Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54
 Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Coduri de bare

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003
Stie cineva ce informatie contine un cod de bare? Sub codul de bare in general este un numar de 10-12 cifre. Ce semnifica numarul respectiv?
Va rog sa raspundeti numai daca lucrati in domeniu sau cunoasteti sigur depre ce este vorba, nu vreau raspunsuri cu: "parca, s-ar putea, etc."

#2
worm

worm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,806
  • Înscris: 21.06.2002
la codul cu 13 cifre, prima (cea separata) cifra reprezinta standardul codului, urmatorarele 6 reprezinta codul firmei producatoare (toate produsele fabricate de aceiasi firma vor avea codul asta) si urmatoarele 6 reprezinta codul produsului.
se mai poate intalni si situatia: de ex. intr-un supermarket cand mergi si cumperi 100 g dintr-un anumit produs atunci primele 6 cifre sunt codul produsului si urmaotarele 6 reprezinta cantitatea pentru a se putea calcula pretul cand mergi la casa de plata.

===W=O=R=M===============

#3
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 08.04.2002
sau exista situatia...cum am implementat-o eu la o firma, in care codul de bare NU INSEAMNA NIMIC decat un cod. Pur si simplu o identificare, un ID prin care sa regasesc produsul in baza de date. Mi-am cumparat pretiparite de la un numar la altul, avand grija sa fie suficient de mare plaja, si asta e.
So...semnificatie numarului respectiv tine doar de aplicatia pe care o faci. Unele intr-adevar contin in cazul supermarketurilor ID produs si cantitate, pt pret, altele doar ID.

#4
mirceat

mirceat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 12.01.2003
intra la www.barcode.ro si gasesti suficienta informatie pentru inceput, mai ales la Barcode tutorials
probabil ai dat si un  search pe forum, ca s-a mai discutat cite ceva pe tema asta ;)

#5
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003
Multumesc, este exact ce-mi trebuia!

#6
Netu

Netu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 03.07.2003
dobrotescunicol, ce anume te intereseaza ?

Exista mai multe formate de cod de bare (EAN/UPC, Code 39/93 cu extensiile respective, Code 128A,B,C, EAN 13, Matrix, etc etc).

Nu stiu daca stiai, dar intr-un cod de bare poti stoca si un fisier. Vezi formatul PDF 417(http://www.barcode.r...ion/pdf417.html).

In urma cu ceva timp era postat un script (Javascript) pentru codarea textelor in format EAN 8 si EAN 13. Am sa caut si o sa ti-l trimit, bineinteles daca esti interesat!

Uite de exemplu in comert (tigari, orbit, pampers, etc) este folosit EAN8 si EAN13. EAN (Numerotarea Europeana a Articolelor) este standard-ul european ce este similar cu UPC (Uniform Code Council) SUA.

Pentru unele formate de cod de bare se plateste o taxa anuala (ex. EAN).

Pentru domeniul industrial se foloseste Interleaved 2 of 5, Code 39/93, Code 128, etc.

Exista formate de cod de bare specifice domeniului militar, medical sau aviatiei civile.

Ca idee intr-un format de cod de bare 2D nu exista linii groase si linii subtiri.
Cele groase sunt de fapt mai multe linii alaturate. Fiecare linie componenta are aceeasi grosime.

Modul de decodare al codurilor de bare este destul de simplu. Laserul scannerului se pozitioneaza pe codul de bare si "incepe decodarea". Se imparte codul de bare in doua (se iau marginile ca punct de referinta), apoi se indentifica formatul de cod de bare, pe urma se trece la decodarea pe baza formatului recunoascut.

Este important de folosit acel format de cod de bare (atunci cand nu este impus, vezi EAN/UPC) cel mai bun si care codeaza intr-un spatiu restrans cat mai multa informatie la o rezolutie de peste 203dpi (in mod curent se folosesc imprimante direct termice sau cu transfer termic). Apoi trebuie tinut cont si de performantele scannerului de coduri de bare (recunoasterea formatului respectiv, eliminarea erorilor de codare si tiparirea nu tocmai fidela a codului de bare.

Gata, ma opresc!

Bafta!

#7
Mihaig

Mihaig

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 08.04.2003
O zi buna tuturor.
Am o mare rugaminte pentru cei care au folosit aceste coduri de bare, in sensul ca ii rog sa imi spuna unde trebuie sa merg sau ce trebuie sa fac pentru a avea aceste coduri de bara, legal.
Problema este urmatoarea. Am o firma si as dori sa am o eticheta cu numele firmei, poate si adresa, in format de cod de bara.
Care sunt pasii care trebuie de urmat pentru implementarea acestui sistem ?
Mentionez ca in dotare exista computer, imprimanta.
Multumesc anticipat.
Cu stima
Mihai.

#8
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005
:w00t: Anunt: dau lectii pentru invatat citire rapida cod de bare, 100.000 ora  :w00t:

#9
Greuceanu

Greuceanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,273
  • Înscris: 12.03.2003
Daca iti face trebuinta, cred ca mai am pe undeva un barcode scanner; detalii in PM, sa nu fie off topic aici...

Daca nu, scuza-mi interventia.

#10
johnny bravo

johnny bravo

    Membru erect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,419
  • Înscris: 05.08.2003
www.ean.ro

#11
Biskrem

Biskrem

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 12.04.2006
Are cineva idee daca cumva intr-un magazin / market / supermarket se pot aloca 2-3 coduri EAN pentru acelasi produs? (produsul trece printr-o faza de schimbare a designului de ambalaj, gramajul si toate celelalte proprietati ramanand identice)?

Merci

#12
XtraVagAnT

XtraVagAnT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 26.06.2005

 Biskrem, on May 25 2007, 08:02, said:

Are cineva idee daca cumva intr-un magazin / market / supermarket se pot aloca 2-3 coduri EAN pentru acelasi produs? (produsul trece printr-o faza de schimbare a designului de ambalaj, gramajul si toate celelalte proprietati ramanand identice)?

Merci
Depinde se softul de gestiune pe care il folosesti.
Sunt softuri care considerea codul EAN cheie unica pentru fiecare produs si sunt alte softuri care definesc ca unic un produs printr-un id intern caruia i se pot asocia mai multe coduri EAN.
De exemplu codul pentru acelasi produs poate fi diferit in functie de modul de ambalare. O unitate de produs sa aiba un cod iar un pachet de 10 buc sa aiba alt cod. La vanzare casiera va scana codul respectiv iar softul va sti ca in cazul celui de-al doilea cod trebuie sa scada din stocul magazinului 10 bucati din respectivul produs.
Si citind mai sus se impune o mica corectie in legatura cu codurile de bare EAN13 ale produselor cantaribile:
Primele doua cifre (ex. 24 - 29) reprezinta identificarea codului ca fiind de cantar, urmatoarele 5 cifre reprezinta codul intern al produsului (PLU -http://en.wikipedia.org/wiki/Price_Look-Up ), urmatoarele 5 cifre reprezinta cantitatea in grame iar ultima cifra este bitul de control generat automat in baza celorlalte.

Edited by XtraVagAnT, 25 May 2007 - 12:10.


#13
sexii

sexii

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 24.01.2004
Salut la toata lumea .
Am si eu o nelamurire; Am un magazin alimentar in care folosesc o casa de marcat cu scaner de coduri de bare .Pana aici toate bune , nu de mult am achizitionat si un cantar care stie sa tipareasca pe bon sau eticheta si coduri de bare . codul de bare ce-l furnizeaza cantarul poate contine printre altele si gramajul produsului cantarit . Cum va sti casa de marcat ca in acel cod de bare este si de exemplu 500gr. din acel produs cantarit , daca in casa de marcat este introdus codul produsului cu pretul la kg.
Multumesc anticipat!

#14
rmoldovan

rmoldovan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 21.03.2006

 dobrotescunicol, on Dec 3 2003, 20:34, said:

Stie cineva ce informatie contine un cod de bare? Sub codul de bare in general este un numar de 10-12 cifre. Ce semnifica numarul respectiv?
Va rog sa raspundeti numai daca lucrati in domeniu sau cunoasteti sigur depre ce este vorba, nu vreau raspunsuri cu: "parca, s-ar putea, etc."

Aici gasesti multe informatii despre coduri de bare

#15
C1audiu

C1audiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 09.01.2005
Sa nu mai incep un topic nou...
Vreau sa generez si sa printez cateva mii de etichete cu coduri de bare in formatul urmator:

linie1: nume produs
linie2: utilizare produs
linie3: diverse informatii (furnizor, mod de ambalare, etc)
linie4: cod produs (numeric/alfanumeric)

IIIIIIIIIIIIIIIIIIII              (codul de bare propriuzis)

Presupunand ca am un fisier Excel cu informatiile de pe primele 4 linii cum fac sa generez codul de bare si cel mai important sa printez toata aceasta informatie pe o imprimanta dedicata...
Softul imprimantei nu ma ajuta prea mult in acest caz, am cautat toate optiunile dar pe nicaieri nu gaseam ceva sa setez automat aceste lucruri, adica sa ia dintr-un fisier date, sa genereze codul si sa le puna pe eticheta cum si unde vreau eu.
Astept un raspuns

Multumesc

#16
Bebeluska

Bebeluska

    Bebeluºka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

 C1audiu, on Mar 19 2008, 21:14, said:

Sa nu mai incep un topic nou...
Vreau sa generez si sa printez cateva mii de etichete cu coduri de bare in formatul urmator:

linie1: nume produs
linie2: utilizare produs
linie3: diverse informatii (furnizor, mod de ambalare, etc)
linie4: cod produs (numeric/alfanumeric)

IIIIIIIIIIIIIIIIIIII (codul de bare propriuzis)

Presupunand ca am un fisier Excel cu informatiile de pe primele 4 linii cum fac sa generez codul de bare si cel mai important sa printez toata aceasta informatie pe o imprimanta dedicata...
Softul imprimantei nu ma ajuta prea mult in acest caz, am cautat toate optiunile dar pe nicaieri nu gaseam ceva sa setez automat aceste lucruri, adica sa ia dintr-un fisier date, sa genereze codul si sa le puna pe eticheta cum si unde vreau eu.
Astept un raspuns

Multumesc


Exista un soft anume pentru generare de coduri de bare.

#17
C1audiu

C1audiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 09.01.2005
zi-mi un soft care sa faca asa cum am cerut eu..
Am gasit si eu pe net generatoare de coduri, dar ma intreseaza sa-mi printeze cateva mii de etichete cu informatiile de care am eu nevoie...

Am reusit sa fac in excel ceea ce este in captura atasata, dar nu reusesc sa le printez pe imprimanta dedicata...
edit: ce am postat e code 39

Attached Files


Edited by C1audiu, 20 March 2008 - 11:47.


#18
dackro

dackro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 02.12.2005
Daca am un cod de bare dat (cel din atasament) cum fac sa-mi apara informatia in calculator? Ce tip de cititor imi trebuie, ce soft, etc.
Daca imi puteti spune si ce tip de cod este. Multumesc.

Attached Files

  • Attached File  IMG.jpg   89.19K   62 downloads


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate