Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit
 Megalopolis (2024)

Integra A8690

Solutie asamblare perete - cada.

Balans la ridicare picior dupa ac...
 Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?
 Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou
 

Muncind, ma pot ridica de la 0 in Germania ?

- - - - -
  • Please log in to reply
115 replies to this topic

#1
rick22

rick22

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 02.01.2016
Sunt un student care s-a saturat de Romanistan, de viata de rahat, sa stau sub papucul parintilor,   de serviciile de cacao , de lipsa oportunitatilor de a munci si de a-mi valorifica putinele calitati sau abilitati.   Sunt la o facultate cu un domeniu de tot rahatul (la UB, la istorie, anul III)  pentru ca nu mi-a placut matematica sau vreun domeniu realist,  deci 0 sanse sa traiesc decent in tara asta, dar sa ma angajez cand vad ca pilele sunt la putere aici. N-am prieteni, nici relatii...


Chit ca ar fi sa plec doar cu un rucsac, pe jos, asemeni unui refugiat dintr-o zona de razboi (Romanistanul chiar e o zona de razboi, de anarhie, o jungla in care doar aia corupti detin puterea).

Am o singura viata pe planeta asta (sunt ateu, nu cred in viata de apoi) si vreau sa fac ceva ca sa mi-o imbunatatesc. Nu vreau sa plec la cersit, vreau doar sa muncesc, chiar si pe 150 euro chiar si ca un simplu caraus de marfa   , numai sa stiu ca voi muri cu demnitate pe pamant german decat ca un vierme   in iadul asta romanesc.

Daca e sa plec in Germania, asa cu putina pregatire (nu vreau sa ma dau unul genial, sunt totusi sincer), am sanse sa ma ridic de la 0 ca sa am o viata normala?  Chit ca plec doar cu hainele pe mine si cu ceva acte, fara bagaje, fara nimic......sunt sanse sa-mi gasesc un job?

Edited by rick22, 02 January 2016 - 15:07.


#2
balios

balios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,867
  • Înscris: 27.06.2014
Esti pregatit sa dormi in canale/gari?

#3
STH96

STH96

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 17.10.2015
Practic cam toti cei care am plecat in strainatate a trebuit sa ne cam ridicam de la 0 (mai mult sau mai putin, acum depinde de situatie). Deci da, sanse sunt...

Edited by STH96, 02 January 2016 - 15:12.


#4
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007
Primul lucru pe care trebuie sa-l faci pentru a reusi este sa te pui la punct cu limba lor. Varsta buna ai, ambitie si putere sa continui atunci cand nu-ti va fi usor.

#5
balios

balios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,867
  • Înscris: 27.06.2014

View PostSTH96, on 02 ianuarie 2016 - 15:10, said:

Practic cam toti cei care am plecat in strainatate a trebuit sa ne cam ridicam de la 0. Deci da, sanse sunt...
Lool. Nu il mai trimiteti ma sa faca foamea si sa inghete de frig pe acolo.

#6
rick22

rick22

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 02.01.2016

View Postbalios, on 02 ianuarie 2016 - 15:09, said:

Esti pregatit sa dormi in canale/gari?
Refugiatii cum de se descurca si primesc locuinte?

Dar daca e sa stiu ca macar am un job si din banii obtinuti sa stau cu chirie dupa 2-3 luni de munca, da......

View PostDitian, on 02 ianuarie 2016 - 15:12, said:

Primul lucru pe care trebuie sa-l faci pentru a reusi este sa te pui la punct cu limba lor. Varsta buna ai, ambitie si putere sa continui atunci cand nu-ti va fi usor.
Daca e sa plec doar cu engleza invatata, e suficient? Ma gandesc sa plec din vara odata ce termin blestematia aia de facultate......
deci nu stiu, pot invata germana in 6 luni?  



View Postbalios, on 02 ianuarie 2016 - 15:12, said:

Lool. Nu il mai trimiteti ma sa faca foamea si sa inghete de frig pe acolo.
Si crezi ca e mai bine in Romanistan sa fac foamea?

Edited by rick22, 02 January 2016 - 15:15.


#7
balios

balios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,867
  • Înscris: 27.06.2014

View Postrick22, on 02 ianuarie 2016 - 15:13, said:

Refugiatii cum de se descurca si primesc locuinte?

Dar daca e sa stiu ca macar am un job si din banii obtinuti sa stau cu chirie dupa 2-3 luni de munca, da......


Daca e sa plec doar cu engleza invatata, e suficient?
Coaie, tu nu esti refugiat. Pe tine nu o sa te duca in nici o tabara ca sa dormi. O sa dormi pe strada daca nu ai nici un ban. O sa faci foamea. Daca pleci, sa ai bani de chirie si mancare pentru cel putin o luna (si sunt foaaarteeee indulgent).

Edited by balios, 02 January 2016 - 15:15.


#8
rick22

rick22

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 02.01.2016

View Postbalios, on 02 ianuarie 2016 - 15:15, said:

Coaie, tu nu esti refugiat. Pe tine nu o sa te duca in nici o tabara ca sa dormi. O sa dormi pe strada daca nu ai nici un ban. O sa faci foamea. Daca pleci, sa ai bani de chirie si mancare pentru cel putin o luna (si sunt foaaarteeee indulgent).
Cu ce bani pentru o luna?
Pentru ca nici nu am venit sa obtin un imprumut aici in tara.....si in tara asta, ca sa ma angajez, imi trebuie pile!

Edited by rick22, 02 January 2016 - 15:17.


#9
balios

balios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,867
  • Înscris: 27.06.2014

View Postrick22, on 02 ianuarie 2016 - 15:16, said:

Cu ce bani pentru o luna?
Pentru ca nici nu am venit sa obtin un imprumut aici in tara.....si in tara asta, ca sa ma angajez, imi trebuie pile!
De ce nu te angajezi in tara? Spui ca in Germania ai fi multumit chiar si cu 150 de euro. Crezi ca nu ai putea sa castigi banii astia si in tara? Ce pile ma? Iti trebuie pofta de munca. Mi se pare ca aia iti cam lipseste tie. Si ai impresia ca in Germania sunt cainii cu covrigi in coada.

Edited by balios, 02 January 2016 - 15:21.


#10
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,069
  • Înscris: 20.10.2015

View Postrick22, on 02 ianuarie 2016 - 15:03, said:

Sunt un student care s-a saturat de Romanistan, de viata de rahat, sa stau sub papucul parintilor,   [...]
Daca e sa plec in Germania, asa cu putina pregatire (nu vreau sa ma dau unul genial, sunt totusi sincer), am sanse sa ma ridic de la 0 ca sa am o viata normala?  

Nu

#11
rick22

rick22

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 02.01.2016

View Postbalios, on 02 ianuarie 2016 - 15:18, said:

De ce nu te angajezi in tara? Spui ca in Germania ai fi multumit chiar si cu 150 de euro. Crezi ca nu ai putea sa castigi banii astia si in tara?
Am depus o gramada de CV-uri  la supermarkete, inclusiv  Mega Image,    doar ca sa lucrez la aranjat rafturi.....nici un raspuns dupa cateva luni.
Iar la  magazine sau buticuri   angajeaza doar rude sau prieteni.

Edited by rick22, 02 January 2016 - 15:20.


#12
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,519
  • Înscris: 17.04.2006
N-ai ce face cu engleza in Germania.

#13
balios

balios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,867
  • Înscris: 27.06.2014

View Postrick22, on 02 ianuarie 2016 - 15:20, said:

Am depus o gramada de CV-uri  la supermarkete, inclusiv  Mega Image, doar ca sa lucrez la aranjat rafturi.....nici un raspuns dupa cateva luni.
Iar la  magazine sau buticuri   angajeaza doar rude sau prieteni.
Zici ca stii engleza. De ce nu incerci la un call center?

#14
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,069
  • Înscris: 20.10.2015

View Postrick22, on 02 ianuarie 2016 - 15:20, said:

Am depus o gramada de CV-uri  la supermarkete, inclusiv  Mega Image, doar ca sa lucrez la aranjat rafturi.....nici un raspuns dupa cateva luni.
Iar la  magazine sau buticuri   angajeaza doar rude sau prieteni.

Fa-ti intai ordine in viata din Romania, devino in Romania INDEPENDENT, apoi, daca in alta parte ti se pare mai usor, faci o incercare.
Acum nu esti pregatit pentru nimic.
Daca ai inceput CV-ul asa cum ai inceput postul pe S/pedia nu te astepta sa te angajeze nimeni

Edited by Tsunnnami, 02 January 2016 - 15:23.


#15
rick22

rick22

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 02.01.2016

View Postbalios, on 02 ianuarie 2016 - 15:23, said:

Zici ca stii engleza. De ce nu incerci la un call center?
Am incercat si acolo, la fel , nici un raspuns+ca e bataie mare pe posturi ca studenti ca mine sunt o gramada la coada.
Daca in tara asta iti trebuie mai nou pile sa te angajezi la un supermarket sau ca spalator de vase , nu stiu de ce ar trebui sa am pretentia la un call center.

Edited by rick22, 02 January 2016 - 15:27.


#16
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,069
  • Înscris: 20.10.2015

View Postrick22, on 02 ianuarie 2016 - 15:25, said:

Am incercat si acolo, la fel , nici un raspuns+ca e bataie mare pe posturi ca studenti ca mine sunt o gramada.
Daca in tara asta iti trebuie mai nou pile sa te angajezi la un supermarket, nu stiu de ce ar trebui sa am pretentia la un call center.

Cauta orase in care somajul este 0 si cerceteaza de ce este 0 si aplica acolo.
Auzisem ca in Sebes e nevoie la o firma care face cutii de viteze.
Poti incerca la magazie, iti iei un permis de motostivuitorist

#17
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,519
  • Înscris: 17.04.2006

View Postdown1329, on 02 ianuarie 2016 - 15:23, said:

Ba da, mulți germani știu engleză, numai ca ei sunt f.naționaliști, unii se enervează ca nu știi germană

Exagerezi cu "multi". Si dupa cum ai spus si tu, chiar daca stiu, nu vor sa o vorbeasca. Deci nu prea ai ce face numai cu engleza in Germania.

#18
florin011

florin011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,042
  • Înscris: 30.08.2013
daca intr-adevar vrei sa reusesti acolo, invata germana!! esti privit foarte bine atunci!!

gasesti si aici ca vreun operator de cablaje, ca paznic.... dar in viata asta nu iti vei permite sa iti construiesti o casa...
de permis si strans bani pentru un jaf de masina din '99 poti...
daca ai deja o casuta a ta, undeva 2 camere de la parinti, si gasesti vreo sotie harnica croitoreasa poti trai decent si aici...
important e s-o gasesti...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate