusul ala de cateva luni.
Tu nu iti dai seama cam ce motive au putut exista pentru ca un bebelus sa fie luat de langa mama lui? Asta mi se pare ceva teribil si ceva care probabil e lasat pentru ultima si cea mai disperata solutie...
Da Doamne sa se dovedeasca ca nu e asa, imi doresc enorm sa nu fie asa si copiii aia sa se intoarca acasa, dar, asa cum e acum situatia, tare cred ca sunt mult mai multe intamplari decat declara tatal.

#1347
mihnearau

mihnearau

    viitor banat

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,485
  • Înscris: 19.12.2015

 she_wolf, on 11 ianuarie 2016 - 11:41, said:

Si de ce nu comentezi nimic in legatura cu ce a zis fetita, ca mama a lovit-o cu piciorul si de aia are semn pe spate? Posted Image Si asta ti se pare ok?

asta e de ras! daca cineva te loveste cu piciorul in spate si lasa semne sunt 2 variante:
-are picior de felina cu ghiare
-a lovit-o de i-a fracturat coloana

#1348
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,867
  • Înscris: 07.02.2003

 MembruAnonim, on 11 ianuarie 2016 - 10:34, said:

Muta te pe aria de religie, draga, ca esti off topic.
Nu a revenit asupra nimic, e doar propaganda. Nu mai da tu indicatii ce trebuie sa facem, mentalitatea defecta e a calor care imbuiba creierul copiilor cu tampenii nu a celor care ii protejeaza.

 Daco_Get, on 11 ianuarie 2016 - 10:50, said:

PraguePost/ Jan Simonsen: Simonsen: Norwegian Embassy makes gross bluff about Norwegian child protection
Propaganda. Faptul ca un politician critica un sistem nu inseamna ca aia mint sau ce zic aia acolo. Critica este un aspect democratic si normal dar nu atrage dupa sine invalidarea lui.

 Claudiu_J, on 11 ianuarie 2016 - 11:01, said:

Aaa, ca mai vine o psiholoaga si le baga cuvinte in gura ambasadei, mda,....
Dar ia uite ce zice ambasada aia:
"Ordine de plasament
Un ordin de plasament este emis de către Consiliul regional de Protecție Socială sau de către Tribunalul Districtual numai atunci când copilul a fost supus unei neglijențe grave, maltratare sau abuz. În plus, ordinul de plasament trebuie să fie necesar și în interesul superior al copilului.
Plasarea unui copil în afara căminului familial, fără consimțământul părinților, este întotdeauna o măsură de ultimă instanță. Un raport recent al Consiliului Europei arată că Norvegia este printre țările cu număr scăzut de copii aflați în îngrijire alternativă.
Părinții au dreptul la un proces echitabil, inclusiv un avocat plătit de către guvern, dreptul de a fi audiați și de a contesta decizia Consiliului la Tribunalul Districtual. O dată pe an părinții au dreptul să depună cerere pentru revocarea ordinului de plasament."
In niciun caz rahatul pe care il papa aia cu gura mare;
Mi se pare just si corect. E clar ca s-au intmaplat chestii grave, nu actionau aia doar asa la chestii marunte sau banuieli dupa cum ne spune propaganda.

Edited by andreic, 11 January 2016 - 11:53.


#1349
she_wolf

she_wolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,601
  • Înscris: 10.12.2014

 Arkenton, on 11 ianuarie 2016 - 11:36, said:


Tu chiar esti convinsa, sau doar declari ca esti convinsa pentru ca toata lumea e de partea cealalta?

daca erai convinsa nu faceai aici apel la autoritate. Aveai ceva indoieli.
Pentru ca nu are nicio relevanta ce spune traitorul ala cata vreme faptele barencurului dovedesc altceva.
Iar faptele barnecurului ti-au fost aratate in mod repetat aici.
Da? Deci faptele concrete invalideaza orice alta teorie a traitorilor de acolo. Poa sa fie cinci milioane de traitori care spun ca nu-i asa. Nu are  nicio relevanta nici numarul lor si nici faptul ca locuiesc acolo.


In orice sistem exista erori si abuzuri regretabile si condamnabile.
Depinde insa care e procentul abuzurilor si erorilor.
Daca se intampla cate un abuz odata la nu stiu cat timp, iar restul deciziilor sunt intr-adevar spre binele copiilor si scoaterea lor din medii care le pot face real mult rau, nu poti invalida intregul sistem.
Am mai zis, e ca la vaccinuri. Exista un numar infim de copii care fac poliomielita dupa vaccin, dar tocmai vaccinul e cel care a salvat muuult mai multi copii de boala.
E trist, e dezolant, dar stii matale, cam toate-s triste pe Pamantu' asta.

#1350
Arkenton

Arkenton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,646
  • Înscris: 04.01.2015

 she_wolf, on 11 ianuarie 2016 - 11:41, said:

Tu nu iti dai seama cam ce motive au putut exista pentru ca un bebelus sa fie luat de langa mama lui? Asta mi se pare ceva teribil si ceva care probabil e lasat pentru ultima si cea mai disperata solutie...
Da Doamne sa se dovedeasca ca nu e asa, imi doresc enorm sa nu fie asa si copiii aia sa se intoarca acasa, dar, asa cum e acum situatia, tare cred ca sunt mult mai multe intamplari decat declara tatal.
Hai ca nu esti chiar pierduta. Inca se mai poate face ceva pentru tine.
Informeaza-te, ia-o de la capat, ca au trecut faptele pe langa tine si nu le-ai vazut.Posted Image

si lasa prostia cu penticostalii si mai stiu eu ce, inainte sa fie penticostali, aia sunt oameni.
ai suferi si tu la fel, daca ti-ar lua cinvea copiii.
nevasta-mea, ortodoxa, e oripilata. nici nu-si poate imagina prin ce trec oamenii aia.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate