Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom
 Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...
 La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 

constructie casa 2016 - Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
199 replies to this topic

#19
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Gandeste-te serios la placare.O sa-i dai tencuiala sau ...Va trage prin caramida enorm de mult, vei baga multa apa in casa.Vei avea mucegai in primul rand.Mie in primul an cand nu o aveam placata si era nelocuita imi facea un strat de gheata pe pereti la interior pe caramida.Dupa ce am placat-o chiar si fara caldura nu mi-a mai scazut temp sub 0 grade fara caldura data drumu,si nu a mai tras prin caramida de la exterior.Pe peretii pe care va batea ploaie, etc vei avea mai pbl cu infiltratiile.La casa tencuita exterior si facuta in 96 6 ani au fo pbl cu mucegaiul.Daca o plachezi nu vei avea pbl decat usor poate in primul an in caz ca nu iese apa din ea sau nu o scoti cu tunuri.Iti aumi un risc destul de mare pt ca se poate alege praful de finisaje...

Edited by ionutz_joe2009, 27 December 2015 - 15:41.


#20
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

View Postmaximusargento, on 27 decembrie 2015 - 12:08, said:

In plus ne-a spus sa mergem pe constructie pe caramida portanta si nu pe cadre cum avem in proiect( astept pareri pro si contra).
Nu poti merge pe zidarie portanta in varianta propusa...trebuie schimbat tot proiectul ti-am scris mai sus....mai trebuie stalpisori, lungimi de spaleti etc

View Postmaximusargento, on 27 decembrie 2015 - 12:08, said:

brawnie: daca mergem pe constructie cadre, cum ne-a indicat structuristul, aunci ar mai fi problemele ridicate de tine?
observatiile mele erau pentru o structura pe zidarie portanta...asa am inteles din primele postari ca ar fi structura pe zidarie portanta....aparent m-am inselat. Nu vad rostul stalpilor incercuiti cu rosu ... Iar referitor la stalpul ala din camera centralei termice (care e coltul baii de la etaj)...doar atat a reusit arhitectul sa scormoneasca??  

Referitor la anveloparea cladirii problema nu se pune de cate lemne esti dispus sa arzi ci daca esti dispus sa stai intr-o casa noua in care va aparea inevitabil IGRASIE / MUCEGAI datorita puntilor termice din dreptul elementelor de beton. De nu ar fi puntile astea termice ai putea sa arzi cate lemne ai dori pentru a-ti asigura confortul necesar.
Dupa normativele in vigoare la placa de la cota 0.00 trebuie sa asiguri o rezistenta termica a straturilor de 4.5 iar la placa de peste ultimul nivel 5. Aceste valori MINIME se obtin doar cu un polistiren de 15 cm in primul caz, respectiv 20 cm in cel de-al doilea caz...andreilesan te rog sa ma corectezi daca vorbesc prostii....Acum lasand la o parte normativele asculta de altii patiti...eu am pus DOAR 5 cm de polistiren sub pardoseala si ghici ce.... E RECE !! Nu pot sa merg descult nici pana la baie !

Attached Files


Edited by brawnie, 27 December 2015 - 15:48.


#21
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012

View Postmaximusargento, on 27 decembrie 2015 - 13:10, said:

oMariusRO : legat de costul casei cu siguranta nu imi fac iluzii stiu clar ca o sa ma coste destul de mult dar la capitolul asta inca sunt la inceput .Dupa cum vedeti am decat o singura oferta pe care o sa o detaliez acum:

materiale :
fier deja fasonat 20 tone ~ 14000 eur
beton 230m3 ~ 14000 eur ( probabil aici o sa ma coste mai mult pentru ca vreau la subsol beton b 400 + solutii anti infiltrare apa )
caramida 140m3+ multibat + nisip  ~ 10000 eur ( apropo mi s-a recomandat Bri...on BKS 30- datorita unei duritati mai pronuntate decat la competitori)
capriori + astareala 30m3 6000 eur
polistiren extrudat 5 cm ;carton ;folie ;amorsa pentru subsol  +cuie+sarma de legat ~2500 eur (aici suplimentez eu la polistiren si pun de minim 10)
cofraje tego 350 m2 ~ 2500 eur( am vrut eu acest aspect ca sa iasa betonul perfect )

Am mai pus eu 5000 eur cheltuieli adiacente( sper sa nu fie mai mult  Posted Image)

Manopera 23000 eur in care intra si sapatura fara racorduri la canalizare si bordura care inconjoara casa ( deci doar la rosu fara invelitoare)

Astept pareri pe zona asta si va rog sa nu va blocati in aspectul legat de anvelopare ca nu este o problema majora - este doar parerea mea pe care o pot schimba foarte repede dupa primul an. Anveloparea dureaza putin si nu vad probleme majore sa o fac al doilea an ( dupa ce o sa fiu fochistul sef al casei:))

Plus ca inca nu am discutat cu toti membrii familiei legat de acest aspect deci este doar o idee perfectibila


andreilesan: ce solutie de anvelopare imi recomanzi ..ma intereseaza atat polistiren cat si caramida mai performanta ( marimi mai mari eventual 40 )?


PFUUUU............20T fier beton???? Mult taica mult!

De ce nu ai luat in calcul sa iti faci casa pe Amvic, si scoteai cheltuiala pentru termoizolatie + caramida! Si cred ca betonul ce il ai tu la materiale este suficient!

#22
bibibossu

bibibossu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 04.11.2009
Ãsta  da conac. Eu am impresia ca pleci de la bloc și ai ajuns tot la bloc.  
Bafta.
E foarte mare.

#23
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Cu ce ti-ai propus sa o acoperi, si cit e bugetul?
Ce tocarie ti-ai propus, si cit e bugetul?

Si, un mic sfat - genul ala de bugetare pe care l-ai incercat mai devreme e tare defectuos...

#24
maximusargento

maximusargento

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 19.04.2012
brawnie: mersi pentru detalii ..intradevar casa este pe cadre facuta de structurist si inca nu imi este clar de ce constructorul care m-a ofertat mi-a spus ca e mai ok sa fac mai intai zidaria si apoi sa torn( zidarie portanta).Eu merg pe mana stucturistului pana la proba contrarie dar astept parerea ta si a altora cu experienta pe zona de stuctura. Legat de cei doi stalpi intradevar sunt cam multi o sa discut cu structuristul ( probabil a mers pe siguranta maxima).Acum am vazut acel stalp din jumatatea camerei centralei ( trebuie sa-l intreb daca poate face alta configuratie ca sa-l scoata )

In alta ordine de idei daca meg pe caramida de 40 si ies 10 cm in afara stalpilor ce parere aveti .Ramne numai sa pun pe stalpii de beton/placi 10 cm de polistiren.Va rog opinii pro /cons

bibibossu : casa este intradear mare si nu mai am ce face ..am spus o sa locuim multi in casa respectiva si s-a asumat marimea ei ( costuri etc)

viotl: la ce gen de bugetare te referi ? te rog sa fi mai specific sa inteleg/intelegem toti care cnstruim acum /in viitor. Tamplaria - nu am ajuns acolo cu discutiile si te rog sa-mi dai ceva idei/sfaturi/recomandari  bune .O sa fie acoperita cu tigla ceramica (nu imi place cea din beton -e mult prea grea )

brawnie:  se pare ca stalpul din camera tehnica este si el asumat .Structristul avea solutii dar s-a mers pe siguranta maxima

#25
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

Quote

intradevar casa este pe cadre facuta de structurist si inca nu imi este clar de ce constructorul care m-a ofertat mi-a spus ca e mai ok sa fac mai intai zidaria si apoi sa torn( zidarie portanta)

Ori nu ai inteles tu bine, ori constructorul nu stie ce vorbeste si mai bine cauti altul. Desi e posibil sa fie prima varianta, si eu am avut neintelegerea asta cu arhitectul odata.

Deci, daca se face zidaria inainte si stalpii dupa nu inseamna ca ai zidarie portanta. Tot pe cadre e casa, doar ca "punerea in opera" ca sa zic asa, este un pic mai "altfel" decat ai crede ca ar trebui sa fie. Si eu am casa pe cadre si vreau sa fac intai structura si apoi zidaria, dar se pare ca e mai greu, din motive tehnice (daca vrei iti explic asa, in cuvinte simple). Ideea este ca majoritatea "constructorilor" de la noi (nu ma refer la firmele mari, care fac blocuri si mall-uri) nu au mijloacele tehnice sa faca intai cadrele, asa ca incep cu zidurile. E mai simplu, mai sigur ca nu apar erori, mai ieftin...

Quote

Ramne numai sa pun pe stalpii de beton/placi 10 cm de polistiren.Va rog opinii pro /cons

Principala parere contra, in general, este ca daca nu ai constructor bun si da "rasol", din cauza polistirenului respectiv nu o sa stii daca stalpii au fost turnati corect sau nu, daca ai segregari, unde, cat de mari...

Quote

casa este intradear mare si nu mai am ce face ..am spus o sa locuim multi in casa respectiva si s-a asumat marimea ei

Voi stiti mai bine situatia voastra, si ca numar de persoane, si ca putere financiara (sa o faci, sa o intretii), nu e problema noastra. Dar eu ma gandesc ca la mine la bloc, unde inca mai stau, sunt 3 apartamente pe palier. Doua au 3 camere, si unu are doua camere. In total 5 dormitoare, 3 sufragerii, 3 bai, 3 bucatarii, plus casa scarii. In total sunt in jur de 200mp construiti, unde locuiesc in total 8 adulti si 1 copil (2+1, 2, 4). Tu o sa ai cu 50% mai mult spatiu si jumate din numarul de persoane... Asa ca 310 mp (nu mai punem subsolul) pentru 4 persoane mi se pare imens...

Edited by oMariusRO, 27 December 2015 - 19:12.


#26
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Acum am vazut si eu stalpul, nu am fost f atent, am vizualizat in viteza prima oara.Cam aiurea.Staplul este pus acolo ca sa sustina greutatea peretelui lateral(perete de rezistenta) al etajului pt ca vine in gol pe jumatatea spatiului tehnic.De ce nu face o grinda intoarsa mai bine?Nu cade cu grinda intoarsa in veci daca mai sta si pe cei 2 stalpi Posted Image.Nu cred ca-i da cu virgula daca aplica varianta asta.Eu zic sa se poate lucra ceva mai elegant...poate da bine la calcule cu grinda.Eu am grinda intoarsa la living si are 4m initial in proiectul original fiind de 5 m(am micsorat putin camera fata de proiectul care mi-a placut) , tot perete de rezistenta sta pe ea si tot de proiectant este pusa acolo.Scz!Vine caramida de rezistenta pe care sta acoperisul, dar merita poate pusa o intr in legatura cu grinda.Poate i-a scapat proiectantului, in viteza mai poti uita.

Edited by ionutz_joe2009, 27 December 2015 - 19:35.


#27
maximusargento

maximusargento

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 19.04.2012
"Buna ziua, daca proiectul a trecut deja pe la structurist atunci e problema pentru ca nu se respecta prevederile minime constructive din P100/1-2013 (lungime minima a spaletilor de caramida de 1 metru de la colt, respectiv 0,8 intre ferestre - eu am vazut un 0.6m intre ferestre pe acolo, chiar si mai putin, golurile cu suprafata mai mare de 1.5mp trebuie bordate cu stalpisori !!!! - cam toate ferestrele dumnevoastra cred ca depasesc 1,5 mp, de usi nu mai vorbesc, distanta intre stalpisori ar trebuie sa fie in cazul de fata - structuri pe pereti rari - de max. 4 metri, se poate 5 metri doar in cazul structurilor cu pereti desi ceea ce nu este cazul etc). Din punctul meu de vedere casa ar iesi mai ieftina pe cadre datorita restrictiilor impuse de normativ pentru zone mai puternic seismice.... Nu se mai merita sa faci casa cu structura din zidarie portanta in zone cu ag>0.25g - atentie Bucuresti este in zona seismica cu ag=0.30g."
legat de cadre vs zidarie cu caramida portanta, colegul brawnie a scris cele de mai sus si inteleg ca daca se merge mai intai cu cadrele si apoi cu zidaria nu se mai ia in discutie cele de mai sus...dar cred ca s-a inteles gresit

va atasez planurile structurale pentru mai multe detalii

#28
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,798
  • Înscris: 25.07.2004
Sterge si tu numele celor care au facut planurile :). Nu-i normal sa le faci publice daca nu ai acordul lor :)

#29
lamaisonecologique

lamaisonecologique

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 01.09.2012
20T de fiarePosted Image Posted Image Posted Image felicitari daca va vad aia de la COP21 va impusca. Asta nu mai se numeste o casa ci un bunkar ,va trebuie o centrale nucleara pt a incalzi betoanele si fiarele dvs.Pacat exista o gramada de reviste  de arhitectura sa va ajute  cu idei ,sisteme constructive etc.O asa arhitectura se face-a in 1940 ....santem in 2016.

#30
maximusargento

maximusargento

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 19.04.2012
atasez toate planurile structurale pentru mai multe detalii ...astept pareri pro /cons ... nu ma supar de nici o remarca indiferent cat este de acida ..ma intereseaza ca la final de an 2016 sa stau intr-o casa corect construita

in continuare astept si oferte de la constructori ..v-am spus ca am primt doar o singura oferta si pana in martie -aprilie mai e putin ( atunci vreau sa incep treaba )

Attached Files

  • Attached File  R1.pdf   1.11MB   31 downloads
  • Attached File  R2.pdf   1.21MB   13 downloads
  • Attached File  R3.pdf   1.09MB   7 downloads
  • Attached File  R4.pdf   854.64K   6 downloads
  • Attached File  R5.pdf   1.5MB   6 downloads
  • Attached File  R6.pdf   1000.42K   6 downloads
  • Attached File  R7.pdf   745.61K   5 downloads
  • Attached File  R8.pdf   1.22MB   5 downloads
  • Attached File  R9.pdf   1.06MB   6 downloads
  • Attached File  R10.pdf   1.02MB   5 downloads
  • Attached File  R11.pdf   1.49MB   7 downloads
  • Attached File  R12.pdf   1.41MB   6 downloads
  • Attached File  R13.pdf   859.78K   4 downloads
  • Attached File  R14.pdf   877.7K   6 downloads
  • Attached File  R15.pdf   1.48MB   4 downloads
  • Attached File  R16.pdf   810.53K   4 downloads
  • Attached File  R17.pdf   805.97K   4 downloads
  • Attached File  R18.pdf   858.37K   4 downloads
  • Attached File  R19.pdf   1.17MB   5 downloads
  • Attached File  R20.pdf   1.18MB   6 downloads
  • Attached File  R21.pdf   1.07MB   9 downloads

Edited by maximusargento, 27 December 2015 - 22:21.


#31
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
In prima postare ati scris:

View Postmaximusargento, on 25 decembrie 2015 - 09:09, said:

Zidarie portanta de caramida
De aici si comentariile mele referitoare la structura ....

View Postmaximusargento, on 27 decembrie 2015 - 18:56, said:

brawnie: mersi pentru detalii ..intradevar casa este pe cadre facuta de structurist si inca nu imi este clar de ce constructorul care m-a ofertat mi-a spus ca e mai ok sa fac mai intai zidaria si apoi sa torn( zidarie portanta).Eu merg pe mana stucturistului pana la proba contrarie dar astept parerea ta si a altora cu experienta pe zona de stuctura. Legat de cei doi stalpi intradevar sunt cam multi o sa discut cu structuristul ( probabil a mers pe siguranta maxima).Acum am vazut acel stalp din jumatatea camerei centralei ( trebuie sa-l intreb daca poate face alta configuratie ca sa-l scoata)
Poate ca constructorul ti-a spus ca e mai ok asa pentru ca nu dispune de mjloacele necesare pentru a face altfel... Pentru a realiza mai intai cadrele va avea nevoie de sisteme de cofraje ceva mai performante... Nu va reusi cu 4 scanduri !!!

View Postmaximusargento, on 27 decembrie 2015 - 18:56, said:

In alta ordine de idei daca meg pe caramida de 40 si ies 10 cm in afara stalpilor ce parere aveti .Ramne numai sa pun pe stalpii de beton/placi 10 cm de polistiren.Va rog opinii pro /cons
Pana la urma e casa ta si o faci cum vrei noi am incercat sa iti dam sfaturi de bun simt referitoare la termoizolatie..Vad ca te incapatanezi sa nu termoizolezi.... Eu nu inteleg de unde ai bani sa faci asemenea "conac" de casa, dar te cramponezi la un termosistem...
Daca totusi insisti atunci fa cadrele mai intai, apoi zidarie de 40 cm din BCA Ytong si termoizolezi cu 10 cm de Multipor stalpii si grinzile.... (@andreilesan te rog sa nu ma condamni dar e cel mai pertinent sfat pe care pot sa il dau cuiva care nu vrea termosistem)

View Postmaximusargento, on 27 decembrie 2015 - 18:56, said:

bibibossu : casa este intradear mare si nu mai am ce face ..am spus o sa locuim multi in casa respectiva si s-a asumat marimea ei ( costuri etc)
Ai spune ca arhitectu' ti-a facut-o intentionat asa de mare sa taxeze mai multi euroi..... avnad in vedere ca tariful este exprimat in Euro/mp
Daca deschideai jurnal inainte de a face proiectul scuteai pe putin 10-15 000 euro

View Postmaximusargento, on 27 decembrie 2015 - 18:56, said:

O sa fie acoperita cu tigla ceramica (nu imi place cea din beton -e mult prea grea )
intre tigla ceramica si cea de beton diferenta nu este atat de mare la greutate...daca spuneai tigla metalica...atunci da e mult mai usoara decat tigla din beton

View Postmaximusargento, on 27 decembrie 2015 - 18:56, said:

brawnie:  se pare ca stalpul din camera tehnica este si el asumat .Structristul avea solutii dar s-a mers pe siguranta maxima
pana la urma e sau nu asumat stalpul, cateva randuri mai sus ai spus ca o sa discuti cu structuristul

View Postmaximusargento, on 27 decembrie 2015 - 19:58, said:

"Buna ziua, daca proiectul a trecut deja pe la structurist atunci e problema pentru ca nu se respecta prevederile minime constructive din P100/1-2013 (lungime minima a spaletilor de caramida de 1 metru de la colt, respectiv 0,8 intre ferestre - eu am vazut un 0.6m intre ferestre pe acolo, chiar si mai putin, golurile cu suprafata mai mare de 1.5mp trebuie bordate cu stalpisori !!!! - cam toate ferestrele dumnevoastra cred ca depasesc 1,5 mp, de usi nu mai vorbesc, distanta intre stalpisori ar trebuie sa fie in cazul de fata - structuri pe pereti rari - de max. 4 metri, se poate 5 metri doar in cazul structurilor cu pereti desi ceea ce nu este cazul etc). Din punctul meu de vedere casa ar iesi mai ieftina pe cadre datorita restrictiilor impuse de normativ pentru zone mai puternic seismice.... Nu se mai merita sa faci casa cu structura din zidarie portanta in zone cu ag>0.25g - atentie Bucuresti este in zona seismica cu ag=0.30g."
legat de cadre vs zidarie cu caramida portanta, colegul brawnie a scris cele de mai sus si inteleg ca daca se merge mai intai cu cadrele si apoi cu zidaria nu se mai ia in discutie cele de mai sus...dar cred ca s-a inteles gresit
Nu stiu ce s-a inteles dar daca constructia este pe cadre atunci normal ar fi (mai ales pentru zona seismica caracteristica Bucurestiului) sa se faca mai intai cadrele si apoi zidaria de umplutura. Facand mai intai peretii si apoi stalpii si grinzile se obtine o structura mixta  (atentie nu este o structura pe zidarie portanta) cu un grad marit de rigiditate (ceea ce nu este neaparat un lucru bun) care se va comporta cu totul altfel decat a calculat-o structuristul. Personal accept o astfel de abordare (turnarea stalpilor si grinzilor dupa efectuarea zidariei doar in zone foarte slab seismice)

#32
maximusargento

maximusargento

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 19.04.2012
brawnie ..1. daca structuristul a zis cadre merg pe cadre ..mersi de sfatul asta ( o sa am tego suficient ca sa iasa impecabil)
                2.stalpul e asumat momentan( mai vedem ce zic si constructorii + structuristul).Pe mine ma deranjeaza, restul familiei nu are nici o problema cu el mergand pe siguranta.
                3 casa a fost desenata si mai mare de familie iar arhitectul doar ne-a ajutat sa o "optimizam"
                4. am doar o singura parere despre greutatea tiglei de beton vs ceramica asa ca o sa ma mai interesez si revin cu detalii.

mersi mult de implicare

#33
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011

View Postbrawnie, on 27 decembrie 2015 - 22:21, said:

Ai spune ca arhitectu' ti-a facut-o intentionat asa de mare sa taxeze mai multi euroi..... avnad in vedere ca tariful este exprimat in Euro/mp
Daca deschideai jurnal inainte de a face proiectul scuteai pe putin 10-15 000 euro


Jur ca-mi statea pe limba si mie.Eu iti pot spune ca in 2008 am facut casa si la rosu s-a plecat cu echipa buna si cunoscuta care mai facuse case la niste veri plus altele in zona.Plecare de la 13500 euro si dupa negociere am ajuns la 8000.La finisaje tot cam 8000 au dus(am notat fiecare banut pe o agenda).Nu am avut subsosl, dar am avut constructie in panta(cofrag de 1.5 m la partea din vale cu toate ca am facut si treapta, am facut prostie pt ca mi-a fost frica sa fac beci acolo din cauza banilor fiind la inceput si neavand toti banii).In rest am avut destule ciudatenii(geamuri  cu usi pe semicerc 4,2 pe trapez, casa scarii pe rotund, balcoane pe toate 4 dormitoarele, terase de jur imprejur(una de 40 mp in spate), intrare tot ceva mai ciudata.Casa are 210 mp cu parter , placa beton, etaj mansardat extrem de putin.Am bagat cam 5.5 t fier si am bagat fiecare fier de pe proiect.Cost cam 110 mii cu  , bransamente gaz, curent, fosa septica de 36 mc,garduri (unul de 100m cu fundatie serioasa din beton si placi prefabricare, unul de 19 m pe fatza din caramida plus fundatie , unul de 40 din panouri sudate galvanizate pe spate.Cam 115 mii si era si 50% mobilata.Instalatii pe cupru(incazire) si ppr verde menajera.Finisaje de nota 9 si , vincluri perfecte de exemplu.Parerea mea e ca se cam trage de banii tai...Manopera la garduri si fosa a fost separat, nu a intrat in cei 8000, ci in total de 115 mii.Cu toate ca am avut niste ciudatenii proiectul a fost ieftin pt ca nu am avut multa invelitoare si nici acoperis plus alte avantaje si niste asi in maneca Posted Image.Am alergat dupa materiale si m-am informat constant pe internet, constructia a durat vreo 2 ani si mi-a convenit pt ca oricum nu aveam toti banii si veneau idei si pe parcurs.Cu toate astea tot am facut niste greseli.75% cat s-a lucrat am stat pe santier...

Edited by ionutz_joe2009, 27 December 2015 - 23:24.


#34
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014

View Postmaximusargento, on 27 decembrie 2015 - 22:42, said:

   3 casa a fost desenata si mai mare de familie iar arhitectul doar ne-a ajutat sa o "optimizam"
Se "simte" acest lucru . Ati gasit niste planuri pe un site gen homeplans si v.ati chinuit sa le cosmetizati , iar arhitectul a incasat banii pe munca voastra, cu un minim efort (a umblat putin la funtional .mare lucru !). Si banuiesc ca v.au taxat la mp :)
Concluzia ar fi ca - naivitatea unora e bucuria altora (ce stiu sa profite).
Iar de astfel de profitori a inceput sa.mi fie sila.

Edited by doarUNom, 28 December 2015 - 08:51.


#35
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Nu te 'nerva.

#36
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014

View Postviotl, on 28 decembrie 2015 - 08:52, said:

Nu te 'nerva.
Nu am de ce Vio :) Ca doar nu e buzunarul meu .
Sa zicem ca ma deranjeaza astfel de profitori ce s.au obisnuit sa stea cu mana intinsa si sa primeasca planuri gata mestecate de la beneficiari. Iar acest lucru ii tranforma in niste puturosi. Adica nu ii mai trage inima sa dea drumul la creatie. Dovada stau si "ciupercutele" de la tot pasul , ce se vad cu ochiul liber ca sunt "concepute" mai mult de beneficiari.

Edited by doarUNom, 28 December 2015 - 08:57.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate