Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

PHILIPS - de la cel mai cunoscut producator de electronice la importator de produse

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
slykk

slykk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 391
  • Înscris: 22.10.2015
Astea sunt linkurile cu stirile despre philips. Pe de.o parte chiar daca nu mai produc singuri telefoane, televiziare si echipamente audio ei supravegheaza productia, iar firmele care au preluat diviziile philips(cec funai) nu sunt niste no.nameuri. funai e foarte vechi in domeniu iar cec este foarte cunoscut in china. Totusi philips inca mai detine aprox. 30 % dintre actiuni si...poate...intr.un viitor apropiat vor face din nou singuri dispozitivele

#20
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015
Totusi ce intelegeti vor prin fac singuri?
Ca nu e ca si cum erau o mana de oameni extraordinari cu o etica profesionala minunata care faceau dispozitivele si dintr-o data le fac alta mana de oameni care sunt mediocrii.
Oamenii mediocrii faceau si inainte si acum. Ca doar in fabrici si uzine in principiu acestia lucreaza, nu lucreaza cei mai buni. Cu ce te incalzeste ca e hala aflata in Polonia sau in China?
Ia spune iPhone cumperi sau nu? Ca si astia au hala tot in China, dar vad ca nu deranjeaza pe nimeni sa dea 700euro pe o chinezarie.

#21
cezarmed2

cezarmed2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 11.12.2014
Eu dețin un telefon Philips cu ecran HD și procesor quadcore, cumpărat acum un an cu 500 lei.

Spun lucrul asta pentru ca acum un an nici nu se visa la HD pe un terminal de 500 lei. În fine, asta nu contează. Contează faptul ca telefonul e de calitate. E solid, din plastic dar un plastic calitativ.

Deși știu ca nu e produs de Philips sunt convins ca ei nu pun stampila pe orice iese din fabrica sau pe orice rahat.

Mai dețin și alte produse Philips : un storcător Viva Collection și un robot. Ambele foarte bune.

#22
slykk

slykk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 391
  • Înscris: 22.10.2015

 mmm3, on 10 decembrie 2015 - 08:44, said:

Totusi ce intelegeti vor prin fac singuri?
Ca nu e ca si cum erau o mana de oameni extraordinari cu o etica profesionala minunata care faceau dispozitivele si dintr-o data le fac alta mana de oameni care sunt mediocrii.
Oamenii mediocrii faceau si inainte si acum. Ca doar in fabrici si uzine in principiu acestia lucreaza, nu lucreaza cei mai buni. Cu ce te incalzeste ca e hala aflata in Polonia sau in China?
Ia spune iPhone cumperi sau nu? Ca si astia au hala tot in China, dar vad ca nu deranjeaza pe nimeni sa dea 700euro pe o chinezarie.
prin "a produce singuri" sa se inteleaga ca sa.si produc SINGURI cu proprii angajati dispozitivele. Adica la un telefon sa produca si ei ceva din el..touchscreenul..displayul..orice nu sa le cumpere din alta oarte si sa le asambleze😇😇 Iphone.ul e o porcarie...nu cumpar si nici nu voi cumpara. Apple cumpara piese de ka diferiti producatori(samsung lg sony) dar cei drept piese de calitate si le pune un nume proriu gen retina display procesir apple a7...a8...a9. Ei NU PRODUC NIMIC decat softul care e singura scapare 😉

#23
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,562
  • Înscris: 13.06.2004

 loock, on 10 decembrie 2015 - 03:03, said:

Am scris '86, dar posibil sa fi avut Telecolorul chiar mai inainte, nu mai retin exact...
Aveam un vecin care avea VCR primit de afara, dar nu avea TV color...
Mi-am adus iar aminte de infectia aia ridicol si absurd de cretina de VHS....

V.H.S.-ul era prost (bine, au existat şi aparate Hi.-Fi., dar la vremea lor costau), însă aia era atunci.
Am mai pomenit pe prima pagină de Laser Disc. Primele aparate au fost realizate de "Philips" şi erau tare proaste (multe au fost proaste şi în anii '80), iar discurile de "M.C.A."... nici primele discuri nu erau super. "Pioneer" a salvat situaţia... ăăă, LaserDiscul (L.D.)-ul. Dacă erau făcute ca lumea (mă refer la masterizare în special) erau super. Am unul din 1982 şi altul din 1983, destul de bine făcute şi faţă de V.H.S.-ul de atunci sunt la ani lumină. În materie de V.H.S. consumer deabea prin anii '90 s-a reuşit să se ajungă la calitate bună a imaginii şi sunetului (totuşi, un L.D. are o rezoluţie mai bună decât un V.H.S.). Ah, şi toate L.D. playerele sunt stereo! Iar mai toate modelele post 1984 citesc şi C.D.-uri (au fost spre sfârşitul anilor unele care citeau şi D.V.D.-uri Video).
Sunt fascinat de tehnologia L.D. Anul ăsta mi-am luat playere (N.T.S.C. şi P.A.L.) şi discuri:
Tehnologia era bună, dar şi scumpă, de aia nu a prins prea mult. Iar discuri înregistrabile nu au fost scoase pt. public. Iniţial, un LaserDisc era mai ieftin decât o casetă video, dar pe urmă s-au produs mai multe casete V.H.S. şi preţul per casetă a scăzut, aşa că s-au ieftinit casetele.
Ca f.d., "Philips" a produs şi primul videocasetofon (casetoscop) pt. acasă: https://en.wikipedia...sette_Recording
Am un "Grunding" sistemul ăla, dar trebuie reparat.

Şi ca fapt divers au existat şi viniluri video: https://en.wikipedia...Electronic_Disc
https://en.wikipedia...eo_High_Density

 mmm3, on 10 decembrie 2015 - 08:44, said:

Totusi ce intelegeti vor prin fac singuri?
Ca nu e ca si cum erau o mana de oameni extraordinari cu o etica profesionala minunata care faceau dispozitivele si dintr-o data le fac alta mana de oameni care sunt mediocrii.
Oamenii mediocrii faceau si inainte si acum. Ca doar in fabrici si uzine in principiu acestia lucreaza, nu lucreaza cei mai buni. Cu ce te incalzeste ca e hala aflata in Polonia sau in China?
Ia spune iPhone cumperi sau nu? Ca si astia au hala tot in China, dar vad ca nu deranjeaza pe nimeni sa dea 700euro pe o chinezarie.

Poate e mândrie naţională sau de rasă. Sau poate e chestie economică. Vrei să rămână cât mai mulţi bani la tine în ţară, în spaţiul tău economic nu să zboare în capătul celălalt al lumii.
Iar I-Phone e cumpărat şi din spiritul de turmă.

 MrReason, on 10 decembrie 2015 - 03:22, said:

Nu e vorba ca lumea cumpara chinezisme si fake-uri. Pur si simplu unele companii nu au reusit sa tina pasul pe anumite segmente. Pe partea de electronice gen telefoane si televizoare, s-au impus firme ca samsung si lg (printre altii). S-a mai intamplat si pe alte segmente... a disparut IBM si mai nou Sony Vaio... dar apar altele... sau se impun altii mai vechi care nu aveau cota de piata asa mare in trecut...

Cu asta sunt de acord. Ce erau în domeniul video firme precum "Panasonic" şi "Sony" şi ce sunt acuma? Nu că nu ar mai produce unele chestii bune "Sony" sau nu că nu ar mai avea profit, dar le-au luat-o alţii în faţă că s-au adaptat mai bine.
Iar decăderea firmelor americane s-a produs de obicei înaintea celor europene. Ce electronice făceau americanii pe vremuri.

Edited by djl, 11 December 2015 - 02:30.


#24
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,562
  • Înscris: 13.06.2004
Să nu uităm de becurile "Philips" (cele cu incadescenţă şi tuburile fluorescente clasice), care nu-s printre cele mai reuşite.

#25
slykk

slykk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 391
  • Înscris: 22.10.2015

 djl, on 30 decembrie 2015 - 03:59, said:

Să nu uităm de becurile "Philips" (cele cu incadescență și tuburile fluorescente clasice), care nu-s printre cele mai reușite.
mie mi se par chiar reusite :) am un bec incandescent philips de vreo 3 ani si inca mai merge :)

#26
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,562
  • Înscris: 13.06.2004
La mine se ard cel mai repede dintre toate.

Edited by djl, 01 January 2016 - 21:18.


#27
cezarmed2

cezarmed2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 11.12.2014
Eu am nimerit și bune și rele. Cam contrastant.

#28
Dz3ck

Dz3ck

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 28.12.2015
Sa nu uitam de radiourile philips, foarte bune...:)))

#29
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,562
  • Înscris: 13.06.2004
Alea de pe vremuri poate. Da, îmi doresc unul mai vechi de 1984-1986.

#30
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,549
  • Înscris: 16.03.2004
Televizoarele Philips de 60 cm latura, sunt de nivel calitativ satisfăcător?

#31
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Nu mai dezgropa mortii, ultima postare a fost in ianuarie 2016, de atunci si pana acum a trecut mult, opiniile s-au schimbat.

#32
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,549
  • Înscris: 16.03.2004
Care ...morți? :huh:
Televizoare Philips cu diagonală mică există spre vânzare și acum.

#33
Mazarin

Mazarin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 10.06.2018

 dark, on 13 iunie 2018 - 16:02, said:

Televizoarele Philips de 60 cm latura, sunt de nivel calitativ satisfăcător?
Sunt TV-uri f. bune. Undeva la nivelul mărcilor coreene, nu peste cele japoneze.

#34
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016

 dark, on 13 iunie 2018 - 16:02, said:

Televizoarele Philips de 60 cm latura, sunt de nivel calitativ satisfăcător?
Am unul acasa, are aproape 1 an. Pentru prețul lui e bun insa display-ul e de slabă calitate, nu se vede bine din anumite unghiuri.


#35
gymy

gymy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.11.2005
Am detinut un telefon Philips 326 parca ,cel mai prost telefon detinut vreodata.
Televizorul Philips de fapt e sasiu Vestel deci am platit vreo 200 de ron pe nume cand puteam cumpara acelasi lucru marca Teleteck .
Singurele produse Philips de care am fost multumit sant monitoarele pentru PC.Am detinut 3 bucati pina acum si nu am avut nici cea mai mica problema.Au fost schimbate doar pentru a trece la diagonala superioara si tehnologie mai noua.
In rest ca si VCR,DVD CD erau cele mai proaste in absolut si am considerat ca nu merita banii.
Becuri Philips am avut si eu la spoturi si pocneau ca petardele dupa nici 2-3 saptamanai de viata.Am acum becuri led OSRAM cumparate de 4 ani si functioneaza perfect.
In concluzie am decis sa nu mai achizitionez produse cu numele asta.

#36
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,549
  • Înscris: 16.03.2004
Și nu înțeleg de ce montează ecranele pe suport care le apleacă, în felul acesta unghiul vizual e dezavantajos.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate