Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Legea antifumat promulgata, rediscutata in Parlament

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
11400 replies to this topic

#10981
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,624
  • Înscris: 10.08.2009

View PostGroot, on 20 martie 2017 - 13:05, said:

Bai nu stiu cum se face ca numai fumatorii nimeresc la localuri d-astea unde cica, sanchi, se fumeaza. Niciun nefumator nu a confirmat pana acum treaba asta.

Pai voi nu prea calcati prin restaurante.
Macar sa dati in gat niste infractori si tot ar trebui sa mergeti mai des.
Am si poza de la 8 martie , vrei?

#10982
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Daca este cu geolocatie, da ;)

#10983
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,624
  • Înscris: 10.08.2009
Hai ca vine caldura, deja se deschid terasele si o sa puteti fuma pasiv legal.Posted Image

#10984
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Pe unde am mai fost eu, nu se fuma in interior.

Cifra de afaceri a barurilor a crescut în medie cu 5.1% la 6 luni după aplicarea legii 15/2016 comparativ cu cifrele înregistrate în ultimele 6 luni înainte de lege; Cifra de afaceri a barurilor a crescut în medie cu 10.6% la 6 luni după aplicarea legii 15/2016, comparativ cu cea înregistrată în aceeaşi perioadă a anului trecut. De asemenea, se poate observa că vârfurile de consum sunt constante, ele menţinându-se şi după aplicarea legii 15/2016.
Cifra de afaceri a restaurantelor a crescut în medie cu 10.9% la 6 luni după aplicarea legii 15/2016 comparativ cu cifrele înregistrate în ultimele 6 luni înainte de lege. Cifra de afaceri a restaurantelor a crescut în medie cu 19.8% la 6 luni după aplicarea legii 15/2016, comparativ cu cea înregistrată în ultimele 6 luni înainte de lege.

http://www.mediafax....entare-16200999

#10985
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View PostDANANDREI2001, on 20 martie 2017 - 13:09, said:

Pai voi nu prea calcati prin restaurante.

Atunci de ce a crescut cifra de afaceri a restaurantelor?

#10986
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,529
  • Înscris: 20.10.2006
Datorita reducerii evaziunii, e mult mai plauzibil. Sau datorita faptului ca perioada de dupa lege a inclus si sezonul concediilor. Nu prea cred ca sunt multe restaurante ce sa aiba mai multi clienti dupa lege decat inainte de ea.

#10987
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,918
  • Înscris: 31.03.2003
Poate au crescut preturile cu 5-10%, s-a redus evaziunea etc.
Sigur nu stiu fiindca noi am rarit-o cu restaurantele (de baruri nu vorbesc). Si cand mergem, nota e mai mica fiindca in afara de o bere de sete nu mai consum alcool. Nu prea merge fara o pipa.

#10988
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View Postdon_dannielo, on 20 martie 2017 - 14:15, said:

Atunci de ce a crescut cifra de afaceri a restaurantelor?
A crescut pe dracu` .
Numai eu am doi prieteni care si-au inchis barurile asta iarna .

#10989
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
Si eu unul...de sta sa moara....

#10990
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,529
  • Înscris: 20.10.2006
Si eu cunosc vreo 3 localuri numa intr-un singur oras si ala mic care datorita lipsei de clienti au redus programul de lucru, cand e frig inchid chiar total, practic acum activitatea lor e dependenta de vreme, si chiar si cand vremea e buna greu se ajunge la incasarile pe zi de dinainte de lege. Sigur sunt si localuri ce au crescut:
- cele ce inainte erau foarte aglomerate ca stateau oamenii la mese mult acum comanda mananca/bea in fuga omu si dupaia pleaca si vin alti clienti eliberandu-se mesele - dar localuri deastea sunt putine si doar in marile orase;
- cele in care se fumeaza in continuare
- nu o duc chiar rau nici cele cu terasa deschisa incalzita sau macar loc de fumat incalzit.

Dar pentru restul categoriilor de localuri e cam dezastru. Unele si-au spart peretii ca sa poata permite fumatul si sa castige ceva clienti.

#10991
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,894
  • Înscris: 21.04.2011
Mie mi-e greu sa o cred pe aia cu sanatatea. E prea scurta perioada ca sa poti sa ai astfel de efecte.

#10992
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
Ma scuzati daca nu am avut rabdare sa citesc tot topicul....
Eu zic asa....unde se maninca, fara fumat...unde doar se bea, cu fumat...

E naspa sa-ti sufle cineva fumul in trompa cind maninci, da nici sa ma duc la circiuma sa beau o cafea si sa ies la tigara la -18 grade...
Si da, este adevarat cei cu circiumile au pierdut mult,.....

#10993
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Eu zic fara fumat in spatiile publice iar fumatorii pot sa faca 5 pasi pana la usa chiar daca afara sunt -18 grade. Abia se imbunatateste circulatia periferica prin contractia-dilatarea repetata a vaselor capilare.

Spre viitor sper in toata inima sa mai faca, obligati fiind de lege si vreo minim 15 pasi stanga sau dreapta intrarii. Ca sa fim cu adevarat smoke free.

Serios, legea asta chiar nu are efecte negative. Incasarile au crescut, spitalizarile au scazut, probabil o statistica peste vreo 5 ani o sa indice si o crestere a sperantei de viata,  la fel ca in statele care au implementat legea acum 12-13 ani.

E benefica pentru toata lumea, chiar si pentru fumatori.

#10994
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Si comunistii au facut ce au facut pentru "binele " poporului. Inclusiv gulagurile.  Lasa-ma frate in durerea mea.  Sa faca dracului carciumi de fumatori si nefumatori si s-a terminat discutia.  Mie nu-mi convine binele asta cu de-a sila asa ca astept cu interes sa se deschida terasele. Pana atuncea-pas.

#10995
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostFreddy12, on 20 martie 2017 - 18:22, said:

Sa faca dracului carciumi de fumatori si nefumatori si s-a terminat discutia.

Buna dimineata si tie. Tu ce crezi ca se pritoceste de 10 000+ posturi?! Asa a fost era sa zic 60 ani pina anul trecut dar adevarul e ca de cind s-a rapindit fumatul de fapt. Asta e problema ce trebuia rezolvata si s-a rezolvat. Ma rog, unii mai insista ca ei inca pot sa afume pe altii daca vor dar e ceva extraordinar de rar.

#10996
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,529
  • Înscris: 20.10.2006
Si in toti anii aia de care zici tu nu par sa fi fost asa multi ,,deranjati” de fumat ca pana acum, oare de ce? Sa nu mai zic ca pe atunci se fuma si in orice insitutie publica, in orice loc de munca si deastea. Acum s-au trezit unii ce nu prea stiu sa se distreze si sa isi traiasca frumos viata sa le interzica si altora placerile.

Edited by LunaCrystal, 20 March 2017 - 19:27.


#10997
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Cuvintul de ordine: "par".

#10998
r-bruce

r-bruce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 06.11.2005
eu am rezolvat. mi-am cumparat iqos. si l-am testat la bar, dimineata la cafea. un dobitoc a chemat politia ca miroase (sanchi), politistul m-a prins asupra faptului. a zis ca nu fumez. proprietarul barului se strica de ras. boului i-am spus ca si besina miroase, sa iasa afara sa se beseasca... cat de mult imi place, merg la enervat hipsteri. ce am primit dau inapoi....

l.e.: uite un hipster indignat.

Edited by zoso, 20 March 2017 - 21:34.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate