Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 

Sfaturi nivelare teren

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
bc2007c

bc2007c

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.12.2015
Salutare
Avem un teren (noi si cu inca o familie) pe care intentionam sa construim 2 case lipite. Suprafetele sunt de 270 si respectiv 298 m. Ieri am prins zi mai insorita si am bagat motocoasa pe el, pentru ca era plin de stuf si balarii.
Poze inainte
Attached File  IMG_20151205_083518.jpg   407.29K   342 downloadsAttached File  IMG_20151205_084939.jpg   567.99K   335 downloads

Poze dupa
Attached File  IMG_20151205_101101.jpg   429.18K   363 downloadsAttached File  IMG_20151205_101150.jpg   530.63K   332 downloadsAttached File  IMG_20151205_111046.jpg   619.06K   310 downloadsAttached File  IMG_20151205_111050.jpg   603.67K   296 downloads

Acum avem toate resturile vegetale culcate pe pamant (nu am strans nimic, asa au ramas dupa cosit) si pe aproximativ toata suprafata terenului mai mic, acele damburi (inalte sa zic de pana la 1.5m-1.8m), care am inteles ca provin din excavatii de la reteaua de canalizare, dar eu banuiesc ca au mai fost aduse si de pe la alte constructii.
Am vrea sa nivelam terenul pentru ca anul viitor sa demaram constructia, dar pe de alta parte si pentru ca vor veni cei cu tarusii sa marcheze limitele. Insa nu ne pricepem si nu stim cum sa procedam:
- sa lasam toata vegetatia asa cum e, pe teren, si sa nivelam mormanele de pamant peste vegetatie (cu speranta ca vor putrezi pana anul viitor)?
- sa strangem tot ce putem si sa curatam terenul inainte sa vina buldoexcavatorul?
Printre mormanele de pamanat am vazut si bolovani mari, dale de beton
Nivelul pamantului este la fel ca cel al strazii (neasfaltate) si am vrea oricum sa ne mai inaltam fata de strada.
Vecinul de langa pare sa-si fi inaltat curtea cu vreo 40cm fata de drumul nostru, dar el are intrarea la casa de pe o strada paralela, deja asfaltata.

#2
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Strange tot ce se poate si apoi baga buldoexcavatorul, resturile vegetale nu vor putrezi pana la anul.

#3
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
- Da foc la resturile vegetale cu grija mare sa nu incendiezi vreun vecin.
- Adu cam 40 de camioane cu pamant de la cei care fac fundatii.
- Niveleaza.

#4
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

View PostQuantum, on 06 decembrie 2015 - 07:59, said:

- Da foc la resturile vegetale cu grija mare sa nu incendiezi vreun vecin.
- Adu cam 40 de camioane cu pamant de la cei care fac fundatii.
- Niveleaza.

asta e raspunsul de care ai nevoie

#5
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Si faci fundatie pe umplutura proaspata? Nu mi se pare o idee prea corecta. Mai degraba nivelarea medie  cu un buldozer, sau cu un ifron pare o solutie mai rezonabila, in asa fel incat "varfurile" gramezilor sa fie folosite la umplerea golurilor.

#6
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007
Doar  curata terenul. Nu e cazul pt umplutura daca te apuci la anul. Faci elevatia mai inalta si dupa ce e casa la rosu aduci umplutura. La ridicarea topo vezi cotele si te ajuta la proiect. Am doua case langa mine in santier cu situatia expusa.

Edited by Ditian, 06 December 2015 - 10:04.


#7
Sniperug

Sniperug

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 19.08.2009
cureti pamintul de tot ce este transportabil (acele bucati mari de beton , vegetatie , etc...- vezi ce poti pastra in zona care nu va fi construibila si sa nu deranjeze, iar cele "perisabile" trebuie sa scapi de ele) - ajungi cu o curte cu pamintul tasat de "vreme" . faci nivelul fata de drum , vecini, dorinta, etc.. (nivelul il faci pe perimetru si trebuie sa iei in calcul toate variantele din jurul tau , altfel vei avea surprize neplacute). abia acum poti incepe sapaturi.
asa se facea din batrini si nu erau probleme - din pacate parintii mei au facut casa pe pamint reavan (adus cu camioane) si au probleme.

#8
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
Nu da foc la nimic. E interzis. Poluezi.
Si-i afumi pe vecinii care n-au pus moloz pe terenul acum al vostru.

Cheama un buldo si o bascula.
Ai fost la teren dupa ploi? Sunt balti? Dupa curatarea terenului, inclusiv de radacini ale copacilor, inalta-l cu pamant de umplutura.

Pamant ce trebuie tasat profi.

#9
romulus69ro

romulus69ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 20.08.2012
-Aduni si dai foc vegetatiei si gunoiului, totul se face supravegheat si cu o sursa de apa langa tine ptr evitarea unui incendiu, nu dai foc cand este vant .
- Scoti toate resturile de beton care te pot afecta la constructie (vezi ce sa intamplat daca nu ai respectat legea si nu ai imprejmuit terenu, au depozitat altii gunoi.)
- Nivelezi cu un buldozer pamantul existent pe teren acum,
-Daca doresti sa te ridici mai sus fata de nivelul strazi aduci pamant excavat de la alte fundati, nu pamant negru vegetal.
-Daca nu vrei sa iti fuga casa sau sa se lase, astepti 4-5 ani ca pamantul sa se taseze singur.
- Compactezi totul cu asa ceva,( [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bF5y2VYjFxw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] )

#10
bc2007c

bc2007c

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.12.2015
Pamantul a ajuns in posesia noastra de scurt timp, si vrem sa-l imprejmuim provizoriu cu plasa de sarma, dupa ce il aranjam putin si se bat tarusii de delimitare.

Pentru a arde resturile, am citit pe site-ul primariei ca trebuie sa obtinem permis de lucru cu foc, emis de catre seful serviciului voluntar pentru situatii de urgenta. O sa trec maine pe la primarie sa vad ce implica asta. Ma gandeam sa improvizam un butoi metalic sau o vatra in care sa le dam foc, daca obtinem acest aviz si incercam sa nu facem deranj prea mare pentru vecini.
Din pacate nu am vazut cum se comporta terenul la ploi, dar tind sa cred ca toata apa s-a adunat de pe mormanele de pamant si a ramas in zona dreapta, unde a si crescut mult stuf.

O sa nivelam pamantul pe care il avem deja morman, sa vedem cat ne inaltam doar cu ajutorul lui. Sper ca nu prea mult, sa ramana si teren bun de fundare. Cred ca pana la inceperea sapaturilor de fundatie o sa dureze cel putin 6 luni, tinand cont ca abia am cumparat.

Am primit doua oferte:
- 100 lei/ora inchiriere buldoexcavator
- 400 lei/lucrare (din care 100 deplasarea buldo), dar omul nu a vazut terenul, doar i-am explicat eu telefonic ce ar fi de facut.
Sunt preturi rezonabile sau sa mai caut? Zona este Sibiu.

Ne gandim sa facem apoi si un studiu geo, sa vedem si situatia panzei freatice. Vecinii de prin jur au majoritatea fie garaje subterane, fie demisol/beci, asta si din cauza faptului ca loturile sunt foarte mici (270-300mp).

Edited by bc2007c, 06 December 2015 - 12:05.


#11
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Negociati pretul /lucrare...altfel s-ar putea ca buldo... sa traga de timp...
Daca tot inchiriati utilaj,sapati si pt beci/garaj,etc...
Atentie la nivelul fata de drum...,cunosc un caz ,in care proprietarul a reusit sa faca terenul pe minus...Mai bine structura mai inaltata si apoi umplutura.In nici un caz,fundatia pusa pe umplutura.

#12
anaid26

anaid26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 28.03.2008
Am și eu o întrebare tot legata de acest aspect.Am cumpărat un teren de 750 mp pe care era vie.Am tăiat și scos ce se putea și am arat terenul pt a scoate și restul de rădăcini.Urmează sa discuim și apoi sa nivelam terenul.După cât timp se poate construi pe teren pentru a nu întâmpina probleme?Din câte am citit mai sus,de umplutura nu poate fi vorba,eu așa mi-as fi dorit sa mă ridic puțin dar nu vreau sa aștept 5 ani pt a se așeza pământul.Oare am greșit ca am arat terenul?

#13
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
Pai stabilesti elevatia casei cat de sus vrei tu, construiesti si apoi vii cu umplutura pana la nivelul prestabilit.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate