Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Microsoft Continuum - potential revolutionar - sau nu?

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
M-am gindit sa avem un thread dedicat pentru acest feature care are potentialul sa inlocuiasca o buna parte atit din device-urile mobile (sau nu neaparat, chiar si desktop) cit si de acasa cu un simplu telefon + ceva adaptoare. Este de citeva ori mentionat in alte threaduri dar usor ingropat intr-un munte de alte posturi fara legatura.

Pentru inceput:

http://news.softpedi...le-494789.shtml
http://www.windowsce...l.com/continuum

Prin diverse tari dock-ul este free pentru cine cumpara telefonul pina la o anume data gen 31ian/28feb.

http://news.microsof...t-display-dock/
http://www.gsmarena....-blog-14733.php
http://www.ibtimes.c...orth-99-2185517

#2
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,436
  • Înscris: 29.04.2008
Potential? DA

Dar va depinde foarte mult de viitoarele implementari si de cat de mult va asculta MS de cerintele userilor si cat de corect le va implementa..

Este evident faptul ca sistemul este la inceputuri si mi se pare normal si sa acceptam faptul ca are defecte si slabiciuni, inerente oricarui inceput. Anormal este faptul sa-l aruncam la cosul de gunoi numai pentru faptul ca nu-l intelegem sau nu avem nevoie.

Personal, il gasesc folositor si as fi mai mult decat incantat de un telefon intel-windows full care, chiar daca nu poate fi folosit 100% in munca de zi cu zi, te poate scoate din ciocolata daca este nevoie.

Edited by iladi, 24 November 2015 - 13:36.


#3
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Daca va merge doar cu aplicatile moderne, va fi un mare esec. La o adica se poate conecta telefonul la tv si fara continuum.

#4
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,436
  • Înscris: 29.04.2008

View Postlucifer76, on 24 noiembrie 2015 - 13:36, said:

Daca va merge doar cu aplicatile moderne, va fi un mare esec. La o adica se poate conecta telefonul la tv si fara continuum.

ce-ar fi, zic numai, dar ce ar fi daca intr-un viitor (nu foarte indepartat) ai beneficia de aplicatii moderne puternice? Daca, zic numai, se vor porta in modern aplicatii gen Photoshop, Autocad, u name it?

#5
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Aplicatiile moderne au fost introduse in W8, acum ceva ani. Dar nu prea au prins la dezvoltatori. De fapt, nici nu am auzit de vreo aplicatie serioasa in afara de Office-ul Microsoft care sa fie moderna. Nici nu stiu daca ar fi altele in lucru.

#6
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Dar nu era mai bine ca Continuum sa mearga direct cu cablu HDMI?
Ca acolo unde e un TV sau un monitor sunt sanse mari sa fie si un cablu.
Tot ce trebuia Microsoft sa faca era o conexiune MHL putin mai sofisticata: nu screen mirroring ci display suplimentar. Dar nuuuuuuu, facem dock special ca sa-l porti la gat. Bine ca n-are nevoie si de alimentare speciala.

Edited by EXIT, 24 November 2015 - 13:57.


#7
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Eu am fost intotdeauna un mare fan al unificarii (preferabil in jurul Windows - ma rog X86 ca de aia era vorba atunci - pentru referinta http://forum.softped...ws-7-not-phone/ , http://forum.softped...-windows-8-x86/ ).

DAR - sincer au cam mucit-o cu implementarea la tabletele x86 (din care am incercat mai toate modelele care aveau ceva special). Nu neaparat Microsoft ci ceilalti producatori care s-au zgircit la fiecare cent si au combinat USB-ul host cu cel de incarcare (eventual si cu iesirea video!!!) astfel incit speranta ca in loc de desktopul vechi sa ai o tableta de 8 inch de 100EUR si un pic (si fara alte cheltuieli cu mouse bluetooth, video pe wifi si alte alea) s-a cam dus naibii.

Sa vedem acum cum o fac. Pina acum concret am auzit doua chestii relativ proaste despre Continuum:
- aplicatiile se comporta "full screen/single window"
- rezolutia merge doar pina la HD (ceea ce e pina si sub rezolutia display-ului pentru multe telefoane, incluzind chiar 950-ul...)

#8
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,436
  • Înscris: 29.04.2008
da, dar nu uita ca pana acum avem Continuum on ARM. Sper ca Intel sa evolueze la fel de spectaculos ca pana acum si pe la anul sa avem si Continuum on Intel.

#9
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postiladi, on 24 noiembrie 2015 - 14:08, said:

pe la anul sa avem si Continuum on Intel.

Nu cred ca are sens notiunea de Continuum pentru Intel, presupunind ca vorbim de x86 si Windows - in sensul ca e ceva cu ce sintem obisnuiti si e la ordinea zilei. Marea majoritate a portabilelor din ultimii 20 ani accepta monitor extern cu toate feature-urile pe care ti le imaginezi, ca portabilul are in loc de 15 inch 5 (dar de zeci sau sute de ori mai multa putere de procesare, memorie, etc) nu e asa relevant.

View PostEXIT, on 24 noiembrie 2015 - 13:56, said:

Dar nu era mai bine ca Continuum sa mearga direct cu cablu HDMI?

E greu de zis ce e cel mai bine, eu sint consultant ca sa zic asa pentru multi prieteni si rude si gasesti in casa de la "numai VGA" pina la "numai DP" trecind prin DVI si HDMI desigur. Si nu pun la socoteala "mini"-urile.

Stiu ca multa lume vede "Continuum" ca ceva folosit in vizita, la hotel sau mai stiu eu unde dar mie personal imi pare mai mult o solutie pentru unde deja ai configurat dock-ul si tot. INCLUSIV PENTRU ACASA. Da, sint destui useri care renunta total la PC, in sensul unui device cu OS "full". Faceam misto de un coleg care-i explica prietenei cum sa faca loc pe tableta si noi faceam misto sa ii puna hdd extern (tableta fiind din cel mai recunoscut brand probabil, nu dam nume...). De fapt ne spune cind termina ca i s-a umplut cloudul :-) Pentru multi useri de-astia un dock (eventual chiar in locul PC-ului actual) ii rezolva [NOTA: chiar, stie cineva cum se descurca "Continuum dock" cu hdd-urile externe? La USB3 presupun ca nu-i cazul sa speram...].

Edited by f300, 24 November 2015 - 14:38.


#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Pai Continuum exista si ptr Intel - dar nu prea sunt telefoane cu Intel deocamdata.

O sa vedem daca ideea e buna sau nu peste cativa ani, aca peste cativa ani vom vedea un produs similar "inventat" de Apple.

#11
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005
Mi-e greu să cred că Microsoft poate veni cu ceva revoluţionar pe piaţă...  un om sătul nu visează la mâncare.

#12
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006

View Postf300, on 24 noiembrie 2015 - 14:26, said:

...
Stiu ca multa lume vede "Continuum" ca ceva folosit in vizita, la hotel sau mai stiu eu unde dar mie personal imi pare mai mult o solutie pentru unde deja ai configurat dock-ul si tot. INCLUSIV PENTRU ACASA...
Pentru acasa am un Intel NUC care e cat palma si infinit mai potrivit pentru locatii in care stii ca ai nevoie de PC. Continuum - telefon-PC tocmai pentru calatorii lejere, vizite si alte situatii neprevazute ar fi fost util.
Am putea construi un telefon-PC super portabil dintr-un aparat tip Intel Compute Stick, o baterie si un ecran de 5-6 inci care sa suporte conexiuni Wi-Di? :)

#13
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Posteiffel, on 24 noiembrie 2015 - 14:27, said:

peste cativa ani vom vedea un produs similar "inventat" de Apple.

Apple a inceput deja .. cu un pas inapoi - te costa la laptop 89 euro dock-ul care iti da USB si video ... Ce atitea porturi pe care nu le foloseste lumea, unul de incarcare si bafta!

#14
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostEXIT, on 24 noiembrie 2015 - 14:47, said:

Pentru acasa am un Intel NUC care e cat palma si infinit mai potrivit pentru locatii in care stii ca ai nevoie de PC. Continuum - telefon-PC tocmai pentru calatorii lejere, vizite si alte situatii neprevazute ar fi fost util.
Am putea construi un telefon-PC super portabil dintr-un aparat tip Intel Compute Stick, o baterie si un ecran de 5-6 inci care sa suporte conexiuni Wi-Di? Posted Image

Intel Compute stick inteleg ca e destul de greu folosibil in uz normal, ca performanta (si tind sa fiu de acord desi nu l-am vazut niciodata - dar am vazut si cum merge Firefox daca deschizi Vodafone+Gmail+Youtube si n-ai un windows curat si/sau un calculator decent...). Ma tenteaza pentru ca sint situatii in care ai nevoie de al doilea PC, total independent - dar pentru uz portabil e mai bun un stick cu linux (instalat, nu live - cu tot ce vrei acolo - de cind am unul rapid prefer sa folosesc OS-ul de acolo decit laptopul pe care as lucra in mod normal). Apare versiunea urmatoare de Intel Compute Stick, ceva mai puternic (poate si 4k?), sper sa nu fie mult mai scump ca oricum pretul e destul de nesimtit.

#15
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

View Postmihaicozac, on 24 noiembrie 2015 - 14:42, said:

Mi-e greu să cred că Microsoft poate veni cu ceva revoluţionar pe piaţă...  un om sătul nu visează la mâncare.

Poate, a mai facut-o de cateva ori, din pacate in afara timpului lor, ideile s-au dus pana le-au scos altii ca Apple la suprafata - vezi tabletele, sau chiar smartphone-urile ( PDA-uriel cu windwos mobile si suport GSM.

#16
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postlucifer76, on 24 noiembrie 2015 - 13:36, said:

Daca va merge doar cu aplicatile moderne, va fi un mare esec.

Usor cu pianul pe scari, mai este pina macar la a merge chiar si cu destule aplicatii moderne, de fapt merge doar cu citeva! Pagina oficiala MS: http://windows.micro...r-phones-mobile

Right now, apps that work with Continuum for phones include Microsoft Edge, Office apps, and a few others (like Weather and Mail). We’re working to support more apps in future updates. 
In the meantime, you can still use unsupported apps on your phone, but they won't show up on the connected screen.


#17
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Ce te legi de mine,mie nu imi folosesc la nimic cele moderne.

#18
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006

View Postf300, on 24 noiembrie 2015 - 15:15, said:

Intel Compute stick inteleg ca e destul de greu folosibil in uz normal, ca performanta (si tind sa fiu de acord desi nu l-am vazut niciodata - dar am vazut si cum merge Firefox daca deschizi Vodafone+Gmail+Youtube si n-ai un windows curat si/sau un calculator decent...). Ma tenteaza pentru ca sint situatii in care ai nevoie de al doilea PC, total independent - dar pentru uz portabil e mai bun un stick cu linux (instalat, nu live - cu tot ce vrei acolo - de cind am unul rapid prefer sa folosesc OS-ul de acolo decit laptopul pe care as lucra in mod normal)...
Tableta mea are acelasi hardware ca ICS si se poate folosi pentru orice, chiar si Photoshop daca esti putin indulgent. Performanta nu e multumitoare in jocuri Flash serioase gen Settlers Online, Anno Online.
Pe NUC (i3-5010U) am avut Ubuntu care s-a dovedit o mare dezamagire. W10 e mai performant - video Youtube 1080 60p este redat aproape perfect pe cand in Ubuntu nu puteam sa urmaresc un clip.


View Postf300, on 24 noiembrie 2015 - 16:03, said:

Usor cu pianul pe scari, mai este pina macar la a merge chiar si cu destule aplicatii moderne, de fapt merge doar cu citeva! Pagina oficiala MS: http://windows.micro...r-phones-mobile

Right now, apps that work with Continuum for phones include Microsoft Edge, Office apps, and a few others (like Weather and Mail). We’re working to support more apps in future updates. 
In the meantime, you can still use unsupported apps on your phone, but they won't show up on the connected screen.

Macar exista optiunea screen mirror? :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate