Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Rotar Park Residence, Bd.Iuliu Maniu, Nr.244 E

- - - - -
  • Please log in to reply
824 replies to this topic

#631
denisen

denisen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 13.08.2015
Da, rromanu arunca tot felul de chestii in WC, nu e nimic nou.
Da uite ca la blocurile construite de ceausescu nu mai da pe rascoale.
Nici la multe ansambluri noi.
Da la Rotar... ca la Popesti, cu barcuta pe hazna.
Ba, daca la o teava s-au zgarcit, dar la altele...

#632
Shpitz

Shpitz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 05.07.2008

View Postdenisen, on 15 aprilie 2017 - 20:42, said:

Da, rromanu arunca tot felul de chestii in WC, nu e nimic nou.
Da uite ca la blocurile construite de ceausescu nu mai da pe rascoale.
Nici la multe ansambluri noi.
Da la Rotar... ca la Popesti, cu barcuta pe hazna.
Ba, daca la o teava s-au zgarcit, dar la altele...

Cred ca traiesti la tara de o tot tii cu haznaua si n-ai idee despre viata la bloc. Tu nu stii cum e sa se infunde toboganul de gunoi la blocurile ceausiste. La fel nu stii cum e sa se infunde canalizarea sau sa aiba un vecin inundatie si inca 2-3 etaje sub sa fie afectati. Cat despre alte ansambluri noi, las-o usor ca-ti atarna ceva in coltul gurii. Te asigur ca teava este dimensionata conform STAS 1478, du-te sa consulti documentatia direct la ei daca esti asa zmeu.
Ce sa mai zic, taranu' tot taran si in ziua de Paste.
Sarbatori fericite!

#633
alindascalu

alindascalu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 24.02.2016

View PostminDark, on 12 aprilie 2017 - 17:57, said:

Se pare ca tre' sa-ti explic teoria chibritului: Daca ai o clasa de 20 de elevi si spui despre ea ca este o clasa de olimpici, inseamna ca cel putin 11 dintre elevi au fost la olimpiada. Nu inseamna neaparat ca toti cei 20 sunt olimpici, sunt si uscaturi. Capisce?
Modestule!
Ai grija sa nu devii olimpic, stand intre ei 😂😂😂

#634
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004

View PostShpitz, on 15 aprilie 2017 - 01:03, said:

Desi n-a fost vina dezvoltatorului, s-a implicat, a adus si platit firma de desfundare, curatare, etc. fara sa puna nimic in carca proprietarilor si totul in timp scurt, era duminica seara. (aici le dau un +)
Of saracu dezvoltator, e un adevarat erou.
Eu zic sa-i ridicati o statuie in parcul ala ce va sa vina.

#635
Shpitz

Shpitz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 05.07.2008

View PostFrankie, on 18 aprilie 2017 - 07:52, said:


Of saracu dezvoltator, e un adevarat erou.
Eu zic sa-i ridicati o statuie in parcul ala ce va sa vina.

Da-mi exemple de altii care-au facut asta.

#636
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004

View PostShpitz, on 18 aprilie 2017 - 23:04, said:

Da-mi exemple de altii care-au facut asta.
Absolut nimeni.
Este o premiera mondiala.

#637
Shpitz

Shpitz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 05.07.2008

View PostFrankie, on 19 aprilie 2017 - 11:02, said:

Absolut nimeni.
Este o premiera mondiala.
Posted Image Posted Image Posted Image

#638
george740

george740

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 01.08.2014
Unii pe unele forumuri, nu zic aici sau chiar toti, dar sunt persoane care sunt puse de anumiti dezvoltatori sa scrie aiureli despre alt sau alte complexuri rezidentiale, doar sa faca lumea sa cumpere de la dezvoltatorul respectiv...Pentru ca este prea ciudat ca la unele sa existe si comentarii pro si contra, iar la altele numai comentarii contra...Am intalnit la un complex in zona Militari Residence, nu mai stiu cum se numeste, numai comentarii contra..Iar cand m-am dus acolo si am cerut parerea celor ce locuiesc acolo toti erau multumiti, si de dezvoltator, si de apartamente, si de conditii, etc...Iar pe forum numai contra, nu gaseai un comentariu pro Posted Image

#639
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Acum ai realizat?Daca stai pe forum,nu vei gasi niciodata un apartament ok.
Evident,nu exista apartamentul perfect fara probleme,doar ca pe forum acele probleme se amplifica de cateva ori.
Asta e ideea.Vrei sa cumperi ceva,oriunde,mergi la fata locului,vorbesti cu oameni din zona,cu locatari,te informezi la fata locului.
Evident ca pe aici sunt tot felul de agenti si alti insi cu anumite interese.
E greu sa filtrezi opiniile celor de aici deoarece nu stii cine se afla in spatele monitoarelor.

#640
denisen

denisen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 13.08.2015
Cum sa nu existe apartamentul perfect fara probleme?
Pai jdemii de euro de ce-i dai? Sa stai sa rezolvi probleme dupa?

Tot aud pastila asta.
"Peste tot sunt probleme important e sa se rezolve!"

Nu domn'e, important e cand imi iei jdemii de euro din buzunar sa-mi dai ceva calumea nu probleme.

Edited by denisen, 19 April 2017 - 13:41.


#641
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Simplu...la noi nu exista asa ceva,oricum ai privi.
Nu din vina dezvoltatorilor ci din vina autoritatilor deoarece inchid ochii.
Dezvoltatorul,daca poate si  nu este controlat de nimeni,atunci va face orice ca sa isi creasca profitul.Evident,pe spinarea cumparatorilor,cumparatori,care au si ei partea de vina deoarece foarte multi se arunca cu capul inainte.
O gramada de blocuri se vand din faza de proiect,proiect in care,pe dezvoltator nu il doare gura sa spuna ca va fi aia,,piscina,parc,verdeata,lapte la robinet,etc,etc deoarece stie ca dupa aceea nu il va trage nimeni la raspundere.
Iar cumparatoriii..la mine la IMGB,pe sos Berceni se vand blocuri din faza de schita si se cere si 10.000 euro avans.10.000 pe care ii dai fara sa vezi nimic.
Mi se pare incredibil.Evident,dezvoltatorul ia banii si apoi uita sa faca una,alta si apoi cumparatorii urla pe forumuri ca au fost inselati.
Iar pe dezvoltator...nu il trage nimeni la raspundere,spaga merge unde trebuie,in final cumparatorul se resemneaza dupa ce se muta cu 6-8-10 luni intarziere si observa ca apartamentul pe care a dat un avans de 10000 nu prea seamana,mai ales la dimensiuni,nu mai zic de finisaje cu cel din proiect.
Evident,nu face nimic deoarece in final a reusit sa se  mute si nu vrea decat liniste.Iar dezvoltatorul,trece la alt bloc,alti cumparatori si asa mai departe.

#642
alexandru8mihai

alexandru8mihai

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 20.04.2017
Salut,
Tocmai mi-am rezervat si eu un apartament  in Faza 3, din pacate modelul preferat (E5 cu 2 camere) nu mai era disponibil sub et 9 asa ca a trebuit sa ma orientez spre cel lung din Scara C cu vedere pe ambele parti.
Mai are cineva un apartament similar si ma poate ajuta cu planele instalatiilor etc? Plus de asta, ce parere aveti de aceasta configuratie a apartamentului?

#643
Boggsi

Boggsi

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 24.01.2016

View PostShpitz, on 15 aprilie 2017 - 01:03, said:

....
- daca vrei finantare prin Prima Casa, nu iti recomand sa iei consultanta de la ei. Stau foarte, foarte prost la asta. Au niste oameni care nu stiu cu ce se mananca si mai mult te incurca. Te poti ocupa personal, iti garantez ca o sa fie mai bine. In rest, la Prima Casa au conditia de a adauga la cursul BNR 0,1 RON/EUR daca alegi sa faci antecontractul in RON.
...
- din pacate la partea de comunicare sunt varza. Te cam rogi de ei sa iti raspunda la un e-mail sau un telefon. Nu exista posibilitate de urgentare, oamenii sunt lejeri. Se lucreaza aproape foarte bine pe santier si aproape foarte prost in relatia cu viitorii potentiali clienti dupa semnarea rezervarii si antecontractului.

P.S.: E posibil sa am date eronate la unele puncte, dar daca are altcineva alte info, cu mare drag le astept si eu.

- Eu am avut consultanta de la ei pentru programul "Prima casa" si nu am avut probleme. A mers chiar mai lejer decat ma asteptam. S-au ocupat ei de tot. Mi-a convenit asa deoarece nu am timp.
- Nici la partea de comunicare nu am avut probleme. La e-mail mi-au raspuns in cel mai rau caz a doua zi. Daca am dat un telefon si nu au raspuns, m-au sunat ei apoi.
Toate cele bune

Am vazut ca in holul de la intrarea in scara blocului cineva a pus un ghiveci cu o planta.
Felicitari pentru initiativa.
Deci ... se poate sa fim o comunitate.

Edited by Boggsi, 21 April 2017 - 09:37.


#644
ndr07

ndr07

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.04.2017
Buna ziua. Am dat avansul pentru un apartament de 2 camere faza 3. Am fost la banca transilvania pentru programul prima casa, dar din pacate, promisiunea de garantare de fonduri este de 6 luni, imobilul fiind gata in iunie 2018. Am inteles ca la alte banci promisiunea ar putea fi extinsa pe o perioada de 18 luni. A mai fost cineva in situatia mea? Cum ati procedat? Multumesc

Edited by ndr07, 21 April 2017 - 12:02.


#645
Shpitz

Shpitz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 05.07.2008

View Postndr07, on 21 aprilie 2017 - 11:51, said:

Buna ziua. Am dat avansul pentru un apartament de 2 camere faza 3. Am fost la banca transilvania pentru programul prima casa, dar din pacate, promisiunea de garantare de fonduri este de 6 luni, imobilul fiind gata in iunie 2018. Am inteles ca la alte banci promisiunea ar putea fi extinsa pe o perioada de 18 luni. A mai fost cineva in situatia mea? Cum ati procedat? Multumesc

Bancile care acceptau promisiune erau BCR, BRD si BT. La toate perioada maxima de rezervare fonduri era de 18 luni. Acum BCR-ul nu mai primeste dosare, e posibil sa fi aparut alte cerinte si la celelalte.

Edited by Shpitz, 22 April 2017 - 16:15.


#646
sikmar

sikmar

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 06.04.2017

View Postndr07, on 21 aprilie 2017 - 11:51, said:

Buna ziua. Am dat avansul pentru un apartament de 2 camere faza 3. Am fost la banca transilvania pentru programul prima casa, dar din pacate, promisiunea de garantare de fonduri este de 6 luni, imobilul fiind gata in iunie 2018. Am inteles ca la alte banci promisiunea ar putea fi extinsa pe o perioada de 18 luni. A mai fost cineva in situatia mea? Cum ati procedat? Multumesc

Am fost eu saptamana trecuta la Transilvania (cu brokerul) si inca mai acceptau cu promisiune pe 18 luni. Daca nu ai rezolvat, mai incearca zilele astea, poate s-or fi recalculat sumele.

#647
auto4115

auto4115

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 03.10.2013
Buna ziua.Am rezervat un apart. cu 2 camere faza3.urmează sa plătesc rezervarea+avansul.Din pacate banca la care încasez salariu nu mai primeste dosare.Doresc sa stiu cat este valabil antecontractul?Nu aș vrea sa pierd banii daca nu se mai dau fonduri.Blocul se va finaliza 1.6.2016.

#648
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Termenul antecontractului ar trebui sa il negociezi cu ei. Vezi ca e o eroare la termenul de finalizare.. :))

View Postauto4115, on 12 mai 2017 - 12:53, said:

Buna ziua.Am rezervat un apart. cu 2 camere faza3.urmează sa plătesc rezervarea+avansul.Din pacate banca la care încasez salariu nu mai primeste dosare.Doresc sa stiu cat este valabil antecontractul?Nu aș vrea sa pierd banii daca nu se mai dau fonduri.Blocul se va finaliza 1.6.2016.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate