Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

La inceput de drum cu prima casa

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#55
zadros

zadros

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 01.06.2008
din ce am calculat eu amandoi castigati cam 5000 RON si mi se pare un credit urias de 80000 de euro pt veniturile astea

#56
MrDerpson

MrDerpson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 09.09.2012
Pe acolo, 5000 - 6000 lei.

Si mie mi se pare urias, mai ales daca pui la socoteala si dobanda pe care o platesti in toti acesti ani, dar alta solutie nu prea exista.
  • Sa stai cu chirie, nu faci nicio smecherie, dai banii aiurea cand de fapt ai putea sa-i dai la credit. De ce sa dai 1500 lei la chirie, cand poti sa dai 1200 lei rata? + mai ales daca nu ai in plan sa te muti, nu ai joburi care necesita sa te muti in alte orase/tari.
  • Ca sa faci economii masive sa ti-l cumperi cu banii jos (adica sa strangi vreo 10, 9, 8 ani, cum ar fi cazul meu) ar trebui sa stai cu parintii multi si bine, pana treci de 35 de ani, iar bani sa mai ai din parti. Totodata, poate peste cativa ani ar creste extrem de mult preturile la case/ap, ca de scazut cam mici sansele.


E bine ca programul Prima Casa o sa continue si anul viitor, insa cu mai putine fonduri.
O sa facem cateva luni un mic sacrificiu sa punem mai multi bani deoparte, iar anul viitor prin martie - aprilie incolo o sa ne bagam la credit.

Crezi ca ar vrea cineva sa aiba de-a face cu banca daca ar avea solutii confortabile la indemana? :)


O sa mai actualizez topicul asta pe masura ce vor avansa lucrurile, in caz ca voi mai avea intrebari/va fi altcineva interesat.

#57
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Auzi intrebare... De ce nu iei tu 2 apartamente mici la dezvoltatorul minune, de sa zicem 90.000 impreuna? Unul tu, una doamna partenera, unul stati voi, unul il inchiriati?
Faci pariu cu mine ca 60% din rata vine din al doilea aprt inchiriat?

Si stati pana faceti copilul in 1, pana la 3 ani puteti sta linistiti in 2 camere, dupa va decideti daca va mutati la 3 sau 4... Ca poate faceti gemeni!

Edited by MembruAnonim, 27 December 2015 - 11:38.


#58
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Off, nu mai da sfaturi de genul unor copii care isi risca tot viitorul pentru independenta. Astea is sfaturi pentru oameni cu mari disponibilitati financiare, a.k.a capitalisti .

Recomandarea mea este sa va mutati impreuna in chirie sa vedeti daca va intelegeti cu adevarat cand va administrati singuri. Regula pe care iti traiesti tu viata acum (gandit totul la milimetru)nu o abandona pentru idiotenii .

Edited by Catean, 28 December 2015 - 21:39.


#59
tmvali

tmvali

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 11.09.2008
mai degraba risti totul pt dependenta....de banca..
succes! joaca la loto

#60
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Posttmvali, on 28 decembrie 2015 - 21:38, said:

mai degraba risti totul pt dependenta....de banca..
succes! joaca la loto

Vor sa treaca de la dependenta de parinti la cea de banca. Corect.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate