Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Serviciul Apel WiFi Orange

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1409 replies to this topic

#811
Orange_helper

Orange_helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 7,604
  • Înscris: 19.12.2011

 Ares14, on 30 aprilie 2018 - 12:25, said:

Orange Helper,

Te rog frumos sa le soliciti colegilor de la serviciul tehnic sa dezvolte si pentru Moto Z2 Play un softulet sa fie compatibil cu Call Over WI-FI.
Pentru apel 4G nu ma agit prea tare, ca n-am 4G in zona, dar asta tare m-ar ajuta.
E pacat ca terminale modeste ca si caracteristici beneficiaza de atentia voastra iar unele mai scumpe si un pic mai "dotate" , decat media, sunt lasate deoparte.
E discriminare Posted Image , mai ales ca e achizitionat din Orange Shop.
Pana si DIGI Mobil il au in oferta direct provizionat pentru serviciul asta.

Stima,
Ares14


Salut,
Iti multumim ca ne-ai scris. Te asiguram ca am trimis mesajul tau colegilor care se ocupa de aceste situatii, pentru analiza.
O zi buna,
Orange Helper

#812
mariusnorbert

mariusnorbert

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,565
  • Înscris: 03.06.2009
Foarte slab se mișcă cu VoLTE/VoWiFi pt terminale compatibile. Nici eu nu am nicio speranță cu Nokia 8. Sunt conștient că trebuie să mă mut în tabăra Samsung/Huawei pt funcțiile astea.

#813
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,840
  • Înscris: 26.02.2010
Probabil cine plătește mai mult la operator, ala beneficiaza de suport prioritar. Bate la cap pe aia de la Nokia sa colaboreze cu orange pentru Volte si Vo-wifi.

#814
florian26

florian26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 28.07.2007
Stai că vin telefoanele ieftine din urmă cu MTK6739 și să vezi telefoane Dual-VoLTE/VoWIFI. Bonus și 4G+4G... Simultan! Vezi UmiDigi A1Pro compatibil cu Orange și Digimobil.

Edited by florian26, 24 July 2018 - 15:27.


#815
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,353
  • Înscris: 03.04.2004
Ma aflu in zona Lacu Rosu si aici nici un operator nu are semnal, noroc cu vowifi

Attached Files



#816
originalul

originalul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 22.06.2007
buna ziua dragi colegi, precizez ca am ultimul CSC (CSC_ORO_G935FORO2EREB din iulie 2018) de la orange instalat pe telefonul meu Samsung S7 Edge (G935F-exynos cu Oreo 8.0 rootat cu Magisk) si totusi am probleme in ceea ce privesc apelurile primite prin WIFI CALLING-nu primesc absolut niciun apel desi pot efectua apeluri prin acest serviciu. Am efectuat diverse setari la un moment dat pe routerul meu Asus RT-AC55U la port forwarding pe porturile 500 si 4500 UDP am activat IPSec Passthrough pe Enable si am dat SIP Passthrough pe Disable.  Precizez ca am internet de la RDS printr-un router Huawei Gpon EchoLife HG8247H conectat la routerul meu Asus RT-AC55u. Ma gandesc sa fie nevoie de setari si la routerul Huawei sau chiar de unele la al meu. Am incercat cu "modul avion" sa efectuez apeluri si functioneaza fara probleme dar in schimb NU pot primi apelurile cu precizarea ca trebuie sa dau Disable la WifiCalling si imediat Enable la WifiCalling ca sa pot suna in modul avion. Am solicitat de la Orange o resetare din centrala dar fara niciun efect pozitiv .  Ce sfaturi ati avea pentru a reusi sa primesc apelurile prin Wifi Calling ?

Edited by originalul, 28 July 2018 - 16:23.


#817
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Nu trebuie sa faci nici un fel de port forwarding in router ptr configurarea WiFi calling. Doar IPSEC pass through care e activat la majoritatea.
Pare ca ai dublu NAT si pot fi probleme. Daca te legi direct la WIFIul lui HG8247H e la fel ? Daca te conectezi pe alta retea WiFi , la fel ai probleme?
Pachetele VoWiFi sunt f mari si sunt fragmentate la greu, asta poate fi alta problema.

#818
originalul

originalul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 22.06.2007

 SethNY, on 28 iulie 2018 - 17:04, said:

Nu trebuie sa faci nici un fel de port forwarding in router ptr configurarea WiFi calling. Doar IPSEC pass through care e activat la majoritatea.
Pare ca ai dublu NAT si pot fi probleme. Daca te legi direct la WIFIul lui HG8247H e la fel ? Daca te conectezi pe alta retea WiFi , la fel ai probleme?
Pachetele VoWiFi sunt f mari si sunt fragmentate la greu, asta poate fi alta problema.
la wifi-ul routerului Huawei se conecteaza dar imi da eroarea " internet may not available" de 2 ore ma chinui cu diverse configurari la ambele routere. Maine intru in posesia unui alt router nou de ultima generatie si sper ca acela sa rezolve problema....daca nu voi reusi cu noul router cred ca singura solutie ar fi sa sun la RDS sa-mi zica ei cum sa pot activa pachetul de voce prin routerul lor Huawei.Totusi pe routerul Huawei de la rds am urm notificare la port forwarding: "Note:The well-known ports for voice services cannot be in the range of the mapping ports. "

#819
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Nu trebuie sa configurezi nimic pe routere, nu exista conceptul de pachet de voce, tot traficul VoWiFi trece printr-un VPN si nu stie nimeni ce e acolo. Vezi mai multa informatie despre cum functioneaza VoWiFi in profilul meu la cap. 15.
Trebuie sa mearga netul si prin WIFIul routerului, mai lasa telefonul putin conectat.
Poti face alt test  : ia alt smartphone, fa-l WiFi Access Point , da-i drumu si la date; conecteaza-te cu telefonul tau la acel AP, trebuie sa meraga VoWiFi in ambele directii.

#820
originalul

originalul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 22.06.2007
http://i65.tinypic.com/2efpzd4.png aici e poza cu ce-mi apare la routerul huawei la port forwarding

mersi mult pentru raspunsurile prompte.. voi incerca dupa cum ai zis...apropo vre-o idee cam pe cand se va putea implementa serviciul de SMS over Wifi la noi in Romania?

Edited by originalul, 28 July 2018 - 20:35.


#821
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
"Note: The well-known ports for voice services cannot be in the range of the mapping ports." e doar o remarca, portul 500 nu are treaba cu voice services , e port de ipsec/vpn. Nu are rost sa faci port forwarding.
Incearca sa faci testul cu Access Pointul de pe un smartphone.

SMS over IP (adica over IMS care il include si pe over WiFi) cica e in plan... dar nu cred ca e o prioritate la ORO. Nici Digi nu il are inca.

Edited by SethNY, 28 July 2018 - 20:42.


#822
originalul

originalul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 22.06.2007
SIP Passthrough trebuie sa fie neaparat Enable?

#823
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
SIP Passthough nu, nu are treaba. Routerul nu stie ce trafic trece pe acolo ca e un tunel IPSEC. Nici RDS nu stie.
Trebuie sa ai IPSEC Passthrough enabled.

Edited by SethNY, 28 July 2018 - 20:44.


#824
originalul

originalul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 22.06.2007
am luat celalalt telefon si incerc sa fac WiFi Access Point dar nu cred ca stiu....e acelasi cu HotSpot ? scuze dar m-am cam incurcat in amanunte :)

#825
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
da, tot aia. vezi sa ai acces la internet prin ambele, dupa ce te conectezi la hotspot

#826
originalul

originalul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 22.06.2007
imi apare eroarea "Internet may not be availabe" doar conectandu-ma la Wifi Hotspot, dar voi mai incerca maine cand imi voi activa o optiune cu pachete de date mobile pe vodafone( ca sa le am pe ambele activate dupa cum ai spus) si voi reincerca dupa metoda mentionata de catre tine..pana atunci voi mai citi de pe blogul tau.. Mersi mult pentru sfaturi
Btw imi recomanzi sa am Qos activat? si dintre 2.5 ghz si 5Ghz banda la router pe care mi-o recomanzi ca fiind mai ok pentru wificalling?

Edited by originalul, 28 July 2018 - 20:59.


#827
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Vezi sa nu ai vreun VPN sau vreun Firewall/antivirus/ad away mai ciudat instalat pe S7 Edge. Ceva nu e in regula Posted Image . Sau poate Magiskul ala o fi busit ceva, nu da enable din el la nici un VoWiFi/VoLTE sau alta minune.
Ptr VoWiFi 100kbps e mai mult de ajuns, deci nu iti trebuie mare lucru. QoS ul din router poate folosi teoretic, parca la unele trebuia sa mentionezi niste porturi/IPuri, asta doar daca dai durmu la torenti. Nu cred ca e cazul inca .Tu ai probleme mai mari acolo.

Edited by SethNY, 28 July 2018 - 21:09.


#828
omegaa

omegaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 19.04.2011
Orange helper,

Va rog si eu daca puteti sa transmiteti colegilor de la tehnic sa incerce sa adauge apel wifi la Sony Xperia xz premium. Am tot luat legatura cu diversi reprezentanti si am primit raspunsuri din ce in ce mai uimitoare. Volte merge foarte bine, dar vowifi nu este provizionat pe softul orange, pe altul decat cel orange vowifi funtioneaza, dar volte nu este provizionat. Orange Polonia are ambele servicii activate, nu cred ca e asa greu sa se faca si in Romania. Sunt plecat din cand in cand in zone fara semnal, dar am wifi si mi-ar fi de mare ajutor. In plus sunt la marginea acoperirii acasa si as prefera sa apelez prin wifi.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate