Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Apartament umed la demisol

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
2743 replies to this topic

#2341
alecsa2

alecsa2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 14.03.2007

 obionekenobi, on 05 ianuarie 2018 - 12:10, said:

La Multi Ani tuturor!
@alecsa2: titilul topicului fiind "apartament umed..." eram curios daca ti-ai cumparat un higometru pentru a vedea ce nivel de umiditate ai.

Sa-ti zic si de ce te intreb:
Acum doi ani si eu am gasit mucegai in casa. In sertarele patului mucegaisera chiar si niste blugi vechi uitati acolo de ceva vreme. La mine a fost un cumul de factori care a dus la aparitia mucegaiului: caloriferul din bucatarie uitat oprit peste iarna, casa recent izolata si neaerisita chiar zilnic (na cu copil mic e mai greu), o lucrare la vecinul din spate care-si sapase un sant neastupat sa treaca o teava exact prin spatele casei mele.
In fine eram tare nervosi mai ales nevasta-mea. Toate aspectele sau rezolvat (vecinul intelegator a astupat santul, am inceput sa aerisesc in fiecare zi fie iarna fie vara minim 30 minute, din intimplare nevasta-mea a descoperit caloriferul oprit si chiar rideam .... uite de aia ni se parea noua asta iarna mai frig in bucatarie), dar eu inca traiam cu impresia ca exista umiditate in casa desi nu aveam nici un aparat de masura care sa-mi indice acest lucru.
Asa ca acu o luna am cumparat un dezumidificator dar si un higometru. Si surpriza umiditatea in casa este 50-55% adica exact cum trebuie. Nefiind adeptul returnarii de produse, folosesc acum dezumidificatorul la uscat rufele in baie. In 4 ore sint gata uscate si nici nu se mai chinuie nevasta sa le care in garaj unde stateau mai ales iarna si cite 3 zile si tot nu se uscau.

La Multi Ani, obionekenobi, si sotiei ... va doresc un an nou minunat!

Nu, uite, nu mi-am luat higrometru, luasem un dezumidificator cu piatra de aia, nu mi s-a parut ca ar fi facut vreo minune, dar a ramas fara rezerva. Oare cum l-ai folosit pe al tau la uscatul rufelor? De care e? E misto sa se usuce baia repede, mai ales la cei care nu au geam ... La ai mei ma gandesc ... ei n-au la baie.

La mine acasa, de cand am pus in functiune caloriferele si aerisesc (ma rog, nu prea e iarna asta cu "gerul bobotezii la 14 grade"), s-a uscat. Simt asta "pe nas", adica mi se usuca narile noaptea. De lucrurile astea a avut grija tot bietul arhitect Ghiaciu: a prevazut, pe langa geamuri multe si unul vis-a-vis de altul, sa poti face curent, si niste aerisiri, la baie si la bucatarie, de alea, cu coloana. Cea de la bucatarie e, pe moment, astupata, insa acolo e hota si ea merge odata pe ora, cand fumez. Hota e uriasa, e una profi, de restaurant, are cam un metru lungime si doua palete.

Asta si faptul ca folosesc clor concentrat si spirt la curatenie mereu m-a tinut uscata iarna asta. Si ca masina de spalat e tot stricata si nu spal rufe acasa. Deoamdata e bine. Insa nu indraznesc sa tin obiecte de piele fara sa le izolez in pungi inca. Pielea mucegaieste prima la mine. Si imitatia de piele, insa mai greu. Curat pielea cu spirt si o inspectez din vreme in vreme. Am cateva obiecte pe care stau mereu cu ochii.

Am reusit sa pun stapanire pe dezordinea din camera-depozit si am descoperit si doua-trei chestii cu mucegai, pe care le-am curatat si le-am mutat la aer cald si uscaciune, in camera in care am locuit pana acum. In cele din urma, doua dintre camere vor sta aproape goale, vor fi cabinet. Scaune stivuibile multe si cate un mic spatiu de depozitare si atat. O canapeluta. Si gata.

Edited by alecsa2, 07 January 2018 - 07:36.


#2342
alecsa2

alecsa2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 14.03.2007
CONTINURE JUNRAL:

Cum spuneam, reusii sa stapnesc din dezordinea de obiecte depozitate. Alaltaieri montai si cada pe picioarele ei. Nu am facut vreo treaba nemaipomenita, insa a mers relativ usor, pentru ca am tinut deschis calculatorul si cu filmul asta ruland pe el, da-le-ar Dumnezeu sanatate ca l-au postat:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/D-RT4MzDCu4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ce am constatat in aceasta experienta?

MONTAREA CAZII PE SUPORT METALIC, LUCRURI DE TINUT SEAMA:

- primul lucru e sa hotarasti unde vor fi cele patru picioare, ceea ce nu e simplu, cum arata ei in video;
- de la bun inceput trebuie sa te gandesti, pe lungime, unde va veni masca mica, cea de la capatul cazii;
- suporturile de plastic, in forma de "L" pe care se fixeaza masca mica trebuie sa poata ajunge la capatul cazii si inca sa-ti incapa cele doua sprijinitori de plastic din capatul celalalt sub buza cazii;
- ca buza cazii pe lungime e ingusta, sprijinitoarele de la capatul de sus al cazii nu incap decat pe colturi; trebuie gasit locul exact unde pleci de pe colt pe lungime si totusi iti incap sprijinitorile;
- daca are buza ingusta, nu prea ai libertate de miscare, toata instalatia vine intr-un singur fel si unul singur si trebuie sa il nimeresti;
- nu exista un fel de a masura, pentru ca lucrurile se petrec la 45 de cm de repere (intre buza cazii si fundul ei, pe care fixezi intaritura de inox cam atata e), trebuie estimat si luat la poloboc, sa fie picioarele verticale;
- la urma, arunci polobocul si hotarasti ca pot avea putintica inclinatie, altfel nu incap sprijinitoarele in buza cazii.

Veni Doamna Mama si ma ajuta ea. Reusiram. Gata si cu gimnastica la dush, nu mai urc in cada cu un flic-flac, nu mai cobor cu un tzukahara, nu mai tin cada cu picioarele ... Am si eu cada ca toate cazile. Mastile nu le-am montat, insa am montat suporturile lor in "L"... pe partea cealalta, spre zid. Voi intoarce cada cand voi finisa locul si ii voi prelungi scurgerea vreun metru, ca sa creez un soi de cabina de dush cu trei pereti si o perdea simpla intr-un colt de baie. Reamintesc ca la mine baia e triunghiulara, de fapt am trei pereti mari, taiati la capete de cate un zidulet ingust, unde face cate un trapez. De aia imi pot izola o parte de baie pentru o cabina de dush in care sa nu-mi pese incotro stropesc. De aia trebuie intoarsa cada, in cele din urma, cu scurgerea catre unul dintre pereteii aia ingusti.

Asta, insa, oi face la finisarea intregii bai.

Edited by alecsa2, 07 January 2018 - 07:59.


#2343
alecsa2

alecsa2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 14.03.2007
CONTINUARE JURNAL:

E urat la mine, insa e practic. Pot acum face cam orice pe aici. Trebuie sa-mi schimb modul de viata inapoi la ala normal.

Din pacate, prea putin timp am aici. Inca mai am lucruri aruncate in toate partile si nu reusesc sa le stapanesc in lipsa dulapurilor. Cred ca sambata ma cam apuc de dulapul din bucatarie. Zace pe holul blocului nefolosit. Cred ca o sa il car inauntru, unde oi mai incapea si de ala, nu stiu. Si apoi, incet-incet sa ma apuc sa il fac frumos.

Dar mai e pana sambata.

#2344
alecsa2

alecsa2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 14.03.2007
CONTINUARE JURNAL:

Pentru casa, n-am mai facut mare lucru. Ma tot foiesc cum sa restaurez dulapul de tabla, cel cu usi glisante. Dar azi - poate - va veni cineva sa se uite la masina de spalat.

Saptamana asta am fost tot dusa de acasa. In dimineata asta am de facut ceva ordine si apoi programul meu e in functie de cum vine ori nu vine omul.

#2345
alecsa2

alecsa2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 14.03.2007
CONTINUARE JURNAL:

S-a reparat (temporar) si masina de spalat rufe. Avea unul dintre obiectele mele vestimentare (indicibil) preferate prins intre tambur si zona de scurgere, de mult, ca era sfasiat. "Nu cred ca e o sosetica ..." facu omul, jenat ... Nu, sosestelele n-au fundite, de obicei ... Oftai si dupa asta ...

Nu m-am dus dupa dulapul de tabla, ca m-a pocnit lenea. Adica arta. Imi petrecui timpul pe net cu dansatorii cei mai mari ai lumii. Chiar vazui "Nopti Albe" (http://www.imdb.com/...ref_=ttpl_pl_tt) cu Baryshnikov ... Si cu Fragonard. Si cu recent descoperitul si de mine, pana la urma, Francesco Guardi. Na ... sa plangem:

http://c8.alamy.com/...ardi-KC9PB5.jpg

Cred ca renunt la faianta de sticla din spatele blatului de bucatarie din cauza lui, daca reusesc sa fac cu asta vreo branza in Photoshop ... sa vad. Printata, lipita in spatele unui geam ... facuta, din pacate, alb-negru. E o decoratiune de bucatarie, pana la urma, nu o reproducere ... Sa vad.

#2346
obionekenobi

obionekenobi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 25.06.2008

 alecsa2, on 07 ianuarie 2018 - 07:35, said:

Oare cum l-ai folosit pe al tau la uscatul rufelor? De care e? E misto sa se usuce baia repede, mai ales la cei care nu au geam ... La ai mei ma gandesc ... ei n-au la baie.

Sper sa nu se considere reclama ....Initial ma uitam la Trotec sau Argo dar in final m-am decis la un Meaco UK 20L.

Edited by obionekenobi, 17 January 2018 - 12:36.


#2347
alecsa2

alecsa2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 14.03.2007

 obionekenobi, on 17 ianuarie 2018 - 12:36, said:

Sper sa nu se considere reclama ....Initial ma uitam la Trotec sau Argo dar in final m-am decis la un Meaco UK 20L.

Dap, frumos, insa, intre timp ... la mine s-a prea uscat.
Adica am acuma o problema cu narile dimineata: e prea uscat. Probabil ca-si face, totusi, treaba al meu Aquamat, dar mai ales in combinatie cu caloriferul.
Spalai si rufe: abia-abia ce deveni confortabil ... Ploua, se zborsi vremea ... nimic.
Mirosul de mucegai? Nu mai am. Acuma chiar ca am o problema cu mirosul de fumator!
Dupa dus aerisesc. Cam vreo juma' de ora. Atata restrictie mai am si eu. Si n-as aerisi nici dupa dush, ca am si aerisire pe coloana, insa n-am inca o prapadita de perdea de dus la cada. Eu una, frate, cand fac dush, zici ca-s elefantu': stropesc tot. Am si parul asta foarte lung, ma sucesc, ma scutur, execut un dans de dervis, nu stiu ce fac, dar zici ca o intreaga turma de elefanti s-a balacit acolo.

CONTINUARE JURNAL:

In fine, am apucat putintel timp de cand am incheiat majorele lucrari sa mai si traiesc un pic in casa.
Fratilor, e de vis ...  Nu stiu cum sa va zic: e absolut de vis sa locuiesti la mine ... Inca e urat, insa totul e grozav de confortabil ... Ia sa va zic:
1. Ceea ce face din casa mea un palat regal, si aici nu ma puteti contrazice (ma rog, nu doamnele) e ca televizorul se vede de pe toaleta. Ladies ... pudrati-va nasul fara sa mai asteptati reclamele ...
2. Toate lucrurile sunt pe langa un perete. Spatiu, nu gluma, prin mijlocul camerelor. Putem dansa.
3. Se fumeaza sub hota si cu fundul deauspra caloriferului, pe un scaun de bar, care devine un mic blat langa aragaz. Adica poti arunca acolo o manusa de tigai sau poti lasa din mana un obiect sa te repezi la ce ai pe foc. Scaunul e in renovare, insa nu imi ia prea mult. Trebuie sa ii schimb perna si i-am luat si o husa.

#2348
alecsa2

alecsa2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 14.03.2007
CONTINUARE JURNAL:

N-am mai scris de multa vreme, ca muncesc prea aprig la serviciu. Mi-e lene cand vin acasa, e cald, e bine, CASA S-A PREA USCAT. Exact: s-a prea uscat. Nasul meu dimineata e nefericit, peretii si obiectele insa ... zburda de fericire :) Cu rufe la uscat cu tot, adica d-astea grele, lenjerii de pat, perne, pilote spalate ...

Mirosul din casa a disparut de tot. Acuma am gasit un sapun de 85 de bani la Auchan, Harmony, cu miros de struguri negri si ... chiar miroase de te ia de cap. Am presarat prin casa sapunurile astea. Acuma casa are personalitate olfactiva. Simt ca ma intorc acasa. De fapt, sapunurile astea te fac sa simti inca de pe strada. Chiar sunt parfumate.

Dadui de bine, asadar. Luminita mea de la capatul tunelului s-a dovedit o iesire. Problema e ca dadui io de bine, insa dadui si de lene. Mai am doar doua episoade din Poirot pe fundul sacului, printre care si ala de-l omoara, saracu'. La inceput simteam ca le merit, insa acuma devine prea de tot ... zau ... da-o-n pisici de treaba, alecso doi ... ah! - de fapt chiar asta am facut.

In plus, se trezi primaria ca ne consolideaza. Va dura ani de zile. Ipoteca pe 30 de ani (4 pana consolideaza, 25 dupa aia). Nu vom plati nimica, au limita de saracie omeneasca pe la 3000 de ron. Nu am salariu asa de smecher. E lucru bun, numai de vor fi de acord toti vecinii. Ieri le muliplicai tidula de la primarie.

#2349
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 alecsa2, on 23 ianuarie 2018 - 07:21, said:

........

In plus, se trezi primaria ca ne consolideaza. Va dura ani de zile. .........
Te-ai scos ! O iei de la capat !

#2350
alecsa2

alecsa2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 14.03.2007
O sa am din nou concediu: de maine pana lumea viitoare. Ar trebui sa termin de finisat un peretzel in bucatarie, unde va veni dulapul: superba mea harabaie "mica". Ma uitai cum se "makeover" o harabaie de asta.

Mai intai sa v-o amintesc. E harabaia cea "mica" in sensul ca am una si mai mare. Asta e "doar" 152x41x140 cm. In functie de ea am pozat caloriferul din bucatarie, sa incapa langa. E un dulap metalic cu usi glisante vechi, de scule, de la primul imprumut pentru industrializarea Romaniei prin '75, cred. Varianta mai noua arata asa:

imaginea 1

Varianta mea veche arata ca vai de lume, insa e mai bine gandit decat asta. L-am cumparat de la o fosta fabrica, acum vreun an si ceva. Are de toate: rugina, gaurici, spatele trebuie scos de tot ca e dintr-o placa de pal d-ala subtire care s-a scarbosit si trebuie scoasa. Dar nu am nevoie de spate la dulap. Vreau sa pot da cu lavabila oricand se murdareste. Umblu sa il pregatesc pentru a arata superb si se numeste "Harabaia cea mica" pe numele complet. Se incuie, pentru cazul in care cineva atenteaza la borcanul cu dulciuri. Eu voi tine in el toate de-ale bucatariei, va fi dulapul meu de bucatarie. Imi va oferi rafturi in lungime totala de 9 x 0.4 metri. O destrabalare, nu? 9 metri de rafturi e frumos rau la bucatarie ...

Am o problema si ma chinuie. Stilul bucatariei. As vrea sa aiba un stil. Pana acuma era vorba de "metal-negru-alb-sticla" si dungi. Acuma m-a palit cu vintage-ul. Trandafirasi, toile de joiy ... obiecte vechi. Nu merg impreuna. Dungile se stramba din nas cand vad scene cu indragostiti fugind prin paduri, iar lacramioarele dau din plans in nevricale cand vad muchiile lucioase, metalice, nete, clare. Ori una, ori alta, imi zic ... Sa exemplific:

Varianta frusta, negru-inox-alb:

Imaginea 2

Varianta dantelata:

imaginea 3

Intrebarea mea e: de care ma voi satura prima? Pentru ca pe moment imi pun problema in termenii de plictiseala: care ma va plictisi mai repede?

De curatat, in ciuda aparentelor, e mai usor de curatat dantela pe lumea asta, de orice fel, decat inoxul si ardezia (sau compozitul negru). Ala nu arata asa ca in poza decat daca e proaspat sters si lustruit. Dupa aia face degete. Dantela e suferitoare, in comparatie cu asta. De compozitul negru, ce sa mai zic: m-a pus naiba de mi-am luat chiuveta neagra. Ma intreb daca o mai scot vreodata la capat cu ea ...

Mda ... cred ca tind spre varianta "danteluta-danteluta, fundita-si-panglicuta", ca ailalta nu se potriveste cu blocul, cu fereastra (trebuie o mare fereastra pentru asa ceva, o usa de balcon, nu jucarie). Toile de jouy va fi ... Adjudecat!

Mno, acu' sa va vad: cum fac eu Harbaia ... toile de jouy? Aud?

http://www.paperboog...jouy-design.jpg

 86-APP, on 23 ianuarie 2018 - 07:41, said:

Te-ai scos ! O iei de la capat !

Dureaza proiectul si aprobarile, deci nu acum o iau de la capat, cat am casa inca in santier, ci cand o fi totul nou-nout si alb stralucitor, ... cand termin, peste doi ani :P

Attached Files


Edited by alecsa2, 23 January 2018 - 08:09.


#2351
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
sa inteleg ca vrei sa decorezi harabaia mica astfel incat sa aiba aspect vintage ? hm...autocolant sau tapet imprimat cu ce-ti place - ar fi o varianta. sau vrei sa aiba doar aspectul acela de vechi, uzat, cu vopsea sarita/tocita ?
spuneai in mesajul anterior ca acum ai dat in cealalta extrema, ai aerul prea uscat in casa. incearca sa pui umidificatoare de/pe calorifer, stii tu, recipientele acelea de plastic, sticla, portelan sau inox, care se agata de calorifer si le umpli cu apa, sa se evapore lent.
gasesti atatea forme si modele incat le poti integra in decorul fiecarei camere - cu flori, in forma de pisica, stil modern/minimalist, etc.
https://www.dedeman....odele/p/2017691

#2352
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 01.12.2017
Pare mai frumos vintage pentru o bucatarie la demisol ! ( sau imi place mie mai mult Posted Image )
Orice vei alege , iti doresc succes !!

#2353
alecsa2

alecsa2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 14.03.2007

 corinadaniela, on 23 ianuarie 2018 - 10:04, said:

sa inteleg ca vrei sa decorezi harabaia mica astfel incat sa aiba aspect vintage ? hm...autocolant sau tapet imprimat cu ce-ti place - ar fi o varianta. sau vrei sa aiba doar aspectul acela de vechi, uzat, cu vopsea sarita/tocita ?

Da, un soi de vintage, dar fara aspectul de vechi. Adica alb-nou-danteluta-funsita-panglicuta- ink effect in photoshop fara "defecte".

La autocolant m-am gandit intai, apoi am gasit numai niste uratenii pe piata. Turnul Eiffel ... iara turnul Eiffel ... ah, turnul Eiffel din nou! Tapet? Turnul Eiffell! Daca in anii viitori o sa ma plimb la Paris si mai vad odata bietul turn Eiffel, o sa-mi zic: ce bucatarie de Bucuresti!

Cu astea in minte, am mai cautat ceva ce-mi place pe net, in ideea sa photoshopez si sa dau la printat pe folie autocolanta. Ador Poirot. Agatha's Christie Poirot. Si da, au si cu turnul Eiffel ... gasii, intr-un film asta de mai jos. Din pacate, cu casa-n cap, numai calculator nu mi-am mai cumparat, asa ca nu ma prea tine asta al meu sa o prelucrez. Dar cum nici la printat nu capat mai mult de A3, merge ... Si-apoi, ce sa faci cu imagini mai mari de A3? Au 42 de cm pe latura mare.

Insa asta pentru backsplash. Harabaia va fi restaurata, data cu un grund profi pentru tevile din camp (au unul alb), fiindca grundurile si primerele is mama vopsitului impecabil, pentru ca indreapta suprafata, o fac neteda, un grund cumva gel, care actioneaza si impotriva ruginei si apoi am gasit si o vopsea potrivita, rezistenta la zgarieturi. Si aia e scumpa, e vopseaua tabla-sclara-alba de la Rust-Oleum. Dar zic ei ca nu e zgariabila. Ei, cand va deveni alb, neruginibil si impecabil ... m-am gandit sa-i lipesc ... dantela. Dantela de plastic, de vinilin.

Turcii. Pai daca nu fac turcii, atunci cine? La English Home (turci), au niste dantela de vinilin ca suport de farfurii. Gasii 6 la fel si mai caut vreo 4. Tre' sa mai bat mall-urile pentru alte magazine English Home. Is scumpute, zic eu, chiar asa, reduse la pret, insa merge sa-si faci dulap. Pe spate au o pelicula de vinilin transparent, care nu se vede deloc. Ai senzatia ca sunt gauri: ei bine, nu-s.

https://cdn.englishh...0001_medium.jpg

O sa le lipesc temporar deasupra, pe cele doua usi. Nu voi folosi toata floraraia de pe ele, ci decupez si fac din ele rame de tablouase. Ma gandeam eu ... Nu stiu ce va iesi. Nu le au pe cele frumoase, numai p-astea si unele si mai naspa. Turcii is ... nah, cu turcismele lor.

 corinadaniela, on 23 ianuarie 2018 - 10:04, said:

... stii tu, recipientele acelea de plastic, sticla, portelan sau inox, care se agata de calorifer si le umpli cu apa, sa se evapore lent.
gasesti atatea forme si modele incat le poti integra in decorul fiecarei camere - cu flori, in forma de pisica, stil modern/minimalist, etc.
https://www.dedeman....odele/p/2017691

Multumesc. Insa cred ca niste avantaje precum: sa fac dush fara sa ma mai omor cu uscatul baii, sa usuc rufe, sa usuc obiecte spalate ... sa fac toate astea fara teama de mucegai, e absolut minunat. Niste flori imi mai trebuie: mai multe flori. Asta rezolva si e nostim. De curand se vad si bromelii fara pamant e 5 ron una la floraria de la prima statie.

 der25, on 23 ianuarie 2018 - 15:04, said:

Pare mai frumos vintage pentru o bucatarie la demisol ! ( sau imi place mie mai mult Posted Image )
Orice vei alege , iti doresc succes !!


Multumesc. Cred ca vintage, insa un vintage curatel, nou-nout, care sa accepe si inox. Gasii eu ceva, vedeti mai la vale.

#2354
alecsa2

alecsa2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 14.03.2007
CONTINUARE JURNAL:

De-ar fi toate zilele ca ieri: am avut un spor grozav! Nici lene, nici nevoie de odihna, nimic.

Aveam in program sa ma duc la mama. In ... cum ii zice ... "complex rezidential". Da, de ala cu piscina, d-alea, in fustele vanturate ale orasului (outskirts). Pana sa se trezeasca ea, am vrut "doar sa ma uit" la scurgatorul de vase. Ma deranja ca era pus peste blatul chiuvetei si imi obtura, in buna masura, si chiuvetica aia mica. Ma gandii sa-i pun picioare, din simplul motiv ca nu am finisat peretele ala si n-are sens sa fizex inca nimic pe el. MI-am zis sa fac ceva temporar. Problema? Acuma nu mai vreau sa fie temporar ...

Aveam eu niste flacari de draperii. Asa se cheama modelul consolei: flacara. Observai ca sunt prinse de consola-propriu-zisa cu niste surubele pentru imbus. Desfacui, cazura ... bun, perfect, ramasei doar cu flacarile. Acuma cum sa le prind de scurgator? Pardon: cum sa le prind temporar de scurgator, sa pot arunca scurgatorul, ca asta, desi il iubesc, a cam ruginit? Intrara niste dopuri de plastic pentru sticle. Unele intrara fortat, pe unele pusei garnituri sa stea teapan. Scosei protectiile de plastic de pe piciorusele scurgatorului si le infierbantai la aragaz. Impinsei in dopuri. Voila! Batui cu ciocanul dopurile in flacari si iesira picioarele cat de egale si de rigide se putu. De aruncat voi arunca doar dopurile, cand voi pastra flacarile.

Next a fost ca am facut un dush si m-am dus la mama. E cam tintuita in casa de o durere de spate. Cand era mica, a avut un accident si uneori mai ramane intepenita. Dadui cu aspiratorul in garsoniera ei (care nu e mica deloc, altii au asa apartament de doua camere) si nici nu simtii. Pai pe aici, cand dai cu aspiratorul 70 de mp, simti ca dai, frate!

Mama imi pregatise o surpriza: un topper. Fusese salteaua pe o canapea veche. Salteaua mea nu e cea mai buna din lume, ca inca nu m-am ocupat de mobila. Nu mi-am mai cumparat nimic nou in domeniul mobilei. Problema nu e a mea, e a celor mai grei ca mine: cam simt zabrelele parului de fier forjat sub salteluta mea mica. Iaca, acuma problema s-a rezolvat: topperul s-a potrivit perfect. Husa era cam prafuita, insa cusuta, nu detasabila. Am descusut nitelus si am scos buretele sanatos, l-am pus intr-un cearsaf de plapuma pe care nu l-am folosit de 30 de ani niciodata, din cauza unui aspect foarte folositor acuma cu topperul: nu avea nici o forma de inchidere. Pilotele fugeau din el. Acuma prinse bine: pusei mana pe ac si ata de cizmarie si il cusui. Pana si gusturile maica-mii de acum 30 de ani prinsera bine: e foarte vesela noua husa, are flori mari de musetel (ah, margarete uriase se cheama, nu?) pe un fond portocaliu turbat. Husa o voi pune deasupra, dupa ce o spal si ii cos un fermoar. Dormii regeste azi noapte, ma tot framanta ca nu-mi cumpar topper in urmatorii doi ani ca nu stiu cum o sa arate patul din camera mea. Patul va fi ciudat aici, pentru ca nu prea am ziduri. Casa asta e numai usi si ferestre ...

Seara spalai si rufe si ma linistii. Ba nu: imi gatii. Iesi acceptabil, insa vreau sa imi fac sunca fiarta in otet acuma. Imi recita mama reteta. Cu boia. Sunca o am (de fapt e piept de porc, dar e cam gras ...). N-am otet (juma' de kil) si n-am foi de dafin. Nici piper. Si nici boia suficienta.

Frumoasa zi a fost ...

Ei, azi sunt in concediu. Concediul il voi dedica harabaii. Macar Deruginol si apa sa ii dau azi. Si, daca sunt cuminte, poate il si chituiesc ... cine stie?

E pe holul blocului, in melcul scarii. N-am lumina decat din tavan: am spart marele meu bec de 200. Ma duc sa imi iau altul.

PS: da, am o problema cu piatra care s-a depus pe chiuveta. Se indeparteaza prin slefuire, ca de aia mi-am luat chiuveta asta, ca se slefuieste. Elbow-grease, cum ar zice americanul ... adica iese cu vaselina de incheieturi Posted Image

Attached Files


Edited by alecsa2, 25 January 2018 - 08:12.


#2355
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
Stiu ca gusturile nu se discuts dar eu desi sunt mai chel am parul maciuca acum dupa ce am vazut "mantocaria" aceea de uscator ... o masina de spalat vase poate fi solutia.

Sunca fiarta in otet .... asta suna delucios .... te rog impartasestene reteta. Eu pe iarna fac mereu suncunculita fiarta (in apa sau zeama de varza si apoi frecata cu boia & usturoi) .... problema ca e drlucioasa doar 2 maxim 3 zile .... ma gandesc ca in otet ar tine mai mult :)

#2356
alecsa2

alecsa2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 14.03.2007

 Tarzy, on 25 ianuarie 2018 - 08:32, said:

Stiu ca gusturile nu se discuts dar eu desi sunt mai chel am parul maciuca acum dupa ce am vazut "mantocaria" aceea de uscator ... o masina de spalat vase poate fi solutia.

Sunca fiarta in otet .... asta suna delucios .... te rog impartasestene reteta. Eu pe iarna fac mereu suncunculita fiarta (in apa sau zeama de varza si apoi frecata cu boia & usturoi) .... problema ca e drlucioasa doar 2 maxim 3 zile .... ma gandesc ca in otet ar tine mai mult Posted Image

E o temporara mitocanie Posted Image Nu reusesc sa justific o masina de spalat vase la o singura persoana, si aia care nu se da in vant cu mancatul ...

E misto si in zeama de varza fiarta, am mancat odata si a fost grozava ...

Eu am facut asa:
-trei sferturi apa
-un sfert otet
-----------------------
(astea impreuna trebuie sa acopere carnea in oala sau in tigaia adanca)
-foi de dafin
-piper boabe
(usturoiul e optional, ca vreau sa pot manca si la serviciu)
-o jumatate de lingurita de zahar (am uitata de ea de data asta)
-piept de porc fara sorici, cat de gras sau slab nu conteaza, poate fi facut si slab
-eu una sare la foc nu pun niciodata, mai ales in otet, care acid+baza = aqua chiorensis, insa torn cu hotarare cand mananc
------------------------
-puse toate in oala (tigaie adanca cu capac) la foc mare pana da in clocot, pe flacara mijlocie
-dupa care se reduce focul pana la aproape mic si te uiti la ceas sau potrivesti timerul la o ora
*timpul variaza in functie de cantitate: eu am pus trei bucati zdravene de cate doua fripturi fiecare intr-o tigaie adanca
-dupa o ora se scot pe o tava tapetata cu boia si se mai toarna boia deasupra, fierbinti si moi, asa cum sunt
-le lasi la racit
-pui in pungi pe portii fara sa atingi cu mana carnea deloc si nici punga pe interior, invelesti mana in punga si asa apuci bucatile si, daca nu cumva ai frigider de ala smecher care tine alimentele mult si bine la fresh room (eu nu am decat frigiderul meu "frumoasa si proasta"), atunci in congelator cu ele ... Nu se fac chiar "tun", fiind grase. Trebuie, insa, mancate, nu vor sta mai mult de o luna.
La mancat pun sare, usturoi, ceapa ...

ATENTIE: miroase toata casa, cu hota cu tot si cu geam intredeschis la mine in bucatarie ... zici ca a zburat porcul ala si a bombardat din aer o fabrica de otet. Miroase asa de amarnic, ca auzi in cap traiectoria fiecarei bombe. Spray-ul de camera la indemana, se alege o zi insorita, cand poti lasa geamurile deschise destul - asta-i un razboi greu de dus!

In principiu, dupa ce s-a facut, nu trebuie atinsa cu mana nici o mancare care trebuie pastrata: abia s-a dezinfectat la fiert si, daca o atingi, transmiti de pe maini material saditor pentru stricaciune. Si asa exista destul in aer ... oricum, mancarea neatinsa sta mai mult. Am doi clestisori: unul de carne si unul de branza si nu ii ating cu mainile la spalat niciodata, cand ii folosesc ii spal de doua ori si ii mai si oparesc adesea. Nu-i incurc intre ei. Tai branza bucatele cand o cumpar si o pun in borcan oparit si inchis la frigider: o scot cu clestisorul si n-o ating decat pe cea pe care o mananc atuncea, nu pun degetele inauntrul borcanului sau pe gura lui. Nu ca as avea ceva impotriva locuitorilor de pe manile mele, nu mi-e scarba de ei, insa, pentru conservare, mancarurile cat se poate de dezinfectate si de neatinse tin mai mult. La bucatarie am si un dozator de sapun antibacterian ... spal pe cat pot de bine vasul inainte de a pune mancare dezinfectata prin fierbere si il oparesc, daca intentionez sa o pastrez, si astfel sta mai mult mancarea mea cu vreo 30%. Daca nu e de pastrat, nu ma omor atata cu igienizarea si dezinfectarea.

Edited by alecsa2, 26 January 2018 - 08:07.


#2357
alecsa2

alecsa2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 14.03.2007
CONTINUARE JURNAL:

Ma dusei la Obor ieri (n-aveam otet, foi de dafin, piper boabe) si o luai prin hala veche, ca era cam frig si eu m-am imbracat pentru soarele orbitor de afara. Era cu niste dinti ... Si o vazui ... O vazui ...

Am o problema cu decorul prin casa: casa e de pe vremea art deco, insa gusturile mele merg pana la art nouveau. Sau ceva intre ele. Nu ma prea pricep, insa art deco e prea ciudata pentru mine. La vremea respectiva, lumea consuma art deco asa cum ii sede bine: cu absint, cocaina si heroina, "buna marfa, sefule, nu?". Fara nu prea are gust, asa ... e precum carnea de pui Posted Image Si mai dadu si industrializarea peste noi ... Ehe, lumea incepuse sa mearga cu automobilul acoperit.

Art Nouveau, insa, e tributara maestrilor clasici. Ornamentele stau la locurile lor, nu aveam inca prea mult expresionism d-ala de razboi, de stateai gol pusca in fata pictorului pana reusea la sa-ti innoade si sa-ti arunce pe paza toate madularele, de habar n-aveai pe unde ti-o fi desenat totusi ochii si de ce trei ... Pe la 1937, insa, deja aparuse Guernica si cu asta basta, pentru toata suta aia de ani, cu ornamentatia delicata. Ici si colo cate careva mai avea simtul masurii ...

Mno, pe scurt, art nouveau e frumoasa, ultima ramasa frumoasa pentru pana pe-acuma. Dar de unde atata la pret de santier? Ca tre' sa contribui generos si la casa ...

Ei bine, ieri la Obor, vazui la un turc o musama. Mare 180x140. Musama ca toate musamalele, de fapt doar vynil, nepanzata. Creatorul obiectului rasucise ornamentatia art nouveau, nu stiu ce a fost in capul lui. Ba uitase si ca e turc sau musulman de vreun fel. Poate nici n-a fost turc. Oricum: frunze rasucite si alungite - bifat, evantai sau scoica - bifat, flori fine si caligrafiate cu grija - bifat, lipsa floricele de prisos - bifat, model serpuit - bifat, nimic in plus - bifat!

Am inhatat una. Frumoasa foc.

Am fugit acasa si am intins-o: perfecta. Nu, nu, creatorul modelului n-a fost musulman. Lipseste bogatia de ornamente pentru asta, stilul e "numai ce a fost necesar".

Deci, nu ma intrebati cum, insa cumva aia va ajunge, modelul ei sau chiar ea, pe harabaia de tabla, pe cele doua usi, astfel incat totul sa ramana lavabil ... habar n-am. Dar acolo va ajunge. Turcul vanzator zbiera la mine ca la surzi: prenandez!!! Prenandez, bre!!! Io nimic, orice turc isi are turcul lui. Prenandez e prea de tot.

Edited by alecsa2, 26 January 2018 - 08:37.


#2358
alecsa2

alecsa2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 14.03.2007
Aseara am inceput, deci, sa curat harabaia. Am luat doua becuri de 150 putere si un d-ala de imparte un E27 in doua E27. A si crapat, insa face contact. Pe urma, dupa c ecautai disperata lampa de noapte, imi amintii ca o dadusem maica-mii. Gasii fir cu intrerupator si stecher si un fasung. Montai totul. Trasei curent. gatai cele doua becuri, care, impreuna, facura cam 3000 lm. Nu-s economice, insa nu le tin sa le folosesc decat la nevoie.

Luai si eu o placa din aia de pus material abraziv si montai niste smirghel pe ea. pusei caciula si haine proaste si incepu sa frec la harabaie de trezii toata partea aia a orasului. Harabaia fu depozitata in melcul scarii cu fundu-n sus, pusa convenabil pentru renovat. Frecai. Si iara frecai. Pana dadui de metal si ma gandii ca stric daca mai frec mult. Adusei aspiratorul.  Aspirai. Spalai harabaia si pusei priimul strat de Deruginol. O spalai cu un burete imbibat in 1 parte deruginol si 2 de apa. Frecai pe cat putui cu buretele. In scurta vreme, pe alocuri, incepu sa luceasca si sa dispara rugina. Am zone asa de ruginite ca s-au scorojit si s-au rupt. Se facu seara si socotii ca, cel putin, l-am spalat si l-am pregatit pentru azi.

Spatele e prins in suruburi: ala o sa iasa cu cheia. Super cool! Ma ingrijoram cum scap eu de spatele ala de dulap de placaj de care mi-e scarba. Nu vreau spate la dulap, is fercita sa il am fara. Mai usor decat sa spal spatele dulapului, il trag in fata si revopsesc zidul in spatele lui. Nu va sta inauntru nimic care sa aduca murdarie de vreun fel, doar oale, farfurii, aparatura de bucatarie si detergenti.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate