Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 

Al Doilea Război Mondial

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
7424 replies to this topic

#7417
Legolas01

Legolas01

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 14.05.2023
De fiecare data cand faceti referire la slaba dotare a rusilor in WWII, va sfatuiesc sa-i cititi cartile lui Viktor Suvorov. Tipul explica detaliat si in amanunt cum ca in 1941 Armata Rosie n-avea egal in privinta dotarii si a efectivelor, doar ca totul era pregatit pentru ofensiva si faptul ca Hitler a atacat primul, a dat peste cap planurile lui Stalin.

#7418
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,961
  • Înscris: 27.05.2010
Pana acum credeam si eu la fel, se pregateau de ofensiva si au fost prinsi cu chilotii in vine.

Dar... i-am vazut la lucru in Ucraina. Pregatiti in ofensiva, cu toata dotarea lor. SI am vazut ce au facut. Am ajuns la concluzia ca pur si simplu sunt dobitoci. Asa au fost si la Tsushima, si in ww1, si in ww2 si acum in Ucraina. Slab instruiti, ofiteri total paraleli cu arta conducerii trupelor, logistica infiorator de slaba. Si tot asa.

O armata ramasa la nivelul Plevna 1877, din punct de vedere al pregatirii.

#7419
Music-Box

Music-Box

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 16.02.2017
Fix acum 84 de ani nava Schleswig-Holstein bombarda baza si garnizoana poloneza din Gdansk.
Oficial sunt primele gloante-proiectile trase in WW2.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/l_Uko02IoDg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


#7420
Legolas01

Legolas01

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 14.05.2023

 kyrre, on 31 august 2023 - 18:18, said:

Pana acum credeam si eu la fel, se pregateau de ofensiva si au fost prinsi cu chilotii in vine.

Dar... i-am vazut la lucru in Ucraina. Pregatiti in ofensiva, cu toata dotarea lor. SI am vazut ce au facut. Am ajuns la concluzia ca pur si simplu sunt dobitoci. Asa au fost si la Tsushima, si in ww1, si in ww2 si acum in Ucraina. Slab instruiti, ofiteri total paraleli cu arta conducerii trupelor, logistica infiorator de slaba. Si tot asa.

O armata ramasa la nivelul Plevna 1877, din punct de vedere al pregatirii.
Nu-mi doresc neaparat o polemica, dar nu poate fi facuta vreo comparatie intre URSS-ul lui Stalin si Rusia lui Putin, odata ce nu imi pot imagina vreun general sovietic cu vila la Nisa, iaht in porturile mediteraneene sau palat la Soci.
Esecul din Ucraina e rodul unei copruptii generalizate in armata.
Pe de alta parte, tot Suvorov analizeaza Razboiul din Iarna si povesteste cum a introdus datele intr-un centru de calcul al armatei britanice, iar raspunsul primit a fost ca nu se poate initia ofensiva in conditiile oferite spre analiza.
In opozitie, vezi cum au fost zdrobiti japonezii la Halhin Gol sau cum au intrat in Manciuria, in '45.
Luate bob cu bob numarat, tot ce aveau sovieticii in dotare la data invaziei era peste dotarea germana, incepand cu baza armelor de infaterie, artilerie, blindate si tot restul.

#7421
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,290
  • Înscris: 05.08.2015

 kyrre, on 31 august 2023 - 18:18, said:

Pana acum credeam si eu la fel, se pregateau de ofensiva si au fost prinsi cu chilotii in vine.

Dar... i-am vazut la lucru in Ucraina. Pregatiti in ofensiva, cu toata dotarea lor. SI am vazut ce au facut. Am ajuns la concluzia ca pur si simplu sunt dobitoci. Asa au fost si la Tsushima, si in ww1, si in ww2 si acum in Ucraina. Slab instruiti, ofiteri total paraleli cu arta conducerii trupelor, logistica infiorator de slaba. Si tot asa.

O armata ramasa la nivelul Plevna 1877, din punct de vedere al pregatirii.

Dpdv operational russki nu au modificat nimic de-a lungul razboiului.

Diferenta a fost facuta de erodarea Wehrmachtului.

Si de implicarea din ce in ce mai redusa a lui Stalin la nivel opertional-tactic. Cand lucrurile au inceput sa mearga bine, s-a relaxat.

#7422
corleone2023

corleone2023

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 01.10.2023

View PostShcherbina, on 19 februarie 2023 - 13:30, said:

hitler merita sustinut daca avea ambitii doar in est de polonia.

Pai in principiu doar acolo avea pretentii, problema a fost ca polonezii le stateau in cale. Hitler si nazismul in general avea treaba doar cu comunismul care a fost inventat si implementat de evrei. Hitler nu voia razboi cu Anglia si Franta pentru ca adunate impreuna le considera o forta net superioara Germaniei.

#7423
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007
Hitler nu voia razboi cu Anglia, cu Franta avea chestii de impartit dupa primu' razboi.

#7424
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,290
  • Înscris: 05.08.2015
Nu cu Anglia daca ar fi aliniat Anglia impotriva Americii

Dar pana la urma s-a dus in Rusia ca sa priveze Anglia de ultimul potentia aliat continental

Edited by Mount_Yerrmom, 20 October 2023 - 09:23.


#7425
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017
CÂND ARTA A ÎNVINS MOARTEA - Crăciunul din 1942, Bătălia de la Stalingrad

Crăciunul este și un timp al minunilor. Așa ceva s-a întâmplat și în timpul Celui de-al Doilea Război Mondial, când pe frontul de est se ducea bătălia de la Stalingrad.

Nu a existat nicio altă bătălie din istoria militară a omenirii care să se apropie de intensitatea acestei lupte, nu numai din cauza ferocității sale, ci și a condițiilor extreme cu care s-au confruntat trupele. Peste 2 milioane de oameni au murit aici. Hitler a căutat să cucerească acest oraș cu orice preț, nu numai pentru valoarea sa strategică, ci și pentru a-și face din asta un titlu de glorie.

La Stalingrad era în joc soarta Războiului.
În acel Crăciun din 1942, într-una dintre cele mai grele ierni din memorie, sovieticii, în ciuda contraofensivei lor victorioase, abia aveau provizii, muniție și combustibil, iar moralul lor era la cote minime.

În acest context, comandanții Armatei Roșii s-au gândit să dea ceva asemănător unui concert, pentru a încerca să ridice moralul oamenilor lor în acea situație disperată.
Difuzoarele care erau folosite pentru a reproduce lozinci și a demoraliza inamicul au fost folosite atunci de o mică orchestră, care, în mijlocul focului de artilerie, a început să cânte.

Unul dintre concertiști, violonistul Boris Goldstein (1922 - 1987), pe atunci în vârstă de numai 20 de ani, s-a despărțit de grup și a fost impresionat profund de starea de ruină a orașului și a supraviețuitorilor săi, de tabloul trist prezentat de trupe. Oriunde se uita, totul indica ruina, fie că era vorba de bărbați sau de clădiri, de militari sau de civili.

Aproape de sfârșitul concertului, din îndepărtatele linii germane aflate la câteva sute de metri depărtare cineva a strigat: "Stai! Cântă niște Bach! Nu vom trage!"
Și, deși i-a fost strict interzis să facă acest lucru, Boris a început să cânte la vioară... și acolo s-a produs MINUNEA. Încetul cu încetul, focul a încetat din ambele părți și timp de o oră și jumătate, printre rămășițele unui oraș fantomă și acoperit de zăpadă, MUZICA a sunat mai tare decât armele, iar în acel timp ARTA A ÎNVINS MOARTEA.



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate