Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke
 Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare
 Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Probleme fibra (internet ) rooter...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 

Banca Transilvania - opinii , pareri , impresii

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
10732 replies to this topic

#1297
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View Postmenaloty, on 15 martie 2019 - 19:29, said:


Norocul tau ca ai intrat pe forum.
Eh,am văzut de la început pe site când mi-am făcut cont online,pachetul de studenți,dar am zis că n-am nevoie.Dupaia am mai citit pe net,și am decis să-mi schimb cardul normal cu un Omnipass și aia a fost.

Edited by Vlad_22, 16 March 2019 - 12:30.


#1298
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,118
  • Înscris: 06.12.2012
În BT Pay apar ca plătite prin BT Pay, și iconița asociată e un telefon cu o bifă pe el. La următorul extras o să văd.

#1299
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016

View Postgalsven, on 16 martie 2019 - 12:24, said:

Pentru cei care au cardul inrolat in astfel de aplicatii saa in BT pay si platesc prin NFC sunt diferentiate prin ceva platile in extrasul de cont comparand cu cele contactless cu cardul ?
cand dai touch la plata respectiva, la tipul tranzactiei scrie "BT Pay", sau "Pos", in cazul in care platesti cu cardul.

#1300
galsven

galsven

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 11.12.2007
Cei care și-au deschis cont recent mi-ar putea spune dacă li s-a dat contractul sau cererea de deschidere cont și cererea de emitere card și dacă ar putea să pună aici o poză după aceea, cu toate datele personale bordate.

Mă interesează deoarece aș vrea să văd dacă pentru conturile normale de salariu și pentru emiterea cardurile normale Visa Electron/Mastercard Mondo se specifică vreun pachet de cont sau alte detalii ?

Dar la Omnipass ? Se menționeaza pachet de cont ? Asta vreau să văd dacă sunt diferențe între cereri între un cont curent la care e atașat un card normal Visa Electron debit sau Mastercard Mondo debit și un cont la care e atașat Mastercard Omni pass. Dacă vă rog cei care mai aveți cereri să-mi trimiteți aici sau pe privat cu toate datele bordate, doar să văd ce câmpuri sunt în formulare și prin ce diferă la cele două tipuri de carduri atașate.

#1301
PostacheNegrutzi

PostacheNegrutzi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 12.03.2019
Oare BT o avea în plan să implementeze tehnologia contactless la ATM/Multimat?! O fi scump de implemntat...n-or vrea să-și facă probleme/cheltuieli in plus cu clienții... Nu știu.
LE
Asta, câteva chestii in plus pe la internet/mobile banking și n-as mai avea nevoie de serviciile altor bănci, fintech-uri sau nu mai știu ce Pago Plătește!

Edited by PostacheNegrutzi, 17 March 2019 - 10:04.


#1302
MasterC

MasterC

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,538
  • Înscris: 10.09.2003
Este deja implementat contactless la anumite ATM-uri, sigur este in Afi Cotroceni.

#1303
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,715
  • Înscris: 11.01.2005
Ideea este sa se reduca folosirea cash-ului si cozile la ATM in ziua de salar.

Deja de aproape 3 ani, BCR are 150 de ATM-uri nationale cu autentificare NFC, asa ca in prima zi in care am avut BTpay am fugit la un asemenea ATM cu NFC de la o sucursala BRC sa vad daca pot sa ma autentific cu BTpay. Nu a mers sub nici o forma, nu am reusit nici macar cu cardul fizic BT contactless. Intre timp, am auzti si eu ca anumite ATM-uri BT Express Plus au fost dotate cu autentificatoare  contactless. Nu am ajuns inca la unul. Oare merge sa te autentifici macar aici cu BTpay si sa scoti cash fara cardul la tine? Inteleg ca si la Baneasa in mall este unul, ce se vede aici pe video pare sa fie un modul NFC atasat ATM-ului.

ING tocmai a anuntat ca va implementa in acest an retragerea de numerar de la ATM cu smartphone-ul prin INGpay

Edited by vladut_v, 17 March 2019 - 14:24.


#1304
andupustiu

andupustiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 26.06.2010
Mi-au dat aia 5 lei pentru taxa SMS Alert că i-am contactat , dacă nu ii contactam nu ii mai primeam inapoi.

#1305
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View Postandupustiu, on 22 martie 2019 - 20:15, said:

Mi-au dat aia 5 lei pentru taxa SMS Alert că i-am contactat , dacă nu ii contactam nu ii mai primeam inapoi.
La ce te referi?Ai făcut cumva că sa beneficiezi de SMS Alert,fara costuri?

Edited by Vlad_22, 23 March 2019 - 13:15.


#1306
ph13xlv

ph13xlv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,115
  • Înscris: 09.01.2015
Mai mult..., primeste cate 5 lei ca foloseste serviciul SMS alert...

#1307
andupustiu

andupustiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 26.06.2010

View PostVlad_22, on 23 martie 2019 - 13:14, said:

La ce te referi?Ai făcut cumva că sa beneficiezi de SMS Alert,fara costuri?

Mi-au oferit gratuit serviciul o luna dar l-am dezactivat in 20 de zile și după alte 10 zile mi-au luat comisionul de 5 lei și serviciul era inactiv.Cred ca a mințit ăla când m-a sunat și serviciul nu era gratuit pentru o luna.

Edited by andupustiu, 23 March 2019 - 15:46.


#1308
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Eu nu înțeleg de ce se mai taxează in anul 2019,un astfel de serviciu.

#1309
lg

lg

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,747
  • Înscris: 20.08.2004
Pentru ca, dacă ești o bancă deșteaptă, taxezi puțin, dar din tot ce mișcă, iar poporul înghite asta. Deci, dacă merge, de ce nu?

Edited by lg, 24 March 2019 - 09:48.


#1310
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,204
  • Înscris: 08.12.2006

View PostVlad_22, on 23 martie 2019 - 18:16, said:

Eu nu înțeleg de ce se mai taxează in anul 2019,un astfel de serviciu.
Pentru ca nu e reglementat, pentru ca oamenii sunt batuti in cap simplatesc pentru asa ceva, pentru ca inca merge din p.v. Vanzari, atata timp cat exista cerere, exista si oferta, acelasi lucru si pentru IB

Intr adevar, sunt de acord, in anul 2019, e o mare imbecilitate sa mia taxezi un asemnea serviciu, nicaieri in Europa nu mai exista asa ceva, in Romania da....concluzia o trageri singuri.

#1311
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Nu sta nimeni în aia 5 lei/luna,dar e vorba mai mult de principiu.Daca ar fi fost vreo banca mica,ceva,da,dar sunt cea mai mare bancă din România și e aiurea sa te zgârcești așa.

Edited by Vlad_22, 24 March 2019 - 12:28.


#1312
David900

David900

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 06.03.2019
Va obliga careva sa stați la privatul asta?...

#1313
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View Postgalsven, on 16 martie 2019 - 13:29, said:


Mă interesează deoarece aș vrea să văd dacă pentru conturile normale de salariu și pentru emiterea cardurile normale Visa Electron/Mastercard Mondo se specifică vreun pachet de cont sau alte detalii ?

Pachetul de salar e pachet de cont, cardul VISA e doar card cu cont atasat si atat. Adica un card nu presupune neaparat pachet decat daca e inclus in vreun pachet.

Edited by Kres, 24 March 2019 - 19:29.


#1314
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
Ca sa nu fac un drum la BT:

Se poate dezactiva complet NFC-ul la BT? In caz negativ, pot solicita tastarea PIN-ului chiar si pt. plati NFC (by default, pt. sume <100 lei, nu cere PIN, ceea ce mi se pare o tampenie). Totusi, as prefera sa dezactivez complet contactless-ul.

PS: Intrebare suplimentara: Se poate dezactiva si citirea benzii magnetice a cardului? As dori sa pot folosi cardul exclusiv cu microcip-ul (si solicitare de PIN)

Mersi!

Edited by Rhesus, 24 March 2019 - 19:59.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

4 user(s) are reading this topic

2 members, 2 guests, 0 anonymous users

varzeanu, LuvRaluK

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate