Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Legea antifumat promulgata, rediscutata in Parlament

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
11400 replies to this topic

#10999
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015

View PostGroot, on 20 martie 2017 - 16:31, said:


Incasarile au crescut, spitalizarile au scazut,

"Si marmota invelea ciocolata in staniol"...e bine ca unii mai cred in povesti...
Spitalizariile au scazut ca nu a mai venit Ion de la Adincata pe ger la spital....cu incasarile citeste mai sus despre falimente.....

#11000
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011

View PostGroot, on 20 martie 2017 - 07:00, said:

Unul dintre ele ar fi interzicerea fumatului la mai putin de 10 metri de intrarea intr-o cladire. Sunt foarte multe tari unde se practica, la noi se trece printr-un nor de fum la intrarea intr-un restaurant/cladire de birouri.


Yup.

Asta ar trebui sa fie urmatoru' pas. Stau ca boschetarii in pragu' usilor. Un amendament de genul asta ar fi bine venit.

#11001
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

View Post_Dadi_, on 20 martie 2017 - 22:02, said:

"Si marmota invelea ciocolata in staniol"...e bine ca unii mai cred in povesti...
Spitalizariile au scazut ca nu a mai venit Ion de la Adincata pe ger la spital....cu incasarile citeste mai sus despre falimente.....

Statisticile se fac pe aceleasi perioade ale anului, fix ca sa fie relevante (evenimente cultulrale, religioase, vreme, vacante, etc). Legea este in vigoare de 1 an, deci se poate compara luna cu luna pe un an intreg. Evident, un singur an este de foarte mica relevanta, macar vreo suta de ani de statistica sunt necesari pentru a observa perfect efectele. Deci hai sa reluam discutia peste 20-30 sa mai facem un benchmark, sa vedem cum sta treaba la 20 de ani de la intrarea in vigoare a legii ;)

View Postzoso, on 20 martie 2017 - 21:18, said:

eu am rezolvat. mi-am cumparat iqos. si l-am testat la bar, dimineata la cafea. un dobitoc a chemat politia ca miroase (sanchi), politistul m-a prins asupra faptului. a zis ca nu fumez. proprietarul barului se strica de ras. boului i-am spus ca si besina miroase, sa iasa afara sa se beseasca... cat de mult imi place, merg la enervat hipsteri. ce am primit dau inapoi....

l.e.: uite un hipster indignat.
N-ai ambitie daca nu incerci in avion.

#11002
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Sau in RATB.

PS: Interesant, patron care rade de cei care-i baga bani in buzunar. Eu zic sa-i uram faliment placut.

Edited by don_dannielo, 21 March 2017 - 08:29.


#11003
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
E vrajeala, tigarile electronice sint explicit interzise - asta cu chemat explicit politia si aia au venit si l-au lasat sa pufaie in continuare ca cumva aia e o lamela incalizita care face nu stiu ce cu tutunul ... sa fim seriosi. A se observa ca se pastreaza in continuare eticheta cu "fumatul dauneaza grav sanatatii" sub o forma adaptata si garantat e accizata de nu se poate. Astea cu cum a convins cineva organul ca nu se incadreaza la nu stiu ce litera a legii se termina asa doar in vis, in realitate daca chiar se deranjeaza politia pentru asa ceva nu se termina numai cu amenda pentru fumat, cine stie ce altceva mai gasesc.

#11004
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,529
  • Înscris: 20.10.2006
Ce mai viseaza multe si anti-fumatorii.

Ia sa visam si pro-fumatorii atunci ca vor fi tot mai multe localuri unde fumatul va fi permis ori prin modificarea legii ori prin eludarea ei, cum e?

View PostAlecsandru010, on 20 martie 2017 - 22:10, said:

Yup.

Asta ar trebui sa fie urmatoru' pas. Stau ca boschetarii in pragu' usilor. Un amendament de genul asta ar fi bine venit.
  Dar cand vine fumu din vreo teava de esapamente la intrarea in local, deci spatiu deschis cum e?

Edited by LunaCrystal, 21 March 2017 - 12:57.


#11005
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
whataboutism.

#11006
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006
Acum jumatate de ora eram in trafic .
La doua masini in fata mea era o masina de pompieri .
Cand a plecat de la semafor cred ca a scos fum cat pentru zece mii de fumatori .
Da` pe nefumatori nu ii intereseaza ....

#11007
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,592
  • Înscris: 12.04.2009

View Postmotanul13, on 21 martie 2017 - 13:00, said:

Acum jumatate de ora eram in trafic .
La doua masini in fata mea era o masina de pompieri .
Cand a plecat de la semafor cred ca a scos fum cat pentru zece mii de fumatori .
Da` pe nefumatori nu ii intereseaza ....
Analogia e improprie. Pe romaneste, seamana, dar nu rasare.

#11008
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,429
  • Înscris: 20.02.2008

View Postmotanul13, on 21 martie 2017 - 13:00, said:

Acum jumatate de ora eram in trafic .
La doua masini in fata mea era o masina de pompieri .
Cand a plecat de la semafor cred ca a scos fum cat pentru zece mii de fumatori .
Da` pe nefumatori nu ii intereseaza ....
Si zici ca era in spatiu inchis acea masina de pompieri?

#11009
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,529
  • Înscris: 20.10.2006
Nu in spatiu inchis, dar cred ca facea referire la ideea cuiva de pe acest topic cum ca fumatul sa fie interzis in mai multe spatii deschise.

#11010
carens

carens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,162
  • Înscris: 12.03.2016

View PostLunaCrystal, on 21 martie 2017 - 12:52, said:

Ce mai viseaza multe si anti-fumatorii.

Ia sa visam si pro-fumatorii atunci ca vor fi tot mai multe localuri unde fumatul va fi permis ori prin modificarea legii ori prin eludarea ei, cum e?


  Dar cand vine fumu din vreo teava de esapamente la intrarea in local, deci spatiu deschis cum e?
Sau cand erupe Etna nu ?

View Postioppo, on 21 martie 2017 - 14:03, said:

Si zici ca era in spatiu inchis acea masina de pompieri?
Dar sigur nu erau homo pompierii ?

#11011
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

View Postmotanul13, on 21 martie 2017 - 13:00, said:

Acum jumatate de ora eram in trafic .
La doua masini in fata mea era o masina de pompieri .
Cand a plecat de la semafor cred ca a scos fum cat pentru zece mii de fumatori .
Da` pe nefumatori nu ii intereseaza ....


Sa intelegem ca masina ta e o...caruta?Posted Image

#11012
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006


View PostLunaCrystal, on 20 martie 2017 - 19:24, said:

Si in toti anii aia de care zici tu nu par sa fi fost asa multi ,,deranjati” de fumat ca pana acum, oare de ce? Sa nu mai zic ca pe atunci se fuma si in orice insitutie publica, in orice loc de munca si deastea. Acum s-au trezit unii ce nu prea stiu sa se distreze si sa isi traiasca frumos viata sa le interzica si altora placerile.

Pentru ca lumea se schimba și odată cu ea și mentalitățile. La 1600 era considerat normal sa fii spânzurat sau ars pe rug, mai vezi asa ceva astăzi?

Chiar era deranjant fumatul în birou și cred ca multi din acele generații au astăzi de suferit dacă nu au crăpat deja.

Dacă prin trăit frumos viata înțelegi horcait, duhoare, scuipatul sângelui din plămâni, hey, o fi. Unii dintre noi avem alte distracții. Oricum nu percep fumatul ca distracție, ci mai degrabă ca viciu, poate fi adiacent distracției (sa zicem socializare în bar) dar nu principalul element.

Nu va interzice nimeni plăcerea, acasă. Și pe afară (deocamdată). Va interzice sa ii afectați pe alții.


#11013
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View Postmihaigerard, on 21 martie 2017 - 14:25, said:



Sa intelegem ca masina ta e o...caruta?Posted Image
Logica postarii tale fiind ... ?

#11014
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

View Postmotanul13, on 22 martie 2017 - 08:37, said:


Logica postarii tale fiind ... ?

CA tu nu poluezi, în timp ce ambulanta te inunda cu gaze nocive.:)))

#11015
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View Postmihaigerard, on 22 martie 2017 - 08:41, said:

CA tu nu poluezi, în timp ce ambulanta te inunda cu gaze nocive.Posted Image))
Vezi ca era vorba de pompieri si nu de ambulanta .
Iar eu poluez in limita Euro 5 .

#11016
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

View Postmotanul13, on 22 martie 2017 - 08:54, said:

Vezi ca era vorba de pompieri si nu de ambulanta .
Iar eu poluez in limita Euro 5 .


Pompierul se duce cu fumigena si salveaza proprietati/vieti. Asta e, politicul are alte prioritati, toarna bani in biserici in loc de spitale, pompieri, salvare. Asadar prefer sa vina pompierii afumand tot cartierul ca sa stinga un incendiu. Tu ce salvezi fumand?

Edited by catalina1, 22 March 2017 - 09:36.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate