Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Banca Transilvania - opinii , pareri , impresii

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
10637 replies to this topic

#469
ashtefan

ashtefan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 23.10.2006
Prin internet banking nu se poate???

#470
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,944
  • Înscris: 12.07.2008
Probabil că s-ar putea, însă nu am aplicat pentru asta și știu că durează până îți vine ceva pin sau nu mai știu

#471
anti77

anti77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 27.11.2007

 easy90rider, on 13 septembrie 2017 - 11:46, said:

Apropo de 3dshit, am inceput o plata pe Digicare, prin euplatesc si la pagina 3Dshit am dat anulare.... Plata s-a procesat.

Mi s-a intamplat si mie. Am dat anulare, ca nu mi-a sosit SMS-ul, si am primit tranzactie aprobata. Comerciantul mi-a confirmat ca din punctul lui de vedere totul este in ordine a doua zi. Singura diferenta a fost ca banii au fost blocati o luna, dupa care o aparut tranzactia in extras.

Ca fapt divers eu am renuntat la BT ca avem costuri de internet banking si costuri anuale de card, si am deschis cont fara nici un comision la Raiffeisen, unde am si internet banking gratuit.

Edited by anti77, 28 September 2017 - 20:19.


#472
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

 ramurel, on 28 septembrie 2017 - 14:21, said:

Am o întrebare și eu. Am făcut o tranzacție imobiliară și banii îmi intră în cont peste un număr de zile.
Problema mea ar fi că am biletul de avion la o dată anume și există posibilitatea să îmi intre banii după ce plec, iar eu am nevoie sa transfer banii in contul meu curent de la banca unde merg eu (in Canada ).
Există posibilitatea de a face actele pentru transfer dinainte, astfel încât să nu aștept personal să fac transferul și să pierd plecarea? In ideea că se știe suma ce va intra in cont.
Mulțumesc !

PS: Sau orice variantă e posibilă, astfel încât să nu pierd zborul și să pot efectua transferul în cazul că banii îmi vor intra în Transilvania și după data plecării.
De obicei un transfer interbancar dureaza o zi lucratoare, poate mai putin, depinde cand s-a facut plata. Una intrabancara dureaza secunde. Cel mai bine e sa discuti direct cu banca si notarul care a facut actele...

@anti77 Se pare ca am fost norocos... La mine e totul OK. Nu as renunta la BT, imi place cardul de credit oferit de ei.

Edited by easy90rider, 28 September 2017 - 20:23.


#473
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,944
  • Înscris: 12.07.2008

 easy90rider, on 28 septembrie 2017 - 20:22, said:

De obicei un transfer interbancar dureaza o zi lucratoare, poate mai putin, depinde cand s-a facut plata. Una intrabancara dureaza secunde. Cel mai bine e sa discuti direct cu banca si notarul care a facut actele...


Da, o sa mă duc mâine la bancă ! Voiam sa fiu un pic pregătit, poate avea cineva vreo idee buna în sensul ăsta.
Azi cumpărătorul era la banca să i se aprobe creditul ipotecar. Apoi i se virează banii in contul lui, apoi banii trebuie sa plece din banca lui in contul meu din Transilvania, mâine e Vineri, Marţi plec, etc,...
Marţi de musai tre' sa plec !
Mersi !

Edited by ramurel, 28 September 2017 - 20:37.


#474
ashtefan

ashtefan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 23.10.2006
Pana marți rezolvi sigur cu activarea internet banking.

#475
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,496
  • Înscris: 02.09.2006

 ramurel, on 28 septembrie 2017 - 15:38, said:

Probabil că s-ar putea, însă nu am aplicat pentru asta și știu că durează până îți vine ceva pin sau nu mai știu
la mine s-a facut pe loc, sau cel putin dupa citeva ore de la intocmirea solicitarii era functional

#476
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016

 ramurel, on 28 septembrie 2017 - 14:21, said:

Am o întrebare și eu. Am făcut o tranzacție imobiliară și banii îmi intră în cont peste un număr de zile.
Problema mea ar fi că am biletul de avion la o dată anume și există posibilitatea să îmi intre banii după ce plec, iar eu am nevoie sa transfer banii in contul meu curent de la banca unde merg eu (in Canada ).
Există posibilitatea de a face actele pentru transfer dinainte, astfel încât să nu aștept personal să fac transferul și să pierd plecarea? In ideea că se știe suma ce va intra in cont.
Mulțumesc !

PS: Sau orice variantă e posibilă, astfel încât să nu pierd zborul și să pot efectua transferul în cazul că banii îmi vor intra în Transilvania și după data plecării.

Internet banking.
Cu internet banking poti face transferul de oriunde ai o conexiune la internet

#477
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,554
  • Înscris: 23.09.2017
Se emite card pt contul de GBP?

Edited by alex342, 20 October 2017 - 06:33.


#478
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Nu, doar Euro si lei.

#479
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,554
  • Înscris: 23.09.2017
Cand se retrag bani de la bancomatul altei tari in moneda lor, conversia se face direct sau trece prin euro/dolari? (se foloseste cardul lei BT)

Edited by alex342, 01 December 2017 - 21:05.


#480
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,466
  • Înscris: 15.06.2007
Tocmai ce am scos bani de la un bancomat bcr cu card bt.. am zis , sa vad cat e comisionu'.. o p#ula! In afara de mesajul" aceasta tranzactie va fincomisionata conform mortilor lor" nu am fost informat nimic. Adica, comision, dar de ce nu scrie direct ce si cat. Nici pe chitanta nu a scris cat a fost comisionul.
Cum e posibil asa ceva?  
Nu la toate bancile sunt aceleasi legi?
La bancomat bt imi scrie clar, comision 4 lei sau cat o fi in functie de suma scoasa. De ce nu scrie si la alte bancomate?

#481
orangfe

orangfe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 11.05.2008
Pentru ca BCR n-are de unde sti cu cat te comisioneaza pe tine BT. Vezi in internet banking, tre sa iti apara.

#482
anarchy78_ro

anarchy78_ro

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,048
  • Înscris: 20.02.2016
In cate zile se emite un card de debit la BT?

#483
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,466
  • Înscris: 15.06.2007

 orangfe, on 02 decembrie 2017 - 15:17, said:

Pentru ca BCR n-are de unde sti cu cat te comisioneaza pe tine BT. Vezi in internet banking, tre sa iti apara.
Pe banking pe extras apare a doua zi abia.

#484
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

 alex342, on 01 decembrie 2017 - 21:04, said:

Cand se retrag bani de la bancomatul altei tari in moneda lor, conversia se face direct sau trece prin euro/dolari? (se foloseste cardul lei BT)
Cardul lei care? Ca sunt cel putin 3-4 carduri lei la BT.

Visa electron foloseste cursul VISA, cel putin acum 2-3 ani asa era. In plus ai un comision de 1% + 2,5 LEI.


 tfmercedez, on 02 decembrie 2017 - 12:13, said:

Tocmai ce am scos bani de la un bancomat bcr cu card bt.. am zis , sa vad cat e comisionu'.. o p#ula! In afara de mesajul" aceasta tranzactie va fincomisionata conform mortilor lor" nu am fost informat nimic. Adica, comision, dar de ce nu scrie direct ce si cat. Nici pe chitanta nu a scris cat a fost comisionul.
Cum e posibil asa ceva?  
Nu la toate bancile sunt aceleasi legi?
La bancomat bt imi scrie clar, comision 4 lei sau cat o fi in functie de suma scoasa. De ce nu scrie si la alte bancomate?
Cealalta banca nu are de unde sti ce conventie ai negociat cu BT.
la cardul Visa Electron comisionul standard pentru ridicari numerar de la ATM-ul altei banci din RO comisionul e de 0,5% + 2,5 LEI

https://www.bancatra...sa_electron.pdf

#485
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,914
  • Înscris: 06.04.2005
De cateva zile am tot mai multe probleme cu platile la comercianti, nu peste tot dar sunt deja cateva situatii in care POSul spune "tranzactie respinsa", ce poate sa fie? Mentionez ca situatie de genul asta am patiti la plati online doar la Altex dar offline la Penny de exemplu. Ce ar putea sa fie?

#486
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Suna la carduri sa nu fie blocat temporar datorita vreo unei tranzactii.

Daca era defect atunci ar fi functionat online, insa e ceva in sistemul lor.

Sau, e defect cipul si pe online la altex fac figuri peste limitele cardului tau.

Despre ce card e vorba?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 1 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate