Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

PHILIPS - de la cel mai cunoscut producator de electronice la importator de produse

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
slykk

slykk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 391
  • Înscris: 22.10.2015
Nu stiu daca titlul este foarte clar asa ca explic aici mai clar.
Dupa cum unii stiu Philips NU mai produce telefoane mobile de prin 2007 , echipamente audio de prin 2013 si televizoare de prin 2011. De ce? Pentru ca nu a rezistat concurentei si astfel pentru a nu da faliment s-a reprofilat. Mai produce decat echipamente medicale si de iluminat. ATAT!! divizia de telefoane a vanduto chinezilor de la CEC(China Electronics Company)  iar divizia de echipamente audio si tv japonezilor de la Funai. Deci Philips a ajuns de la un mare brand la un producator oem. Acum sinceri sa fim Philips nu.si pune sigla pe orice taraba. Philips supravegheaza productia dispozitivelor care vor purta numele gigantului.
Intrebarea e urmatoarea. Mai merita cumparate aceste dispozitive care nu sunt decat niste chinezarii vopsite frumos? Sau sunt si alte variante mai bune?

#2
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Philips produce televizoare, echipamente audio, electrocasnice gramada, echipamente medicale. Au renuntat numai la telefoane si atat.

#3
djl

djl

    Resursele sunt făcute pt. a fi consumate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,120
  • Înscris: 13.06.2004
Mda, era o marcă interesantă pe vremuri. Din păcate, deşi la domeniul invenţii au stat bine, au fost cazuri în care alţii au reuşit să scoată produse mai bune d.p.d.v. calitativ. Mă refer spre exemplu la casete audio şi LaserDisc playere. Bine, asta nu înseamnă că în decursul timpului nu au scos şi produse bune. Dar în ultima perioadă ajunseseră o marcă premium. Nu mai aveau unele chestii precum în anii '50-'80.

#4
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014

View Postslykk, on 09 decembrie 2015 - 23:41, said:

Intrebarea e urmatoarea. Mai merita cumparate aceste dispozitive care nu sunt decat niste chinezarii vopsite frumos? Sau sunt si alte variante mai bune?
Preconceptii dastea le poate avea doar un mos care a trecut abrupt in conservatorism , inteleg ca este un fenomen grav la inaintarea in varsta , dar chinezii s-au schimbat (greseala e mama invatarii) produc cam tot ce e mai bun in lume la ora actuala , iar tu esti doar un ignorant conservat .
Toate firmele mari lucreaza cu chinezii , ba chiar mai dau si faliment si sunt cumparate de chinezi si mai apoi scoase din faliment (volvo e alt exemplu) .

#5
djl

djl

    Resursele sunt făcute pt. a fi consumate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,120
  • Înscris: 13.06.2004
Chinezii produc şi lucruri bune, şi lucruri proaste. Dar unii ar mai vrea ceva care nu e Made in China.

#6
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,007
  • Înscris: 08.08.2002
Divizia de TV-uri este vândută chinezilor de la TP Vison.

#7
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
Multe branduri mari sunt in situatia asta. Lumea cumpara la greu chinezisme ieftine si fake-uri, asa ca e imposibil pentru marile branduri sa mai tina pasul.
Pe langa asta, au aparut multe branduri chineze mai rasarite care ofera o calitate decenta, buna chiar, la un pret accesibil. Chinezii au invatat sa faca de toate, le fac foarte ieftin si greu mai rezisti pe piata fara sa produci in China si fara sa faci lucruri cat mai ieftine. Am vazut la TV cum e aer-ul la chinezi, e irespirabil, smog in toata regula. Se umbla pe strada cu masti la gura, sunt pline orasele lor de fabrici si fabricute care asambleaza pentru brand-urile din intreaga lume. Eu unul detest chinezariile si le evit pe cat posibil, dar aproape orice lucru e asamblat acolo. Totusi e o diferenta intre un lucru chinezesc 100% si un lucru doar asamblat acolo, diferenta pe care multi nu o constientizeaza. Una e ca un produs sa fie dezvoltat, proiectat si asamblat de chinezi si alta e ca un produs sa fie dezvoltat si proiectat in US\Germania\Anglia si asamblat in China conform cerintelor si rigorilor cerute de brand. Ex: produsele Apple.

#8
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,826
  • Înscris: 28.11.2006
Eu am un TV Philips fabricat in aprilie 2013 si asamblat in Polonia (asa scrie pe spatele lui). Sunt cam nedumerit: stiu ca Philips au o mare fabrica de corpuri de iluminat in Polonia, iar televizoarele le asamblau pe vremuri in Ungaria (am la munca un CRT si un DVD fabricate in Ungaria). Deci TV-ul meu mai e facut de Philips sau sunt doar piese luate de la chinezi si asamblate in Europa?

(Mentionez ca sunt multumit de felul cum merge, e mult peste un Samsung mai mic luat cu un an inainte).

Edited by pufonel, 10 December 2015 - 00:17.


#9
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 10.09.2014

View Postslykk, on 09 decembrie 2015 - 23:41, said:

Philips NU mai produce...
Nu mai pot. Plang de tristete, nu alta.

#10
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015

View Postslykk, on 09 decembrie 2015 - 23:41, said:

Mai merita cumparate aceste dispozitive care nu sunt decat niste chinezarii vopsite frumos? Sau sunt si alte variante mai bune?

Totul e produs in China sau tari asiatice. Chiar si Marul ala la care salivezi tot chinezarie vopsita frumos e.

Edited by mmm3, 10 December 2015 - 00:46.


#11
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,624
  • Înscris: 29.03.2006
Nu au vandut catre japonezii de la Funai.
Au fost in tratative, dar nu le-a convenit ceva si au renuntat.

Pe de alta parte, Philips a fost printre primele concerne europene cu productie in China, inca din anii '70 sec 20, si masiv din anii '80.
Televizoarele Philips din anii '90 aveau piese facute in China, indiferent de locul final de asamblare al TV-ului.
Culmea, fabricau componente in Olanda pt alte firme - de ex. Nei a fabricat in Ro in primele generatii, TV-uri care aveau cam toate componentele Philips Olanda si tuburi Samsung o idee (vizibil) mai plate decat utiliza uzual Samsung la TV-urile lor.

Am in bucatarie un CFL Philips economy twister de 23 W si 1570 lumeni, specificat de producator la 2700K, dar care in realitate da o lumina mult mai alba, undeva pe la 3300-3500 K. Spectrul cromatic este insa varzuit, are ceva mai mult verde decat era cazul...
Am apreciat ca da o lumina mai alba, dar totusi clar calda, insa era preferabil sa scrie corect, nu 2700K, ci 3300 sau cat are, si valoarea specificata pt. CRI puteau sa nu o umfle la 80+...

La cele cu incandescenta erau varza. Probabil ca asa credeau ei ca forteaza cumpararea de CFL-uri.
Un Philips de 40W dadea lumina ca un Osram de 25W, si culmea culmilor, la cat de subvoltat parea, ai fi crezut ca tine 100 ani, dar nuuuuuu, se ardea in 2 saptamani maxim, in timp ce Osramul daca era frantuzec tinea 3 ani
( Osramul unguresc tinea 6 - 8 luni, dar luam frantuzesc cand gaseam)
N-am fost fan Philips niciodata, nici la alte electronice si electrocasnice.
Am luat o masina de spalat rufe Wirlpool imediat dupa ce a preluat divizia de la Philips prin 1994, practic e un Philips rebranduit, si merge si acum f. bine dupa aproape 22 de ani, fara service, cu exceptia normala a schimbarii condensatorului electrolitic dupa 9 sau 10 ani.

Edited by loock, 10 December 2015 - 01:31.


#12
djl

djl

    Resursele sunt făcute pt. a fi consumate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,120
  • Înscris: 13.06.2004
Dar celebra linie "Machtline" pe la începutul anilor '80 tot componente chineteşti avea?   :huh:

#13
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,624
  • Înscris: 29.03.2006

View Postdjl, on 10 decembrie 2015 - 01:48, said:

Dar celebra linie "Machtline" pe la începutul anilor '80 tot componente chineteşti avea?   Posted Image

Cine avea in RO asa ceva la "inceputul anilor '80" ???

Eu am luat in '86 un Telecolor direct din fabrica, era pt. export, care avea electronica RDG, chiar si suruburile cred ca erau nemtesti..., iar tubul parca era polonez daca retin bine, mai bun decat celelalte variante disponibile atunci.

Prin '94 am luat NEI-ul ales tot pe spranceana din magazinul NEI de pe Stefan cel Mare, care avea in el doar Philips Olanda si tub Samsung mai pricopsit decat folosea chiar Samsung in general, si telecolorul a ajuns in alta camera.

Functioneaza si acum f. bine....insa nu le mai folosesc.
Dupa ce te obisnuiesti cu un TV de 42", gasesti ridicol si unul de 40", dar de 21"...

Edited by loock, 10 December 2015 - 02:15.


#14
djl

djl

    Resursele sunt făcute pt. a fi consumate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,120
  • Înscris: 13.06.2004
Baştanii aveau. Sau s-au mai adus la s.h. în anii '90. Am văzut la un atelier un tuner radio-tv din seria aia şi arăta bestial.
Eu an numai televizoare de diagonală mică pe acasă şi la cât de mullt mă uit eu la televizor,  nu mă deranjează. Am luat şi primul <<Telecolor>> din familie (un 3007 cumpărat în dec. 1984... cred că primul televizor color din familie). Dacă avea piese nemţeşti nu era pentru export în R.D.G. Aşa erau cele din seriile 3006, 3007 şi 4xyz: cu piese R.D.G.-iste. Nenorocirile alea de 5601 şi 5602 aveau piese româneşti. Ah, al meu are tub "Toshiba"   Posted Image   Mai erau şi cu tuburi "Videocolor" (Franţa) şi "Unitra" (Polonia). 5601 şi 5602 nu ştiu ce tub aveau.

Edited by djl, 10 December 2015 - 02:38.


#15
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,624
  • Înscris: 29.03.2006
Am scris '86, dar posibil sa fi avut Telecolorul chiar mai inainte, nu mai retin exact...
Aveam un vecin care avea VCR primit de afara, dar nu avea TV color...
Mi-am adus iar aminte de infectia aia ridicol si absurd de cretina de VHS....

#16
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

View PostantinVidia, on 10 decembrie 2015 - 00:06, said:

Lumea cumpara la greu chinezisme ieftine si fake-uri, asa ca e imposibil pentru marile branduri sa mai tina pasul.
Nu e vorba ca lumea cumpara chinezisme si fake-uri. Pur si simplu unele companii nu au reusit sa tina pasul pe anumite segmente. Pe partea de electronice gen telefoane si televizoare, s-au impus firme ca samsung si lg (printre altii). S-a mai intamplat si pe alte segmente... a disparut IBM si mai nou Sony Vaio... dar apar altele... sau se impun altii mai vechi care nu aveau cota de piata asa mare in trecut...

Edited by MrReason, 10 December 2015 - 03:27.


#17
slykk

slykk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 391
  • Înscris: 22.10.2015
http://www.arenait.n...arg-consum.html

http://m.ziare.com/p...vizoare-1089080

http://stiri.acasa.r...bile-60124.html

#18
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015
Ceva sursa internationala nu gaseai?
Ca pe siteurile pe care le pui apare titlu Amenzile se maresc de 10 ori si cand fabuleaza un amarat de parlamentar o propunere de marire (adica nici nu a inceput sa redacteze hartiile), nu dupa ce se voteaza o propunere si se publica in Monitorul Oficial.

Edited by mmm3, 10 December 2015 - 08:34.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate