Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Sa ma fac sau nu programatoare?

- - - - -
  • Please log in to reply
141 replies to this topic

#91
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Oare nu despre pasiune vorbeam in #14 ?

#92
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005
De ce nu intelegeti ca nu trebuie sa va spunem la ce am lucrat ca ne simtim bine ?
E suficient de stiut ca sint masini si avioane care ruleaza soft scris de membri ai forumului :)

Si eu, inainte sa ma angajez, vedeam domeniul asta ca: trebuie sa fac o aplicatie sa faca ceva.
Dupa ce m-am angajat am vazut ca o aplicatie de obicei este enorm de mare ca si dimensiuni, interactioneaza cu diferite module si librarii, iar in caz de esti bun, devii responsabil pe un anumit modul sau librarie.

Inca o presupunere gresita pe care o fac multi, este faptul ca programatorii programeaza incontinuu.
Well, nu e chiar asa. Eu scriu cod, in medie, doar 2-3 saptamani intr-un interval de 3-4 luni. Iar in rest scriu 10 linii de cod pe saptamana.
Ce se face in rest ? Repari, cu acele 10 linii de cod, ce ai facut in cele 3 saptamani de scris cod, si ii convingi pe altii ca unele BUG-uri nu au ca si cauza modulul tau :)

#93
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Trolling level over 9000

#94
ionutbyp

ionutbyp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 06.02.2010
De ce zici ca e trolling? Pentru ca nu ai fost in situatiile de mai sus? Nu-i nimic, au fost/sunt altii!

Edited by ionutbyp, 08 December 2015 - 15:37.


#95
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005
Initiatoarea e cam troll. Am simtit-o de cand a folosit softwuri, adica, cine naiba foloseste, in mod repetat, softwuri ? Cum plm ?
Dar e bun contentul topicului pentru ca mai sint unii care chiar au dilema asta.

Edited by InTech, 08 December 2015 - 15:43.


#96
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View Postionutbyp, on 08 decembrie 2015 - 15:34, said:

De ce zici ca e trolling? Pentru ca nu ai fost in situatiile de mai sus? Nu-i nimic, au fost/sunt altii!
Daca ar fi existat o fiinta atit de proasta, nici n-ar fi reusit sa-si faca cont aici... De fapt probabil nici n-ar fi reusit sa respire si ar fi murit sufocata.

#97
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,477
  • Înscris: 04.05.2006

View Postbumpocbum, on 06 decembrie 2015 - 18:54, said:

Eu nu am auzit pana acum ca programatorii buni au nevoie de pile ca sa se angajeze. Pe patronii de la o multinationala ii intereseaza sa iasa banii si nu pilele. Ce naiba sa faca cu unu care a dat dreptu si habar nu are de nimic ?
Programarea e o munca grea, nu e pentru oricine !!
Patronii de multinationale sunt in general localizati undeva in tari cu apa calda, asa cum le place unora sa spuna Posted Image. Aici sunt diversi directori si directorasi romani, platiti in special prin comision. Ori daca nu stiu ce director dintr-un minister ii da un contract de vreun milion de euro pentru nush ce soft, cu conditia sa ii angajeze si lui nepotu' programmer-wannabe, cat de multe microsecunde crezi ca sta directorasul ala sa puna in balanta contractul baban si faptul ca oricum are in spate o armata de oameni bine pregatiti, cu faptul ca angajeaza o pramatie caruia...ii va gasi el o intrebuintare pe-acolo?
Daca voi credeti ca in multinationale se angajeaza strict pe competente......va inselati grav de tot.

L.E. A nu se intelege ca nu-s 100% de acord cu Mosotti....:)

Edited by richelieu, 08 December 2015 - 18:07.


#98
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015

View Postirinairir, on 07 decembrie 2015 - 22:16, said:

Si totusi ce fac aceste softwuri  Laurentiu, ai  voie  sa ne spui?Sau  daca ne spui va  trebui ca  ulterior sa ne ucizi?Snowden tu esti? Eu  am intrebat la modul general , gen  domne softwurile mele  fac  un sait de prezentare sau o  aplicatie de contabilitate?Dar softwurile totusi se pare ca nu exista.

Nu vrei sa lasi stilul asta de mahala?
Apropo, cat ne mai zgarii ochii cu "softwuri", cuvant care nu exista nici in engleza nici in romana.
Zi ori "softuri"(fara W ala dubios), ori "SOFTWARE".
Si vazusem ca spuneai ceva ca ai avut note mari in teze la informatica la scoala. Nu te lua dupa asa ceva, ca este egal cu zero , la ce nivel a ajuns scoala de azi, chiar nu te baza pe notele alea.

View Postmoldoveanca2001, on 08 decembrie 2015 - 12:52, said:

Buna utopium,

va contraziceti. Spuneti ca programati din pasiune, dar nu ne puteti da un singur exemplu de proiect la care ati lucrat cu pasiune. In schimb ne spuneti ca preferati sa programati sub anonimat pe la companii foarte mari, unde codul dvs nu va vedea lumina zilei niciodata, si nimeni nu va stii vreodata cine l-a scris, in afara de seful de tura al dvs pentru o perioada scurta de timp. Deci o faceti doar pentru bani, si nu va condamn pentru asta pentru ca majoritatea o fac pentru bani. Ceea ce m-a deranjat este felul in care i-ati raspuns initiatoarei, care la fel ca dvs. doreste sa castige bani din aceasta meserie.

Cineva care nu face un lucru (si) din pasiune este prin definitie mai putin bun decat cei care o fac . Pentru ca nu este motivat sa invete mai mult decat ii este necesar sa-si primeasca salariul. Nu este motivat sa invete tehnologii noi pentru ca ele trebuie sa se maturizeze, sa devina vechi pentru ca altii sa fie dispusi sa investeasca in ele. Mai mult decat atat, va face doar ce i se va spune si nu va putea veni cu sugestii decat daca seful ii va da voie. Pe scurt, gandeste mai putin.

Madam, dumneata in ce calitate ceri tuturor de pe aici sa demonstreze ca sunt buni?
Tu cine esti, ca fapt divers, si ce te recomanda sa vii cu atitudinea asta?
Spui multa gargara de doi lei 50 de bani kilogramul. Ia mai lasa-ne.

#99
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Softw de ignorare automata a celor ce nu stiu altceva decat sa faca misto ieftin.
Nu-l fac opensource, ca nu vreau sa impart profitul cu altii.

#100
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postrichelieu, on 08 decembrie 2015 - 18:07, said:

oricum are in spate o armata de oameni bine pregatiti, cu faptul ca angajeaza o pramatie caruia...ii va gasi el o intrebuintare pe-acolo?

Armata aia de oameni bine pregatiti nu o gasesti pe toate drumurile. Faptul ca  patronul mai angajeaza cate o "pramatie" e valabil pentru toate multinationalele, dar numarul lor e in scadere. Eu am colaborat cu foarte multi oameni din  multe firme nationale sau internationale.  Toti fara exceptie  erau foarte buni. Nu am vazut culoarea "pramatiei"....

Pe undeva ai dreptate...a venit la un moment dat "cu recomandare" sa se angajeze in departamentul de IT un baiat care terminase ...mecanica auto... Cu toata bunavointa si riscurile am fost nevoit sa refuz... Probabil ca pe urmatorii 10 ani nu mai "pup" marire de salariu...
Omu oricum a fost angajat..dar in alt departament mai aproape de calificarile lui....

Edited by bumpocbum, 08 December 2015 - 21:03.


#101
moldoveanca2001

moldoveanca2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 27.03.2015
Buna,

nu trebuie sa fie neaparat open-source. Aratati-ne orice doriti, poate fi si un pagina web proprie, poate un programel in varianta demo, orice ca sa va confirme statutul de experti in programare.
Dar nu aveti ce sa ne aratati, nu-i asa? :)

Daca vreti pot sa va si spun de ce nu puteti, numai ca va veti supara si mai mult, pentru ca adevarul doare uneori :)

#102
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Absolut penibil.

Uite, de exemplu pe cand aveam varsta de 17 ani, adica fix acu 20 de ani, in clasa a XI-a fiind, am scris un program de contabilitate de la zero, in Fox-Pro-ul ala pt MS-DOS. A mers 10 ani si mai bine, cu diverse ajustari. L-au folosit vro 3-4 contabile, pentru ca nu am avut vreun interes comercial. L-am facut pe vremea aia pentru maica-mea, care nu a gasit niciun soft ok atunci. Initiatoarea topicului nu era nici macar in stadiul de proiect pe vremea aia.

Daca ma concentrez putin, s-ar putea sa mai am sursele. Ce ziceti, le postez aici?

La ora de practica la informatica o corectasem pe profa de cateva ori si i-am adus sa vada programul ala. Mi-a zis ca nu mai e nevoie sa vin la orele de practica. Mergeam in sala de sport si jucam baschet in loc. Printr-a XII-a am facut niste "softwuri" care optimizau dispunerea taieturilor pe bare de 6m pt geamuri termpoan, apoi am facut si pt foile de sticla, sa aiba astia de montau termopane pierderi minime. Sa caut si "softwurul" ala sa-l postez.

De atunci am ridicat multe proiecte de la zero, inclusiv asta la care lucrez de 2 ani. Tehnologiile s-au schimbat, insa multe din produsele pe care le-am cladit de-a lungul timpului (desigur alaturi de colegi, in diferite contexte) sunt utilizate si acum.

Ce rahat trebuie sa demonstrez eu unor neica-nimeni de pe un forum? Chiar asa de penibila trebuie sa ajunga discutia? Imi pare rau, eu va las asteptand exemple de cod si-mi vad de anonimele mele linii de cod.

#103
s-brody

s-brody

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 03.09.2013
Lasand la o parte trolling-ul facut de userul @moldoveanca, e ok ca nu toti sunt amatori de open-source.
Dar parerea mea, e ca viitorul e open-source. Proiecte precum: MongoDB, Hadoop, Python, Swift, Apache Spark, va spun ceva?
TensorFlow: AI engine-ul creat de Google va spune ceva?
Google Just Open Sourced TensorFlow, Its Artificial Intelligence Engine http://www.wired.com...ligence-engine/

Dar asta e poate o discutie pentru alta data (alt topic).

Edited by s-brody, 08 December 2015 - 22:33.


#104
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005
Eu nu fac demo-uri. Fac doar pe bani :D bani multi.

#105
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,895
  • Înscris: 14.08.2007

View Postmoldoveanca2001, on 08 decembrie 2015 - 12:52, said:

Buna utopium,

va contraziceti. Spuneti ca programati din pasiune, dar nu ne puteti da un singur exemplu de proiect la care ati lucrat cu pasiune.
Ti-am dat suficiente exemple despre ce am facut, doar ca tu se pare ca citesti doar ce vrei. Daca vrei si mai concret, cel mai mult mi-a placut sa lucrez la proiecte de prelucrare grafica, animatie 2D/3D, sa descopar/implementez/optimizez algoritmi de prelucrare a imaginilor ... chestii de astea.

View Postmoldoveanca2001, on 08 decembrie 2015 - 12:52, said:

Cineva care nu face un lucru (si) din pasiune este prin definitie mai putin bun decat cei care o fac . Pentru ca nu este motivat sa invete mai mult decat ii este necesar sa-si primeasca salariul. Nu este motivat sa invete tehnologii noi pentru ca ele trebuie sa se maturizeze, sa devina vechi pentru ca altii sa fie dispusi sa investeasca in ele. Mai mult decat atat, va face doar ce i se va spune si nu va putea veni cu sugestii decat daca seful ii va da voie. Pe scurt, gandeste mai putin.
Nu stiu despre cine vorbesti, insa eu sunt genul care tot timpul am cate un proiect personal in cap - de fapt cel mai des cate 3-4 simultan - (chiar daca putine se concretizeaza) si care vin cu o gramada de idei/propuneri (de obicei mi se spune ca "nu e in specificatii, hai sa nu facem mai mult decat cere clientul"). De fapt as zice ca sunt mai bun la partea de creatie/conceptie/algoritmica decat la partea de implementare. De obicei vreau sa fac prea multe lucuri deodata (ma refer in primul rand la proiecte personale) si evident ca pana la urma reusesc sa duc la capat doar o mica parte dintre ele. Daca ar fi dupa mine as prefera sa lucrez pe timp partial la o firma doar ca sa am timp mai mult pentru proiectele personale. Adica sa am asigurata o parte care aduce banii, unde fac ce imi cere clientul/specificatiile (fara sa trebuiasca sa-mi bat eu capul sa gasesc clienti cum as fi la firma proprie), si alta libera in care sa fac ce vreau.

Edited by utopium, 09 December 2015 - 02:04.


#106
irinairir

irinairir

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 06.12.2015

View Postadipelcz, on 08 decembrie 2015 - 22:09, said:

Absolut penibil.

Uite, de exemplu pe cand aveam varsta de 17 ani, adica fix acu 20 de ani, in clasa a XI-a fiind, am scris un program de contabilitate de la zero, in Fox-Pro-ul ala pt MS-DOS. A mers 10 ani si mai bine, cu diverse ajustari. L-au folosit vro 3-4 contabile, pentru ca nu am avut vreun interes comercial. L-am facut pe vremea aia pentru maica-mea, care nu a gasit niciun soft ok atunci. Initiatoarea topicului nu era nici macar in stadiul de proiect pe vremea aia.

Daca ma concentrez putin, s-ar putea sa mai am sursele. Ce ziceti, le postez aici?

La ora de practica la informatica o corectasem pe profa de cateva ori si i-am adus sa vada programul ala. Mi-a zis ca nu mai e nevoie sa vin la orele de practica. Mergeam in sala de sport si jucam baschet in loc. Printr-a XII-a am facut niste "softwuri" care optimizau dispunerea taieturilor pe bare de 6m pt geamuri termpoan, apoi am facut si pt foile de sticla, sa aiba astia de montau termopane pierderi minime. Sa caut si "softwurul" ala sa-l postez.

De atunci am ridicat multe proiecte de la zero, inclusiv asta la care lucrez de 2 ani. Tehnologiile s-au schimbat, insa multe din produsele pe care le-am cladit de-a lungul timpului (desigur alaturi de colegi, in diferite contexte) sunt utilizate si acum.

Ce rahat trebuie sa demonstrez eu unor neica-nimeni de pe un forum? Chiar asa de penibila trebuie sa ajunga discutia? Imi pare rau, eu va las asteptand exemple de cod si-mi vad de anonimele mele linii de cod.
Si de atunci ai ramas blocat si continui sa oferi  exemplu acest softw la toata lumea asa-i?Presupun ca toti adolescenti  plini de cosuri pe nas faceau acelasi lucru pentru atestat la informatica asa-i?

#107
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Pai stii, e o chestie numita internet, care pe vremea aia abia aparea pe meleagurile noastre. Si mergea prin telefon, pe dial-up. Pe vremea aia lumea isi cumpara primele PC-uri, transferul de date se facea pe diskete. Windows-ul era pe vro 7 diskete parca. Deci nu prea aveai cum sa "publici" un soft la modul in care o faci acum. Cat despre atestat, ma faci sa rad.

De atunci am lucrat la niste proiecte despre care vorbesc daca e sa dau un interviu undeva. Nu ma apuc sa public pe aici tot ce-am facut. Eu dadeam exemplul de mai sus ca idee ca pe vremea cand aveam varsta la care tu intrebi daca sa te faci programator, eu eram deja programator. Si nu aveam internet, nu erau forumuri de genul astuia unde sa intreb. Aveam doua carti mari si late. Pe una scria Fox-Pro si pe cealalta scria C / C++.

In fond nu inteleg ce vrei. Trollezi aici din plictiseala? Cauta-ti alt scop in viata. Eu ti-am dat un sfat, si ala e ca nu cred ca programarea e pentru tine, bazandu-ma pe ce ai scris pana aici. Eu nu simt nevoia sa ma laud cu ce fac si cu ce-am facut in cei 20 de ani de cariera in software development. Dar daca pot da cuiva un sfat, il dau. Insa e absolut deranjant sa vii sa ceri un sfat, iar in loc sa zici multumesc cand ti se da de catre oameni care fac programare de mai multi ai decat ai tu cu totul, vii si incepi cu fite si figuri, ca sa arate aia, sa dea exemple. Ce exemple vrei sa-ti dau? Crezi ca-i ca la bucatari unde ii intrebi pe aia care-s cele mai tari sarmale pe care le-au facut vreodata? Posted Image

PS: Nu am mai dat exemplul ala pana acum pe nicaieri. Insa ma gandeam sa dau un exemplu si m-a dus gandul la ce faceam eu cand aveam varsta ta, adica atunci cand eram in liceu. Si mi-au venit exemplele alea in cap.

Edited by adipelcz, 09 December 2015 - 10:07.


#108
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005
N-o sa fim niciodata la fel de buni ca prietenul tau programator.
Prietenul tau are noroc in cariera, dar nu si la femei, din cite se pare.

N-am batut niciodata o femeie, dar tu meriti sa fii vasluită ( "arsă" pe rand de toti colegii de forum si stropita cu whiskey ieftin din LIDL ).

Edited by InTech, 09 December 2015 - 11:30.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate