Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Banca Transilvania - opinii , pareri , impresii

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
10670 replies to this topic

#1279
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
M-am gândit dintre bcr,bt și ing,și am ales bt.m-am uitat sa văd și câte sucursale au în Iași,de unde sunt eu,și am observat că au destul de multe.Libra,de ex,are doar 2,adică dacă am treabă prin oraș și am nevoie de o sucursala cat mai apropiata,merita efortul in detrimentul ib și MB gratis?

View Postcuculea, on 06 martie 2019 - 21:34, said:


Prima care imi trece prin cap acu, ...libra bank 0 pe linie

Restul te las pe tine sa mai studiezi


Pe bune?....inca odata iti doresc succes in viata. Ai toata dreptatea din lume, scuza mi imbecilitatea
Vezi că te cam întinzi.Imi urezi "succes in viață",doar pt asta?Nu crezi că exagerezi.Voiam doar ceva că să-mi permită să verific soldul rapid,și fără să fiu nevoit să mă deplasez de fiecare data la un ATM de-al lor.Voi opta pt ib și asta este.Plus că nici nu cunosc persoane care să aibă la Libra,deci nu avea rost sa mă complic.

Edited by Vlad_22, 06 March 2019 - 21:45.


#1280
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View PostVlad_22, on 06 martie 2019 - 21:37, said:

M-am gândit dintre bcr,bt și ing,și am ales bt.m-am uitat sa văd și câte sucursale au Ă®n Iași,de unde sunt eu,și am observat că au destul de multe.Libra,de ex,are doar 2,adică dacă am treabă prin oraș și am nevoie de o sucursala cat mai apropiata,merita efortul in detrimentul ib și MB gratis?

Vezi că te cam Ă®ntinzi.Imi urezi "succes in viață",doar pt asta?Nu crezi că exagerezi.Voiam doar ceva că să-mi permită să verific soldul rapid,și fără să fiu nevoit să mă deplasez de fiecare data la un ATM de-al lor.Voi opta pt ib și asta este.
Ok...hai sa te intreb altceva...deci, zici ca nu rulezi prea multi bani dar ai nevoie de sucursale, in principiu, sucursalele sunt pentru depunere de bani , depunere de bani la ghiseu care sunt comisionate. In caz contrar, la ce c@@@ ai nevoie de sucursale?cand tu iti pui serios problema de a folosi ib si mb
A doua chiftea...ai ales bt din in detrimetul altor banci (bcr, ing) care au 0 comisionae administrare inclusiv ib si mb si 0 comision extragere de la alte bancomate chiar si in alte tari, iasta doar in cazul in care rulezi 600-700 ron. Daca nici banii astia nu ii rulezi , minim minimorum prin contul ala, la ce c@@@ ti ai facut cont bancar? Ce tii in el sau la ce il folosesti?
In schimb ai ales bt care nu are nimic in beneficiul tau...are taxe de intretinere ib si im, are taxe de incasate din alte banci (pe vremuri le aveau, nunstiunsigur acum)

Inca odata, iara mi logica primitiva.

Edited by cuculea, 06 March 2019 - 21:47.


#1281
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View Postcuculea, on 06 martie 2019 - 21:46, said:


Ok...hai sa te intreb altceva...deci, zici ca nu rulezi prea multi bani dar ai nevoie de sucursale, in principiu, sucursalele sunt pentru depunere de bani , depunere de bani la ghiseu care sunt comisionate. In caz contrar, la ce c@@@ ai nevoie de sucursale?cand tu iti pui serios problema de a folosi ib si mb
A doua chiftea...ai ales bt din in detrimetul altor banci (bcr, ing) care au 0 comisionae administrare inclusiv ib si mb si 0 comision extragere de la alte bancomate chiar si in alte tari, iasta doar in cazul in care rulezi 600-700 ron. Daca nici banii astia nu ii rulezi , minim minimorum prin contul ala, la ce c@@@ ti ai facut cont bancar? Ce tii in el sau la ce il folosesti?
In schimb ai ales bt care nu are nimic in beneficiul tau...are taxe de intretinere ib si im, are taxe de incasate din alte banci (pe vremuri le aveau, nunstiunsigur acum)

Inca odata, iara mi logica primitiva.
Rulez 200,poate 300 lei lunar,sa spunem,maxim.Care e problema?Mai plătesc pe la magazine,uneori,mai cumpăr abonament/bilete pt transportul in comun pe tel+alte chestii.Imi pun fix cat am eu nevoie lunar.Restul,adică,mare parte,cash.

Edited by Vlad_22, 06 March 2019 - 21:54.


#1282
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View PostVlad_22, on 06 martie 2019 - 21:49, said:

Rulez 200,poate 300 lei lunar,sa spunem,maxim.Care e problema?Mai plătesc pe la magazine,uneori,mai cumpăr abonament/bilete pt transportul in comun pe tel+alte chestii.
Pentru 200 de ron , presupun ca pe luna, exista portofelul sau ciorapul, nu inteleg de ce iti trebuie un card si o banca, dar in fine...nu e nicidecum o problema. Presupun ca primesti salariul la negru, sa vine postasul si iti aduce pensia la use...ma rog, e stric treba ta, dar tot nu inteleg, la suma aia, la ce iti trebuie card.

Si ca sa vin in srijinul tau...uita te atent la Libra bank...ti se potriveste ...are 0 pe linie, incusiv IB gratis ,

#1283
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View Postcuculea, on 06 martie 2019 - 21:54, said:


Pentru 200 de ron , presupun ca pe luna, exista portofelul sau ciorapul, nu inteleg de ce iti trebuie un card si o banca, dar in fine...nu e nicidecum o problema. Presupun ca primesti salariul la negru, sa vine postasul si iti aduce pensia la use...ma rog, e stric treba ta, dar tot nu inteleg, la suma aia, la ce iti trebuie card.

Si ca sa vin in srijinul tau...uita te atent la Libra bank...ti se potriveste ...are 0 pe linie, incusiv IB gratis ,
Am economii,in mare parte.N-am inca o sursa de venit.Mi l-am făcut și pt faptul că de acum abonamentele reduse pt studenți la transportul public,sunt emise de acum doar pe baza de card.Ai un card dat de fac,pe care îl scanezi într-o aplicație,și îți iei abonament de acolo.Da,înainte nu aveam înainte,dar din alte motive+asta cu abonament și alte chestii,am cam fost nevoit.

Edited by Vlad_22, 06 March 2019 - 21:58.


#1284
xtremealex15

xtremealex15

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 18.05.2010
Îți deschideai cont de student la Raiffeisen și nu aveai comision de încasare (pe lângă cost de administrare 0, fără condiții de rulaj, etc)

Eu am omis lucrul ăsta când am deschis cont la BT. Noroc că în paralel mi-am făcut și la ING.

#1285
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Mda tare greu sa scrii cont student pe google și sa vezi ce returnează.

#1286
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View PostMaterium, on 11 martie 2019 - 20:07, said:

Mda tare greu sa scrii cont student pe google și sa vezi ce returnează.
Am luat azi Omnipass-ul.Mi se pare ok pachetul Star Student de la BT.

#1287
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postcuculea, on 06 martie 2019 - 21:54, said:

Pentru 200 de ron , presupun ca pe luna, exista portofelul sau ciorapul, nu inteleg de ce iti trebuie un card si o banca, dar in fine...nu e nicidecum o problema. Presupun ca primesti salariul la negru, sa vine postasul si iti aduce pensia la use...ma rog, e stric treba ta, dar tot nu inteleg, la suma aia, la ce iti trebuie card.

De ce mai.. lasa omul sa aiba un card gratuit, social, la BT pe care sa-l foloseasca din an in paste... Ce, e rusine sau care e problema.. cere de mancare sau ce?  Orice om, are cel putin un card / cont curent pe care il foloseste de cateva ori pe an.

E posibil ca BT asemeni BCR sa renunte odata la comisionul ala de incasare.. ca ala provoaca cele mai multe discutii.  In rest, sunt ok ca banca pentru tot pooporul..

Edited by rosix, 14 March 2019 - 10:55.


#1288
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View Postrosix, on 14 martie 2019 - 10:54, said:



De ce mai.. lasa omul sa aiba un card gratuit, social, la BT pe care sa-l foloseasca din an in paste... Ce, e rusine sau care e problema.. cere de mancare sau ce?  Orice om, are cel putin un card / cont curent pe care il foloseste de cateva ori pe an.

E posibil ca BT asemeni BCR sa renunte odata la comisionul ala de incasare.. ca ala provoaca cele mai multe discutii.  In rest, sunt ok ca banca pentru tot pooporul..
Cum ii freacă pe unii grija de altul.Am menționat clar la ce îmi trebuie.Dar na,romanul,moare de curiozitate.

Edited by Vlad_22, 15 March 2019 - 09:34.


#1289
andupustiu

andupustiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 26.06.2010
Am fost taxat cu 5 lei pentru serviciul SMS Alert care era deja dezactivat de 2 săptămâni . Nu ar fi trebuit să accept așa zisa "gratuitate" a serviciului pentru 30 de zile.Cred că Banca Transilvania e cea mai tepara banca din Romania.

Edited by andupustiu, 15 March 2019 - 17:24.


#1290
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016

View Postandupustiu, on 15 martie 2019 - 17:24, said:

Am fost taxat cu 5 lei pentru serviciul SMS Alert care era deja dezactivat de 2 săptămâni . Nu ar fi trebuit să accept așa zisa "gratuitate" a serviciului pentru 30 de zile.Cred că Banca Transilvania e cea mai tepara banca din Romania.
Tocmai ce iti zisesem.Posted Image Tare.

Azi am platit in Cora cu BTPay, dar in Lidl nu a mers, a zis "apeleaza banca 76".

#1291
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View Postrosix, on 14 martie 2019 - 10:54, said:

De ce mai.. lasa omul sa aiba un card gratuit, social, la BT pe care sa-l foloseasca din an in paste... Ce, e rusine sau care e problema.. cere de mancare sau ce?  Orice om, are cel putin un card / cont curent pe care il foloseste de cateva ori pe an.

E posibil ca BT asemeni BCR sa renunte odata la comisionul ala de incasare.. ca ala provoaca cele mai multe discutii.  In rest, sunt ok ca banca pentru tot pooporul..
Daca ai fi citit de la inceput de unde a plecat dicutia, pesemne, zic pesemne, ca ai fi inteles ca nu era vorba despre faptul ca omul ar fi dorit un card. El s-=a plans sus si tare ca este taxat pentu IB la BT, eu personal i-am indicat alte solutii mult mai ieftine si mai bune pentru ce avea nevoie si i-am demonstrat concret ca nu a studiat suficient piata, inschimb urla si se plage pentru niste chestii care se puteau evita .....am inteles ca tu esti baiat bun si te bagi imediat , dar fa-o cu cap macar. De multe ori te-am vazut ca ai "aparat" logica unora.

P.S...apopos...BCR, odata cu contul George si cardul George, a scos tot ce inseamna taxe si comisioane, inclusiv taxa de incasare dintr un alt cont non BCR, pentru cultura ta generala. In schimb, oMENII RECOMANDA, INCA, BT, SINGURA SI UNICA BANCA , pesemna ca din Europa cel putin, care inca mai percepe taxe de incasare din alte conturi non BT.

Edited by cuculea, 15 March 2019 - 19:28.


#1292
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016

View PostVlad_22, on 11 martie 2019 - 23:40, said:

Am luat azi Omnipass-ul.Mi se pare ok pachetul Star Student de la BT.
Norocul tau ca ai intrat pe forum.

#1293
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Am citit discutia de la inceput. E tembela cu totul, nici nu merita postat. Nu am motive sa sustin BT, sunt cu bne si rele.

#1294
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View Postrosix, on 15 martie 2019 - 19:32, said:

Am citit discutia de la inceput. E tembela cu totul, nici nu merita postat. Nu am motive sa sustin BT, sunt cu bne si rele.
Sigur ca da...foarte tembela...si ilogica, nu-i asa?

Iti recomanda omul solutii gratis, si tu...nu si nu, eu vreau sa platesc..apoi...ai dracu nenorociti, ia uite ce taxe au pt un banal BT...sunt inconjurat de solutii gratis, dar eu nu...vreau sa platesc la bulangii astia care iau taxa de IB.

Si apoi vine salvatorul rosix...ce ai tu cu omul care vrea sa aibe un card , ce te bagi tu? L-ai salavat pe om....pardon...imi cer scuze ca am dat niste sfaturi viabile...chiar imi cer scuze fata de toti.

Foarte tembela disutia, si chiar foarte ilogica.

Edited by cuculea, 15 March 2019 - 19:40.


#1295
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012
Încă un punct pentru BT de la mine.
Funcționează perfect Fitbit Pay. Folosesc cu Flying Blue Premium.

#1296
galsven

galsven

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 11.12.2007
Pentru cei care au cardul inrolat in astfel de aplicatii saa in BT pay si platesc prin NFC sunt diferentiate prin ceva platile in extrasul de cont comparand cu cele contactless cu cardul ?

Edited by galsven, 16 March 2019 - 12:24.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate