Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum curat gletul de pe perete

Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger
 Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...
 Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa
 Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?
 

Rotar Park Residence, Bd.Iuliu Maniu, Nr.244 E

- - - - -
  • Please log in to reply
824 replies to this topic

#703
gigibecali200

gigibecali200

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 14.11.2008

View Postsikmar, on 02 iulie 2017 - 12:05, said:

@gigibecali200, cred ca apartamentele sunt date la etajele inferioare. Eu l-am rezervat pe al meu undeva la inceput de aprilie, pana sa fie lansarea oficiala pe site si cred ca la fel au facut multi altii. Initial am vrut sa iau in faza 2, dar m-am lovit de aceeasi problema ca tine, mai aveau doar la ultimul etaj apartamente disponibile. Pe langa cei care cumpara pentru a locui acolo, mai sunt si cei care iau pentru inchiriere (e totusi aproape de metrou, iar anunturile au inceput deja pentru faza 1). In fine, cred ca aceeasi situatie e si la 21 residence si ce o fi mai prin zona asta...cam toate se dau din faza de constructie.

Legat de vedere, eu nu mi-am batut capul. Am luat pe est ca asa era dispus apartamentul pe care l-am vrut. Pe ambele parti vei avea avantaje si dezavantaje, iar la urma urmei si estul si vestul vor fi flancate de un alt bloc (din cate se aude, constructorul se va extinde ca urmare a relocarii Turbomecanica). Uita-te mai intai la configuratia apartamentului si suprafete si mai apoi daca e disponibil pe est/vest.

Oricum, inainte de decizie, nu ar fi rau sa analizezi si oferte ale altor constructori, sa pui in balanta plusuri si minusuri, ca la urma sa alegi ce e mai bine pentru tine.


buna , ai avut dreptate. la faza 3 mai sunt cateva apt doar la etajele superioare. N- am avut ce sa aleg , deci o sa astept faza 4. Spune mi te rog cum ai aflat ca incep vanzarile la faza urmatoare  daca nu pe site-ul lor ? Eu am rugat un agent de vanzari sa ma contacteze cand va fi cazul dar nu cred ca mai devreme de primavara lui 2018.
numai bine.

#704
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004
Ca mai au disponibile apartamente doar la ultimul etaj si demisol este o mare vrajeala.
Arunca galusca asta ca sa scape de ele mai repede.

#705
Shpitz

Shpitz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 05.07.2008
Ba, sa stii ca nu e asa. Eu cand mi-am rezervat am vazut exact in biroul agentului ce apartamente erau rezervate, cu nume si prenume viitor locatar. Iti spun sigur ca aici nu se joaca la cacealma, asa cum ai fost pacalit de alti dezvoltatori.

View PostFrankie, on 29 august 2017 - 08:26, said:

Ca mai au disponibile apartamente doar la ultimul etaj si demisol este o mare vrajeala.
Arunca galusca asta ca sa scape de ele mai repede.


#706
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007

View PostGroh, on 26 iunie 2017 - 17:59, said:

Mutata,relocata,luata cu totul si pusa 3-4km mai incolo sa zicem.
...
IMGB-ul de exemplu il iei si il muti 3 km mai incolo peste centura.Simplu.
Putin in afara subiectului daca mi se permite:
Uita-te in oglinda si incearca sa repeti ce ai scris mai sus. Pe bune?!!
Crezi ca este vreun butic din PVC care vinde cafea la 5 lei pe care il poti muta peste noapte pocnind din degete?
Tu ai habar ce utilaje se afla in incinta IMGB-ului, si aici ma refer la poduri rulante, prese de ,,N” tone etc... Sincer, ma indoiesc.
In Popesti-Leordeni au fost eliberate autorizatii de constructie cum nicaieri nu ai sa mai vezi asa ceva.
Nici nu mai are rost sa aduc in discutie lipsa infrastructurii rutiere, singurele cai de iesire din noua zona a orasului Popesti-Leordeni sunt pe Drumul Fermei (Berceni, respectiv Oltenitei), o bataie de joc in cursul diminetii. Dar din cate am citit, cunosti aceste aspecte intrucat locuiesti in Metropolitan, care dpmdv este unul dintre cele mai ok ansambluri rezidentiale din zona respectiva, fiind la granita cu fluviul de pe Drumul Fermei.

Edited by Dau, 01 September 2017 - 18:56.


#707
sikmar

sikmar

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 06.04.2017

View Postgigibecali200, on 21 august 2017 - 13:55, said:



buna , ai avut dreptate. la faza 3 mai sunt cateva apt doar la etajele superioare. N- am avut ce sa aleg , deci o sa astept faza 4. Spune mi te rog cum ai aflat ca incep vanzarile la faza urmatoare  daca nu pe site-ul lor ? Eu am rugat un agent de vanzari sa ma contacteze cand va fi cazul dar nu cred ca mai devreme de primavara lui 2018.
numai bine.

Eu am aflat ducandu-ma fizic la biroul lor, undeva pe la sfarsitul lui februarie (deci cu 1 an si 3 luni inainte de finalizare faza 3). Am vrut faza 2, dar cum nu aveau ce voiam am ramas la faza 3. Tot atunci am ales si un apartament, dar alegerea a fost mai mult orientativa, nu ceva fix batut in cuie. A fost mai mult pentru organizarea lor in vederea vanzarii.

Cel mai sigur ar fi sa dai o tura pe-acolo pe la inceputul anului viitor, ca altfel mailul de start oficial la vanzari va fi dat cam la o saptamana dupa ce apartamentele s-au pus in vanzare, iar ideea e sa faci rezervarea inainte de lansare oficiala. Daca stabilesti un acord de principiu, vei fi anuntat de punerea in vanzare a apartamentelor cu 1-2 saptamani inainte de lansare.

#708
Fastless

Fastless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 08.05.2017

View Postsikmar, on 03 septembrie 2017 - 10:24, said:


Eu am aflat ducandu-ma fizic la biroul lor, undeva pe la sfarsitul lui februarie (deci cu 1 an si 3 luni inainte de finalizare faza 3). Am vrut faza 2, dar cum nu aveau ce voiam am ramas la faza 3. Tot atunci am ales si un apartament, dar alegerea a fost mai mult orientativa, nu ceva fix batut in cuie. A fost mai mult pentru organizarea lor in vederea vanzarii.

Cel mai sigur ar fi sa dai o tura pe-acolo pe la inceputul anului viitor, ca altfel mailul de start oficial la vanzari va fi dat cam la o saptamana dupa ce apartamentele s-au pus in vanzare, iar ideea e sa faci rezervarea inainte de lansare oficiala. Daca stabilesti un acord de principiu, vei fi anuntat de punerea in vanzare a apartamentelor cu 1-2 saptamani inainte de lansare.
cand termina faza 2?

#709
Shpitz

Shpitz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 05.07.2008
start rezervari faza 4

https://www.facebook...031140737027665

View Postgigibecali200, on 21 august 2017 - 13:55, said:




buna , ai avut dreptate. la faza 3 mai sunt cateva apt doar la etajele superioare. N- am avut ce sa aleg , deci o sa astept faza 4. Spune mi te rog cum ai aflat ca incep vanzarile la faza urmatoare  daca nu pe site-ul lor ? Eu am rugat un agent de vanzari sa ma contacteze cand va fi cazul dar nu cred ca mai devreme de primavara lui 2018.
numai bine.

Attached Files



#710
Fastless

Fastless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 08.05.2017
Un alt proiect in camp...

#711
Shpitz

Shpitz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 05.07.2008
Decembrie 2017

View PostFastless, on 15 septembrie 2017 - 09:21, said:


cand termina faza 2?


#712
Fastless

Fastless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 08.05.2017

View PostShpitz, on 26 septembrie 2017 - 19:02, said:

Decembrie 2017
Multumesc, initial facusem o confuzie legat de amplasare. Am renuntat la varianta aceasta. Spor

#713
Ferrer

Ferrer

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 23.07.2006

View PostFastless, on 26 septembrie 2017 - 15:38, said:

Un alt proiect in camp...

Fastless, locuiesti in Bucuresti? Pe sensul celalalt, dupa Rotar R - spre autostrada, sunt construite blocuri comuniste. Exceptand faptul ca intreg Bucurestiul este pozitionat pe pamant si o fotografie luata din satelit poate indica faptul ca orasul se afla in camp, enuntul tau n-are nicio legatura cu realitatea

Ave,
H

#714
Shpitz

Shpitz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 05.07.2008
https://www.facebook...56691894472549/

#715
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,044
  • Înscris: 02.07.2007

View PostFerrer, on 12 octombrie 2017 - 09:43, said:

Fastless, locuiesti in Bucuresti? Pe sensul celalalt, dupa Rotar R - spre autostrada, sunt construite blocuri comuniste. Exceptand faptul ca intreg Bucurestiul este pozitionat pe pamant si o fotografie luata din satelit poate indica faptul ca orasul se afla in camp, enuntul tau n-are nicio legatura cu realitatea

Ave,
H


Daca suntem corecti, vorbim totusi de 3-4 blocuri comuniste construite dupa Rotar, plus ansamblul Ten Blocks. Nu sunt prea multe. iar pe linia verticala imaginara (si spre nord si spre sud) nu mai este niciun bloc in tot Bucurestiul, doar case in cel mai bun caz sau teren viran. Nu e in camp, dar e totusi periferia periferiei. Nu inteleg totusi de ce v-ati lua intr-o zona sufocata de praf si aglomeratie (am locuit in zona o perioada). Sa vedeti cum va fi traficul (nu ca acum ar fi mai breaz) pe Iuliu Maniu dimineata si seara cand masinile de la Rotar si cele de la ansamblurile de la Lujerului spre Politehnica vor fi toate date in folosinta. Zona Pacii este oricum una mult poluata fonic, mereu aglomerata iar seara si dimineata in zona metroului e plin de zilieri si locatari de prin Bolintin, Ciorogarla si alte sate veniti la munca de santier. Plin si de microbuze pt acesti zilieri, multe parcate chiar pe Maniu, multe persoane de etnie in jurul intersectiei cu Valea Cascadelor  si miros de mici si carne de gratar la 5 metri cum iesi/intri la gura de metrou (unde sunt si patiserii, pt navetisti). Zona verde lipseste si ea cu desavarsire. Daca asta va doriti, asta achizitionati.

Edited by Genesis, 09 November 2017 - 18:40.


#716
RO-1969

RO-1969

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.01.2018
Va salut!
Am tot citit pareri legate de acest proiect de locuinte...
Altceva vreau sa va anunt/intreb:
Se tot vehiculeaza ca Magnum este constructorul, dar v-ati gandit vreodata cati subcontractori exista, adica efectiv oamenii care construiesc....
Va dati seama ca nu exista niciun angajat care lucreaza efectiv la constructie si sa aibe studii superioare sau macar habar de constructii civile...
Firme de apartament, cu 2 angajati de obicei asa zisul patron si inca o persoana maxim, iar in rest, toti oamenii fara studii care vor sa castige....
Verificati pe google firmele care lucreaza efectiv la constructia ROTAR Park si o sa va cruciti.
Mergeti noaptea sa vedeti ce inseamna beton "pe sub mana", turnari fara sa se tina cont de conditiile vremii, beton turnat la -10-15 grade (in constructii nu ai voie asa ceva cu toti aditivii din lume)...
Frauda pe fata, delapidare, etc.
Cum poate Magnum, o firma cu 30 de angajati sa aibe in bucuresti constructii in mai multe zone ale capitalei simultan si lucrari mari, nu 2 casute... Dezvoltatorul turc de aici face minuni nu?
Am o vorba "Daca in Romania ar pica vreodata piata imobiliara si a constructiilor, am avea o tara de analfabeti"

Edited by RO-1969, 19 January 2018 - 12:30.


#717
Shpitz

Shpitz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 05.07.2008

View PostRO-1969, on 19 ianuarie 2018 - 12:20, said:

... beton turnat la -10-15 grade (in constructii nu ai voie asa ceva cu toti aditivii din lume)...

Lucrezi sau ai studii in domeniu?
Pune te rog mana pe Google si cauta sa vezi despre ce e vorba. Atotstiutori de'astia aparuti la apelul bocancilor am mai vazut, halal asa oameni. :(

#718
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004
Nota:
• betonul nu se va pune in opera in cazul in care exista parti ale cofrajelor inghetate sau acoperite cu zapada
• nu se recomanda punerea în opera a betonului la temperaturi ale aerului situate sub -10°C
• in cazul elementelor masive, daca exista pericol de inghet, inceperea betonarii unui strat se va face numai la temperaturi ale aerului exterior mai mari de +5°C.

PS: toti cumparatorii au impresia ca exista cineva care sa le verifice calitatea constructiei insa in Romania nu exista acel cineva.

Edited by Frankie, 21 January 2018 - 13:52.


#719
Shpitz

Shpitz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 05.07.2008

View PostFrankie, on 21 ianuarie 2018 - 13:50, said:


• in cazul elementelor masive, daca exista pericol de inghet, inceperea betonarii unui strat se va face numai la temperaturi ale aerului exterior mai mari de +5°C.

PS: toti cumparatorii au impresia ca exista cineva care sa le verifice calitatea constructiei insa in Romania nu exista acel cineva.

Draga Neicusorule,

Uite c-ai inceput cat de cat sa si gandesti, exact numai la temperaturi de peste +5°C s-au turnat betoanele in santierul Rotar. Sunt 'nspe mii de poze care pot demonstra asta. Oamenii au acoperit de fiecare data partile superioare ale constructiei si lucrau la interior, iar apoi cand vremea a permis, s-a revenit la turnat beton.
Cat despre calitatea constructiei, daca nu-l chemi pe mesterul Vasile sa-ti "croiasca" o lucrare, atunci dezvoltatorul impreuna cu inginerii implicati sunt direct responsabili, asa zice legea 10 privind calitatea lucrarilor in constructii. Te invit la o documentare in amanunt: https://lege5.ro/Gra...n-constructii/3


#720
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004
Stii foarte bine ca in Romania legile referitoare la constructii (si nu numai) sunt un rahat pe batz, adica sunt fix degeaba.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate