Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Rotar Park Residence, Bd.Iuliu Maniu, Nr.244 E

- - - - -
  • Please log in to reply
824 replies to this topic

#685
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Eu nu pretind.
Si eu am apartament langa IMGB si mi-am asumat acest lucru.
Dar daca un oras este inconjurat de fabrici...un oras se dezvolta.
Unde construiesti?
Daca aveai o fabrica acum 70-80 ani la Titan de exemplu,unde era camp la vremea aia si fabrica ramanea acolo?
Ar fi fost frumos acum sa ai o uzina sa zicem in parcul IOR.
Dar revin cu intrebarea?
Unde sa se dezvolte orasul pe orizontala?
In acest moment,evident in jurul uzinelor.
Dar intr-o tara civilizata s-ar fi intamplat doua lucruri daca ar exista un plan de cateva mii de locuinte langa o fabrica:ori se muta fabrica ori nu se aproba cartierul.Simplu

#686
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004
Cred ca numeri pe degete cate fabrici au mai ramas in Bucuresti.

@Groh: Dupa mentalitatea ta occidentala am inteles in felul urmator: Un turc poate sa vina sa cumpere un teren langa o fabrica la marginea Bucurestiului, vinde niste cutii de chibrituri inghesuite, se imbogateste, apoi daramam fabrica si ne doare-n cur de sutele/miile de oameni care muncesc acolo - ca asa e in occident - se darama fabrici ca sa se ridice cutii de chibrituri.

Edited by Frankie, 26 June 2017 - 13:57.


#687
alindascalu

alindascalu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 24.02.2016
Zona aia nu mai e zona industrială, s-a transformat in zonă rezidențială. Asa se intampla peste tot, orașele se dezvoltă, parcurile industriale se mută si ele departe de orașe ;)

 Frankie, on 26 iunie 2017 - 13:56, said:

Cred ca numeri pe degete cate fabrici au mai ramas in Bucuresti.

@Groh: Dupa mentalitatea ta occidentala am inteles in felul urmator: Un turc poate sa vina sa cumpere un teren langa o fabrica la marginea Bucurestiului, vinde niste cutii de chibrituri inghesuite, se imbogateste, apoi daramam fabrica si ne doare-n cur de sutele/miile de oameni care muncesc acolo - ca asa e in occident - se darama fabrici ca sa se ridice cutii de chibrituri.
Turcul a cumparat chiar de la ei, de la Turbomecanica, deci ei stiau cui vând si de ce vând ;)

#688
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Frank...ce e greu de inteles din ce am scris?Daca e greu,ma repet:
Nu demolata fabrica,nu inchisa,nu distrusa,nu pusa la pamant.
Mutata,relocata,luata cu totul si pusa 3-4km mai incolo sa zicem.
Nu vad logica cu gandirea occidentala dar daca citesc printre randuri,tu zici ca aia au fost prosti cand au mutat fabricile si au construit cartiere deorece populatiile oraselor cresteau si trebuia undeva sa se extinda orasul.
La fel,intr-o lume perfecta ar fi trebuit si la noi.
IMGB-ul de exemplu il iei si il muti 3 km mai incolo peste centura.Simplu.
Si apoi faci blocuri acolo daca vrei.
Dar cum la noi altele primeaza,se fac blocuri in jurul IMGB-ului sau Rotar sau cine o mai fi.
Evident,ma repet.Cine a cumparat in aceste zone a facut-o in cunostinta de cauza.
Cand ai semnat ai vazut ce e acolo.
Asta este,asta e Romania,astia sunt banii,fiecare isi cumpara dupa posibilitati.


#689
ushba

ushba

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 28.03.2016

 Groh, on 26 iunie 2017 - 17:59, said:

Frank...ce e greu de inteles din ce am scris?Daca e greu,ma repet:
Nu demolata fabrica,nu inchisa,nu distrusa,nu pusa la pamant.
Mutata,relocata,luata cu totul si pusa 3-4km mai incolo sa zicem.
Nu vad logica cu gandirea occidentala dar daca citesc printre randuri,tu zici ca aia au fost prosti cand au mutat fabricile si au construit cartiere deorece populatiile oraselor cresteau si trebuia undeva sa se extinda orasul.
La fel,intr-o lume perfecta ar fi trebuit si la noi.
IMGB-ul de exemplu il iei si il muti 3 km mai incolo peste centura.Simplu.
Si apoi faci blocuri acolo daca vrei.
Dar cum la noi altele primeaza,se fac blocuri in jurul IMGB-ului sau Rotar sau cine o mai fi.
Evident,ma repet.Cine a cumparat in aceste zone a facut-o in cunostinta de cauza.
Cand ai semnat ai vazut ce e acolo.
Asta este,asta e Romania,astia sunt banii,fiecare isi cumpara dupa posibilitati.

Cine va suporta costurile mutarii unei fabrici 2-3 Km mai departe? Statul (adica noi toti) ? Dezvoltatorii (adica voi clientii) ? Fabrica (adica oamenii care au investit in ea) ?
In tarile mai sus numite ca civilizate nu se ajunge in situatia asta, totul se realizeaza dupa un plan de urbanism bine stabilit si verificat, in momentul cand se sapa prima groapa de fundatie deja infrastructura este acolo si fabrica mutata deja (pe banii dezvoltatorilor).

#690
Shpitz

Shpitz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 05.07.2008
Uite domnilor ca acel teren vandut de TBM a fost cu destinatie --> rezidential, iar la acel moment era in discutie relocarea in Dragomiresti  Vale.
http://www.zf.ro/bur...-vanda-11273526
https://media.imoped...enul-17327.html
Ma bucur ca acum au inceput sa aiba din nou activitate. Cu ocazia asta linia de productie va avea nevoie de extindere, caz in care vor fi nevoiti sa duca planul de relocare pana la capat, suprafata actuala pe care-o mai detine nefiind suficienta.

Edited by Shpitz, 26 June 2017 - 21:05.


#691
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
@ushba-exact asta am spus si eu.In tarile civilizate asa se intampla.Se implica si dezvoltatorii si statul si se muta acea fabrica.
Dar nu exista mentalitatea:aia a fost acolo prima si gata,nu se poate muta.
Exact cum spuneam:afara sunt doua solutii;ori se muta fabrica ori nu se aproba constructii civile langa fabrici.
Dar la noi,nu ai cu cine.Dezvoltatorii,primarii si toti cei responsabili sunt mana in mana.

#692
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004

 Groh, on 26 iunie 2017 - 22:00, said:

Dar nu exista mentalitatea:aia a fost acolo prima si gata,nu se poate muta.
Nu asta e problema de esenta "cine a fost primul acolo, e mai smecher"
Problema de esenta este: In Bucuresti ai `jde mii de optiuni in a-ti cumpara un apartament, casca ochii inainte pt ca acolo vei trai ani buni.
Rotar Park nu e primul ansamblu construit la periferie cu oameni nemultumiti: ca e fabrica langa, ca n-au drumuri, ca n-au scoli/gradinite, ca nu e canalizare, ca e padure si trebuie rasa de pe fata Pamantului sa se faca drum/uri (vezi Greenfield) etc etc etc

#693
ElisabetaL

ElisabetaL

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.06.2017
Buna ziua,

Nu stiu daca s-a mai postat intrebarea asta, dar imi poate spune cineva care locuieste deja in Faza 1 cam cat vin cheltuielile lunare iarna si vara (caldura, apa, gaz, lift si alte cheltuieli administrative)?

Multumesc!

#694
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Frankie...asta ziceam si eu.
In primul rand,tu fiind cumparator iti asumi unele neajunsuri.
Stii ca sunt acolo inainte sa cumperi si nu are nici un sens sa faci gura dupa ce te-ai mutat.
Ca nu e normal sa fie acolo fabricile sau blocuri langa ele,asta e altceva.
Dar evident,iti asumi cand cumperi.
Vrei verdeata si padure..te duci la Stejarii Residence si dai 1 milion pe apartament si auzi pasarele -)

#695
Alex2018

Alex2018

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 05.06.2017
se pare ca ati uitat care era subiectul acestei discutii....

#696
ElisabetaL

ElisabetaL

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.06.2017

 ElisabetaL, on 27 iunie 2017 - 13:41, said:

Buna ziua,

Nu stiu daca s-a mai postat intrebarea asta, dar imi poate spune cineva care locuieste deja in Faza 1 cam cat vin cheltuielile lunare iarna si vara (caldura, apa, gaz, lift si alte cheltuieli administrative)?

Multumesc!
Later edit: mi-a zis deja cineva care locuieste deja in Faza 1 si a paltit in jur de 200-250 lei iarna.

#697
wlaad888

wlaad888

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 02.06.2016

 ElisabetaL, on 28 iunie 2017 - 11:23, said:

Later edit: mi-a zis deja cineva care locuieste deja in Faza 1 si a paltit in jur de 200-250 lei iarna.
Costurile la care faci referire ( "apa, gaz, lift si alte cheltuieli administrative" ) se apropie de 200 lei/luna chiar si vara ( nu ca ar fi exagerate - astea's costurile utilitatilor cam peste tot ). Nu stiu insa de unde ai scos estimarile astea pt. perioada iernii.

#698
ElisabetaL

ElisabetaL

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.06.2017

 wlaad888, on 28 iunie 2017 - 15:04, said:

Costurile la care faci referire ( "apa, gaz, lift si alte cheltuieli administrative" ) se apropie de 200 lei/luna chiar si vara ( nu ca ar fi exagerate - astea's costurile utilitatilor cam peste tot ). Nu stiu insa de unde ai scos estimarile astea pt. perioada iernii.

Asa mi-a zis unul din consultatii de vanzari care locuieste deja acolo; daca tu locuiesti deja acolo si ai alta estimare, poti s-o impartasesti. Azi am fost sa vad un apartament mobilat  in faza 1 si m-am uitat la avizier si erau sume de vara in jur de 100 de lei. Cand va fi si parcul (care trebuie intretinut) vor fi, evident, costuri putin mai mari. Dar da, sunt costuri normale, nu exagerate.

#699
gigibecali200

gigibecali200

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 14.11.2008
buna. am fost si eu sa ma interesez despre un apartament in acest parc rezidential. Deocamdata pentru faza 3 mai sunt apartamente doar la etajele superioare 9, 10 , 11. Prima intrebare ar fi : oare toate celelalte sunt date ? sau incep si ei vanzarea cu extremele unde nu se inghesuie nimeni.
Doi : nu stiu ce sa aleg. vedere pe interior sau pe exterior. Pe exterior ar fi  cu vedere pe EST  catre imprimeria nationala sau ce e acolo. Pe interior ar fi vedere la parc.
Vederea pe exterior nu stiu ce avantaje sau dezavantaje are. trebuie sa mai prospectez. poate se mai constuieste ceva in Est dar oricum distanta e destul de mare fata de strada.
Pë interior ma gandesc ca in urmatorii patru ani vor fi zgomote pentru amenajarea fazei 4 si a parcului interior. in plus in parcul interior o sa fie galagie pentru ca mi imaginez ca vor iesi copii la joaca. desi imaginea pe interior ar fi una dragutica decat cea pe exterior.
nu stiu la ce sa ma hotarasc, preturile sunt la fel , undeva la 64K , cu dare in folosinta la 1 iunie 2018.
cat m am invartit prin santier m am intalinit cu un flacau care locuia in faza 1 si mi a zis ca e multumit per total . avea o singura obiectie , avea vedere in spate unde este o fabnrica si are mult zgomot.
voi ce parere aveti ? cei care mai stati acolo , sau cei care vreti sa va cumparati ?
multumesc.

#700
sikmar

sikmar

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 06.04.2017
@gigibecali200, cred ca apartamentele sunt date la etajele inferioare. Eu l-am rezervat pe al meu undeva la inceput de aprilie, pana sa fie lansarea oficiala pe site si cred ca la fel au facut multi altii. Initial am vrut sa iau in faza 2, dar m-am lovit de aceeasi problema ca tine, mai aveau doar la ultimul etaj apartamente disponibile. Pe langa cei care cumpara pentru a locui acolo, mai sunt si cei care iau pentru inchiriere (e totusi aproape de metrou, iar anunturile au inceput deja pentru faza 1). In fine, cred ca aceeasi situatie e si la 21 residence si ce o fi mai prin zona asta...cam toate se dau din faza de constructie.

Legat de vedere, eu nu mi-am batut capul. Am luat pe est ca asa era dispus apartamentul pe care l-am vrut. Pe ambele parti vei avea avantaje si dezavantaje, iar la urma urmei si estul si vestul vor fi flancate de un alt bloc (din cate se aude, constructorul se va extinde ca urmare a relocarii Turbomecanica). Uita-te mai intai la configuratia apartamentului si suprafete si mai apoi daca e disponibil pe est/vest.

Oricum, inainte de decizie, nu ar fi rau sa analizezi si oferte ale altor constructori, sa pui in balanta plusuri si minusuri, ca la urma sa alegi ce e mai bine pentru tine.

#701
e_mihaela

e_mihaela

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 26.04.2016
Eu am cumpărat in blocul turn la etaj superior pe sud-est, bucătăria este pe est, este destul de întunecoasă având in vedere ca soarele bate pe est doar pana la orele prânzului, pe mine nu ma deranjează deloc fabrica din spate, Per total sunt mulțumită de alegerea făcută.

#702
gigibecali200

gigibecali200

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 14.11.2008
bun...aici ma avantajează ca este aproape de autostrada si metrou. o sa revin săpt viitoare sa ma uit mai atent la pozitii pentru ca au o grămadă de configurații și nu stiu ce sa alerg. e clar ca doua camere ca nu mi permit mai mult. incerc sa aleg ceva unde sa  nu fiu in șantier pentru următorii zece ani. interiorul e clar ca va fi șantier până amenajarea parcului si a fazei 4

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate