Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Rotar Park Residence, Bd.Iuliu Maniu, Nr.244 E

- - - - -
  • Please log in to reply
824 replies to this topic

#667
alindascalu

alindascalu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 24.02.2016
Nu rămâne fără, dar nu poate sa mărească chiria ;)

#668
zavalita

zavalita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 10.01.2016

View PostGenesis, on 18 mai 2017 - 23:04, said:

E marginea orasului. La o aruncatura de bat in spatele blocurilor e camp cu porumb si e Chiajna. Zona Maniu plina de praf, de aglomeratie,de poluare fonica. Nu ai un parc (asta daca nu cumva numesti cei 30m de verdeata de la pacii drept parc). Legatura proasta cu numeroase zone ale orasului. Un pret mai corect ar trebui sa fie pe la 900e/mp util (chiar si cu balcon inclus sa zicem).

Dar avand in vedere disperarea din ultimele 18 luni si faptul ca din nou romanii iau creditele ca primarii pt a se indatora 30 ani, nu e de mirare la ce preturi s-a ajuns si catre ce ne indreptam. Totusi 70 mii aici nu e mai scump ca la Gran Via si 21st ? Ambele au o pozitie superioara in cadrul aceluiasi cartier. Mai sunt variante si pe la Vitanul Nou -> Mihai Bravu si Kaufland M. Bravu-Dristor, in aceleasi sume de aprox 70k, la suprafete apropiate. Iar zonele sunt superioare Militari-ului.

GranVia si aia de pe Splai sunt mai scumpi cam cu 10-15%, la aceeasi calitate sau, in cazul GranVia, sub. Deh, "locatia".
In rest, jelania la adresa cumparatorilor fara creer e indreptatita si se va rezolva odata cu.. inflatia. Zi mersi ca nu suntem in zona Euro, unde dobanda zero se va eterniza (probabil).

#669
zavalita

zavalita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 10.01.2016

View Postalindascalu, on 19 mai 2017 - 18:52, said:

Zavalita e unul din cei care inchiriaza apartamente. Visul lui e acela de a putea inchiria ca in vest pe bani multi Posted Image Nu-i plac proprietarii Posted Image

Dap, asta-i consoleaza pe respectivi la greu, soricel Prima Casa :)

#670
alindascalu

alindascalu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 24.02.2016
A mai iesit si guvernatorul BNR sa-i strice planurile zavaliticului, a zis băncilor sa dea credite cât mai multe si sa recâștige încrederea clienților. Numai vesti proaste primește.

Cat timp rata o sa fie mai mică decat chiria, nu o sa vedem la noi trendul din vest, unde majoritatea stau cu chirie ;)

Banii pe chirie sunt bani pierduți ;)
!

#671
denisen

denisen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 13.08.2015
Chirie poti sa platesti si la apartament si la credit.
Ca din rata, ce nu e principal, aia e, chiria la banii imprmutati!
Pe care o s-o tot platesti pana dai principalul inapoi.
Acuma calculeaza fiecare, care chirie e mai mare, ce beneficii/riscuri aduce fiecare...

#672
zavalita

zavalita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 10.01.2016

View Postalindascalu, on 22 mai 2017 - 15:40, said:

A mai iesit si guvernatorul BNR sa-i strice planurile zavaliticului, a zis băncilor sa dea credite cât mai multe si sa recâștige încrederea clienților. Numai vesti proaste primește.

Cat timp rata o sa fie mai mică decat chiria, nu o sa vedem la noi trendul din vest, unde majoritatea stau cu chirie Posted Image

Banii pe chirie sunt bani pierduți Posted Image
!
La dobanzi rezonabile, rata intotdeauna este sub chiria bruta (nu neta), din motive de matematica.
Guvernatorul BNR nu a invitat pe nimeni la consum bezmetic pe datorie, dimpotriva, a introdus in discutie elementul inflatie/crestere ROBOR. Practic 2017 este ultimul an de crestere economica fara inflatie relevanta.
Bine, eu inteleg ca astea-s parfum de roze pt. analfabetii relativ  functionali - asta se reflecta in final in executarile silite, usor in crestere in ultima vreme, ceea ce ma avantajeaza ca sa zic asa, personal :)

#673
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008

View Postalindascalu, on 22 mai 2017 - 15:40, said:

A mai iesit si guvernatorul BNR sa-i strice planurile zavaliticului, a zis băncilor sa dea credite cât mai multe si sa recâștige încrederea clienților. Numai vesti proaste primește.

Cat timp rata o sa fie mai mică decat chiria, nu o sa vedem la noi trendul din vest, unde majoritatea stau cu chirie Posted Image

Banii pe chirie sunt bani pierduți Posted Image
!

Problema nu este rata mai mica decat chiria.
Romanul este invatat sa fie proprietar.Asa a fost educat,asta are in cap.Si eu mi-am facut credit pe 30 de ani.
Dar problema mare nu este rata chiriei sau rata la banca.
In afara de motivul ca romanul a fost crescut cu simtul proprietatii...mai este si problema,ce faci la pensie?Daca nu ai un apartament al tau,din ce platesti chiria?
Tata are pensie de 12 milioane.Daca nu ar fi avut apartamentul pe numele lui,cum ar fi reusit sa plateasca chiria din pensie?Pui faptul ca nu ai copii sa te ajute..ce faci?
Eu sunt in Germania.
Aici,un pensionar care a muncit o viata sa zicem,nu cu salariu mare,,are o pensie de 1200 euro sa zicem,hai 1000.
Fiind la pensie,statul te si ajuta.El,din 1000 euro,cu ajutor de la stat lasa pt chirie vreo 200-300 euro sa zicem.Inca 100 cheltuielile casei si tot ramane cu 500-600 pt mancare,fara sa fie stresat.
Asta e un calcul simplu.La noi in Romania nu ramai cu banii astia.La o pensie de 12 milioane,pana si o garsioniera amarata costa 6-7 milioane.Plus cheltuieli cu intretinerea si mai ramai cu 200 roni in cel mai fericit caz.
Asta e problema,nu rata la casa mai mica decat chiria.

#674
zavalita

zavalita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 10.01.2016

View PostGroh, on 22 mai 2017 - 20:54, said:


Problema nu este rata mai mica decat chiria.
Romanul este invatat sa fie proprietar.Asa a fost educat,asta are in cap.Si eu mi-am facut credit pe 30 de ani.
Dar problema mare nu este rata chiriei sau rata la banca.
In afara de motivul ca romanul a fost crescut cu simtul proprietatii...mai este si problema,ce faci la pensie?Daca nu ai un apartament al tau,din ce platesti chiria?
Tata are pensie de 12 milioane.Daca nu ar fi avut apartamentul pe numele lui,cum ar fi reusit sa plateasca chiria din pensie?Pui faptul ca nu ai copii sa te ajute..ce faci?
Eu sunt in Germania.
Aici,un pensionar care a muncit o viata sa zicem,nu cu salariu mare,,are o pensie de 1200 euro sa zicem,hai 1000.
Fiind la pensie,statul te si ajuta.El,din 1000 euro,cu ajutor de la stat lasa pt chirie vreo 200-300 euro sa zicem.Inca 100 cheltuielile casei si tot ramane cu 500-600 pt mancare,fara sa fie stresat.
Asta e un calcul simplu.La noi in Romania nu ramai cu banii astia.La o pensie de 12 milioane,pana si o garsioniera amarata costa 6-7 milioane.Plus cheltuieli cu intretinerea si mai ramai cu 200 roni in cel mai fericit caz.
Asta e problema,nu rata la casa mai mica decat chiria.

In orasele relevante din Germania chiria la 30 mp e cel putin 500 euro, media e 700. Nu ca daca si cu parca, asta e realitatea. Ecartul fata de RO e mic. Pensiile din RO sunt in crestere, odata cu venitul minim. Oricum, succes in Germania :)

Idiotii care nu-s in stare sa stranga 15% avans la o bashina de ap. de 2 camere de 1000 e/mp duc preturile in sus, ii futizeaza si pe cei cu ceva minte in cap care au avansuri sau bani cash. Din criza din 2008 nu s-a invatat nimic.
In final toata lumea are de pierdut, cu exceptia celor de care am vb mai sus : adjudecatarii executarilor silite. Nu e cazul sa prezint cazuri concrete, ca mi-am consumat rezervele de compasiune de mult. Prima Casa e un dezastru care va duce iar la scaderi de preturi ca in 2009. Evident ca nu-mi convine deloc perspectiva.

#675
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Zavalita....am spus eu ca nu e chiria 500 euro o garsoniera de 30 mp?Este,chiar si 600-700 daca esti in centru.
Si revenim la ce am spus:Un pensionar care are o pensie de 1200 euro isi permite sa plateasca acei 500 euro pe 30 mp.500 euro inseamna chiria la rece adica fara utilitati.
Sa zicem cu indulgenta inca 150 euro cu utilitati.Dupa aceste cheltuieli el ramane in buzunar cu 550 euro.Cu 550 euro,o pereche de pensionari mananca super bine acasa,nu iesiri la restaurant sau nu mai stiu eu unde,Prin urmare ei nu au grija ca nu au cu ce plati chiria sau ca nu au mancare.Sunt linistit din punctul asta de vedere.
Inca o data..tata are 12 milioane pensie.Daca ar fi trebuit sa plateasca chirie,,asa dupa logica ta..din ce ar fi platit chiria,utilitatile?Cu ce bani ar mai fi ramas sa se descurce o luna intreaga?
Ecartul e mic?Pe asta de unde ai scos-o?
Ti-am prezentat un caz concret,al tatalui meu.
Ca preturile sunt sus,asta e alta poveste.
Ca unii vor sa fie chiriasi pe viata si altii vor sa aiba casa lor,asta e o alta poveste si doar frustratii judeca alegerea facuta de altcineva si care nu coincide cu punctul lor de vedere.
Ca sunt si idioti care se arunca cu capul inainte si fac credite pe care nu si le pot permite...si asta este o alta poveste.

#676
BigMC

BigMC

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.06.2017
Pentru cei care doresc sa își cumpere apartament în acest complex, dacă stați pe forumuri, nu o sa va luați niciodată, dacă vreți informații, mergeti la fata locului. Sau poate credeți ca cei care au cumpărat deja în primele faze o sa își facă cont pe Softpedia și o sa stea o noapte întreaga sa ofere informații, costuri pe timp de iarnă sau ce probleme au întâmpinat. Scumpe sau nu asta e situația. Apartamentele oricum se vand.

#677
ApostolulAndrei

ApostolulAndrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 23.04.2017

View PostBigMC, on 02 iunie 2017 - 20:33, said:

Pentru cei care doresc sa Ă®și cumpere apartament Ă®n acest complex, dacă stați pe forumuri, nu o sa va luați niciodată, dacă vreți informații, mergeti la fata locului. Sau poate credeți ca cei care au cumpărat deja Ă®n primele faze o sa Ă®și facă cont pe Softpedia și o sa stea o noapte Ă®ntreaga sa ofere informații, costuri pe timp de iarnă sau ce probleme au Ă®ntâmpinat. Scumpe sau nu asta e situația. Apartamentele oricum se vand.

Ca să traducem mesajul unei persoane care și-a făcut cont astăzi și care nu are legătură cu dezvoltatorul: mergeți la fata locului și ascultați poveștile pe care le auziți acolo, sa nu va pună necuratul sa va informați și din alte surse despre posibilele probleme ale unui apartament/complex pentru care va faceți credit.

#678
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004
Rotar park = Crede si nu cerceta

#679
Alex2018

Alex2018

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 05.06.2017
salut!
si eu sunt in cautarea unui ap de 2 camere. am fost pe langa acest ansamblu si ... mi-a placut. Preturile sunt mari comparativ cu rosu, dudu... MR. dar parca si calitatea pare mai buna. am vb cu o cineva de acolo, nu stiu ce functie are... probabil secretara, si mi-a spus ca faza 3 se va termina in iunie 2018. 1 an pt 1 bloc mi se pare ok. stau in MR acum si la 3-4 luni mai apare 1 bloc...
am tot citit commenturile voastre (primele 13 pagini). e clar ca Joakin e cel mai bine pregatit (probabil dintre noi toti) in acest domeniu. eu sunt ing. in ind. alimentara... (deci, stiu cate etaje are tortul de la nunta =)))
mi-ar placea, daca se poate ca discutia sa fie doar in jurul acestui subiect - e ok sau nu sa-ti iei in Rotar. si daca nu, sa fie argumentat,.

Joakin, sa presupunem ca ai vrea sa cumperi 1 ap. de 2-3 camere si ai buget 70.000 euro (prima casa, nu cash). Probabil 3 camere e mai greu, la banii astia. Ne poti recomanda ceva? Pozitionat in Bucuresti, de preferat.

multumesc!

View PostGroh, on 19 aprilie 2017 - 13:50, said:

Simplu...la noi nu exista asa ceva,oricum ai privi.
Nu din vina dezvoltatorilor ci din vina autoritatilor deoarece inchid ochii.
Dezvoltatorul,daca poate si  nu este controlat de nimeni,atunci va face orice ca sa isi creasca profitul.Evident,pe spinarea cumparatorilor,cumparatori,care au si ei partea de vina deoarece foarte multi se arunca cu capul inainte.
O gramada de blocuri se vand din faza de proiect,proiect in care,pe dezvoltator nu il doare gura sa spuna ca va fi aia,,piscina,parc,verdeata,lapte la robinet,etc,etc deoarece stie ca dupa aceea nu il va trage nimeni la raspundere.
Iar cumparatoriii..la mine la IMGB,pe sos Berceni se vand blocuri din faza de schita si se cere si 10.000 euro avans.10.000 pe care ii dai fara sa vezi nimic.
Mi se pare incredibil.Evident,dezvoltatorul ia banii si apoi uita sa faca una,alta si apoi cumparatorii urla pe forumuri ca au fost inselati.
Iar pe dezvoltator...nu il trage nimeni la raspundere,spaga merge unde trebuie,in final cumparatorul se resemneaza dupa ce se muta cu 6-8-10 luni intarziere si observa ca apartamentul pe care a dat un avans de 10000 nu prea seamana,mai ales la dimensiuni,nu mai zic de finisaje cu cel din proiect.
Evident,nu face nimic deoarece in final a reusit sa se  mute si nu vrea decat liniste.Iar dezvoltatorul,trece la alt bloc,alti cumparatori si asa mai departe.

Parerea mea e ca cea mai mare parte din vina o purtam noi, cumparatorii (astia care se bucura cand afla ca le da banca bani pe 30 de ani). nu verificam contractele, nu verificam daca se construieste conform proiectului, nu verificam nimic. semnam entuziasmati ca nu mai platim chirie pe urmatorii 30 de ani si atat. de-aia dezvoltatorii dau buleala, de-aia cresc preturile, de-aia se construieste oriunde, fara sa se respecte legea... daca am fi mai selectivi si mai destepti si ne-am duce cu temele facute la dezvoltator, sau macar sa citim ceva inainte (se nu ne mai prosteasca ala cum vrea p***a lui) poate ca s-ar mai schimba putin lucrurile si nu am mai sta in cutii de chibrituri super scumpe si care nu prezinta garantia ca vor trece de 1 cutremur mai mare...

Edited by Alex2018, 07 June 2017 - 21:11.


#680
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004
Intre timp, la Turbomecanica, e de lucru mult: http://economie.hotn...duca-brasov.htm

#681
alindascalu

alindascalu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 24.02.2016
Si care e problema, s-au vândut deja apartamentele pe partea cu uzina ;)

http://imgur.com/a/63N17

#682
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004

View Postalindascalu, on 25 iunie 2017 - 21:36, said:

Si care e problema, s-au vândut deja apartamentele pe partea cu uzina Posted Image

http://imgur.com/a/63N17
Problema e zgomotul, mai ales noaptea.

Turbomecanica e acolo din anul 1975, Rotar Park e din 2017.

Dupa 42 de ani de activitate a fabricii, te muti tu langa ei si le zici "mucles" ? :)))))

Edited by Frankie, 26 June 2017 - 09:42.


#683
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Gandire tipic romaneasca.Daca un lucru a fost primul acolo,gata,asa ramane pentru eternitate.
In toate tarile civilizate au fost fabrici langa orase.In momentul in care populatia oraselor a crescut si era nevoie de spatiu pentru extindere,acele fabrici,intreprinderi au fost mutate cu catel-purcel mai departe.
Evident,in tarile civilizate este alta memtalitate,alta educatie,alti oameni care conduc acele tari.
Din moment ce la noi exista aceasta idee...ca ala a fost primul acolo si nu il mai mutam..ce pretentii sa avem de la cei care conduc Bucurestiul sa gandeasca altfel.
Ei primesc spagile,comisioanele,etc,etc.
Dar in mod normal,ca sa extinzi un oras,atunci muti industria,aia care o mai fi,in afara orasului ca sa poti construi linistit locuinte.
Dar cum la noi trebuie sa iasa banul..merge si o fabrica langa bloc.
Normal ca nu este normal dar si tu ca potential cumparator stii in ce tara de rahat esti si ti-ai asumat faptul ca esti langa o fabrica si e posibil sa mai dureze 20 ani pana o muta de acolo.

#684
HaariSeldon

HaariSeldon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 21.12.2013
Nu ti se pare cam exagerat sa pretinzi ca o intreprindere care era deja la marginea orasului sa se mute, doar pentru ca s-au gandit unii sa construiasca niste blocuri in proximitatea ei?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate