Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Este Iisus Christos (sau Hristos/Cristos) DUMNEZEU?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
60 replies to this topic

#37
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 AlenTao, on 20 decembrie 2015 - 20:53, said:

Iisus Christos:''Eu si Tatal UNA suntem''
"Ma rog ca toti sa fie una,..."

una nu e Unul[Dumnezeu].

@AlenTao, ce plus valoare spirituala obtii tu din aceasta credinta[nebiblica in fapt] ca Isus =Dumnezeul Atoputernic ?

Edited by Dude_2nd, 20 December 2015 - 21:01.


#38
Endgegner

Endgegner

    razes conservator, dacopat si homofob

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 22.10.2015
Dar tu ce plus de valoare spirituala obtii daca zapacesti copilul cu minciuni? :)

#39
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 Dude_2nd, on 20 decembrie 2015 - 21:00, said:

"Ma rog ca toti sa fie una,..."

una nu e Unul[Dumnezeu].

Epic facepalm.jpg

#40
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 Endgegner, on 20 decembrie 2015 - 21:14, said:

Dar tu ce plus de valoare spirituala obtii daca zapacesti copilul cu minciuni? Posted Image
plus valoare pentru el, caci il fac sa gandeasca ceea ce scrie. de asta-l zapacesc.
minciuni sunt "argumentele biblice" aduse in favoarea Treimii inexistente de fapt. :)

nu folosesc asa ceva.

#41
Endgegner

Endgegner

    razes conservator, dacopat si homofob

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 22.10.2015

 Dude_2nd, on 20 decembrie 2015 - 21:32, said:

plus valoare pentru el, caci il fac sa gandeasca ceea ce scrie. de asta-l zapacesc.
minciuni sunt "argumentele biblice" aduse in favoarea Treimii inexistente de fapt. Posted Image

nu folosesc asa ceva.

Mai bine ti-ai purta tie de grija!

Iar cine va sminti pe unul dintr-aceştia mici care cred în Mine, mai bine i-ar fi lui să i se atârne de gât o piatră de moară şi să fie afundat în adâncul mării.


Probabil ca nu iti dai seama ce faci.

Edited by Endgegner, 20 December 2015 - 21:52.


#42
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 Endgegner, on 20 decembrie 2015 - 21:51, said:

Mai bine ti-ai purta tie de grija!

Iar cine va sminti pe unul dintr-aceştia mici care cred în Mine, mai bine i-ar fi lui să i se atârne de gât o piatră de moară şi să fie afundat în adâncul mării.


Probabil ca nu iti dai seama ce faci.
imi dau foarte bine.
a face pe cineva sa constientizeze ca doctrina Trinitatii e apa de ploaie, nu e o sminteala, e un mare ajutor.Posted Image

#43
Endgegner

Endgegner

    razes conservator, dacopat si homofob

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 22.10.2015

 Dude_2nd, on 20 decembrie 2015 - 22:09, said:

imi dau foarte bine.
a face pe cineva sa constientizeze ca doctrina Trinitatii e apa de ploaie, nu e o sminteala, e un mare ajutor.Posted Image

De ajutor ai nevoie evident tu!

Doctrina Trinitatii nu a aparut nici din senin si cu atat mai putin din rea intentie. In schimb doctrinele care neaga Sfanta Treime sunt mult mai probabil izvorate din mandrie si rea intentie, ori poate chiar din nebunie.

Edited by Endgegner, 20 December 2015 - 22:25.


#44
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 Endgegner, on 20 decembrie 2015 - 22:23, said:

De ajutor ai nevoie evident tu!

Doctrina Trinitatii nu a aparut nici din senin si cu atat mai putin din rea intentie. In schimb doctrinele care neaga Sfanta Treime sunt mult mai probabil izvorate din mandrie si rea intentie, ori poate chiar din nebunie.
de unde reiese evidenta?

Probabil ca nici din senin si nici din rea intentia, dar in mod sigur nu din Biblie.
iar cele care neaga Treimea, au aparut din faptul ca era scris faptul ca cunostinta va creste.Crestinismul nu putea ramane la stadiul primitiv la care a fost redus prin astfel de dogme nebiblice.Posted Image

#45
Endgegner

Endgegner

    razes conservator, dacopat si homofob

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 22.10.2015

 Dude_2nd, on 20 decembrie 2015 - 22:34, said:

de unde reiese evidenta?

Probabil ca nici din senin si nici din rea intentia, dar in mod sigur nu din Biblie


iar cele care neaga Treimea, au aparut din faptul ca era scris faptul ca cunostinta va creste.Crestinismul nu putea ramane la stadiul primitiv la care a fost redus prin astfel de dogme nebiblice.Posted Image

Din prostiile pe care le formulezi!

Esti autorul Bibliei de te exprimi cu atata siguranta vizavi de acest subiect? Desigur ca nu, si nu ramane decat ca nu esti constient de ce faci. Si daca  recunosti totusi ca nu a aparut nici din senin si nici din rea intentie, atunci ramane ca sursa e Biblia, respectiv consemnarile trecute in ea.


Ori mai degraba sunt roadele lupilor in piei de oaie, a proorocilor mincinosi etc care de asemenea sunt consemnati acolo, care amagesc oamenii cu idei trufase precum cea de crestinism evoluat ..

Edited by Endgegner, 20 December 2015 - 23:07.


#46
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 Endgegner, on 20 decembrie 2015 - 23:02, said:

Din prostiile pe care le formulezi!

Esti autorul Bibliei de te exprimi cu atata siguranta vizavi de acest subiect? Desigur ca nu, si nu ramane decat ca nu esti constient de ce faci. Si daca  recunosti totusi ca nu a aparut nici din senin si nici din rea intentie, atunci ramane ca sursa e Biblia, respectiv consemnarile trecute in ea.


Ori mai degraba sunt roadele lupilor in piei de oaie, a proorocilor mincinosi etc care de asemenea sunt consemnati acolo, care amagesc oamenii cu idei trufase precum cea de crestinism evoluat ..
trebuie sa demonstrezi asta, nu doar sa o spui. :P

am dat search dupa Trinitate/Treime/Triunic. nici urma de asa ceva in Biblie.Posted Image Asta ca sa nu-mi mai reprosezi ca interpretarea e de vina... :D

asta de asemenea trebuie demonstrata, nu doar aruncata, sugerata. :P

#47
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010
Păi așa nici alăturarea de termeni Martorii lui Iehova nu sunt în Biblie, conform logicii tale ar însemna că nici ei nu sunt biblici, desigur. Nu că ar fi, din punctul meu de vedere, Doamne ferește.

Edited by mario_bril, 20 December 2015 - 23:43.


#48
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 mario_bril, on 20 decembrie 2015 - 23:42, said:

Păi așa nici alăturarea de termeni Martorii lui Iehova nu sunt în Biblie, conform logicii tale ar însemna că nici ei nu sunt biblici, desigur.
nu ma mai face sa-mi pierd vremea cu tine din nou aratandu-ti unde scrie cu subiect si predicat despre ei...Posted Image

#49
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 Dude_2nd, on 20 decembrie 2015 - 23:43, said:

nu ma mai face sa-mi pierd vremea cu tine din nou aratandu-ti unde scrie cu subiect si predicat despre ei...Posted Image
Nu scrie. Scrie doar de niște martori la un anumit eveniment. Nu de alăturarea respectivă. Lăsând la o parte că termenul respectiv nu reprezintă acolo vreo grupare religioasă, ci doar faptul că au asistat la evenimentul respectiv.

#50
Endgegner

Endgegner

    razes conservator, dacopat si homofob

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 22.10.2015

 Dude_2nd, on 20 decembrie 2015 - 23:38, said:

trebuie sa demonstrezi asta, nu doar sa o spui. Posted Image

am dat search dupa Trinitate/Treime/Triunic. nici urma de asa ceva in Biblie.Posted Image Asta ca sa nu-mi mai reprosezi ca interpretarea e de vina... Posted Image

asta de asemenea trebuie demonstrata, nu doar aruncata, sugerata. Posted Image

Eu chiar credeam ca esti om serios! Cand colo vii cu niste argumente cu care nici la gradinita nu ai face impresie!

Am mai zis-o si in alta parte. Acesta este un exemplu clasic de a nu vedea padurea din cauza copacilor!
Tatal, Fiul si Sfantul Duh sunt pomeniti in Biblie?

Daca nu era demonstrata nu exista. ramane ca mai trebuie doar inteleasa de cei care sunt mai zapaciti!

Edited by Endgegner, 21 December 2015 - 00:07.


#51
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 Endgegner, on 21 decembrie 2015 - 00:06, said:

Eu chiar credeam ca esti om serios! Cand colo vii cu niste argumente cu care nici la gradinita nu ai face impresie!

Am mai zis-o si in alta parte. Acesta este un exemplu clasic de a nu vedea padurea din cauza copacilor!
Tatal, Fiul si Sfantul Duh sunt pomeniti in Biblie?

Daca nu era demonstrata nu exista. ramane ca mai trebuie doar inteleasa de cei care sunt mai zapaciti!
Ce vrei, el fiind martor d-ăla, de-al lui Iehova, nu are o traducere corectă, ci Traducerea Lumii Noi, în care Duhul Sfânt apare ca fiind Forța activă a lui Dumnezeu.

#52
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 mario_bril, on 21 decembrie 2015 - 00:09, said:

Ce vrei, el fiind martor d-ăla, de-al lui Iehova, nu are o traducere corectă, ci Traducerea Lumii Noi, în care Duhul Sfânt apare ca fiind Forța activă a lui Dumnezeu.
asta fiind baza argumentatiei tale, [eronata desigurPosted Image ], declar ca invalid orice argument adus.

Edited by Dude_2nd, 21 December 2015 - 00:25.


#53
Endgegner

Endgegner

    razes conservator, dacopat si homofob

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 22.10.2015

 mario_bril, on 21 decembrie 2015 - 00:09, said:

Ce vrei, el fiind martor d-ăla, de-al lui Iehova, nu are o traducere corectă, ci Traducerea Lumii Noi,


în care Duhul Sfânt apare ca fiind Forța activă a lui Dumnezeu.

Mare pozna! Cum banuiam si ziceam deja, se pare ca unii se cam alinta considerandu-se deosebiti, evoluati, mai civilizati si mai culti decat altii, si de aceea niste crestini mai adevarati! Vai, vai!


Si Forta sau Sforta asta nu poate fi Sfanta in conceptia lor si banuiesc ca si depersonalizata. Oare chiar nu se tem ca fac pacate?

#54
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 Endgegner, on 21 decembrie 2015 - 09:15, said:

Si Forta sau Sforta asta nu poate fi Sfanta in conceptia lor si banuiesc ca si depersonalizata. Oare chiar nu se tem ca fac pacate?
Bineînțeles că este depersonalizată, este o proprietate a Tatălui, că Fiul nu este considerat de ei oricum a fi Dumnezeu, ci mai degrabă o creatură, respectiv Arhanghelul Mihail. De asta afirm că martorii ăștia sunt necreștini.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate