Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...

Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...
 Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...

smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.
 Smecher de talie grea

PH apa plata

Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix
 Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...

Contact pe piele cu sangele altei...

metoda constantelor de scurtcircuit
 

La inceput de drum cu prima casa

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
59 răspunsuri în acest subiect

#19
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.807
  • Înscris: 01.10.2004
Esti optimist, privesti partea plina a paharului. Eu zic sa vezi si partea goala, nu mai conta pe cresteri ale veniturilor, pune-ti problema daca le vei avea ca in acest moment. PFA azi merge, la anul nu mai fi atat de sigur ca va mai merge, ba si ca va creste. Daca tot vrei sa te inhami la treaba asta ia credit pe 30 ani, daca va merge bine faci rambursare anticipata (chiar si partiala, nu vei mai plati dobanzile mari din rata) si mai scapi de presiune.
Mai pune-ti problema ca in anii astia poate apare si 1-2 bebe (ca doar nu vrei 3 camere sa alergati singuri prin ele), alte cheltueli!

Apropo - vad ca-ti faci planuri cu partenera, nu cu sotia... Esti mai mult decat optimist!

Editat de claudiu1, 02 decembrie 2015 - 14:26.


#20
MrDerpson

MrDerpson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.471
  • Înscris: 09.09.2012
Multumesc, boboalex18!
Este foarte util comentariul tau!

Imi poti spune, te rog, daca este o diferenta majora intre un credit luat printr-un program "promotional" ca prima casa (sau ce-o mai exista) si un credit ipotecar clasic?
Pana acum ne-am uitat doar figitiv peste oferte, n-am avut timp sa mergem la banci si sa ne interesam direct (o vom face), insa din calculele pe care le-am facut ...s-ar parea ca nu e o diferenta atat de mare.

Totodata, noua ne-ar trebui 80 000 EUR, iar bancile care acorda prin programul prima casa nu dau atat de multi bani.

 claudiu1, on 02 decembrie 2015 - 14:23, said:

Esti optimist, privesti partea plina a paharului. Eu zic sa vezi si partea goala, nu mai conta pe cresteri ale veniturilor, pune-ti problema daca le vei avea ca in acest moment. PFA azi merge, la anul nu mai fi atat de sigur ca va mai merge, ba si ca va creste. Daca tot vrei sa te inhami la treaba asta ia credit pe 30 ani, daca va merge bine faci rambursare anticipata (chiar si partiala, nu vei mai plati dobanzile mari din rata) si mai scapi de presiune.
Mai pune-ti problema ca in anii astia poate apare si 1-2 bebe (ca doar nu vrei 3 camere sa alergati singuri prin ele), alte cheltueli!


Tocmai, ca am perioade cand sunt optimist, altele cand zic ..."mama, in ce ne bagam, nu o sa mai avem bani de nimic, o sa murim etc". Tocmai d-asta nu vom lua o decizie de pe o zi pe alta, ci vom cantari extrem de bine optiunile, avem destule luni la dispozitie.

Cat despre copil, da, avem si asta in plan ...d-aia vrem apartament cu 3 camere.

#21
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 22.111
  • Înscris: 18.12.2007

 bobalex18, on 02 decembrie 2015 - 14:18, said:

dacă se face un credit pe 30 de ani este preferabil să fie plătit în....30 de ani. altfel acea dobândă (procentuală) foarte bună se va dovedi a nu mai fi atât de atractivă deoarece primele rate achitate vin încărcate într-o pondere foarte mare de contravaloarea dobânzii.

Daca au bani disponibili, nu ii impiedica nimeni sa faca plati in avans - in acest caz valoarea se scade din principal si se recalculeaza rata.
@initiator: banii de avans ii aveti?

#22
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.248
  • Înscris: 11.09.2012
Iti spun doar atat, nu cumpara promisiuni de blocuri.. asteapta macar sa-l faca la rosu, 80.000 euro sunt totusi niste bani, nu se cuvine sa-i arunci asa pe o cutie de chibrit facuta de mantuiala, indiferent de ce minciuni ti-ar spune dezvoltatorul/agentia imobiliara. Ar fi bine sa ne spui si ansamblul rezidential inainte de a semna contractul, asta daca nu te deranjeaza, intrucat sunt multi useri informati aici ce te pot ajuta sa eviti anumite probleme (sunt multe care au autorizatii luate pt x nivele, iar in teren au mult mai multe etaje.. s.a.)

#23
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.219
  • Înscris: 25.04.2012

 claudiu1, on 02 decembrie 2015 - 14:23, said:

Mai pune-ti problema ca in anii astia poate apare si 1-2 bebe (ca doar nu vrei 3 camere sa alergati singuri prin ele), alte cheltueli!

tu ai copii? cheltuielile mari nu sunt atunci cat sunt ei mici, ci cand incep sa aiba pretentii atunci incep cheltuielile, insa nici atunci nu e de speriat. mai greu va fi cand va incepe facultatea si daca va trebui sa plateasca taxa.

#24
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.497
  • Înscris: 18.06.2007
@MrDerpson principala diferență constă în avans. Eu te sfătuiesc dacă ai contul de salariu (venit în cazul tău) deschis de mult timp la o bancă, să negociezi cu acea banca condițiile deoarece îți poate oferi condiții avantajoase. În cazul tău, indiferent că aplici pentru prima casă sau pentru credit imobiliar, tot ai nevoie de 20k-25K ca avans și alte cheltuieli notariale.

#25
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.248
  • Înscris: 11.09.2012
Si sa nu faci greseala sa te muti in chirie pentru 3 ani cum ti s-a recomandat mai sus.. daca faci un calcul la 300 euro chiria/luna, in 3 ani dai 10.800 euro, bani tata

#26
MrDerpson

MrDerpson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.471
  • Înscris: 09.09.2012

 bobalex18, on 02 decembrie 2015 - 14:37, said:

@MrDerpson principala diferență constă în avans. Eu te sfătuiesc dacă ai contul de salariu (venit în cazul tău) deschis de mult timp la o bancă, să negociezi cu acea banca condițiile deoarece îți poate oferi condiții avantajoase. În cazul tău, indiferent că aplici pentru prima casă sau pentru credit imobiliar, tot ai nevoie de 20k-25K ca avans și alte cheltuieli notariale.

Am conturi la ING de la 18 ani (in prezent am vreo 4, incluzandu-l pe cel de PFA), insa creditul ipotecar necesita 15% avans, iar creditul pentru prima casa are limita maxima de 66.500 EUR. O sa ma interesez sa vad ce facilitati extra imi pot oferi.


Cum am zis mai sus, momentan avem de unde sa facem economii destul de consistente pentru ca noi avem cheltuieli foarte mici, insa ma cam sperie ce zici tu: 20 - 25K EUR.
Adica, m-as fi asteptat la un 7-8K EUR cu tot cu avans, acte si alte maruntisuri, dar daca nu gasesc nimic cu avans sub 15% - se schimba complet datele probleme Posted Image , trebuie sa asteptam mult mai mult pentru a strange toti acesti bani.


Cat despre dezvoltatorul respectiv, ca tot m-a intrebat cineva, e serios, a mai construit pana acum, am citit pareri, oameni-s multumiti, partenera il cunoaste. Nu avem de gand sa facem creditul si sa "cumparam" acel apartament pana nu e finalizat.
Vorbim doar sa rezervam acel apartament, iar in momentul in care tot blocul e gata (undeva prin 2016), facem actele si aia e.

Problema e sa fim hotarati pana in acel moment in legatura cu creditul pe care dorim sa-l facem.

Editat de MrDerpson, 02 decembrie 2015 - 15:02.


#27
nycolae

nycolae

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.951
  • Înscris: 29.03.2012
modul în care foloseşti cu repetiţie "partenera", "partenera", "partenera" mi se pare deosebit de interesant.
te-ai întrebat vreodată ce s-ar petrece dacă ţi-ai găsi o soţie pentru care deja să aibă un apartament sau o casă la curte?

:-)

#28
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.049
  • Înscris: 20.07.2003

 MrDerpson, on 02 decembrie 2015 - 14:14, said:

Despre dezvoltator - bloc - apartament, aici avem noroc, cunoastem pe cineva serios, suntem 99.9% siguri ca totul e in regula. De aceea ne si grabim sa nu pierdem oportunitatea
Oportunitate, bloc in stadiu de proiect, pret 80.000? Cu banii de "oportunitatea" asta iti iei linistit azi casa P+1 insiruita sau duplex, finalizata, cu minim 2 dormitoare, cu curte, cu toate utilitatile, in zona de nord.

Spune-ne macar in ce zona/cartier este oportunitatea.

#29
Gogu Steriade

Gogu Steriade

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 386
  • Înscris: 04.12.2005

 MrDerpson, on 02 decembrie 2015 - 13:31, said:

pe luna la aproximativ 3000 lei/luna dati pe rata la banca + utilitati, adica o suma foarte mare, undeva aproape de cat castig eu lunar
Sa nu uiti si de alte costuri (Copil mic (cresa/gradinita)? Masina (depreciere/mentenanta/utilizare)? Relaxare (Concedii/Iesiri cu prietenii)? etc)

Eu as merge pe un avans cat mai mare, un credit pe 20-25 de ani si rambursare anticipata (dupa posibilitati, returnezi mai mult in fiecare luna). In acest mod, daca o duci rau cu banii intr-o anumita perioada, te descurci de o rata micuta, pana te pui iar pe picioare.

#30
V A L I

V A L I

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 536
  • Înscris: 04.07.2006
Sunt cam la fel ca tine numai cu credit luat acum 5 ani.

Ca si sfaturi:
1. cauta sa dai cat mai mult avans. Eu fara 30.000 E dati avans din cei 80.000 nu m-as baga sincer. Si asa e foarte mult.  

2. Nu te arunca cu creditul pe 30 de ani chiar daca pare mai relaxant. Nu intru in detalii ca ajungi cu 150.000E cost total dupa 30 ani ca asa nu iti mai iei nimic.
incearca pe un 20 ani. Nici 15 ca o sa te simti strans de oo in fiecare luna chiar daca teoretic iti permiti.
3. O sa vina copii , deci alte costuri pe care nu le prevezi acum pe hartie , ca vad ca nu ai zis nimic. Un copil mic te poate costa ca si intretinere mai mult decat cheltui tu pentru tine si nevasta impreuna. Nu intru in alte polemici..
4. Alt aspect important si incontrolabil sunt bolile care pot sa apara in intervalul asta si care iti strica tot calculul. Daca vreti dau exemple.
5. Calcul cel mai preventiv ar fi sa ai o rata care sa fie 1/2 din salariul unui membru al familiei.

6. cauta sa dai cat mai mult avans :)

#31
MrDerpson

MrDerpson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.471
  • Înscris: 09.09.2012
Multumesc, Vali, foarte util si comentariul tau!

Pana acum se contureaza mai bine cateva idei:
- nu ma bag pe 30 de ani, ci pe o perioada mai scurta (15 - 20 de ani);
- incerc sa strang mai multi bani pentru avans, oricum aveam de gand sa strang, insa trebuie sa fac niste giumbuslucuri si sa strang cat mai mult.

#32
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.497
  • Înscris: 18.06.2007
legat de avans (cazul nostru):
venituri eu și soția: mai mari de 8000 de lei
apartament: 75.000 cu tot cu tva (5%)
credit: prima casă în lei a echivalentul a 57.000 de euro care de fapt au reprezentat 56.000 datorită deprecierii leului între data aprobării programului și data solicitării/aprobării creditului.
Avans/partea noastră: 19.000 de euro
Alte cheltuieli: 1000 - 1500 de euro reprezentând: diferite taxe mici (5-100 de lei), asigurarea pe primul an (400 de lei), evaluatorul (350 de lei), taxa pe antecontract (150 de lei), taxa pentru contractul de vânzare/cumpărare (aproximativ 3000 de lei dacă nu greșesc - oricum în jur de 2800-3600 de lei), depozit de 3 rate de dobândă etc

Rata lunară pentru apartament: între 1080 lei și 1150 lei în funcție de evoluția ROBOR (am negociat cu banca).
Durata creditului: 30 de ani. Noi suntem amandoi din provincie și considerăm că plătim rata mai puțin decât chiria (de asta nu ne deranjează durata creditului și nici nu avem de gând să achităm anticipat / nu sfătuiesc pe nimeni să plătească anticipat un credit și dacă vreți deschidem un nou topic unde voi pune simulări). În plus am reușit să cumpărăm un apartament de la un dezvoltator în insolvență/faliment care în 2008 se vindea cu 300.000 de euro.
Mobilatul și utilatul reprezintă o altă poveste...

Nu vreau să te sperii ci doar prezint experiența mea din vara anului trecut.

#33
mihaicsm

mihaicsm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 234
  • Înscris: 03.10.2008
Mie mi se pare ca nu va permiteti un apartament de 80000 de euro. Nici veniturile, nici banii stransi pana acum (inteleg ca aproape de 0).

Gandirea e corecta, avans mare, perioada mica, dar daca n-ai cu ce tot degeaba. Eu va recomand sa va orientati catre ceva mai ieftin, care sa nu manance mai mult de 40% din veniturile actuale (cu tot cu cheltuieli daca e posibil).

#34
MrDerpson

MrDerpson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.471
  • Înscris: 09.09.2012

 claudiu1, on 02 decembrie 2015 - 14:23, said:


Apropo - vad ca-ti faci planuri cu partenera, nu cu sotia... Esti mai mult decat optimist!

Am uitat sa raspund la asta.

Treaba cu casatoria e mai mult o formalitate pe care o s-o facem, evident, ca au trecut ceva ani de cand suntem impreuna.
Daca ar fi dupa mine, am mai sta inca 2-3 ani pe la parinti, am strange mult mai multi bani, nu ne-am grabi nici cu casatoria (pentru ca na, trebuie bani si acolo), insa "partenera" (nici mie nu-mi place cuvantul asta, dar in acest context mi se pare aiurea sa-i zic "iubita" sau "logodnica") apasa pe acceleratie si insista sa ne grabim. Are dreptate intr-un fel, dar eu sunt foarte organizat si vreau sa fac totul calculat la milimetru... :D

#35
Stan_Patzitul

Stan_Patzitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.733
  • Înscris: 26.08.2009
Asteapta macar 1 an sa vezi ce se intampla cu Romania. In perioada urmatoare vom intra in razboi iar dupa acesta lucrurile se vor schimba foarte mult, mai ales in plan imobiliar.

#36
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 22.111
  • Înscris: 18.12.2007

 MrDerpson, on 02 decembrie 2015 - 16:46, said:

nu ne-am grabi nici cu casatoria (pentru ca na, trebuie bani si acolo)

Am impresia ca faci o confuzie intre casatorie (adica treaba aia cu starea civila) si cununia religioasa + bairamul de dupa (daca vreti sa faceti).
Am intrebat mai sus daca ai banii de avans si nu ai raspuns.

Sunt de acord cu colegul mihaicsm ca va intindeti mai mult decat va permiteti. De ce tineti neaparat sa luati un apartament de 80.000 de euro? Ganditi-va bine in primul rand cati bani puteti sa dati la inceput (avans + celelalte cheltuieli foarte bine punctate de catre bobalex18), ganditi-va cati bani va mai trebuie pentru mobilare si utilare, cati bani va mai trebuie voua ca sa traiti decent (definitia decentei depinde de stilul vostru de viata bineinteles) si faceti asa calculele.

L.E: uite conditiile Prima Casa de la ING (aveam site-ul lor deja deschis, dar probabil ca sunt asemanatoare la toate):

Avansul poate fi toata suma economisita de catre tine, dar trebuie sa acopere diferenta dintre pretul de achizitie rezultat din antecontractul de vanzare-cumparare si valoarea finantata. Acesta poate depasi 5% in cazul in care pretul de achizitie al imobilului este mai mare de:
    60.000 EUR – valabil pentru locuintele finalizate cu autorizatie de construire eliberata inainte de 22.02.2010
    70.000 EUR – valabil pentru locuintele finalizate cu autorizatie de construire eliberata dupa 22.02.2010

sau daca valoarea din raportul de evaluare este mai mica decat pretul de achizitie mentionat in antecontractul de vanzare-cumparare.

Prin Prima Casa sigur nu iei credit de 80.000 euro.

Editat de AlexEn, 02 decembrie 2015 - 17:01.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate