Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Coduri de bare

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Unde pot să găsesc și eu o listă cu codurile de bare în funcție de țara de proveniență a produselor?

#2
Puferiu3

Puferiu3

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,103
  • Înscris: 18.03.2015
https://en.wikipedia...1_country_codes

De retinut:

Quote

all barcodes that start with 690.691.692 until 695 are all MADE IN CHINA.

http://forum.softped...coduri-de-bare/

#3
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Lista aia am găsit-o şi eu pe wikipedia... numai că spune că de la 640 la 649 sunt coduri de bare pt. Finlanda, iar 642, care e în acel interval, e pentru România (iar în acea listă nu văd România).

Edited by djl, 28 December 2015 - 12:15.


#4
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,992
  • Înscris: 18.12.2007
Nu stiu cat de credibila e dar da niste explicatii care par logice si care, pe scurt, spun ca nu poti sa identifici 100% tara in care e facut un produs doar dupa codul de bare: http://www.hoax-slay...bar-codes.shtml

Edited by AlexEn, 28 December 2015 - 12:23.


#5
Puferiu3

Puferiu3

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,103
  • Înscris: 18.03.2015
Apesi F3, tastezi "Romania" si-ti apare cu codul 594.

#6
romikatm

romikatm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 14.02.2008

 djl, on 28 decembrie 2015 - 12:14, said:

Lista aia am găsit-o şi eu pe wikipedia... numai că spune că de la 640 la 649 sunt coduri de bare pt. Finlanda, iar 642, care e în acel interval, e pentru România (iar în acea listă nu văd România).
Daca te uiti mai atent in lista,Romania are codul 594!
Ciudatenia este ca sunt produse care au codul 642 si sunt fabricate in Romania!Nici eu n-am inteles cum vine!

#7
Puferiu3

Puferiu3

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,103
  • Înscris: 18.03.2015
Am explicat pe topicul celalalt.

 Puferiu, on 15 martie 2012 - 16:31, said:

producatorii nu mai sunt obligati sa treaca codul de bare al tarii in care este fabricat produsul respectiv, ci al tarii din care este firma.


#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Nu are tangenta reala codul de bare cu tara de provenienta decat in foarte mica masura.

Codul de bara se acorda unei firme dintr-un stat - conform acelor liste, dar acea firma poate sa produca bunurile in alta tara, folosind insa codurile de bare care i-au fost alocate ei.

Eu stiu foarte multe produse cu cod 594 - teoretic Romanai, dar pe care scrie clar Made In China. Si in general cam pe la 90% din produse, indiferent de codul de bare sunt facute in China.

#9
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

 djl, on 28 decembrie 2015 - 11:51, said:

Unde pot să găsesc şi eu o listă cu codurile de bare în funcţie de ţara de provenienţă a produselor?
Ca sa nu-ti incarci memoria, iti recomand aplicatia aceasta pentru Android: https://play.google.....client.android
(la sugestia subsemnatului, cu ani in urma, autorii au introdus facilitatea de a afisa tara din care provine codul de bare, in campul "Metadata")

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate