Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Serviciul Apel WiFi Orange

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1409 replies to this topic

#829
Orange_helper

Orange_helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 7,604
  • Înscris: 19.12.2011

View Postomegaa, on 29 iulie 2018 - 11:31, said:

Orange helper,

Va rog si eu daca puteti sa transmiteti colegilor de la tehnic sa incerce sa adauge apel wifi la Sony Xperia xz premium. Am tot luat legatura cu diversi reprezentanti si am primit raspunsuri din ce in ce mai uimitoare. Volte merge foarte bine, dar vowifi nu este provizionat pe softul orange, pe altul decat cel orange vowifi funtioneaza, dar volte nu este provizionat. Orange Polonia are ambele servicii activate, nu cred ca e asa greu sa se faca si in Romania. Sunt plecat din cand in cand in zone fara semnal, dar am wifi si mi-ar fi de mare ajutor. In plus sunt la marginea acoperirii acasa si as prefera sa apelez prin wifi.
Salut,

Am trimis feedback-ul mai departe colegilor nostri de la departamentul Marketing. Daca va fi disponibil serviciul pe telefonul tau, vei gasi informatia pe site-ul nostru https://www.orange.r...ogii/apel-wifi/ .

O zi buna,
Orange Helper

#830
originalul

originalul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 22.06.2007
Se pare ca nu reusesc sub nicio forma sa primesc apeluri prin WIFICALLING desi pot efectua apeluri cu telefonul "in mod avion". Functia voLte functioneaza normal, am pus ultima versiune de CSC ROM si de ORO dar fara rost. Am dat full unroot la tel, am dezinstalat AV.ul, *****ul am incercat si cu un rooter nou. Sincer as prefera mai degraba sa pot primi apelurile prin wificalling decat sa pot suna eu prin wificalling. As putea sa ofer un log amanuntit cu setarile de CSC obtinut prin phoneinfo+ .

#831
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Ai incercat cu alta retea WiFi? Nu a mai avut nimeni problema asta.

#832
originalul

originalul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 22.06.2007
Maine voi incerca de la un prieten de acasa..iar daca nu va functiona nu.mi va ramane decat sa schimb Rom.ul dat fiind ca al meu e custom cel de la TGP..
@SethNY as dori totusi sa.ti trimit fisierul txt cu setarile csc din tel meu sa arunci o privire ..poate ceva nu e ok acolo...apropo e extrem de util site.ul tau!

#833
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Pai la tine nu e nimic gresit in CSC, prin CSC se activeaza doar functionalitatile. Daca telefonul se conecteaza la VoWiFi si poti initia apeluri , ai VoWiFi functional.
Pune firmware ROM curat, Oreo, trebuie sa mearga. Eventual poti lua un  log pcap cu tot ce trimite/primeste telefonul la nivel IP doar daca te pricepi.

#834
Orange_helper

Orange_helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 7,604
  • Înscris: 19.12.2011

View Postoriginalul, on 30 iulie 2018 - 11:33, said:

Se pare ca nu reusesc sub nicio forma sa primesc apeluri prin WIFICALLING desi pot efectua apeluri cu telefonul "in mod avion". Functia voLte functioneaza normal, am pus ultima versiune de CSC ROM si de ORO dar fara rost. Am dat full unroot la tel, am dezinstalat AV.ul, *****ul am incercat si cu un rooter nou. Sincer as prefera mai degraba sa pot primi apelurile prin wificalling decat sa pot suna eu prin wificalling. As putea sa ofer un log amanuntit cu setarile de CSC obtinut prin phoneinfo+ .

Salut,

Te rugam sa ne spui ce model de telefon utilizezi si de unde este achizitionat. De asemenea, te rugam sa ne atasezi si o captura de ecran din care sa reiasa versiunea de soft. Te  asteptam cu aceste detalii in sectiunea de mesaje private.

O zi buna,
Orange helper

#835
originalul

originalul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 22.06.2007
Am observat din aplicatia CSC FEATURE ca exista diferenta de versiune cred intre CSC ROM si CSC ORO. Prima apare ca CSC:ED00004 -Romania-ROM iar la cea de orange ar fi CSC:ED00003 Romania-ORANGE ambele fiind de pe 04 iulie 2018(la un CSC ROM de prin ianuarie apare ED0002)-. Sunt familiarizat cu LogCat-urile din OS android..pt log pcap e nevoie de PC sau exista aplicatie nativa android de inregistrare a pachetelor de date?

#836
ianos10

ianos10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 30.01.2006
Buna ziua! Ma adresez in special "ajutorului" orange de aici de pe forum. Detin un telefon huawei p10 achizitionat pe abonamentul orange din magazinul virtual orange. Sunt intr-o zona unde semnalul este ca si inexistent chiar si outdoor iar aparitia acestui serviciu m-a determinat sa prelungesc abonamentul si sa achizitionez un telefon compatibil. Din pacate mai ales in ultima vreme acest serviciu imi creeza de fiecare data probleme, atat cand primesc apeluri dar si cand initiez apeluri in sensul ca serviciul apel wi fi se deconecteaza dupa cateva secunde. Observ ca acesta uneori lipseste chiar daca sunt in zona de semanal wireless. Mentionez faptul ca sunt client romtelecom, internet prin tehnologia ADSL, modemul este huawei HG655b. Va rog sa ma ajutati!

#837
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,994
  • Înscris: 18.12.2007
Se manifesta problema si pe un alt wifi? Trebuie sa elimini posibilele probleme referitoare la reteaua de wifi pe care o folosesti. Scrie-i helperului un mesaj ca sa iti inregistreze o reclamatie.

#838
Orange_helper

Orange_helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 7,604
  • Înscris: 19.12.2011

View Postianos10, on 31 iulie 2018 - 12:05, said:

Buna ziua! Ma adresez in special "ajutorului" orange de aici de pe forum. Detin un telefon huawei p10 achizitionat pe abonamentul orange din magazinul virtual orange. Sunt intr-o zona unde semnalul este ca si inexistent chiar si outdoor iar aparitia acestui serviciu m-a determinat sa prelungesc abonamentul si sa achizitionez un telefon compatibil. Din pacate mai ales in ultima vreme acest serviciu imi creeza de fiecare data probleme, atat cand primesc apeluri dar si cand initiez apeluri in sensul ca serviciul apel wi fi se deconecteaza dupa cateva secunde. Observ ca acesta uneori lipseste chiar daca sunt in zona de semanal wireless. Mentionez faptul ca sunt client romtelecom, internet prin tehnologia ADSL, modemul este huawei HG655b. Va rog sa ma ajutati!

Salut,

Dorim sa verificam si noi situatia. Te asteptam cu numarul tau de telefon, in sectiunea de mesaje private.

O zi buna,
Orange Helper

#839
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,848
  • Înscris: 26.02.2010
Și la mine pica apelul când trece de pe wifi pe Volte și pe orice rețea încerc. Înainte nu a avut probleme, se manifesta de vreo câteva zile.

#840
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Mie imi merge perfect pe un S8, am facut vreo 6 treceri in ambele directii in timpul aceluiasi apel.

#841
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,848
  • Înscris: 26.02.2010
Eu am Huawei, și nu știu ce naiba au optimizat chinezii ca mergea mai bine pe oreo beta.

#842
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,357
  • Înscris: 03.04.2004
Eu am M10Pro si de cateva zile cade cand intrerup wifi-ul, nu se duce in Volte desi am 4G. Toata ziua freaca sistemele astea...

#843
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,357
  • Înscris: 03.04.2004
Am mai facut un test acum, trecut de 7 ori din Vowifi in Volte si invers si vad ca nu a mai cazut. Acelasi wifi ca si pana acum, prin UPC, ma gandesc asta sa nu fie cauza de fapt si nu ORO. Oricum contractul e reziliat din 01.09 si raman numai cu RDS.

#844
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,848
  • Înscris: 26.02.2010
Am făcut câteva teste în aceasta seara cu Wifi - volte - Wifi, a trecut ușor dintr-o parte în alta, însă la un moment dat s-a împotmolit, adica la al treilea switch Volte - wifi a picat apelul. Am mai încercat o data și am schimbat de mai multe ori și mere. Suspectez rețeaua Orange, mâine alt test în timpul zilei.

#845
originalul

originalul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 22.06.2007
revin cu detalii cu privire la problema ca NU pot primi apeluri prin VO-WIFI calling ci doar sa le efectuez pe Samsung S7edge G935F exynos cu Oreo 8.0 official Orange Fata de data trecuta am facut urmatoarele operatiuni cu speranta ca voi rezolva: Am instalat ultimele softuri din luna IULIE 2018 cel de Romania si cel de ORANGE Romania acestea avand modem-uri diferite intre ele si csc-uri dar avand ultimele update-uri. Am schimbat 3 routere (desi nu ar fi trebuit pt ca majoritatea au IPSEC on). Am incercat de pe o alta retea WIFI de la un alt provider altul decat RCS. Am schimbat cartela Sim. Am sunat la orange cu speranta ca la ei ar fi ultima solutie dar desi explicam problema in sine doamnele/domnisoarele nu stiau ce e un Serviciu Wifi Calling si nici nu doreau sa faca legatura la departamentul tehnic. Intr-un final o doamna mi-a zis sec ca acest serviciu de WIFI calling /VoWifi e valabil doar daca SI APELANTUL are instalate setarile aferente (sa fie activat la acesta wifi-ul si wificalling- ul)si daca telefonul lui e compatibil cu acest servicu? Mi se pare absurd ca cineva care ma apeleaza sa fie conectat la reteaua wifi si sa aiba compatibil un astfel de telefon doar ca sa primesc eu apelul predestinat. Eu unul pot suna pe orice telefon fiind conectat doar la wifi si wificalling in modul avion ...dar totusi sa nu pot primi de la oricine !??

#846
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Doamna batea campii cu gratie, ultima solutie e Orange Helper, apeleaza la dansul :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate