Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...
 Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...
 Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche
 recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti
 

Legea prin care dai băncii casa și scapi de datorie definitiv.

- - - - -
  • Please log in to reply
6181 replies to this topic

#6157
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Tu spui ca au modificat unilateral contractul si nu a sarit nimeni de fund in sus? Ai si dovezi sau si asta e pe principiu "am auzit la varul unei matuse" ?

#6158
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,825
  • Înscris: 13.08.2008

View Postfigo1988, on 05 octombrie 2016 - 14:09, said:

Tu spui ca au modificat unilateral contractul si nu a sarit nimeni de fund in sus? Ai si dovezi sau si asta e pe principiu "am auzit la varul unei matuse" ?
Da, l-au modificat pe baza clauzei din contract care le-a permis ( o formulare de genul: "in functie de politica bancii " s.a....).
Sunt multe cazuri de acest gen. Instantele sunt pline cu spete de acest gen.
Abia dupa OUG 50/ 2010 s-a mai reglementat, legandu-se ferm dobanda de niste indici clari (LIBOR/ EURIBOR/ ROBOR + marja de risc ) si limitarea comisioanelor.

Edited by vacantamijlocie, 05 October 2016 - 14:41.


#6159
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,082
  • Înscris: 24.02.2006
deci n-au modificat nici un contract :)
doar au formulat contractul initial suficient de bine incat sa le dreaptul sa modifice ulterior diversi parametri.

#6160
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,825
  • Înscris: 13.08.2008

View Post_Smiley_, on 05 octombrie 2016 - 14:51, said:

deci n-au modificat nici un contract Posted Image
doar au formulat contractul initial suficient de bine incat sa le dreaptul sa modifice ulterior diversi parametri.

Multe instante, ANPC nu au considerat legal acest fapt.

#6161
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,082
  • Înscris: 24.02.2006
n-a spus nimeni ca ar fi legal :)
problema e alta: daca vrei sa participi la o discutie fara sa te faci de ras, trebuie sa stapanesti (si sa intelegi) macar terminologia de baza. in cazul de fata este vorba de o clauza abuziva, nu de modificarea unilaterala a unui contract (asa cum sustii nu, fara sa intelegi de fapt termenii)

uite, hai sa-ti explic:
-daca ai un contract in care scrie "dobanda e de 6% pe an" si banca te anunta "am decis sa crestem dobanda la 10%", atunci e vorba de modificarea unilaterala a unui contract
-daca ai un contract in care scrie "dobanda e de 6% pe an si poate fi modificata ulterior unilateral de catre banca", iar banca te anunta "am decis sa crestem dobanda la 10%", atunci e vorba de o clauza abuziva
in primul caz este vorba de modificarea propriu-zisa a contractului (fara acordul tuturor partilor), in al doilea caz contractul ramane neschimbat, dar de la inceput a permis uneia din parti sa modifice termenii intelegerii fara acordul celeilalte parti

#6162
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View Postvacantamijlocie, on 05 octombrie 2016 - 14:41, said:

Abia dupa OUG 50/ 2010 s-a mai reglementat, legandu-se ferm dobanda de niste indici clari (LIBOR/ EURIBOR/ ROBOR + marja de risc ) si limitarea comisioanelor.
Cred ca noi discutam de ultimii 8 ani. Iar 2010 a fost acum 6 ani. Carevasazica, doar in primii doi ani au putut modifica ceva marje. Restul presupun ca e folclor perpetuat.

View PostShush, on 05 octombrie 2016 - 11:43, said:

Mie mi s-ar parea discriminare orice conversie.

Sa le "converteasca" si la cei cu credite in RON dobanda la cea de la EUR sau CHF.
Tot e discriminare. Eu vreau sa cumpar 1 milion CHF la cursul din 2007. Cine se baga cu mineeee?

#6163
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,825
  • Înscris: 13.08.2008

View Postbladhaund, on 05 octombrie 2016 - 17:33, said:

Cred ca noi discutam de ultimii 8 ani. Iar 2010 a fost acum 6 ani. Carevasazica, doar in primii doi ani au putut modifica ceva marje. Restul presupun ca e folclor perpetuat.
Lasa vrajeala.
Marea majoritate a problemelor sunt pentru creditele din 2006-2009, cand si preturile erau foarte mari/ bula imobiliara, cand s-au acordat credite in CHF etc.

Edited by vacantamijlocie, 06 October 2016 - 08:14.


#6164
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,825
  • Înscris: 13.08.2008

View Post_Smiley_, on 05 octombrie 2016 - 15:19, said:

n-a spus nimeni ca ar fi legal Posted Image
problema e alta: daca vrei sa participi la o discutie fara sa te faci de ras, trebuie sa stapanesti (si sa intelegi) macar terminologia de baza. in cazul de fata este vorba de o clauza abuziva, nu de modificarea unilaterala a unui contract (asa cum sustii nu, fara sa intelegi de fapt termenii)

uite, hai sa-ti explic:
-daca ai un contract in care scrie "dobanda e de 6% pe an" si banca te anunta "am decis sa crestem dobanda la 10%", atunci e vorba de modificarea unilaterala a unui contract
-daca ai un contract in care scrie "dobanda e de 6% pe an si poate fi modificata ulterior unilateral de catre banca", iar banca te anunta "am decis sa crestem dobanda la 10%", atunci e vorba de o clauza abuziva
in primul caz este vorba de modificarea propriu-zisa a contractului (fara acordul tuturor partilor), in al doilea caz contractul ramane neschimbat, dar de la inceput a permis uneia din parti sa modifice termenii intelegerii fara acordul celeilalte parti

Corect.
Ar fi interesant de lecturat printre altele, ca tot ai deschis discutia, Decizia Curtii Constitutionale nr. 245/ 19 Aprilie 2016 referitoare la respingerea exceptiei de neconstitutionalitate a dispozitiilor art. 12 si 13 din Legea nr. 193/ 2000 privind clauzele abuzive din contractele incheiate intre profesionisti si consumatori, in urma careia niste banci sunt obligate sa elimine clauzele abuzive din toate contractele unde acestea exista.
Lectura placuta !Posted Image

http://lege5.ro/Grat...ntre-profesioni

#6165
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postvacantamijlocie, on 06 octombrie 2016 - 08:13, said:

Marea majoritate a problemelor sunt pentru creditele din 2006-2009, cand si preturile erau foarte mari/ bula imobiliara, cand s-au acordat credite in CHF etc.

Nu e nici o vrajeala, dimpotriva e foarte precis versus whataboutismul extrem pe care il arata altii.

Pina in 2008 toata lumea era pe val, nu ca sint clauze abuzive sau vreo problema, ba dimpotriva li se parea abuziv daca nu mai erau lasati sa isi faca creditele mult-visate in CHF. In 2010 s-a reglementat, inclusiv obligatoriu pentru contractele existente. Deci e vorba de exact 2 ani.

#6166
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,825
  • Înscris: 13.08.2008
Smiley
Ca tot discutam despre legislatie, e bine de stiut ca a aparut recent si Legea nr. 51/ 30.03.2016 privind aprobarea OG nr. 37/ 2015 pentru modificarea unor acte normative in domeniul protectiei consumatorilor, prin care, printre altele, la Legea nr. 363/ 2007 privind combaterea practicilor incorecte ale comerciantilor in relatia cu consumatorii si armonizarea reglementarilor cu legislatia europeana privind protectia consumatorilor, se prevede ca se poate dispune ca sanctiune complementara restituirea contravalorii produsului sau serviciului, se stabilesc amenzile pe transe pana la 100.000 lei ( pentru comerciantii cu peste 50 de angajati si peste 50 milioane Euro cifra de afaceri neta ) etc.

Edited by vacantamijlocie, 06 October 2016 - 11:35.


#6167
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,082
  • Înscris: 24.02.2006
faci in continuare o confuzie. mai devreme nu am discutat despre legislatie, ci despre terminologie.

#6168
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View Postvacantamijlocie, on 06 octombrie 2016 - 08:13, said:

Lasa vrajeala.
Marea majoritate a problemelor sunt pentru creditele din 2006-2009, cand si preturile erau foarte mari/ bula imobiliara, cand s-au acordat credite in CHF etc.
Esti incoerent. In 2006-2008 (sfarsit) nu marea nimeni dobanzile "abuziv". Deci a ramas 2009 si partial 2010, dupa aceea explicit a fost interzisa schimbarea marjei bancii.

Deci, despre ce dobanzi majorate tot vorbesti fara fundament?

Am oarece banuiala ca sunt incluse si cazurile unde bietul creditac luase cu perioada de gratie. Dupa, cica i-a marit rata, nu ca de fapt a inceput si el sa plateasca din principal. Sau, tot aiuristic, fac creditacii vreo doua transformari chf-lei (atunci), apoi chf-lei (acum) si zic victoriosi: mi-a marit rata!!!

Sau alta: transforma chf-euro (atunci), transforma lei-euro ratele platite, apoi victoriosi: eu am platit de fapt creditul!!!

Bai, dar faptul ca era alta dobanda la leu sau euro, chiar faceti pe prostii?

#6169
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,825
  • Înscris: 13.08.2008
http://www.curieruln... darii in plata

http://bancherul.ro/...in-plata--16709

#6170
soft0811

soft0811

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 24.03.2005
http://www.digi24.ro...otarilor-582657

Quote

Aproximativ 8000 de oameni au notificat băncile că renunţă la case, spune iniţiatorul legii dării în plată. Daniel Zamfir, iniţiatorul legii dării în plată: „Practic, multe din notificări sunt blocate astăzi tocmai pentru că urmează această decizie a Curţii Constituţionale”.
Băncile au altă versiune: notificările sunt la jumătate, adică aproape 4.000, iar 67% sunt contestate. Mai puţin de 300 de dări în plată sunt încheiate în acest moment, iar 10% din totalul notificărilor sunt pentru mai mult de un imobil.

Deci: 4000 sau 8000 de notificari pana acum? Sau ne contrazicem (de fapt initiatorii legii si BNR-ul/asociatiile bancilor) si la numaratoare?

Edited by soft0811, 06 October 2016 - 22:28.


#6171
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,825
  • Înscris: 13.08.2008
http://www.bursa.ro/...col=308979.html

#6172
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Care e metodologia după care au numărat initiatorii legii? După citi se lauda fiecare ca au venit la ei la cabinet?

#6173
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,825
  • Înscris: 13.08.2008
http://www.bursa.ro/...col=309113.html

#6174
soft0811

soft0811

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 24.03.2005
CCR amana decizia pentru 25 octombrie:
http://www.bursa.ro/...col=309230.html

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate