Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Este Iisus Christos (sau Hristos/Cristos) DUMNEZEU?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
60 replies to this topic

#55
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostEndgegner, on 21 decembrie 2015 - 09:15, said:

Si Forta sau Sforta asta nu poate fi Sfanta in conceptia lor si banuiesc ca si depersonalizata. Oare chiar nu se tem ca fac pacate?
ceea ce insinuezi tu, nu figureaza pe lista de pacate biblice.
probabil este un soi de pacat popesc, dar biblic in nici un caz. :P

#56
Endgegner

Endgegner

    razes conservator, dacopat si homofob

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 22.10.2015

View PostDude_2nd, on 21 decembrie 2015 - 14:22, said:

ceea ce insinuezi tu, nu figureaza pe lista de pacate biblice.
probabil este un soi de pacat popesc, dar biblic in nici un caz. Posted Image

Insinuez ca va complaceti in minciuni din mandrie.

#57
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostEndgegner, on 21 decembrie 2015 - 15:54, said:

Insinuez ca va complaceti in minciuni din mandrie.
insinuarea ta e de fapt o calomnie.
de doi bani, daca nu aduci si un argument in favoarea prostiei ce ai spus-o

#58
Endgegner

Endgegner

    razes conservator, dacopat si homofob

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 22.10.2015

View PostDude_2nd, on 21 decembrie 2015 - 17:07, said:

insinuarea ta e de fapt o calomnie.
de doi bani, daca nu aduci si un argument in favoarea prostiei ce ai spus-o

Se vede ca te-am nimerit la mandrie daca ti-a sarit tandara! Argumentul e ca n-ai argumente! Fiindca tacerea nu e un argument in sine! Apropo, in cele zece porunci mandria nu e pomenita explicit. Sa intelegem ca pentru martori aceasta nu e un pacat, tot la fel cum nici Sfanta Treime nu exista pentru ei, asa-i?

#59
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostEndgegner, on 21 decembrie 2015 - 20:43, said:

Se vede ca te-am nimerit la mandrie daca ti-a sarit tandara! Argumentul e ca n-ai argumente! Fiindca tacerea nu e un argument in sine! Apropo, in cele zece porunci mandria nu e pomenita explicit. Sa intelegem ca pentru martori aceasta nu e un pacat, tot la fel cum nici Sfanta Treime nu exista pentru ei, asa-i?
in primul rand n-avea cum sa-mi sara tandara, sunt dintr-o bucata! :P
argumentul tau ca nu am argumente, e un argument invalid.
cele 10 porunci intr-adevar, sunt baza Noului Legamant. Dar tocmai faptul ca nu il accepta asa cum l-a dat Dumnezeu e dovada suprema a mandriei omului care il duce la cadere. In loc sa creada porunca a 2-a, o interpreteaza spre caderea lui. In loc sa creada porunca a 4-a, o schimba dupa bunul plac, in mandria lui. Porunc a 6-a este iarasi mutilata in Ortodoxie, ajungandu-se la o Biserica plina de criminali. De ce vorbesti atunci despre mandrie cu referire la altii cand pielea Joianei e la voi pe gard?Posted Image
mandria nu e un pacat in sine, ci mai degraba o derivata din neacceptarea Legii lui Dumnezeu[cele 10 porunci] - specifica Ortodoxiei, in principal.
Dupa cum am mai spus, la o simpla cautare dupa Treime/Trinitate, rezultatul este zero. Mai departeputem discuta, dar trebuie sa accepti ca nu e o doctrina biblica, da?

#60
Endgegner

Endgegner

    razes conservator, dacopat si homofob

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 22.10.2015

View PostDude_2nd, on 21 decembrie 2015 - 20:58, said:

in primul rand n-avea cum sa-mi sara tandara, sunt dintr-o bucata! Posted Image


argumentul tau ca nu am argumente, e un argument invalid



cele 10 porunci intr-adevar, sunt baza Noului Legamant. Dar tocmai faptul ca nu il accepta asa cum l-a dat Dumnezeu e dovada suprema a mandriei omului care il duce la cadere. In loc sa creada porunca a 2-a, o interpreteaza spre caderea lui. In loc sa creada porunca a 4-a, o schimba dupa bunul plac, in mandria lui. Porunc a 6-a este iarasi mutilata in Ortodoxie, ajungandu-se la o Biserica plina de criminali. De ce vorbesti atunci despre mandrie cu referire la altii cand pielea Joianei e la voi pe gard?Posted Image
mandria nu e un pacat in sine, ci mai degraba o derivata din neacceptarea Legii lui Dumnezeu[cele 10 porunci] - specifica Ortodoxiei, in principal.

Dupa cum am mai spus, la o simpla cautare dupa Treime/Trinitate, rezultatul este zero. Mai departeputem discuta, dar trebuie sa accepti ca nu e o doctrina biblica, da?

lauda de sine, nu miroase a bine! Pentru mine a fost mai mult decat evident ca ti-a sarit tandara din moment ce intai ai numit ideea mea prostie iar abia dupa aceea ai cerut si argumente.

Deci asa argumenteaza martorii, cu afirmatii scoase din burta atunci cand nu gasesc nimic in biblie care sa vina in sprijinul aberatiilor lor.

Eu zic ca se poate dovedi ca ortodocsii accepta decalogul asa cum l-a dat Dumnezeu iar ca martorii si altii il "stramba" facand din el ceva comparabil cu un regulament ridicol si meschin, asa cum le permite "visteria" inimii lor! Iar ca mai sunt si mandri de fapta lor o dovedesc cand se leaga de viata ortodocsilor ei crezandu-se niste sfinti. Habar n-au ei ca se pot dovedi mai criminali decat altii respectand litera si nefacand niciun efort pentru a patrunde si in spiritul legii!

N-am cum sa accept minciunile pe care le spui. Bineinteles ca Sfanta Treime e o doctrina Biblica si doar din rea vointa negi evidentele.

Edited by Endgegner, 21 December 2015 - 21:39.


#61
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005
Poate o sa fiti surprinsi dar, dumnezeii nu sunt reali ! Si ca atare nici asa zisul Iisus. Iisus este doar o poveste, un mit, un personaj al unei povesti, asa cum este Harap Alb, Ileana Cosanzeana, s.a.m.d.
Nu a existat niciun Iisus ca persoana in carne si oase, iar toate faptele sale marete s-au petrecut doar in imaginatia oamenilor, nu in lumea reala.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate