Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10
 Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...
 O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...
 Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 

Dimensionare sistem fotovoltaic/eolian/hidro/etc

- - - - -
  • Please log in to reply
619 replies to this topic

#523
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,986
  • Înscris: 11.07.2016
E doar o rulota normala cu care merg de obicei vara.
E parcata langa casa si iarna o mai folosesc ca birou, si vreau panouri pentru ca bateria sa fie incarcata zilnic.

#524
RaulPV

RaulPV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 26.06.2016

View PostMalus_Dacus, on 20 noiembrie 2020 - 19:38, said:

E doar o rulota normala cu care merg de obicei vara.
E parcata langa casa si iarna o mai folosesc ca birou, si vreau panouri pentru ca bateria sa fie incarcata zilnic.

Dar de ce semiflexibile? Sunt cele mai proaste panouri. De ce nu ai facut un pic de research sa vezi cu adevarat in lumea reala cum sta treaba cu panourile flexibile. Sa nu te puna pacatul sa le lipesti cu sikaflex de acoperis. O sa regreti amarnic.
De ce n ai intrebat aici de panouri pe rulota? Cea mai buna solutie e panou rigid cu cleme ptr acoperis.

Attached Files


Edited by RaulPV, 20 November 2020 - 21:15.


#525
edysun2007

edysun2007

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,052
  • Înscris: 16.07.2008
Si fara cleme un panou bun e tot bun. La 400lei gasesti un 250W romanesti. Mai am ceva panouri, imi trebuie doar rulota 😑. Oare ai urmarit cum incarca in deplasare? Drept este ca drumurile frumoase protejate de copaci din anii 90 au mai putini copaci. Ma gandesc ca la deplasare se pot crea mai rapid cazuri umbra soare.

#526
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,986
  • Înscris: 11.07.2016
E a 3a rulota pe care pun personal panouri...
Pe prima am pus un panou normal, fix, de 280W.
Pe a 2a am pus 3 panouri semiflexibile de 100 W buc luate de pe bangood..
Pe actuala o sa pun 2 panouri semiflexibile de 150W buc, luate  de pe aliexpres. (aceasi marca ca cele de pe bangood)
Am ajuns la concluzia ca ptr mine e mai potrivit semiflexibil. (mai usor ca greutate si mai usor+ieftin de montat).

#527
RaulPV

RaulPV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 26.06.2016

View Postedysun2007, on 21 noiembrie 2020 - 06:33, said:

Si fara cleme un panou bun e tot bun. La 400lei gasesti un 250W romanesti. Mai am ceva panouri, imi trebuie doar rulota 😑. Oare ai urmarit cum incarca in deplasare? Drept este ca drumurile frumoase protejate de copaci din anii 90 au mai putini copaci. Ma gandesc ca la deplasare se pot crea mai rapid cazuri umbra soare.

Clemele sunt ptr a prinde panoul bine sa nu te paraseasca la vibratii si vant. In mers incarca foarte bine. Majoritatea drumurilor nu sunt in Ro ptr mine. Cand conduc mai am si alternatorul cu incarcator de 30a. Ideea e cand parchezi sa nu fie sub copaci.
Flexibilele merg 2-3 ani max. Dupa care lumea le da jos ca nu mai baga cine stie ce. Singurele care raman in specificatii sunt Titan Energy si sunpower sp. Sa ai parte de succes, dar se stie bine ca nu au viata lunga.

Ale mele sunt montate de prin August 2019.

#528
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,340
  • Înscris: 29.05.2004
am avut flexibile, semiflexibile si fixe pe "rulota", in ordinea asta.
Am ramas la fixe deoarece restul s-au stricat.

#529
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,986
  • Înscris: 11.07.2016

View PostRaulPV, on 21 noiembrie 2020 - 09:48, said:

Clemele sunt ptr a prinde panoul bine sa nu te paraseasca la vibratii si vant. In mers incarca foarte bine. Majoritatea drumurilor nu sunt in Ro ptr mine. Cand conduc mai am si alternatorul cu incarcator de 30a. Ideea e cand parchezi sa nu fie sub copaci.
Flexibilele merg 2-3 ani max. Dupa care lumea le da jos ca nu mai baga cine stie ce. Singurele care raman in specificatii sunt Titan Energy si sunpower sp. Sa ai parte de succes, dar se stie bine ca nu au viata lunga.

Ale mele sunt montate de prin August 2019.


Stiu ca au viata mai scurta, dar imi asum....
Probabil voi vinde rulota asta in urmatorul an calendaristic.

#530
RaulPV

RaulPV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 26.06.2016
Aha, am inteles. Cocheta ptr vanzare dupa care viitorul propietar se va spala el pe cap cu ele. Daca vrea performanta sa le schimbe. Fiecare cum gandeste si poate. Nu te condamn. Toti care ai stiu au schimbat flexibilele chiar si pe autorulote noi de peste 70-80k euro. Sunt cativa colegi de club din anglia, care fac iarna in sudul spaniei, portugalia Maroc etc si toti au rigide. Cei care au lasat flexibilele au suferit. Trebuiau sa conduca ptr a incarca.

#531
dogsgame

dogsgame

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 30.07.2007
Salut! Pentru ca multa lume este curioasa cat curent este produs toamna/iarna, atasez un grafic pentru luna noimebrie. Sper sa nu fi gresit topicul. Sistemul este format din 18 x 335w TrinaSolar MonoPerc, 6 buc inclinatie SV 35 grade si 12 buc  inclinatie SE - 11 grade, fiind folosit un MPPT 150/100 de la Victron.

Attached Files



#532
71cristian

71cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 26.12.2019
Si cam cat costa acum sistemul tau de PV . Un pret estimativ aproape de adevar daca se poate !

#533
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,340
  • Înscris: 29.05.2004

View Postdogsgame, on 30 noiembrie 2020 - 06:27, said:

Salut! Pentru ca multa lume este curioasa cat curent este produs toamna/iarna, atasez un grafic pentru luna noimebrie. Sper sa nu fi gresit topicul. Sistemul este format din 18 x 335w TrinaSolar MonoPerc, 6 buc inclinatie SV 35 grade si 12 buc  inclinatie SE - 11 grade, fiind folosit un MPPT 150/100 de la Victron.

deci pe scurt: mai nimic :)

#534
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
75kWh are bateria??

#535
stoianalin

stoianalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 17.01.2014
eu nu ma plang... stringurile lungi profita de orice lumina si produc!

Attached Files



#536
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007

View Postdogsgame, on 30 noiembrie 2020 - 06:27, said:

Salut! Pentru ca multa lume este curioasa cat curent este produs toamna/iarna, atasez un grafic pentru luna noimebrie. Sper sa nu fi gresit topicul. Sistemul este format din 18 x 335w TrinaSolar MonoPerc, 6 buc inclinatie SV 35 grade si 12 buc  inclinatie SE - 11 grade, fiind folosit un MPPT 150/100 de la Victron.

productia depinde mult si de zona in care locuiesti , ce noroc ai cu vremea ... de ex eu din 3,6 kwp instalati luna asta am 178kw produsi ...ar fi interesant de calculat , peste ani , o medie multianuala pe 10 ani si comparat productia intre utilizatori
exemplu , acum in zona mea (tg jiu) e un soare de "te dor ochii" desi prognoza era de ninsoare  ..la 100 km distanta (dragasani /valcea)ploua

#537
71cristian

71cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 26.12.2019

View Post71cristian, on 30 noiembrie 2020 - 09:08, said:

Si cam cat costa acum sistemul tau de PV . Un pret estimativ aproape de adevar daca se poate !
Nu ma prea pricep dar as vrea si eu un sistem de PV , asa ca din ce vad in grafic vad ca pe luna noiembrie sa produs 170 kwh . Gresesc cu ceva !!Posted Image . Ma documentez pentru o implementare pe viitor a unui astfel de sistem . Totusi se poate un pret pentru sistemul tau ?

#538
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,462
  • Înscris: 13.02.2006

View Posthaplea82, on 30 noiembrie 2020 - 10:40, said:

productia depinde mult si de zona in care locuiesti , ce noroc ai cu vremea ... de ex eu din 3,6 kwp instalati luna asta am 178kw produsi ...ar fi interesant de calculat , peste ani , o medie multianuala pe 10 ani si comparat productia intre utilizatori
exemplu , acum in zona mea (tg jiu) e un soare de "te dor ochii" desi prognoza era de ninsoare  ..la 100 km distanta (dragasani /valcea)ploua

...Si la Bucuresti ninge....
Productie azi din 15kWp si productia pe luna noiembrie.
Intre 5-11 respectiv 13-16 noiembrie productie zero din cauza de oprire a sistemului-mentenanta anuntata la reteaua publica.
Am decuplat invertorul, ca sa nu faca Dorel vreo prostie...

Attached Files

  • Attached File  TA1.png   62.89K   46 downloads
  • Attached File  TA2.png   68.94K   45 downloads

Edited by rinaldoparaipan, 30 November 2020 - 10:58.


#539
stoianalin

stoianalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 17.01.2014
ceva nu-mi da la calcule... tu ai 380 kWh produsi din 15kWp, eu am 344kWh din 7,4kWp, eu fiind mai la est cu vreo 100km.
ok, intantaneu pot fi diferente mari, dar ca medie mi se pare cam mare diferenta...

#540
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007
pai el a avut  instalatia oprita 11 zile , in noiembrie .de aici lipsa diferentei de productie

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate