Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Casa Domnesti Stil Mediteranean

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
146 replies to this topic

#37
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
De curiozitate, poți sa detaliezi un pic părerile acelor useri? Nu ca ma atrage BCA-ul, dar asa ca idee...


#38
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
Am cerut prim pm opiniile unor useri ce folosisera bca, nu au fost de natura sa ma convinga sa aleg acest material.


#39
manuko

manuko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,087
  • Înscris: 29.11.2007
Presupunand ca pana acum ati trait doar in imobile construite din caramida plina, prefabricate din beton, paianta, ce e atat de greu sa intrebati un prieten, amic, ruda care locuieste intr-un apartament, casa din bca.

Eu traiesc in bca de cand m-am nascut si nu am nicio nemultumire. Ytongul m-a dezamagit si consider ca nu se justifica difetenta de pret.




#40
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Ca rabinul, si tu ai dreptate... Ca sa fiu corect cu mine insumi, mi-am facut casa cu poroth 38.

#41
void_0

void_0

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 04.06.2008

View Postdcrx, on 03 ianuarie 2016 - 20:46, said:

Intre timp am gasit tigla: Olane San Marco Cappo Venetto sau Piemonte.

Vezi care e panta minima suportata de modelul asta, s-ar putea sa nu ai inclinatie suficienta la acoperis.

#42
dcrx

dcrx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 02.01.2016
Da, mai discutam aici. Momentan am platit avizele 800 lei + 50 lei/aviz pentru alergatura.

Am decisa sa fac ceva modificari la proiect, insa le vom face cu o dispozitie de santier.

- inaltam camerele la 320 - ar trebui sa ramana cam 3m distanta reala
- baia de servici o voi muta sub scara si desfiintez camara si wc asa va deveni bucataria mai mare

Am primit si cateva devize si preturi, 28000€, 150.000 lei (fara tva), 13.000€ manopera si 32k€. Toate la rosu. Sa le atasez aici fara nume?

[ http://images.tapatalk-cdn.com/16/01/08/5a679f7070fe0e76a587cdf113c9d980.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://images.tapatalk-cdn.com/16/01/08/6152b17b3c509f00475558d1972ed2db.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#43
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
Wc-ul sub scara , dupa planul actual , iese puchinos , un spatiu ingramadit si meschin , la limita folosintei .
Ala este totusi un wc de serviciu dar si pt musafiri ...
Mergea acolo , si iesea mai onorabil , daca latimea scarii era mai mare , dar asa ?
Sa va mai spun si o chestie de "confort psihic " : usa wc-ului , intrarea , nu este ok sa dea spre un spatiu deschis , unde se sta la relax ...
..............
Camara din plan si asa este vai capul ei , dar renuntarea la ea , este chiar de plins .
Casa fara camara , fara debarale , fara locuri de depozitare , wc-ul inghesuit ...
O mie de pumni in cap merita arhitectul dvs .
Mi-ar place sa ma intilnesc cu el , eu sa vin cu planul meu de modificare , peste al lui , sa vad ce zice ...

#44
dcrx

dcrx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 02.01.2016
Salut,

E de apreciat opinia ta, insa hai sa ne gandim putin... Inainte de a realiza orice proiect in orice domeniu, trebuie sa ti pui intrebarea "Cine este persoana respectiva, pentru cine realizam proiectul respectiv?". Nu crezi?

Da, camara este utila... la tara, unde mamaie pune gogosari si castraveti la murat si are borcane si mai stiu eu ce alte rahaturi care trebuie sa le indese pe unde poate pe o perioada mai lunga. In cazul nostru spre ex, nu va fi necesara o camara pentru ca nu stau eu sa pun gogosari acum. Spatii de depozitare sunt destule, nu sunt colectionar, in casa se tine minimul necesar, restul se arunca. Nu facem colectii de obiecte.

Wc-ul vom vedea cum iese, insa toaletele sub scara de mai sus sunt asemanatoare ca dimensiuni cu ce va iesi in cazul meu. Daca musafirii nu sunt multumiti de conditiile oferite sa si faca nevoile la ei acasa unde au confort-ul psihic dorit.

Am rezolvat toate problemele din punctul meu de vedere, fiecare are opinia lui si na... nu poti sa multumesti pe toata lumea, insa camara este o camera inutila si in baia de serviciu e necesara doar o chiuveta si un pisoar.

Important e confortul meu, nu al musafirilor. Pai casa o facem sa multumim alti oameni sau pe noi?

Prefer sa am un spatiu deschis mai mare - bucatarie si living decat niste camere care sunt total inutile (mai putin baia).

#45
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Desi nu sunt de acord cu exprimarea lui maximg, nu pot sa zic ca nu are si ceva dreptate.

Un living mare e frumos, dar departe de a fi util in viata de zi cu zi. Desi are peste 40 de mp, nu ai decat o singura solutie de mobilare: o biblioteca cu un tv pe peretele din dreapta (peretele dinspre holul de la intrare) si o canapea sau coltar pe peretele din stanga. Zona dinspre terasa va deveni un mare hol folosit la accesul pe terasa si in care poti pune doar o masa mare, pentru cand ai musafiri multi la masa (maxim o data pe luna, ca sa nu zic de 3-4 ori pe an)

O matura, un faras, o galea, un mop si alte chestii de genul asta sunt nimicuri pentru care atunci cand va trebui sa te tot plimbi pe scari cu/dupa ele vei simti lipsa unui spatiu de depozitare la parter.

Cat despre toaleta de la parter, e o mica mare diferenta intre acele poze si ce vei avea tu. In poze intrarea este pe latura mai lunga. Intri, ai o chuiveta in stanga, un wc in dreapta, iti faci treaba, te rotesti pe loc si iesi.  

La tine intrarea este pe latura scurta. Ca sa ajungi la WC trebuie sa treci de chuiveta, si invers. Un vas de WC are nevoie de 60cm cu tot cu bazin si o chuiveta mica in jur de 40cm. La o latime de 90 de cm cat apare pe planuri (din care ramai cu 85 dupa finisare) nu vei putea aranja un vas de WC si o chiuveta la care sa ai access fara sa mergi lipit de perete. Cineva mai gras ar avea reale probleme, sper ca esti slabut de fel :).

#46
dcrx

dcrx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 02.01.2016
Salut Marius,

Mobila nu va fi asezata dupa cum ai descris tu, nu ca ar conta in momentul de fata ca oricum nu fac casa dupa mobila.

Dar in living sunt 2 geamuri, intre acele geamuri va fi o coloana imbracata fie in piatra sau lemn pe care va fi pozitionat tv + semineu electric.

In fata acestora va fi o canapea coltar + masuta de cafea si la geamul din fata casei va fi un birou.

Cam cum am facut in planul atasat. Am pus si niste surse de inspiratie, sa se inteleaga mai bine unde bat.

Matura si farasu vor fi in camera cu masina de spalat, calcat, etc de la etaj.

Attached Files


Edited by dcrx, 09 January 2016 - 15:25.


#47
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Nu faci casa dupa mobila, dar trebuie sa o mobilezi si ai niste idei/dorinte. Parerea mea este ca ce iti doresti/planifici tu nu se va putea. Camerele prezentate in acele exemple sunt mult mai mari decat ce ai tu. Aranjamentul facut de tine nu este la scara, nu este proportional cu dimensiunile reale ale mobilierului. Masa aia de 8 persoane e mult mai mare in realitate, ca si canapea. Ai mai jos o schita cu dimensiunea camerei tale 760 x 430 cm. Garantat nu iti incape si un birou acolo, prin spatele canapelei abea te vei strecura iar televizorul va fi la maxim 1.3m distanta (semineul acela va avea si el 50-60cm latime lejer).

Attached File  Capture.JPG   34.47K   51 downloads


Quote

Matura si farasu vor fi in camera cu masina de spalat, calcat, etc de la etaj.

Care este acea camera? Eu nu am vazut decat 2 dormitoare, o baie si un hol/sas la etaj. Oricum, nu va fi placut deloc sa dai fuga la etaj de cate ori vei varsa ceva in bucatarie si va trebui sa alerge la etaj sa iei galeata si mopul sau matura.

Si cand va veni un copil, sau doi.. atunci sa te tii... ca astia nu vin singuri, vin cu o gramada de "accesorii", iti spun din experienta :). Te-ai gandit unde vei lasa caruciorul cand intri in casa? Unde vei usca o tona de rufe cand e frig sau ploua afara? Nu te mai intreb unde o sa tii sania, bicicleta, trotineta, rolele, mingiile, cauciucurile de schimb, o lopata, o grebla si alte trebuincioase pe la casa omului. Mai bine iei in calcul o magazie in curte decat un birou. Eu iti spun sincer ca nu stiu ce faceam la bloc fara boxa de la subsol.

Nu stiu de ce, dar am un feeling ca acel birou de la parter se va transforma intr-o mare camara/uscatorie/camera tehnica in timp, macar pana va fi nevoie de el pentru altceva. Nu ca ar fi ceva rau in asta...

#48
dcrx

dcrx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 02.01.2016
Living-ul are 10.20 x 430, 43.90m2.

Cat despre galeata si matura... asa procedam si unde stam acum, e chestie de comoditate.

Cand vor veni copiii, vedem atunci. Nu planuiesc sa fac copii in urmatorii 7 ani oricum, in 7 ani se pot intampla multe, poate plec din tara, poate raman... n am de unde sa stiu inca.

Eu sunt genul care le iau pe rand si gasesc solutie atunci. Cat despre biroul din curte cel mai probabil daca gasesc un loc unde sa l pun nu-l voi mai face in curte, prefer sa am mai mult spatiu verde.

Biroul din casa devine sala de fitness.

#49
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

Quote

Living-ul are 10.20 x 430, 43.90m2.

Doar daca planul real nu este cel postat. Pe plan scrie distanta intre axul A si B este 430 iar intre B si C este de 360 cm, adica 790 in total.

10m sunt latimea casei cu tot cu terasa exterioara

Quote

Eu sunt genul care le iau pe rand si gasesc solutie atunci.

FIecare cu stilul lui, eu prefer sa planific cat pot de mult, macar bazat pe cea mai mare probabilitate ca siguri nu putem fi de nimic.

#50
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,900
  • Înscris: 27.02.2008
Eii.. intai zidim..apoi vedem daca e bine..

Glumesc .. Daca asa ii place omului..cred ca știe el mai bine..

#51
dcrx

dcrx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 02.01.2016
Ai dreptate, e 790. Scuzele mele, dar totusi sunt 44m2, probabil cu tot cu hol. 790 x 430, lipsesc niste metri.

Atunci voi renunta la biroul de acolo si voi gasi alta solutie, oricum nu am de gand sa iau mobila pe care o am acum.

O sa ne adaptam pe spatiul pe care l avem, mobila se gaseste slava domnului.

@manghels, ideea e ca in momentul in care am postat, automat m am asteptat la opinii. De-asta am facut o pana la urma, dar daca sunt de parere ca unele chestii nu sunt necesare, cum ar fi o camara... Ai nevoie de camara la 28 ani? Nu, ai la 50... sa traim pana la 50 si vedem atunci, generatiile se schimba. Eu inca nu sunt 100% convins daca voi ramane sau nu in Romania, peste 2-3-5 ani.

Cat stau in casa, totul se rezuma la - trezit, activitate fizica, mancat, spalat si munca. Gospodar nu sunt, de abia sunt in stare sa bat 2 cuie - si pana la urma e in regula, nu toti tre sa fim priceputi la toate...

Dar legat de spatiu din living mi se pare mare acum, cand o sa fie gata casa vedem... daca nu avem spatiu, ne adaptam.

Fiecare are o opinie si e in regula. Noi sa fim sanatosi si bani sa fie, ca restul se rezolva pe rand.

Edited by dcrx, 09 January 2016 - 18:00.


#52
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008
Nu imi dau seama daca ati locuit pana acum la casa sau daca aveti si ceva teren, ma gandesc ca da citind ca doriti sa faceti piscina... Sfatul meu daca imi permiteti, dupa ce locuim de 2 luni intrun sat de langa Domnesti este sa faceti o baie intreaga la parter. Viata la tara inseamna iesit si intrat din curte in casa de cateva ori pe zi [noi avem un beci mare cu diverse, spatiu de gratar afara, viitor garaj] si va spun sincer ca imi vine sa ma pup singura ca am luat decizia de la inceput sa iau 2mp din living si sa fac baie cu dus deschis la parter acum cand pot lasa cizmele si pelerina imediat in baia de langa usa si apoi sa traversez in sosete livingul Posted Image. Au fost ceva ploi si indiferent cat de imaculat iti doresti sa fie va spun ca praf si pietricele vor fi peste tot, iar daca nu ai un mic loc imediat la intrare unde sa bagi cizmele si sa speli cateii pe picioare vei avea 40mp de spatiu in care vei sta incaltat si cu mopul acela pe care il pui la etaj in mana sau la usa.

Edited by dell99, 09 January 2016 - 18:06.


#53
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,900
  • Înscris: 27.02.2008

View Postdcrx, on 09 ianuarie 2016 - 17:49, said:

Ai dreptate, e 790. Scuzele mele, dar totusi sunt 44m2, probabil cu tot cu hol. 790 x 430, lipsesc niste metri.

Atunci voi renunta la biroul de acolo si voi gasi alta solutie, oricum nu am de gand sa iau mobila pe care o am acum.

O sa ne adaptam pe spatiul pe care l avem, mobila se gaseste slava domnului.

@manghels, ideea e ca in momentul in care am postat, automat m am asteptat la opinii. De-asta am facut o pana la urma, dar daca sunt de parere ca unele chestii nu sunt necesare, cum ar fi o camara... Ai nevoie de camara la 28 ani? Nu, ai la 50... sa traim pana la 50 si vedem atunci, generatiile se schimba. Eu inca nu sunt 100% convins daca voi ramane sau nu in Romania, peste 2-3-5 ani.

Cat stau in casa, totul se rezuma la - trezit, activitate fizica, mancat, spalat si munca. Gospodar nu sunt, de abia sunt in stare sa bat 2 cuie - si pana la urma e in regula, nu toti tre sa fim priceputi la toate...

Dar legat de spatiu din living mi se pare mare acum, cand o sa fie gata casa vedem... daca nu avem spatiu, ne adaptam.

Fiecare are o opinie si e in regula. Noi sa fim sanatosi si bani sa fie, ca restul se rezolva pe rand.

De acord..dar omu se mai schimba..Sa nu regreți mai incolo..Asa ca mai bine sa fie.. decat sa lipsească. ..

Acu..depinde de fiecare..daca nu te pasionează ..atunci asumați-le si ne zici peste n ani.. daca încă iti susții opinia..

Si eu sunt de acord cu dusul la parter.. Cand vine soacra in  vizita, frati, surori..vara.. călduri...praf..etc.  ii trimiti la etaj la dus..Mie unu.. imi e peste mână..

Edited by manghels, 09 January 2016 - 18:17.


#54
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

Quote

dar totusi sunt 44m2, probabil cu tot cu hol. 790 x 430, lipsesc niste metri.

790 sunt inter-ax, adica pe mijlocul peretelui. La pereti de 30cm grosime, insemana inca 15+15 pierduti, deci liber ai 730x430, adica ~33mp liberi, curati. Pana la 44 sau cat a zis arhitectul probabil a pus si holul din dreptul scarii.. da mai bine la client... Posted Image

Quote

O sa ne adaptam pe spatiul pe care-l avem, mobila se gaseste slava domnului.

O sa te adaptezi, dar nu o sa iasa ce visezi tu. Daca tot bagi 100k intr-o casa nu cred ca e o idee buna sa mergi pe principiul "las ca ma descurc eu cumva".

Quote

Ai nevoie de camara la 28 ani? Nu.

De ce nu? Nu cumparati ceapa, cartofi, usturoi, mere, pere, gutui, etc, etc? Stau mai bine in camara decat in bucatarie. Eu am pe balcon un dulap plin cu gem, muraturi, si fel de fel de conserve, puse de parinti, de bunici, cumparate de la Lidl cand sunt acele oferte specifice internationale (sosuri chinezesti, mexicane, etc), ulei adus din Grecia de la ferma, nu fabricat industrial si multe altele.

Quote

Eu inca nu sunt 100% convins daca voi ramane sau nu in Romania, peste 2-3-5 ani.

Nu schimba situatia prea mult. O sa vrei sa vinzi atunci, si or sa strambe din nas potentialii clienti. Mai ales daca piata va fi cea de acum, unde sunt oferte mai multe decat clienti.

Edited by oMariusRO, 09 January 2016 - 18:27.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate