Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...
 Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...
 Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...
 La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!
 

Banca Transilvania - opinii , pareri , impresii

* * * * - 6 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
10761 răspunsuri în acest subiect

#433
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.258
  • Înscris: 14.02.2007
Hai să vă zic o chestie tare .
Mai nou orange dacă îți expiră creditul îți taie semnalul în roaming .
Deci nu poți primi SMS .
Așadar dacă vreau să-mi încarc contul în străinătate de pe card am nevoie de SMS primit cu 3D Secure dar ca să primesc SMS am nevoie de credit .
Și uite așa ajungi intr-o buclă din care nu poți ieși .



#434
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.990
  • Înscris: 28.08.2008
Poti sa incarci cartela din internet banking sau de pe site-uri unde nu iti cere 3dsecure.

#435
edydotmail

edydotmail

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 307
  • Înscris: 22.02.2009
Poti suna la BT si iti spun la telefon codul 3D Secure.

#436
Intel

Intel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.988
  • Înscris: 28.11.2001
Si acum or sa vina carcotasii sa zica ca ce rost mai are codul 3dsecure daca poti sa-l spui la telefon si blablabla...

#437
edydotmail

edydotmail

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 307
  • Înscris: 22.02.2009
Nu prea are sens, tehnic vorbind daca cineva iti fura telefonul si cardul si plateste cu 3d secure, esti bun de plata, chiar daca e frauda, fiindca 3dsecure are aceeasi valoare ca pinul in bancomat/pos. E un sistem cu foarte multe probleme, dar pana cand apare ceva mai bun, e un sistem decent.

#438
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.023
  • Înscris: 17.08.2016

 cristyz, on 26 august 2017 - 10:13, said:

Poti sa incarci cartela din internet banking sau de pe site-uri unde nu iti cere 3dsecure.

Pai si cum se conecteaza omul la internet banking daca I se cere codul.sms generat pe telefon ?


#439
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.990
  • Înscris: 28.08.2008
Cand te loghezi in aplicatia de mobil nu ai nevoie de sms, sau poate inca foloseste token pentru internet banking.

#440
Intel

Intel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.988
  • Înscris: 28.11.2001
Nu intelegi ca amcum sunt diversi care despica firul in patru care sunt ei in varful muntelui unde nu au semnal la telefon si taman atunci vor sa-si comande ceva online si nu au cum sa primeasca codul 3dsecure. Basca nu mai au baterie la telefon si le si scapa telefonul in rapa. Na, unde sa mai primeasca codul 3dsecure sau codul din banking?
Sa repetam inca o data (pleonastic vorbind): alooooooo, este o masura de securitate in plus si sa ziceti sarumana ca exista. Nu este sigura 100% cum nimic nu este sigur suta la suta pe lumea asta dar doar utilizatorul o face sa nu fie asa.
Pe mine nu m-ar deranja sa-mi trimita chiar si 3 coduri 3dsecure ca nu fac plati cu cardul in fiecare minut/ora/zi.
Mai bine o masur de securitate in plus decat una in minus.

#441
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.023
  • Înscris: 17.08.2016

 cristyz, on 26 august 2017 - 15:29, said:

Cand te loghezi in aplicatia de mobil nu ai nevoie de sms, sau poate inca foloseste token pentru internet banking.
Ba ai nevoie de sms

#442
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.023
  • Înscris: 17.08.2016

 Intel, on 26 august 2017 - 15:43, said:

Nu intelegi ca amcum sunt diversi care despica firul in patru care sunt ei in varful muntelui unde nu au semnal la telefon si taman atunci vor sa-si comande ceva online si nu au cum sa primeasca codul 3dsecure. Basca nu mai au baterie la telefon si le si scapa telefonul in rapa. Na, unde sa mai primeasca codul 3dsecure sau codul din banking?
Sa repetam inca o data (pleonastic vorbind): alooooooo, este o masura de securitate in plus si sa ziceti sarumana ca exista. Nu este sigura 100% cum nimic nu este sigur suta la suta pe lumea asta dar doar utilizatorul o face sa nu fie asa.
Pe mine nu m-ar deranja sa-mi trimita chiar si 3 coduri 3dsecure ca nu fac plati cu cardul in fiecare minut/ora/zi.
Mai bine o masur de securitate in plus decat una in minus.

Bancile serioase din occident au renuntat de vreo 10 ani la minunea asta cu SMS-ul pe care unii romanasi acum au dedcoperit-o si li se pare super cool.
Mai iesiti si voi in lume.

Si nu e o problema izolata asa cum ti s-ar  parea.
Companiile de telefonie mobila s-au golanit, siconditioneaza primirea  de sms-uri de fel de fel de conditii.

Eu, cat si altii ca mine ce lucreaza afara, avem depozite bancare de zeci de mii de euro pe care le administram de la distanta prin internet banking.

Contul de internet banking nu accepta numere de telefon din afara tarii, asa ca esti obligat sa tii o cartela cu numar de Romania doar pentru a te conecta la internet banking si a face plati cu cardul de la banca respectiva.

Iar cand te trezesti ca nu poti primi sms din motiv ca, mai nou, orange iti dezactiveaza numarul daca nu faci un alel in termen dr 3 luni, sau vodafone iti dezactiveaza primirea de SMS daca nu ai credit activ, e destul de naspa, mai ales cand mai ai 1 an pana ajungi in tara sa rezolvi problema

#443
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.990
  • Înscris: 28.08.2008

 Astute, on 26 august 2017 - 16:59, said:

Ba ai nevoie de sms

Ba nu ai nevoie la aplicatia de mobil. Te loghezi cu parola sau amprenta.

#444
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.023
  • Înscris: 17.08.2016

 cristyz, on 26 august 2017 - 17:29, said:



Ba nu ai nevoie la aplicatia de mobil. Te loghezi cu parola sau amprenta.

Daca nu ai vazut, se discuta de internet banking, nu mobile banking, care e cu totul alta optiune ce se plateste in plus.

#445
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 49.649
  • Înscris: 24.09.2006
Se poate activa SMS-ul pt cele doua optiuni si pe un nr de telefon dintr-o alta tara din UE?

#446
edydotmail

edydotmail

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 307
  • Înscris: 22.02.2009
Nu poti activa nimic cu un numar strain (internet banking, alerte); poti primi in schimb parola 3d secure pe un nr din afara tarii. Eu folosesc token pentru calculator si parola mea pe mobile, plus 3d secure pe numarul englezesc.

#447
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.103
  • Înscris: 24.02.2006

 gumball3000, on 26 august 2017 - 18:14, said:

Se poate activa SMS-ul pt cele doua optiuni si pe un nr de telefon dintr-o alta tara din UE?
depinde daca-l crezi pe Astute sau nu:

 Astute, on 26 august 2017 - 17:14, said:

Contul de internet banking nu accepta numere de telefon din afara tarii..........


#448
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.258
  • Înscris: 14.02.2007
Eu am postat un fapt real, văd că unii nu cred ... nici măcar nu e vorba de BT.
Norocul meu a fost că mai am un card și am plătit de pe ăla .

#449
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.918
  • Înscris: 24.12.2010

 Astute, on 25 august 2017 - 22:18, said:

Multi nu locuim in Romania, asa ca avem telefonul cu numar de Romania doar pentru conectarea la internet banking si 3D secure. Telefon pe care nu il caram tot timpul dupa noi

Iar daca introduci 3D secure fa-l.sa mearga, ca altfel te incurca.

pai daca nu locuiesti in Romania, de ce ai folosi un card bancar din Romania ? pentru cumparaturile de afara foloseste un card de la ei, cand vi in Romania il folosesti pe cel de la BT
bine acum nu m-am gandit la situatia celor care sunt afara.. posibil pentru ei sa reprezinte o problema reala. daca nu este un caz singular, atunci BT ar trebui sa ia masuri care sa vina in ajutorul unor astfel de ipostaze.

Editat de mikaell, 28 august 2017 - 13:13.


#450
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.023
  • Înscris: 17.08.2016

 mikaell, on 28 august 2017 - 13:12, said:



pai daca nu locuiesti in Romania, de ce ai folosi un card bancar din Romania ? pentru cumparaturile de afara foloseste un card de la ei, cand vi in Romania il folosesti pe cel de la BT
bine acum nu m-am gandit la situatia celor care sunt afara.. posibil pentru ei sa reprezinte o problema reala. daca nu este un caz singular, atunci BT ar trebui sa ia masuri care sa vina in ajutorul unor astfel de ipostaze.

Pentru costuri.
HSBC UK percepe un comision destul de mare pe teanzactiile non GBP.

Poate ai sa intrebi de ce tin cont in Ro.
Pentru ca am vrut sa imi schimb lirele pe lei si euro cand lira era 6.35 lei, considerand ca e un moment bun.

O alta bila neagra pt BT, nu au bancomate de euro, iar comisionul la retragere numerar euro e enorm 0.5%.
Ca so comparatie bancomatele euronet ale Libra elibereaza euro cu comision de doar 0.2%

Editat de Astute, 28 august 2017 - 13:55.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 2

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate