Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Programul Prima Casa 2016

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
13175 replies to this topic

#55
Dudza

Dudza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 27.08.2009
Buna ziua
Avem si noi un dosar depus la banca pentru Prima casa - dar pentru o casa (in Iasi). Deoarece actele dezvoltatorului dureaza enorm de mult, riscam sa depasim termenul stabilit prin antecontract. Problema mea este : In antecontract suntem si eu si sotul trecuti, deoarece avand si doi copii, nu se incadreaza doar unul singur cu venitul pentru a sustine creditul. Sotul insa lucreaza in afara orasului si nu poate veni zilnic acasa, vine cam la 2-3 saptamani, daca nu o luna.
Totusi, in lipsa lui, sunt multe acte, unele notariale care trebuie semnate si de el. De exemplu, acest act aditional la promisiunea de cumparare. Fara de care nu pot sa merg la banca sa cer rezervare de fonduri. Stiti daca exista posibilitatea ca sotul sa imi faca o procura prin notar si sa mi-o trimita si eu sa pot semna act aditional de prelungire pentru promisiunea de cumparare. Va fi de acord juristul bancii?

Am vrea sa facem rezervare pentru ca, din cauza timpului, casa nu poate fi finalizata, si desi am avea actele gata intr-o saptamana doua, nu putem chema evaluator. Si pentru ca nu se stie ce se va intampla cu programul. Deja de la banca ni se spune ca s-ar putea sa se schimbe avansul cerut de program.... stiti ceva de genul?
Si inca o intrebare - exista riscul sa se anuleze Prima Casa 2016? sa renunte de tot la acest program?

Multumesc

#56
cornek

cornek

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 05.11.2009
Din câte știu eu și ce am citit pe net referitor la prima casa poate soțul dvs să vă facă o procura sa-l reprezentați.
Nu se va termina programul prima casa în 2016, se va termina doar dacă se termina plafoanele și nu le vor suplimenta.

#57
Catalin2o14

Catalin2o14

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 06.02.2016
Este cineva care face credit cu Marfin bank?Ce parere aveti despre ei?

#58
AlexandraCilta

AlexandraCilta

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.02.2016
Buna! Aveti idee ce banci acorda credite Prima Casa navigatorilor?

#59
GGGeorgiana

GGGeorgiana

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 09.02.2016
Buna ziua,

va rog mult sa ma ajutati cu o parere.
De mai bine de un an imi caut un apartament cu 3 camere. Vreau sa fie bloc nou ca.. na, bag o viata bani in el. Pana acum m-am uitat cu sotul meu pe internet si am fost si la un targ imobilair, dar nu gasesc ceva care sa imi placa. De vreo luna de zile am inceput sa ma uit si pe forumuri, dar mai tare ma sperie ce am gasit pe aici...
am ajuns sa nu mai am rabdare sa caut si se pare ca noi nici nu avem mult timp sa ne ocupam de asta si as vrea sa-mi gasesc o agentie ca lumea
cunoasteti vreuna? Si de ce as alege-o?

Va multumesc anticipat!

#60
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Pentru apartamente noi nu o sa gasesti o agentie sa ti le prezinte pe toate. Fie acestea se vand direct de la dezvoltator fie ansamblurile au propria agentie...

Ar trebui sa specifici si ce buget aveti si ce zona va intereseaza.

#61
GGGeorgiana

GGGeorgiana

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 09.02.2016
da, mi-e clar ca este o piata mare si ca lucrurile sunt impartite. Dati-mi atunci niste nume de agentii sau de ansambluri ok, daca stiti. eu auzisem ca ar fi ok Galaxy sau unii Coldwle...
ma intereseaza zonele de la metrou Iancului la Stefan cel Mare. noi am vrea un 3 camere decomandat,cu 2 bai, cu util de 70 mp. daca pretul e ok, ne ducem si la un 4 camere, cu buget maxim maxim de 100 000 euro.

Multumesc!

#62
viorica89

viorica89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 06.10.2014
este oficial alpha bank are fonduri de prima casa pe  2016 este prima banca care a primit instintarea in scris,au semnat protoculul co fondul de garanatre diseara cor face publica informatie pe canale media

#63
divine13

divine13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 392
  • Înscris: 15.09.2014
Nu mai dezinformati, dosarul meu pleaca la fond imediat dupa ce aduc un extras de carte funciara nou. Am facut cererea de credit la Transilvania pe 18 ianuarie.

Am tot citit in acest topic ca nu se dau credite PC la Transilvania. Nu este adevarat!

Legat de cel caruia i s-a cerut adeverinta de venit pe 12 luni, mie la Transilvania mi-au cerut adev pe 3 luni. Unii scriu pe aici doar ca sa se afle in treaba.
Pentru cei care urmeaza sa inceapa procesul, mergeti la banci, nu mai credeti tot ce se scrie pe forumuri.

O zi buna

#64
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Pai daca tu citeai mai atent observai ca pana acum nu prea s-au trimis dosare la fond... Bancile au primit acte de la clienti, le-au analizat dar nu au putut trimite dosare pana fondul nu a impartit banii bancilor....

Legat de adeverinta... Nu iti cere adeverinta decat pe ultimele 3 luni. Dar daca banca are neclaritati iti poate cere fisa fiscala pe ultimele 12 luni... Eu cand am facut BCR mi-a cerut si adeverinta si fisa fiscala pe ultimele 12 luni. La BRD nu mi-a cerut decat adeverinta pentru ca imi incasam salariul la ei si aveau tot istoricul meu...
Asa ca actele cerute difera de la caz la caz. Daca tie nu ti-a cerut nu inseamna ca nu iti poate cere...

#65
cornek

cornek

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 05.11.2009
Sau te-au verificat la ANAF și nu ti-au mai cerut din spate.
Pana acum băncile au rezolvat dosarele de pe anul 2015 iar pe 2016 nu aveau fondurile aprobate. Mult succes tuturor�

#66
Ciprian_CC

Ciprian_CC

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 05.03.2009

 nonameshadow, on 10 februarie 2016 - 16:51, said:

Pai daca tu citeai mai atent observai ca pana acum nu prea s-au trimis dosare la fond... Bancile au primit acte de la clienti, le-au analizat dar nu au putut trimite dosare pana fondul nu a impartit banii bancilor....


Tin sa te contrazic, dosare s-au trimis la fond pentru anul 2016 inca de saptamana trecuta (cel putin la BRD), si iti spun pentru ca mie mi-au trimis dosarul la fond deja.

#67
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Pai si de saptamana trecuta inseamna ca s-au trimis dosare inca din ianuarie?

#68
Catalin2o14

Catalin2o14

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 06.02.2016
Stie cineva daca s-au dat drumu la fondurile pe 2016?

#69
cornek

cornek

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 05.11.2009
Da s-a dat drumul la program pe 2016.

#70
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
Fondurile pe 2016 s-au împărțit/se împart săptămâna asta, săptămâna viitoare. Probabil unele bănci primesc cu câteva zile înainte de altele, dar cel mai probabil săptămâna viitoare vor avea toate băncile participante aprobat plafonul pentru 2016. Până acum s-au dat credite pe banii rămași de anul trecut.

#71
cris000

cris000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 11.02.2016
Buna!
Ma confrunt  cu urmatoarea situatie: vreau sa-mi cumpar un apartament cu prima casa, desigur primul pas- merg la mai multe banci sa vad care e cea mai "avantajoasa" pentru mine; ma hotarasc sa "merg" mai departe cu banca X, incep sa-mi caut ap pana in valoarea maxima ce mi s-a zis, asta pana cand imi sugereaza cineva sa intreb si la alte filiale (ale aceleiasi banci deci)...pun pe cineva sa sune sa faca un calcul pentru salariul meu si surpriza! i se spune o valoare cu o mie si ceva de euro mai mare....ma hotarasc apoi sa trimit pe cineva din alt oras, la aceeasi banca sa faca o simulare cu datele mele si...surpriza...i se spune ca poate lua o suma cu aproape 10.000 euro mai mare decat mi s-a zis mie....
este posibil asa ceva?? la aceeasi banca, filiale din orase diferite sa difere suma maxima pe care poti cere credit? repet, s-au facut simulari pe aceleasi date- acelasi salariu, vechime,etc etc
s-a mai "lovit" cineva de situatia asta?

...si tot apropo de aceasta situatie...se poate sa faci credit intr-un oras (si ulterior contract vanzare-cumparare) pentru un imobil din alt oras?

#72
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Faci o greseala... Si aceea ca te intereseaza sa iei valoarea maxima. Gandeste-te ca robor nu va ramane mereu 0.8%. Ce vei face cand acesta va fi 4-5% si rata va creste cu vreo 50%? Nu iti pune problema ca unii ti-au zis cu o mie, doua, zece mai putin. Oricum cei din back office iti vor comunica suma exacta la care te incadrezi dupa ce calculeaza factorii de risc. Ce simulare iti face fiecare agent nu are valoare contractuala. Pana nu depui actele financiare nu vei vedea valoarea reala.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate