Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...
 Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!
 pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect
 touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...
 

Panouri Fotovoltaice II

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
9720 replies to this topic

#2233
dakota

dakota

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,047
  • Înscris: 18.10.2006
Sal,

Ma, nu am ca pentru atata avea rost sa ma chinui :)

Pun niste poze cu elementele. Opritorul de zapada maro, deschis, e forma originala, celalalt e dupa prelucrare :).

La cele amorfe prinderea am facuta cu o sina laterala pe care am introdus panourile dupa ce am pozitonat barele si suportii.

La astea poli cu rama de aluminiu o sa fac din tabla mai groasa prindere laterala. Pe panouri o sa am 4 gauri filetate (se poate si fara filet)  care o sa fie pe rol de pinioane. Cred ca la asta o sa-ti fac ceva plan sa intelegi la ce m-am gandit. Sau da-mi un call pe skype si vorbim acolo.

Attached Files



#2234
orov

orov

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 23.05.2017

View Postorov, on 23 mai 2017 - 15:03, said:

Salutare, am achizitionat anul trecut in toamna doua panouri de 250w modelul din imagine. Pana acum o luna de zile au functionat ireprosabil, 14-15A la 26V. In clipa de fata nu mai debiteaza mai mult de 4-5A. Are cineva idee ce s-ar fi putut intampla ?

Multumesc anticipat.

Salutare domnilor,
Am identificat problema, poza atasata este graitoare. Gresala de calcul a unghiului de inclinare a axei pamantului fata de soare.

Multumesc pentru suport si intelegere.

Attached Files



#2235
CostyOK

CostyOK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 23.03.2009
Problema la tine e umbrirea partiala a celulelor din componenta panoului daca analizam fotografia de mai sus.

#2236
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.05.2008
@orov,
Daca ai fi pus poza asta mai devreme ai fi primit raspunsul imediat. Problema este urmatoarea:
In lunile de iarna, soarele este mai jos pe cer si atunci panourile tale sunt iluminate complet. Pe timp ce trece spre solstitiul de vara, soarele se ridica mai mult pe cer si atunci acoperisul tau incepe sa umbreasca  panourile, fapt care duce la o scadere puternica a energiei recoltate. Din acest motiv se practica reglarea cel putin pe o axa a unghiului panourilor. Pentru tara noastra unghiul panourilor variaza intre 33/vara si 63 grade/iarna.

#2237
Scorpionul_Lenes

Scorpionul_Lenes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 22.05.2015

View PostCostyOK, on 13 august 2017 - 23:42, said:

Problema la tine e umbrirea partiala a celulelor din componenta panoului daca analizam fotografia de mai sus.

Pe langa umbrirea PE LUNGIME, apare si montajul la 90 grade... intreb si eu, ca "gaga"... pe panourile mele am o sageata rosie cu "THIS SIDE UP!", nu stiu daca e important sau nu... poate are legatura cu protectia carcasei diodei si cablurilor de legatura... voi aveti idee daca panourile chiar se pot monta in orice pozitie, sau au o anumita "polarizare"? :)

#2238
goctav2000

goctav2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,205
  • Înscris: 01.03.2009
Am mai intrebat dar nimeni nu a raspuns.
"Pana acum nu am văzut panouri cu 4 diode de bypass ".Probabil nici nu exista
Daca are 3 diode de  bypass .si 6 rânduri de celule inseamna ca doua rânduri nu-i merg la capacitate max.

#2239
dakota

dakota

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,047
  • Înscris: 18.10.2006
Priveste un panou ca un 3 in 1. Adica 3 panouri mai mici formate din cate 2 stringuri de celule. Aceseta se leaga ulterior in serie in cutia de jonctiune. Pentru a evita caderea totala a panoului datorita umbririi partiale ori izolarii unuia din cele 3 segmente, se folosesc diodele de bypass. Ideal ar fi fost sa existe cate una pe fiecare rand, deci teoretic este posibil sa fie mai multe, totul tine de cum decide producatorul. Practic numarul lor poate fi determinat un functie de numarul celulelor pe verticala. Daca sunt 4 randuri, ai 2 dide, la 6 randuri ai 3 dioade, la 8 randuri ar fi 4.

Daca  exista probabil ca sunt pe panourile de peste 250W, in zona celor de 300W care sunt destul de rare si scumpe.

View PostScorpionul_Lenes, on 14 august 2017 - 19:12, said:


Pe langa umbrirea PE LUNGIME, apare si montajul la 90 grade... intreb si eu, ca "gaga"... pe panourile mele am o sageata rosie cu "THIS SIDE UP!", nu stiu daca e important sau nu... poate are legatura cu protectia carcasei diodei si cablurilor de legatura... voi aveti idee daca panourile chiar se pot monta in orice pozitie, sau au o anumita "polarizare"? Posted Image

Daca producatorul nu specifica expres ca este necesara respectarea pozitiei ca asa a "conceput" el celulele ptr. randament maxim, nu stiu si am gasit nimic obiectiv care sa sustina ca rotirea in orice sens ar afecta parametri atata timp cat unghiul de inclinatie fata de soare este respectat.

#2240
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.05.2008
Astazi, cei 3700Wp ai mei au produs cu greu doar 2,5kwh. Noroc  ca pe la 17 a iesit un pic soarele dintre nori, caci altfel cred ca nu vedeam nici 2 kWh.
Vantul a batut, dar degeaba ca nema eoliana.

#2241
orov

orov

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 23.05.2017
Asta am vazut de afara, ca din casa nu mi-am dat seama imediat. Ideea este ca, umbra a afectat tot panoul. Cand soarele intra in nori aveam cel mai mare amperaj. Referitor la modul in care le montezi, orizontal sau vertical, nu are importanta. Eu le-am montat asa intrucat sunt si pe post de copertina la balcon. Trebuie doar sa refac sistemul de prindere pentru a le scoate de sub streasina cu 40cm. Multumesc oricum pentru sfaturi.

#2242
dakota

dakota

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,047
  • Înscris: 18.10.2006

View Postvast, on 14 august 2017 - 21:06, said:

Astazi, cei 3700Wp ai mei au produs cu greu doar 2,5kwh. Noroc  ca pe la 17 a iesit un pic soarele dintre nori, caci altfel cred ca nu vedeam nici 2 kWh.
Vantul a batut, dar degeaba ca nema eoliana.

Eu am avut 4.85 Kwh cu 1.5KW de amorfe, dar a fost un mix de soare cu nori prin zona mea.

Attached Files



#2243
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007
Noroc ca n-aveti plumb.
Am consumat si eu 8.2kwh dar din prostie. Ca dimineata cica Busu 33 de grade si preventiv am aruncat 50l de apa calda. Nevasta, preventiva, a aruncat si ea 100. Dus eu dimineata, baie in cada aia mica, dus nevasta, ba nu e apa fierbinte. Boilerul de 300l era la 23 de grade, cel de 100 galben-albastru. Bag boilerul electric 2 ore si gata 4kwh. Baie aia mica, dusuri din nou...Seara 25.9v la baterii, nu 26.3v.

#2244
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.05.2008
@dakota,
Ce marca si model de amorfe ai si cum sunt legate la charger?

Multumesc.

#2245
iullius

iullius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 03.08.2003

View Postvast, on 15 august 2017 - 16:27, said:

@dakota,
Ce marca si model de amorfe ai si cum sunt legate la charger?

Multumesc.
+1

#2246
crisvp

crisvp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 521
  • Înscris: 04.08.2010
Vineri am avut o zi mohorata si PIP ul a bagat 350-750W/ora. In curand o sa instalez utilitarul si pot monitoriza mai bine. Maximul de incarcare este de 2700W (am mai multe panouri CIGS 110W, dar orientate dupa posibilitati: 10 pe balcon SE, dar inclinate 85, deocamdata 12 pe SV, inclinatie 40, mai am de pus inca 16 si 12 crapate de la transport pe S inclinatie 25). Cele inclinate la 85 de grade dau cam 85-90%. Bineinteles, umbrirea nu le afecteaza decat minimal, in proportia in care sunt umbrite.

#2247
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.05.2008
Nu stiu cum e la alte chargere in perioada asta cu calduri mari, dar la Midnite se cam incinge rau de tot carcasa aia de te frige, iar ventilatoarele merg la turatie maxima. Din cauza asta m-am gandit sa-i montez in spate un radiator cat mai mare care sa-l mai ajute la racire. Stie cineva pe unde as putea gasi asa ceva?

#2248
micky_elisa

micky_elisa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 23.11.2014
La diodele de putere de la C.F.R.....

#2249
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007
Vast, si la mine se incing dar e Midnite, nu puscarie de MPPT, nu se arde!

#2250
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View Postvast, on 20 august 2017 - 15:21, said:

Nu stiu cum e la alte chargere in perioada asta cu calduri mari, dar la Midnite se cam incinge rau de tot carcasa aia de te frige, iar ventilatoarele merg la turatie maxima. Din cauza asta m-am gandit sa-i montez in spate un radiator cat mai mare care sa-l mai ajute la racire. Stie cineva pe unde as putea gasi asa ceva?
Radiatoarele sunt scumpe. Ai putea gasi la vreo statie audio veche, gen AS2050.
O varianta ar fi montarea a 1-2 ventilatoare cu putere rezonabila, 2-5W, si debit mare (50-150mc/h). Cauta Sunon. Un exemplu ar fi aici (cauta prima data dupa tensiune sa fie direct la 24 sau 48, cat ai tu pe baterii; apoi debitul sa fie mare, zgomotul 35-42dB, si diametrul preferabil 90-120mm.) http://www.tme.eu/ro...y=100091&page=1

Edited by addysoftware, 20 August 2017 - 15:59.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate