Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou
 Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...
 Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...
 Ce marca si model de DVD-RW sa cu...

Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani

Robotul martian european, revigor...
 

Panouri Fotovoltaice II

* * * * * 7 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
9735 răspunsuri în acest subiect

#1693
aerodinamic_32

aerodinamic_32

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 334
  • Înscris: 10.08.2015
Cred ca este un mic reactor nuclear care merge 25-30 ani Posted Image Posted Image

#1694
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.089
  • Înscris: 08.05.2016
Nu e nimic moca pe lumea asta, nici astia nu dau sistemul moca, vor bani pe el, cat priveste costurile la fotovoltaice par mai mari decat la retea dar doar par, daca pui la socoteala si umblatul cu ocaua mica, treburile se inverseaza, in plus stressul care il produc.

Genul asta de investitie mai are un avantaj, o faci cand i-ti pica niste bani usor sau moca, caci la banca nu mai merge,

Cat priveste astia cu petrolul si gazul n-am nimic cu ei,sa faca un generator care merge macar cat tin bateriie si sa aiba un cost comparabil cu fotovotlaica, care este oricum cea mai scumpa, criteriul de selectie este in principal economic.

Editat de cavit, 03 martie 2017 - 15:54.


#1695
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.216
  • Înscris: 04.12.2007

 Viorelsolar, on 26 februarie 2017 - 11:02, said:

Din curba de putere pe care a pus-o Daniel pentru MidNite Solar Classic 150 cu o pagină în urmă,nu poți conecta mai mult de 2700Wp la 70Voc pe un sistem de 24V,ba eu nu m-aș risca cu mai mult de 2500Wp,că tu dorești să conectezi 3600Wp asta-i altă problemă,înseamnă că îți permiți să schimbi regulatoarele ca pe ciorapi, dacă n-ai de gând să respecți curba de putere maximă afișată de producător !

 RaulPV, on 26 februarie 2017 - 12:03, said:

Nu am vazut ca sistemul e pe 24v. Ai 3 variante:
1. Puterea max 2500w cum a spus si Viorel (putere max in absorb) sau  victron de 100A (poti seta limitarea amperilor de incarcare).
2. Doua chargere
3. Schimbi systemul pe 48v.

Am citit forumul lor pana mi-a venit rau si tocmai cand sa cred ca intr-adevar nu pot folosi PV mai mult de 2700w dau peste asta: http://kb1uas.com/mn...hp?topic=2886.0
Si inclin sa-i cred, pentru ca Midnite pe masura ce se incalzeste, incarca bateriile cu din ce in ce mai putini amperi pana se raceste. Pai si cum face asta probabil face si cu surplusul:
"For example if the power graph indicates the maximum output power is 2700watts for a 24 volt battery at 90 volts input, what would happen if there happened to be available 4000 watts of solar power available? Would it burn itself up?  Or would it simply output the 2700watts and "waste" the rest??
--------
So to clarify. Some controllers CAN be way over driven and some can not. The Classic CAN.
A controller will actually raise the input voltage to make the arrays MPPT voltage less accurate to maintain its rated current limit. So it is not having to dissipate the extra heat it simply de-tunes the array."
Asta a trecut pe langa mine, nu inteleg. Adica am PV 40v 100A=4kw. El ridica tensiunea la 42v, ca sa am ~94A? In baterii, la 40V imi incarca cu 94A, la 100V cu 91A.

Victron 150v/100a si Midnite 150v au caracteristici aproape identice: 2900w vs 2700w cu un surplus conform manualelor de +20%.

Editat de doega, 03 martie 2017 - 17:46.


#1696
Scorpionul_Lenes

Scorpionul_Lenes

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 841
  • Înscris: 22.05.2015

 Viorelsolar, on 03 martie 2017 - 11:06, said:

Deocamdată rămâne la stadiul de poveste ... ar fi o lovitură serioasă pentru mafia mondială a petrolului !.Posted Image

Din imagini seamana cu un Testatika, un generator pe baza de disc electrostatic cu transformator special de la inalta tensiune la joasa... Nu ca tin cu ursu', dar poate e chiar functional. Restul argumentelor contra sunt valabile, "punerea in pagina" seamana a teapa... :)

http://enciclopedia-...ibera-testatika

#1697
RaulPV

RaulPV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.597
  • Înscris: 26.06.2016
Singurul motiv am sigestionat victron este pentru ca POTI limita amp in la cit vrei tu de la 100 in jos , chiar Daca ai conectat 4000wp PV .
Este acelasi effect intilnit la grid inverters de 3kw cu PV de 4kwp, se numeste clipping. Adica absoarbe pe intrari doar la cit este setat la iesire.

#1698
dakota

dakota

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.054
  • Înscris: 18.10.2006
MPPT se uita dupa maximul de putere la un anumit nivel de iluminare, dar nu-l impiedica nimic sa mute punctul de maxim pentru a reduce puterea debitata. De asta exista limita de VOC. La acea valoare curentul devine infim. Algoritmul se uita sa obtine maximum de curent la un maxim de tensiune. Daca urci in sus doar pe tensiune, curentul va scadea, deci puterea absorbita din panouri se duce si ea. La fel se intampla si daca mergi in jos (scazi tensiunea), doar ca aici exista riscul ca la schimbari bruste de iluminare curentii sa creasca foarte rapid.
A mai fost o discutie pe tema asta acu cateva zile. daca pe un controller de o anumita capacitate poti pune o putere mai mare disponibila in panouri.
Concluzia este ca depinde de echipament si de cat de rapid rreactioneaza partea de mppt. Punctul de putere maxima a panoului se muta in functie de conditiile de iluminare si temperatura, iar algoritmul MPPT incearca sa urmareasca acel punct.
Limita de curent absorbita din panouri este data de feedbackul de la iesire (charger in cazul tau). Daca bateriile sunt pline si nu exista consumatori, MPPT-ul va muta punctul de putere spre VOC reducand astfel curentul de incarcare. Daca sunt descarcate poate absorbi din panouri pana la curentul maxim suportat, sau alte limite de alarma implementate de producator, una din ele fiind temperatura.
La unele pe masura ce se apropie de curentul maxim acceptat, mpp-tul incepe sa mute incet punctul de putere pentru a evita incalzirea sau o crestere brusca din cauza variatiilor de lumina.Altele lasa pe maxim pana temperatura e in limite acceptabile si reduc pe urma, altele racesc cu ventilatoare, etc.

In cazul tau 40V este VOC sau tensiunea nominala a panoului ? Eu am panouri de 40V VOC si 35V nominala. Asta inseamna ca punctul maxim de putere se obtine la 35V cu iluminarea ideala, acolo atingand 4.5 A, adica 157W / panou. Panoul are 40V  doar in gol, curent 0, fara sarcina.
Deci la tine daca cei 40V sunt VOC, atunci la 40V puterea va fi zero. Daca este tensiunea nominala (in sarcina) si legate in paralel ai 100A, atunci da, ai 4Kw (minus ceva pierderi).
Acum, daca cei 40V sunt nominali, inseamna ca VOC-ul trebuie sa fie mai mare (45-48V probabil). Daca in schimb este ca la mine, atunci in relaitate vei avea mai putin, deci undeva la 3500W.  Cand mindnite va "suge putere", el va trage in loc de  35V * ~100A  cu 37.5*94 = 3.5 KW. (max cat este permis de farbicant, urca spre VOC ptr, a reduce cei 6 Amperi surplus). Dupa cum ai observat, pana acum am ignorat tensiunea acumulatorului. Deci in teorie putem trage la curentul maxim 3.5 KW. Acum daca limita incarcatorului este de 94A si introducem bateriile in ecuatie rezulta ca:
la banc de 12V * 94A = 1.128Kw (deci doar atat va putea extrage din  panouri indiferent de cate instalezi)
la banc de 24V * 94A = 2.256Kw (idem ca mai sus)
la banc 48V* 94A = 4.5 Kw  - Aici esti optim, tu avand disponibil la intrare in conditii nominale 3.5KW .
Cele de mai sus in conditiile in care bancul + consumatorii pot absorbi cei 94A.
Acu ori te-am lamurit, ori zapacit mai tare Posted Image .

Editat de dakota, 03 martie 2017 - 18:59.


#1699
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.216
  • Înscris: 04.12.2007

 RaulPV, on 03 martie 2017 - 18:53, said:

Singurul motiv am sigestionat victron este pentru ca POTI limita amp in la cit vrei tu de la 100 in jos , chiar Daca ai conectat 4000wp PV .
Este acelasi effect intilnit la grid inverters de 3kw cu PV de 4kwp, se numeste clipping. Adica absoarbe pe intrari doar la cit este setat la iesire.
Am inteles, dar si la Midnite pot sa setez mai putini amperi si se pare ca face si el un fel de clipping. Si la Victron se recomanda in manual un oversize de max 20%.

 dakota, on 03 martie 2017 - 18:55, said:

A mai fost o discutie pe tema asta acu cateva zile. daca pe un controller de o anumita capacitate poti pune o putere mai mare disponibila in panouri.
Tot eu eram! Daca la 24v am maxim 2256w ce face cu diferenta de 3500w-2256w?

Editat de doega, 03 martie 2017 - 19:11.


#1700
dakota

dakota

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.054
  • Înscris: 18.10.2006
In conditii normale (sa zicem iluminare constanta maxima, ca intr-o zi insorita) nu face nimic. Controllerul tinde spre tensiunea VOC unde curentul maxim produs este cel la care este limitat (94A in cazul nostru, sau mai putin adica creste tensiunea, micsoreaza curentul) in functie de sarcina de consum.
Problema apare in situatiile extreme si aici intra in joc calitatea si viteza de tracking a MPPT-ului, precum si dimensiunea, sau starea de incarcare a bancului de acumulatori.
Sa luam un caz in care bateriile sunt sa zicem la 80% incarcate si chargerul trece in absorb cu tensiunea mai mare. Imediat ce schimba la acest regim inca curentii sunt mari pentru cateva minute, incepand sa scada pe masura ce trece timpul.
Deci avem sa spunem un timp t0 la care avem inca  maxim de curent 94A pe un banc de 24V, Panouri instalate 3500W, lluminare maxima, daci tragem:
In absorb avem aprox. 28.4V * 94A = ~2670W din cei 3500W disponibili in panouri. Asta inseamna (doar ipotetic atentie) ca in panouri ar fi la Intrarea MPPT-ului 36V x74.9A=~2670W.
Acum sa prespunem ca la timpul t1, intra un nor brusc si reduce iluminarea. Vom avea imediat o muatre a punctului maxim de putere in panouri, pe care MPPT-ul o va compensa si poate sa faca asta deaorece avem surplus de  panouri instalate ~aprox 830W. Ca rezultat el va muta tensiunea din nou, de data asta reducand-o pana unde poate obtine acelasi maxim de curent.
Deci ajungem la t1 sa avem o tensiunde la MPPT de 29V*93A = ~2700W. Aici suntem in situatia ca inca putem livra puterea maxima pe care o absorb bateriile, dar incarcatorul este f. aproape de limita lui de sarcina, atat pe intrare cat si pe iesire.
Bun, si acum vine t3 cand norul trece si avem parte de o iluminare intensa, intr-un timp foarte scurt. Este punctul critic in care se poate intampla practic orice, totul depinzand de cat de bine este construit controllerul.
Primul efect la t3 este ca tensiunea incepe sa creasca brusc. Cu cat este mai scurta trecerea, cu atat creste mai brusc. Putem asuma ca de la 29V sare la V nominal al panoului in mai putin de o jumatate de secunda,daca panourile s-au si racit intre timp, va fi si mai rau, deci obtinem.
35.5V*94A=3337W. Ca efect imediat, este ca tensiunea pe acumulatori incepe sa cresca si ea, deci ajungem si pe iesire la aceeasi valoare de voltaj de 35.5V*94A = 3337W pe baterii.
Acum cred ca e clar unde intra in ecuatie viteza de lucru a controllerului si sistemele de protectie pe care le are implementate. Daca este mai lent, va lucra la un regim extrem pentru o perioada de timp si totul tine de noroc. Daca e mai inteligent si esantioneaza masuratorile la nanosecunde, cu un soft bun, va putea anticipa cresterea dupa primele 10 ms incepand sa mute tensiunea din nou spre VOC pentru a reduce curentul si puterea la iesire. Unele pur si simplu decupleaza panourile in asemenea situatii  la vBat max (31V de obicei), pe urma o iau de la 0 cautant iar punctul maxim de putere.   Altele o iau pe aratura cu mosfeturi, diode sau condensatori puscati.
Cam acesta este motivul pentru care producatorii dau 3 parametrii importanti la instalare:
-Tensiunea VOC a panourilor
-Puterea maxima instalata sa nu depaseasca cei 20% (cam toti vin cu asta)
-Capacitatea in Ah minima a bancului de baterii, deoarece este ca sa zic asa partea de "balast" a incarcatorului. Un banc subdimensionat va acutiza aceste variatii bruste si va reduce timpii fluctuatiilor si mai rau, nelasand timp controllerului sa se adapteze si sa reactioneze.
Inca odata tensiunile,curentii si puterile  de mai sus sunt sub forma de scenariu, dar lasand valorile la o parte, procesele sunt identice si de asta este important sa tinem un echilibru intre componente cand facem o instalare.
In conditii ideale, putem pune oricate panouri, dar daca ne mutam pe zonele de variatii si extreme, este clar de ce nu trebuie sa o facem.

Editat de dakota, 04 martie 2017 - 13:04.


#1701
RaulPV

RaulPV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.597
  • Înscris: 26.06.2016
Foarte bine explicat, insa efectul la T3 Nu este limitat de baterii pentru ca sunt deja in constant voltage Daca au ajuns in absorb?

Bateriile Nu limiteaza cind esti in max power(absorb).

#1702
dakota

dakota

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.054
  • Înscris: 18.10.2006
Nu mai reguleaza , de asta se si explica cresterea brusca de voltaj pe baterii, greu de controlat. Cand am spus de "balast" m-am referit la regimurile mai "normale" de lucru in care in ecuatie nu avem doar charger/baterii. Mai pot aparea si fluctuatii de consum daca e conectat un invertor de exemplu fapt care complica lucrurile si mai mult, dar in principiu  sper ca s-a inteles ideea.

#1703
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 7.553
  • Înscris: 12.04.2007

 auralb, on 02 martie 2017 - 22:34, said:

Mai, voi nu v-ati potolit sa va uitati dupa cai verzi pe pereti?
Daca vreti, va pot explica eu de ce asa ceva (energie din Duhul Sfant) NU va putea functiona cat e lumea si pamantul.
Chiar ma suparati! :D
@auralb: nu, sa nu crezi ca am ceva cu tine, exprimarea e in gluma.. Doar ca m-am saturat de tentativele astea de scam ca de mere padurete. Am facut acu vreo trei ani un grup de facebook despre "energie pentru casa ta", si la inceput a fost o avalansa de posturi cu "chestii care produc energie din nimik", teribil! Inca si acum mai apar, cate unu pe luna, dar le "dilesc" repede.

@ toata lumea: Tocmai am terminat (am lucrat vreo doua saptamani la ultima varianta, precedentele variante au urmat, sa zicem, o cale gresita) un prototip de sursa sincrona (randament foarte mare, curenti medii-mari). Functioneaza impecabil pentru destinatia ei. Schema o pot scala si folosi in cercetarile viitoare pentru un MPPT de inalta performanta. Mai e desigur, destul pana atunci. Dar va sosi si acea zi.

Editat de addysoftware, 05 martie 2017 - 01:59.


#1704
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 7.553
  • Înscris: 12.04.2007

 dakota, on 04 martie 2017 - 13:02, said:

....Acum cred ca e clar unde intra in ecuatie viteza de lucru a controllerului si sistemele de protectie pe care le are implementate. Daca este mai lent, va lucra la un regim extrem pentru o perioada de timp si totul tine de noroc. Daca e mai inteligent si esantioneaza masuratorile la nanosecunde, cu un soft bun, va putea anticipa cresterea dupa primele 10 ms incepand sa mute tensiunea din nou spre VOC pentru a reduce curentul si puterea la iesire. Unele pur si simplu decupleaza panourile in asemenea situatii  la vBat max (31V de obicei), pe urma o iau de la 0 cautant iar punctul maxim de putere.   Altele o iau pe aratura cu mosfeturi, diode sau condensatori puscati.
Nu stiu daca asa se petrec lucrurile in cele mai multe din MPPT-uri. Mi se pare nu numai alambicata metoda aceasta de functionare - sa muti punctul de functionare pentru a reduce curentul - ci de-a dreptul stupida. E mult mai probabil ca de fapt ca urmare a atingerii tensiunii de gaz a acumulatorilor (sa zicem 14,4/28,8V pentru a intelege toti interlocutorii despre ce vorbesc), pur si simplu sa fie implementata mentinerea constanta a tensiunii la iesire la acest prag; si doar ca efect sa observati cresterea tensiunii pe panouri, odata cu scaderea curentului absorbit!... Cel putin eu asa as face. Asa e logic. Si sa zicem ca sunt aproape sigur ca inginerii aia care au implementat MPPT-urile nu sunt toti neghiobi. Fratilor!

Apoi, din nou, nu cred ca toti inginerii aia nu au implementat limitare de curent la iesire, chestie pe care v-am mai spus-o, am mai discutat-o si analizat-o acum cateva zile. Limitarea de curent functioneaza relativ instant; din nou, nu are importanta capabilitatea de curent a panourilor; doar in cel mai rau caz, capabilitatea de tensiune a acestora (adica daca intr-un asemena moment tensiunea de intrare a MPPT-ului este depasita cu mai mult de cca 10V si acesta nu are protectii pe tensiune instant (lucru pe care iar imi vine cam greu sa-l cred) intr-adevar s-ar pusca imediat (cum dealtfel oricum s-ar pusca daca am depasi cu mai mult de 15-20V, in afara de cazul extrem ca ar fi protejat cu un sistem special, cu sigurante si tiristori in montaj crowbar pe intrare, pt ca se depasesc tensiunile limita ale tranzistoarelor.) Apoi nu cred ca un producator cat de cat respectabil (nu un amator) ar pune tranzistori de 150V pe un MPPT de 150V.... Sa mai continui?

#1705
goctav2000

goctav2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.205
  • Înscris: 01.03.2009
Salutari.
Am achizitionat curand 9buc panouri poli Suntech 260 w (2340) .le-am conectat la un PiP 4048 MpSolar.--- Productie timp innourat = 70w (cand sunt in soare produc bine panourile)
La cel de al doilea PIP 40484 am conectate 12 panouri  poli de la Photowat de 240 w (2880w ) ---Productie timp innourat =260w
​Toate sunt legate cate grupuri de trei in serie panouri apoi grupurile de trei in paralel.
Cele doua PIP lucreaza in paralel.

Care sa fie cauza?
Banuiesc ca cele de la Suntech 260 w sa nu aiba diode de bypass? sau daca sunt unbrite partial grupul de trei nu mai produce nimic?

Cum pot rezolva situatia.
Va multumesc

Pana in prezent cele 12 panouri Photowat de 240 w au fost conectate cate 6 buc pe fiecare invertor.

Editat de goctav2000, 05 martie 2017 - 11:52.


#1706
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.237
  • Înscris: 03.03.2010
Regulatorul meu model PCM60X,are IRF-uri nu mai știu ce model de 150V,la fel și regulatorul MPPT din invertorul PIP4048MS care este același cu PCM60X dar cu softul programat să funcționeze doar pe 48V !.Limita de 145V nu poate fi depășită,deja am încercat să leg 4 panouri înseriate cu Voc 37V și am primit o eroare care mă avertiza că am depășit Voc total și până nu am trecut la înserieri de câte 3 panouri,nu am reușit să văd nici un amper în baterii !.Cică unii de prin Australia au modificat valoarea unui divizor rezistiv și au reușit să-l păcălească,dar nu știu cât de mult vor rezista mosfeturile până se prăjesc !!!.Sunt regulatoare MPPT Studer de 60A  (seria VS-120) care au intrarea open circuit voltage de 600V,dar ce folos dacă au niște prețuri ”ultra nesimțite”, un regulator de-al lor costă vreo 1900€, probabil elvețienii sunt învățați cu cei care aruncă cu banii pe fereastră și plătesc oricât pe ceasurile lor,io-te fleoșc ! prefer să-mi iau vreo trei MidNite cu banii ăștia și sunt mult mai bune ! Posted Image

Editat de Viorelsolar, 05 martie 2017 - 11:38.


#1707
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.237
  • Înscris: 03.03.2010
@goctav2000 toate panourile fotovoltaice au diode bypass puse antiparalel,deci cu polarități diferite față de polul respectiv iar dioda se comportă ca un circuit deschis și atunci când apare un curent invers de la celule umbrite, dioda bypass va bloca trecerea inversă în sensul curentului corect, pentru că dacă ai o parte a unui panou umbrit (efectul Hot Spot) acesta nu va disipa curent în zona celulelor luminate.Dacă nu ar exista această diodă bypass (a nu se confunda cu diodele de blocaj) atunci panoul respectiv ar fi distrus într-un timp scurt sau chiar se ajunge în cazuri extreme la incendierea acestuia,dezavantajul acestei diode este faptul că panoul va avea un potențial cu 0.35V mai redus,dar la ce tensiuni folosim la intrarea într-un MPPT această pierdere nu mai contează.Posted Image

Fișiere atașate



#1708
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 7.553
  • Înscris: 12.04.2007

 Viorelsolar, on 05 martie 2017 - 11:36, said:

Regulatorul meu model PCM60X,are IRF-uri nu mai știu ce model de 150V,la fel și regulatorul MPPT din invertorul PIP4048MS care este același cu PCM60X dar cu softul programat să funcționeze doar pe 48V !..
Cam naspa; adica, ma rog, e ok, in principiu, dar n-are naibii nici o rezerva..
Acu, e si o chestie legata de disponibilitatea de curent la MOSFET-urilor: cu cat au tensiuni mai mari, cu atat au rezistenta interna RDS-ON mai mare, deci vor avea curenti mai mici si se vor incalzi mai tare la curenti mari. Si probabil de aceea se evita a se pune MOSFET-uri cu tensiuni mai mari, fie chiar si doar un piculetz mai mari...

#1709
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.089
  • Înscris: 08.05.2016
Am gasit pe olx niste panouri thin film sharp de 128w, merita?
https://www.olx.ro/o...html#ddd0e57ead

Cat despre mosfet cu cat sunt mai mari au si mai multe probleme body diode are o sarcina stocata, un curent de recuperare enorme asta insemna energii enorme pe comutare care cresc cu patratul tensiunii.

De aceea mosfetul superjonctiune la 600v nu se poate pune in punte, am incercat si nu merge, nici in data sheet nu pomeneste nimic de punte, eu am trecut pe sic mosfet care merge foarte bine atit in punte cat si boost sau buck impreuna cu o dioda sic schottky, astea sunt asa rapide ca le fac muci pe alea cu siliciu daca sunt in acelasi circuit.

Recomand sic mosfet de la rohm la 650v sau 1200v dupa nevoi, sunt cele mai stabile din cate am incercat si tin la 175 grade diode sic schottky pot fi folosite de la oricine, se comporta le fel, aste de la rohm merg direct replacement in loc demosfet sa igbt nu necesita tensiune negativa de comanda si altele merg fara negativare dar nu la frecventa prea mare.

Ex invertor dela 120v dc push pull cu doau sic mosfet de 650v 60 miliohm si redrsare cu o dioda dubla sic schottky la 1200v 2x10a merge cu 2 kw 4 kw surge.

Charger buck cu 1 sic mosfet de 30mohm 650v si 1 dioda sic schottky la 30a 650v merge pana la voc de 600v 20A.

#1710
st3fan19

st3fan19

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.764
  • Înscris: 02.03.2008
Genial.
https://uploads.tapa...37f06ea829c.gif

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 4

0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate