Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta
 Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz
 EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost
 De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice
 

Casa PM simpla si pe buget

- - - - -
  • Please log in to reply
436 replies to this topic

#19
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,832
  • Înscris: 11.03.2006
Apar tot felul de cheltuieli care zici ca sunt mici dar se aduna pana se fac mari. De exemplu, cred ca am platit pana acum 1000 EUR sa scap de moloz, gunoi, pamant din sapaturi. Nu mai vorbesc cat lemn pentru diverse chestii am cumparat...
Ai acces la apa pentru santier sau sapi put?

Pentru o idee de proiect, incearca sa te uiti pe proiecte tip poloneze sau cehe, poate gasesti unul care in linii mari vi se potriveste si pe care sa il folosesti drept baza de discutii.

Bafta!

Edited by cumparator, 24 November 2015 - 20:14.


#20
vromeo

vromeo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 03.07.2010

View Postdell99, on 24 noiembrie 2015 - 15:23, said:

Vise frumoase Posted Image Sa vezi ce fug banii cand incepi... Nu vad costuri sau referire la unde este curentul, daca nu ceri estimat / deviz de brasament la Enel inainte sa te apuci poti avea surprize neplacute, noi suntem patiti. Acum un an visam si noi asa, intre timp realitatea ne-a dovedit ca bugetul nu se potriveste intotdeuna cu socoteala...
Pune acolo pe lista geamuri / usi si cost de izolatie exterior si izolatie pod + mansarda, si mai calculeaza odata...
Cred ca numai gardul de facut si vopsit la perimetrul pe care il ai te duce la 2000 euro...

Banii fug oricum, d-asta mai bine ii bag in fiare si betoane.
Curentul nu e bagat pentru ca inca nu stiu cum va fi, adica 'vecinii' au contoare la captatul parcelei, adica la vre-o 150 metri. Cica poti sa iti tragi tu cablurile si sa platesti doar bransamentul fizic. Am facut rost de numerele de tel. ale altor 2 cumparatori, vis-a-vis de mine si ii voi suna sa 'ne cuplam'. Ramane de vazut si mai e cale lunga pana o sa strig 'lumina' :)

La termopane voi avea oferta buna, am 2 firme cu care am mai lucrat (din Slatina) si intotdeauna mi-au facut pret bun (si au si livrat calitate). Inca nu m-am decis schita casei, dup-aia abia decidem geamuri si usi. Facusem un calcul mai demult si era 'in grafic'.

Pana la gard... mai e mult. Cel putin stiu ca p-ala il fac dupa ce sunt aproape gata cu casa si o sa fie alta mancare de peste. Am 55x2 + 16x2 = aproape 155m liniari pe toata tarlaua. Deci daca scap cu 2000 mai ingrop 1000 langa ca m-as fraieri singur :))

View Postmarco71, on 24 noiembrie 2015 - 15:24, said:


scara nu e ok, cum bine a sesizat colegul dacibesti; chiar daca ai face-o dreapta, fara intoarceri, pentru o scara usoara, comoda, la o contratreapta de aprox. 17cm, ti-ar iesi 16 trepte intre placi... care la o lungime de 28cm a treptei iti duce scara la lungimea de 4.50m (nu 3.50), deci tot iti trebuie cel putin o zona de intoarcere (initial am crezut ca in zona de culoare maro o sa pui un lift, ca sigur o scara normala nu incape in spatiul ala ... poate doar o scara de catarare, ca la poduri necirculate)

N-am ce zice, da cu , (virgula) scara aia. Aveti dreptate. Am avut ceva sedinte pana acum si intre ele am tot incercat sa gasesc o varianta. Si ar fi ceva, desi nu prea elegant, cu 2 platforme/scari in hol si intoarcere sus.

Auzi dom'le la el... lift? Ti se pare ca sunt ruda cu jiji ? :))))

View Postthe_lion, on 24 noiembrie 2015 - 17:15, said:

Eu tot iti recomand sa te duci la un architect pana nu ti se intipareste schita asta prea adanc in minte. Nu ai loc in holul acela pentru o scara normala (oricum nu inteleg cum intri in dormitorul de la etaj, indiferent de sensul de urcare pe scara) iar livingul este doar un hol mai mare, avand acolo si accesul pentru bucatarie, si birou si iesirea secundara. Incearca sa-ti imaginezi cum vei mobila zona respectivae, dar la modul real, nu ca in povestea cu scara.

Pana nu ai un proiect complet, cu detalii de executie (si nu doar unul de autorizare, respectiv DTAC) vorbim vorbe. Ca sa fim cat de cat on-topic, in conditii normale, materialele la rosu pentru o casa cu amprenta respectiva te duc undeva 14.000-17.000 EUR. Manopera probabil pe la 7000-8000 EUR, dar fara acte (adica la negru). Deci un pret la rosu cam pe la 22.000-25.000 EUR (daca faci la pretul mediu de 150 EUR/mp la rosu x 170mp tot pe acolo ajungi).
Conditii normale insemnand:
- fara probleme pe partea de avize si autorizatie (adica sa nu te trezesti cu vreun PUD sau alte minuni, sunt cazuri pe forum),
- teren fara diferente de nivel (care sa te oblige la fundatii in trepte, demisol partial etc) si fara probleme speciale de fundare rezultate dintr-un studio geo facut pe bune (vezi ca mai sunt si cazuri de-astea tot aici pe forum) sau diferente fata de cota strazii astfel incat se te oblige la o elevatie peste 50-60 cm peste cota terenului neamenajat CTN.
- acces nerestrictionat la teren, avand in vedere ca vei avea nevoie sa vii cu utilaje de mare tonaj.

Deosebit de important ca sa poti tine costurile cat de cat in frau este un proiect complet (PTh cu detalii de executie) si facut cu simt de raspundere de o echipa de proiectare care sa faca un proiect ergonomic, economic si realizabil in bugetul alocat. Mai bine platesti 1000-1500 Eur in plus la proiect decat sa te "ieftinesti aici" si sa-ti iasa banii din buzunar pe parcurs datorita unor lucruri care nu au fost analizate si puse pe hartie.
In functie de conditiile normale amintite mai sus, un proiect bun care sa nu iroseasca nici spatiul si nici materialele (eu zic ca pe la 160mp construiti, insa este o problema de alocare a spatiului pe cele doua niveluri la suprafata asta, functiunile dorite la parter sunt mai multe si mai mari decat cele de la etaj astfel incat trebuie niste compromisuri) si nu in ultimul rand cat de bun manager vei fi tu odata demarcate lucrarile, te poti incadra sau nu in suma de 30.000 EUR cu casa la rosu+invelitoare+geamuri+termosistem.

Din nou, scara se muta, se schimba, se... Vointa sa avem :D
Nu mi s-a intiparit schita. M-am uitat la modele pe net si m-am dat batut :) Am facut-o noi. Dar na, IT-ul nu e arhitectura :) Defapt avem si noi arhitectii nostri :P

Perfect de acord cu proiectul. Am si zis ca am initiat o discutie cu un arhitect si un structurist. Ramane de vazut daca ma opresc la ei sau mai caut. Imi place de ei, dar cosider ca ar fi o prostie sa nu incerc si la alti/alte firme. Oricum pretul pe m/p mi se pare o mizerie. Ar trebui stabilit in functie de arhitectura si complexitate... Noi astia care vrem un poroiect simplu nu ar trebui sa platim cat un proiect cu 'jdemii de chestii... In fine. Daca poti recomanda pe cineva, as aprecia un PM ;)

Despre avize si nebunii nu ma astept la prea multe belele. Ochimetric (:)) vorbind, e plat. La inceputul terenului pe care e si parcela mea, e deja o constructie inceputa, iar pe partea cealalata sunt vre-o 3. De toate marimile :).. Deci nu ma astept la multe probleme.

Cat despre proiect... ramane de vazut cat de mult se aseamana managemenul de proiect in IT cu cel in constructii :D

Merci de sfaturi :D

View PostBodCasa, on 24 noiembrie 2015 - 17:30, said:

Daca intri in bugetul ce ti-ai propus ești constructorul anului....a deceniului chiar....mai ales ca nu ai scule.....ai idee cat costa culele?

Primesc si coronita? :D

Am deja ceva scule. Ce stiu ca imi mai trebuie: un fex mai mare (pentru caramizi and co. ~500 lei), ceva ciocane, un circular d-ala mic (am deja drujba, ala il consider bun pentru taiat lemne la unghi si mai drept decat drujba), ar mai fi...

View Postlenny13, on 24 noiembrie 2015 - 19:55, said:

Buna,

pentru ca mi-e lene sa repet lucrurile pe diferite jurnale, dar mai ales pentru ca vreau sa ajut, am sa-ti las un link cu ceea ce as dori sa-ti spun si tie. Iti recomand sa citesti toata discutia pe acest jurnal care deocamdata nu are decat 3 pagini:

  http://forum.softped...8#entry18166642

  Legat de "experienta" noastra: am inceput si noi o casa  cu o amprenta de 94 mp, initial am inceput P+M, apoi a devenit P+E. Cu cea mai mare grija legat de consumul materialelor, costul la rosu, impreuna cu proiectul si actele necesare avizarii, plus o invelitoare din tabla, fara placa peste parter, a fost de 35500 euro. Suprafata construita a fost de aproximativ 230 mp, deoarece mai avem si niste terase. Prin urmare, cazul nostru concret, al unor oameni care si-au dorit si ei sa nu faca risipa de materiale: 154 euro/mp, casuta la rosu, cu invelitoarea pusa. Si, crede-ma, am pus toate cheltuielile intr-un excel, la surub si piulita, de la inceput. Pentru ca la o dihanie de constructie nu intra doar caramida, beton si fier, cum observ ca exista tendinta de a estima lucrurile.

In rest, iti urez multa bafta, multa chibzuinta in alegerile facute si sa auzim numai de bine!Posted Image

Multam fain! Jurnalul asta nu-l citisem, tocmai pentru ca prea mic si m-am orientat spre cele mai 'stufoase' care de regula au mai multe informatii.

O sa vedem cum decurg estimarile si mult mai tarziu costurile. Deci mai e timp :D

View PostPintflo32, on 24 noiembrie 2015 - 18:14, said:

eu care am construit o casa mai mica de 135 mp tot parter si mansarda si tot am bagat 3 tone de fier si beton de diferite clase 63 mc,

Astea or sa fie decise de structurist... Yo, doar le platesc :))

View Postcumparator, on 24 noiembrie 2015 - 20:13, said:

Apar tot felul de cheltuieli care zici ca sunt mici dar se aduna pana se fac mari. De exemplu, cred ca am platit pana acum 1000 EUR sa scap de moloz, gunoi, pamant din sapaturi. Nu mai vorbesc cat lemn pentru diverse chestii am cumparat...
Ai acces la apa pentru santier sau sapi put?

Pentru o idee de proiect, incearca sa te uiti pe proiecte tip poloneze sau cehe, poate gasesti unul care in linii mari vi se potriveste si pe care sa il folosesti drept baza de discutii.

Bafta!

1000 euro? Dar cat ai avut de aruncat? Am un prieten care are un teren in popesti pe care era o casa veche. Pana s-a uitat un constructor la ea si era plina de igrasie, in fine, s-a demolat. Plus mult pamant si alte mizerii si tot nu a dat atat. Cred ca cu pamantul adus pentru gradina a ajuns pe la 1000. Dar asta cred ca tine si de alte lucruri... locatie, oferta, urgenta, etc.

Trebuie put.

Ma bag la un goagal atunci sa vaz ce fac cehii si poloneJii atunci :D

Wow! Ce de raspunsuri a generat azi postul meu. Chiar nu ma asteptam :D Inseamna ca am facut alegerea corecta sa ma informez aici si sa imi fac prieteni de gratar :D

Multumesc mult de tot tuturor! Abia astept sa ajung la chestiile interesante :D

Maine ma duc la primarie sa scot certificatul de urbanism (cel putin sa depun actele) si vedem cum mai decurge treaba.

Pentru avizul initial ENEL ce trebuie?

#21
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,506
  • Înscris: 04.05.2007
Uite un exemplu de casa care are exact functiunile dorite de tine, dimensiunile in plan cam la fel dar mai bine impartita iar suprafata totala desfasurata mai mica.
Daca la parter prelungesti debaraua si baia pana astfel incat sa amprenta sa fie un dreptunghi si renunti la balcoane, poate fi un punct de plecare. Daca nu vrei ca scara sa fie cu trepte balansate ci sa aiba un podest, poti adauga 3 trepte, prelungind prima rampa a scarii pana la coltul dormitorului de jos.

Attached Files



#22
vromeo

vromeo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 03.07.2010

View Postthe_lion, on 24 noiembrie 2015 - 21:46, said:

Uite un exemplu de casa care are exact functiunile dorite de tine, dimensiunile in plan cam la fel dar mai bine impartita iar suprafata totala desfasurata mai mica.
Daca la parter prelungesti debaraua si baia pana astfel incat sa amprenta sa fie un dreptunghi si renunti la balcoane, poate fi un punct de plecare. Daca nu vrei ca scara sa fie cu trepte balansate ci sa aiba un podest, poti adauga 3 trepte, prelungind prima rampa a scarii pana la coltul dormitorului de jos.

Alea-s niste schite frumoase (poate ma inseala memoria, dar s-ar putea sa fi dat si eu peste ele). Insa nu sunt functionale. Arhitectural vorbind, ar arata misto o casa d-aia. Dar daca ai ca mine echipament de ski, de moto, etc nu prea ai loc de depozitat. Dormitoarele de sus sunt o mizerie. Ai un sungur loc de depozitat in dresingul ala si niciun loc de TV. In fine, cred ca sunt la fel de proaste ca functionalitate ca scara mea :))

Am zis ca ma bag la cautari, iar din pacate aseara am intrat in sedinte cu americanii si pana la 11 nu m-au lasat in pace. Asa ca azi imi beau cafeaua cautand alte designuri.

Eu, daca banii n-ar fi fost asa o problema, visam pana nu demult la o casa Huff. Cum (inca) n-am ajuns director, stau fumos cu picioarele pe pamant :D Sau daca nu Huff, o casa in U cu o curte interioara. Care iar... fara 1500mp si peste 150K nu cred ca scapi. Dar in fine, am gasit ceva interesant. Mi-a pierdut browserul fix pagina aia, dar am vazut un design foarte interesant cu o parte a casei cu etaj (mansarda) si o parte fara, cu o diferenta de nivel intre cele 2 parti ale acoperisului.

Cam ce pierderi de caldura ar fi acolo? Acoperisul ar fi la aceiasi bani, dar de ex. nu as turna placa decat pe jumatate de etaj, plus caramida, tencuiala, izolatie, etc. pe care le-as castiga...

Link-ul e asta: https://i.ytimg.com/...xresdefault.jpg

#23
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,832
  • Înscris: 11.03.2006
Exact asta zic, la inceput nu iti vine sa crezi ce cheltuieli neprevazute exista.  

In ce zona construiesti? Poate ca ai scris si nu am fost eu atenta.

#24
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,506
  • Înscris: 04.05.2007
Poate nu am vazut eu bine...insa in schita ta unde ai locuri de depozitare?? Dormitoarele in schita ta sunt mai mici si o sa observi daca incerci sa le mobilezi ce loc de tv iti mai ramane...
Si-uite asa de la 85 amprenta ajungi la 100mp si in loc de 160mp construiti la 200 mp...

#25
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,214
  • Înscris: 23.02.2007

View Postvromeo, on 24 noiembrie 2015 - 21:29, said:

Pentru avizul initial ENEL ce trebuie?
Bransament de santier in forma definitiva(toate actele copii):
- AC + anunt de incepere al lucrarilor
- CF tarla valabil
- contract VC pentru tarla
- plan de incadrare in zona(este in dosar AC)
- plan de situatie(este in dosar AC)
- copie CI
- taxa ATR 87 lei

#26
vromeo

vromeo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 03.07.2010

View Postcumparator, on 25 noiembrie 2015 - 11:34, said:

Exact asta zic, la inceput nu iti vine sa crezi ce cheltuieli neprevazute exista.  

In ce zona construiesti? Poate ca ai scris si nu am fost eu atenta.

Mereu vor fi ch neprevazute Posted Image Eu incerc sa imi fac o estimare cat mai realista. De regula ma pricep sa gasesc solutii la probleme Posted Image

Casa va fi in Vidra (IF) imediat dupa iesirea din Bucale. Initial am vrut in Beceni, insa preturi prohibitive pentru noi (si sub nicio forma nu am vrut sub 600 mp).

Am pus si un atasament cu amplasarea terenului, unde acum constat ca am gresit orientarea Posted Image macar nu cu mult...

View Postthe_lion, on 25 noiembrie 2015 - 11:34, said:

Poate nu am vazut eu bine...insa in schita ta unde ai locuri de depozitare?? Dormitoarele in schita ta sunt mai mici si o sa observi daca incerci sa le mobilezi ce loc de tv iti mai ramane...
Si-uite asa de la 85 amprenta ajungi la 100mp si in loc de 160mp construiti la 200 mp...

Nu am 'debarala' insa toata mobila va fi functionala. Lucru care se va intampla oricum :)

Hai ca am gasit si planul, defapt poza de la care am plecat cu acoperisul ala in 2 ape separate. - http://www.construct...oiect-t-196-mp/ (sper sa nu se puna la reclama :(, dar macar e si cu copy-right :D )
Insa in livingul ala chiar nu imi pare a fi mobilabil :)) Oricum, cred ca ne-am gasit punctul de plecare (prietena aproba :) )

Ce parere aveti de idea asta de a partaja acoperisurile?

View Postbobitzaaa, on 25 noiembrie 2015 - 12:09, said:

Bransament de santier in forma definitiva(toate actele copii):

Sa traiesti!

Attached Files


Edited by vromeo, 25 November 2015 - 12:17.


#27
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,506
  • Înscris: 04.05.2007
Cum spuneam, ai plecat de la o amprenta de 85mp pentru a face cat de cat o economie la fundatie si acoperis si ai ajuns la o casa cu amprenta de cca 130-135mp. Deja fata de schita de plecare ai cca 50mp de fundatie si acoperis in plus. Exact locurile unde ai putea face economie in ideea ca mergi pe variant P+M.
Casa este mare si nu una economica (si costul la rosu pe site este 42kEUR fara TVA). Daca tot ajungi la amprenta de 135mp, fa direct o casa parter.
Renunti la luxul de a avea garaj iar in suprafata de 135mp poti face o casa doar parter cu 3 dormitoare.

Edited by the_lion, 25 November 2015 - 13:28.


#28
vromeo

vromeo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 03.07.2010

View Postthe_lion, on 25 noiembrie 2015 - 13:26, said:

Cum spuneam, ai plecat de la o amprenta de 85mp pentru a face cat de cat o economie la fundatie si acoperis si ai ajuns la o casa cu amprenta de cca 130-135mp. Deja fata de schita de plecare ai cca 50mp de fundatie si acoperis in plus. Exact locurile unde ai putea face economie in ideea ca mergi pe variant P+M.
Casa este mare si nu una economica (si costul la rosu pe site este 42kEUR fara TVA). Daca tot ajungi la amprenta de 135mp, fa direct o casa parter.
Renunti la luxul de a avea garaj iar in suprafata de 135mp poti face o casa doar parter cu 3 dormitoare.
Mon pardon, nu va avea amprenta aia. Tot la 80-90 mp vreau sa ajung. Proiectul ala e cat de cat pe gustul nostru ca si orientare a camerelor. Livingul ala imens si greu de mobilat va fi redus, iar garajul difspare din start. defapt ne gandim ca ar sta bine un domitor acolo (mai mic oricum), ca oricum nu am ramane decat cu 2 dormitoare la etaj.
Dar ce ne place la idea aia cu mansarda doar pe jumate :D

Apropos. Tocmai ce am dat o fuga la primarie si am depus acetele pentru CU. Saptamana viitoare e gata si a zis nenea de la biroul de urganism ca o sa vina si un arhitect sa stau de vobra cu el si am mai gasit o firma pe net care are un tarif rezonabil.

Am intrebat si de alte chestii care ma ardeau si pe care le 'banuiam' dar nu le aveam concret: distanta de la vecin trebuie sa fie minim 3m (eu oricum vreau access auto pentru 2 masini deci din start voi avea minim 6m), Pe latura nordica, pot pune casa la 1m de gard cu conditiile de geamuri sablate (+ declaratie notariala, de care nu a mentionat, insa tot vanzatorul e proprietar si a zis ca mi-o da si oricum e in plan sa cumpar si suprafata aia pe viitor (inca ~3,7m) care mi-ar largi terenul la ~20m.
Lucru de care nu stiam, cealalta latura mica, da intr-un drum comunal care, se vrea latit si voi pierde ~4-5m deci raman cu 50 latura lunga (bine ca e ingust si nu pierd prea mult). Asta e de notat pentru cei care vor sa isi cumpere, ca nu strica o vizita la primarie sa verifice si retragerile!!
Fosa o pot pune la 2m de vecin si la 0m de drum, deci o pot pune unde e acesul auto (poate o fac si betonata dar trebuie vazut la capitolul $ si trebuie sa si suporte acesul auto. Partea buna ar fi ca vidanja nu ar mai intra in curte pentru asta.
Putul il pot face fix pe coltul bucatariei (daca ramane bucataria unde am pus-o eu) si evident si aproape de baie ( = castig de ceva $ din instalatii). Plus ca din proiectul ala ambele bai sunt supra-puse si langa bucatarie deci ar fi un cost al draq de mic pentru instalatii.
Iar la autorizatii a zis neica ca nu e mare panica. Practic doar enel imi trebe si mi-a confirmat ca pot trage pe drumul de acess cablul in regie proprie, deci bransamenul (banii la enel unde sunt necontrolabili) e minim.

Asadar, recomandari de cablu pentru o lungime de 150-200m?

Deci incepe din ce in ce mai mult sa imi surada tipul asta de casa.

@ the_lion - In concluzie, nu pot renunta la 2 chestii - living si bucatarie spre curte si bugetul la rosu pana in 25K, in rest, totul e cancan :)

#29
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,910
  • Înscris: 27.02.2008
Bun venit pe ici'sa...si spor la gasirea solutiei optime..Posted Image
Toti venim cu niste planuri de acasa in minte..care de multe ori is date peste cap in targ..pardon..pe forum...Posted Image
Costurile puse pe hartie pe aici..de multe ori se duc naibii cand le pui in practica..Posted Image

Si eu voiam o casa de pana in 60-70k..si pana la urma m-am dus mai sus si nu cu putin.. (doar scriptic...pt ca faptic..slabe sanse sa scada..ci sa creasca costurile..o sa ramai perplex cand vei vedea cate chestii apar..pe care nu le-ai prins in plan)...si nu din probleme de calcul.. ci din faptul ca...o casa..o daca o faci...macar sa ai spatiu sa intorci in dormitoare...camera tehnica..daca ai in plan candva sa folosesti lemnul in loc de gaz/curent..baie si debara la parter, un dormitor la parter pt batraneti...guests...debara.. (beci..daca vrei sa tii ceva la racoare)...daca e open space..sau nu...iar daca nu e..atunci mai bagi bani in holuri.....un cos de fum profesional..daca iti doresti un semineu / soba...si tot asa...

Cum zic si colegii (dar e greu de inteles la inceput)..un arhitect poate sa-ti puna ordine in proiect..in functie de ce-i spui..si sa-ti faca estimativ un calcul de materiale..dar asta costa..si nu putin..macar un 8-9 eur / mp...

Gardul si amenajarea curtii o sa-ti manance si alea ceva bani...Stiu..nu le faci la inceput..dar pe parcurs...o sa intri in datorii..si ar cam trebui sa ai o idee despre ce si cum  vrei sa arate..ca sa aproximezi in mare costurile..

Bransamentele..si instalatiile interioare..si alea costa..Eu as pune cate 1000 eur deoparte pt fiecare..si asta numai daca le ai aproape...daca e nevoie de vreo extindere...atunci suplimenteaza considerabil...

Construiesti in regie proprie..sau cu vreo firma?..Conteaza mult..si asta..Cine se ocupa de materiale?..Cum stai cu timpul?..Diriginte de santier..cat de cat ..de incredere..ai in plan?...E cam..obligatoriu din toamna asta..Unu cat de cat "de incredere" iti cam ia 200 eur pe luna..deci mai baga cam 1000 eur..

Nici n-am enumerat juma ..si s-au mai adaugat cateva mii bune la buget...asa ca..pt ceea ce-am uitat..mai pune un 10-15% din buget la ciorap...bani pt neprevazute..sau ne'calculate corect de la inceput...

Cauta cateva jurnale din aria de succes..si cele in desfasurare...citeste-le de vreo 2 ori..apoi o sa ai o idee despre cate lucruri se pot intampla..si cum iti afecteaza bugetul...

Spor..si baga mare..ca lunile trec..si actele dureaza de-ti scot peri albi...daca vrei sa incepi la anu...nu sta mult pe ganduri...

PS: inca n-am auzit de o casa..."pe buget"..decat daca o cumperi..si se incadreaza..in bugetul pe care-l ai in cont...

Edited by manghels, 26 November 2015 - 05:41.


#30
vromeo

vromeo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 03.07.2010

View Postmanghels, on 26 noiembrie 2015 - 05:31, said:

Bun venit pe ici'sa...si spor la gasirea solutiei optime..Posted Image
Toti venim cu niste planuri de acasa in minte..care de multe ori is date peste cap in targ..pardon..pe forum...Posted Image
Costurile puse pe hartie pe aici..de multe ori se duc naibii cand le pui in practica..Posted Image

Si eu voiam o casa de pana in 60-70k..si pana la urma m-am dus mai sus si nu cu putin.. (doar scriptic...pt ca faptic..slabe sanse sa scada..ci sa creasca costurile..o sa ramai perplex cand vei vedea cate chestii apar..pe care nu le-ai prins in plan)...si nu din probleme de calcul.. ci din faptul ca...o casa..o daca o faci...macar sa ai spatiu sa intorci in dormitoare...camera tehnica..daca ai in plan candva sa folosesti lemnul in loc de gaz/curent..baie si debara la parter, un dormitor la parter pt batraneti...guests...debara.. (beci..daca vrei sa tii ceva la racoare)...daca e open space..sau nu...iar daca nu e..atunci mai bagi bani in holuri.....un cos de fum profesional..daca iti doresti un semineu / soba...si tot asa...

Cum zic si colegii (dar e greu de inteles la inceput)..un arhitect poate sa-ti puna ordine in proiect..in functie de ce-i spui..si sa-ti faca estimativ un calcul de materiale..dar asta costa..si nu putin..macar un 8-9 eur / mp...

Gardul si amenajarea curtii o sa-ti manance si alea ceva bani...Stiu..nu le faci la inceput..dar pe parcurs...o sa intri in datorii..si ar cam trebui sa ai o idee despre ce si cum  vrei sa arate..ca sa aproximezi in mare costurile..

Bransamentele..si instalatiile interioare..si alea costa..Eu as pune cate 1000 eur deoparte pt fiecare..si asta numai daca le ai aproape...daca e nevoie de vreo extindere...atunci suplimenteaza considerabil...

Construiesti in regie proprie..sau cu vreo firma?..Conteaza mult..si asta..Cine se ocupa de materiale?..Cum stai cu timpul?..Diriginte de santier..cat de cat ..de incredere..ai in plan?...E cam..obligatoriu din toamna asta..Unu cat de cat "de incredere" iti cam ia 200 eur pe luna..deci mai baga cam 1000 eur..

Nici n-am enumerat juma ..si s-au mai adaugat cateva mii bune la buget...asa ca..pt ceea ce-am uitat..mai pune un 10-15% din buget la ciorap...bani pt neprevazute..sau ne'calculate corect de la inceput...

Cauta cateva jurnale din aria de succes..si cele in desfasurare...citeste-le de vreo 2 ori..apoi o sa ai o idee despre cate lucruri se pot intampla..si cum iti afecteaza bugetul...

Spor..si baga mare..ca lunile trec..si actele dureaza de-ti scot peri albi...daca vrei sa incepi la anu...nu sta mult pe ganduri...

PS: inca n-am auzit de o casa..."pe buget"..decat daca o cumperi..si se incadreaza..in bugetul pe care-l ai in cont...

Pai d-asta am si venit aci pe forum! Sa mi se demonteze ideile, uneori preconcepute :) Apoi daca ar fi sa aleg cel mai bun talent personal, ar fi ca sunt foarte bun la gasit solutii. Iar la munci ma ajuta al naibi de mult si sper ca si aici, la constructia casei, sa mearga la fel de bine. :D

Eu am plcat de la faptul ca atata da banca, ca buget. 30K. N-am timp sa strang la saltea. Defapt am strans dar anu trecut mi-am luat apartament is s-au dus toate economiile de-o viata :)) (daca pot spune asa la 27 de ani :D)
Si de aici am plecat cu calculele - ofertele pe piata zic ~150e/mp la rosu. Deci din 30K daca scad 4000 pe proiect si o parte din autorizatii, put, fosa, etc ce-o mai intra raman cu 26K. Iar la 150e/mp imi raman cam 170 mp. Deci sunt p-acolo :)

Dar eu am luat-o invers. Intai fac un proiect, din care reiese un deviz. Mai pun 10% (minim) peste costurile de structura (1 din costurile nestiute de loc de mine) si la fel si cu acoperisul (celalat cost cu mare semn de intrebare, ca lemn, pentru ca invelioarea e usor de estimat).
Apoi, de la acelasi proiect, plec cu zidarie, termoizolatie, finisaje, etc. Pana acum am folosit ca punct de calcul suprafata totala a peretilor din care nu scad golurile de zidarie (si mai adaug la comanda in plus sa iasa rotund la paleti).

Inca o cehstie pe care imi propun sa o fac e sa termin intai parterul, apoi, odata mutat, ma misc mai usor la etaj/mansarda.

Am facut singur vre-o 4-5 apartamente pana acum si de munca sigur nu mi-e frica, deci mai astept sa castig ceva si acolo. Dar ramane de vazut. Timp ar fi. Job-ul actual imi permite sa bag forja 3 zile pe saptamana si sa ma wk de 4 zile. Iar in timpul constructiei am vorbit deja cu sefa si e de acord sa imi iau vineri liber pe o perioada de cateva luni astfel incat sa pot lucra in voie (avantajul de a avea sef strain, ca pe vremea cand aveam sef roman si mi-am luat apartamentul, nici nu ma lasa sa lurez de acasa...si ne-am intins pe 3 luni cu amenajarea).
Ca tot am ajuns la apartament, am bagat ~3000 in 2 apartamente. Si vobesc de absolut tot, apartamentul a venit cu sapa pusa si lavabila, usi si sanitare (de 2 lei) in baie.

La bransamente m-am gandit asa: put vre-o 500e (in zona, prima panza e la 9-16 metri, a 2-a pe la 30 si a 3-a pe la 70). De inceput, e ok sa sap la prima si doar daca analizelele dicteaza altceva, ma duc mai jos. In astia 500 sper sa intre si pompa. Fosa am socotit-o la 500 e initial (gasesti garla la 2000 lei si cand voi sapa fundatia, voi sapa si pt fosa. Aici ramane de vazut si re-corelat cu ce mi-a zis nenea ieri la primarie. La capitolul enel, mi-a confirmat tot nenea de la urbanism ca pe distanta (si am masurat pe gmaps) de 200m de la casa pana la bransamente o pot face 100% in regie proprie. Cum mai sunt cel putin inca 2 propiertari care nu si-au tras inca curent, o sa ne combinam la cabluri si sapaturi pe teren si sper sa iesim destul de ieftin, undeva la 1000 euro cu tot cu bransament (nu ma ajuta nimeni cu ce cablu ar trebui sa trag? :( )
Deci din start am bugetat 2000 de euro pentru lucrarile astea. Ramane de vazut cu cat mai cresc in realitate.

Constructia planuiesc in regie proprie, cu exceptie la structura si acoperis. Dar poate ma supar si acolo :)

Am mai modificat nitel planurile, si le multumesc tuturor pentru pareri/impresii. Cu ce am facut acum, ma voi duce la un arhitect (si aici astept propuneri daca are cineva :D)

Ca tot veni vorba de arhitect. Am tot citit jurnale in ultimul timp (tocmai l-am terminat pe al Dane-i, sau ma rog, am ajuns la zi :D ) si vad tot felul de discutii legate de arhitect. Eu nu cred ca arhitectul trebuie sa aibe mana libera, decat atunci cand bugetul nu e o problema. De ce: pentru ca o casa trebuioe sa ne reprezinte pe noi, iar fiecare arhitect isi impune amprenta. Ei fiind mai mult sau mai putin artisti, vor face cum le place lor si cum le vad ei, iar noi alegem din variantele alea. Ori consider ca ar trebui sa fie nitel invers. Adica noi sa propunem o compartimentare si o amprenta (marime a camerelor, etc), iar ei sa ne prelucreze aceasta infromatie si sa ne ghideze cu chestii 'ascunse' gen pozitionarea geamurilor, mobilei, compartimentare si marime a camerelor, etc. Din nou, e parerea mea. Categoric fara arhitect nu se poate, insa aportul lui trebuie sa fie 20% ca in business - 80/20.
Adica eu vin cu 80% iar el vine cu detaliile specifice si da valoare proiectului - 20% (ca munca), insa ca raport al calitatii e invers - munca aia de 20% de a (sa zicem pe scurt) re-aranja planurile/ideile tale, va aduce un plus de valoare de 80 proiectului.

Si in final, pai bag mare! Deja mi-am impus un time-line si mi-am luat un buffer de timp. Pana la primavara vreau sa termin cu proiectul (adica proiect fizic deja trecut de DTAC, inceput cu avizele), obtinere AC prin Iulie si demarare constructie prin August-Septembrie, urmand sa inchei cu constructia 'la rosu' cel tarziu la 1 Noiembrie.

Cum sa nu existe 'pe buget'? Pai cine sa apuca de casa fara sa aibe un buget in minte? Acu', bugetul asta e mai mult sau mai putin realist. Dar tot buget e.

Din experienta mea si a altor prieteni, bugetul se duce naibi la finisaje. GFP la 20 de lei/mp cum aveam eu in oferta apartamentului e o gluma proasta, dar e realizabil. Depinde fiecare ce vrea. Noi am dat 32 lei/mp pe o GF si 45 lei pe parchet si nu consideram ca am facut rabat si chiar sunt frumoase. Dar a durat 2 luni sa gasim ce ne place si la un pret ok. D-asta vreau neaparat sa termin in iarna cu Rosu spre gri, iar pana in primavara sa caut si sa bugetez finisajele iar prin Mai-Iunie sa ne si mutam.

Atata timp cat ma incadrez cu faza la rosu in 25K (sau p-acolo) o sa vedeti ca sunt in grafic bien cu bugetul pentru ceva frumos si nu prea scump la final. :D

Si va rog mult, sa spuneti exact ce parere aveti, chiar nu sunt genul care sa se supere, si daca ma supar... asta e, am folie cu bule Posted Image

LE: Atasez si ultima versiune a planului care va fi dus la arhitect. Am incercat sa minimizez amprenta (75mp) si sa tin cont de marimea scarilor ( multumesc din nou celor care mi-au atras atentia asupra scarii !!)

LE 2: Atasez si prima versiune a graficului de timp pentru constructie

Attached Files



#31
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,311
  • Înscris: 17.03.2009
Un acyaby 3x35+16 este suficient pt tine,citeste si pe aici  http://forum.softped...2#entry18276424

#32
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,506
  • Înscris: 04.05.2007
Sper din tot sufletul sa vii cu alte planuri de la architect. Daca nu si tie iti place ce ai aruncat pe monitorul ala, atunci asta este, tu vei sta in casa respectiva.
Doar un exemplu. In spatiul in care crezi tu ca vei baga scara o sa intre doar o scara chinuita de tot. Uite, o luam babeste: din cei 200cm scadem cei 90 unde ar trebui in mod normal sa fie podestul. Ramai cu 110 cm pe care daca ii impartim la 27.5 cm (cam cat are lungimea o treapta pe care sa poti urca confortabil) iti rezulta 4 trepte. Cu inca 4 pe cealalta parte ai 8 trepte. Daca ai inaltimea camerelor  de 2.7-2.8m pana peste placa de peste parter, iti trebuie 16 trepte. Deci restul de 7-8 trepte le vei inghesui in spirala in locul acela unde ar trebui sa fie podestul, ceea ce inseamna ca fiecare jumatate de acolo va fi impartita in 4 trepte. Ceea ce rezulta este o scara pe care o vei uri toata viata ta.

In varianta actuala pierzi o gramada de spatiu cu holuri si bai supradimensionate. Eu iti recomand inca o data sa incerci si varianta unei case doar parter de cel mult 130mp construiti. Iti intra foarte frumos toate functiunile dorite de tine, mult mai elegant si mai frumos.
Vad ca te sperie enorm lemnul de la acoperis. Nu este chiar o cheltuiala care sa-ti sperie bugetul. Si oricum, ai 20mp in minus fata de schita actuala.
Daca nu torni placa de beton peste parter iar podul va fi utilizat doar pentru depozitare, vei putea face izolatia tavanului in plan orizontal, ceea ce va insemna cam aceiasi suprafata daca vei vrea sa izolezi sarpanta pentru mansarda. Vei castiga o gramada de timp la constructie, gandeste-te la un P+M pana cofrezi si armezi placa de peste parter, in varianta propusa de mine deja ai sarpanta de lemn facuta.

Edited by the_lion, 26 November 2015 - 12:25.


#33
vromeo

vromeo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 03.07.2010

View Postanaki, on 26 noiembrie 2015 - 11:57, said:

Un acyaby 3x35+16 este suficient pt tine,citeste si pe aici  http://forum.softped...2#entry18276424

Sa traiesti maestre!

Deci 200mx10 lei/ml (scurta cautare pe gogu) = 2000 lei. Deci din start minim 1000 e bransamentul (presupun si eu ca sa imi puna un contor si sa lege firele nu ma duc mai mult de ~500e). Defapt 1500 ca o sa mai ingrop un cablu pentru viitor-ul sistem on-grid (mai bine pierd acum 500e decat sa mai sap odata Posted Image )

Edited by vromeo, 26 November 2015 - 12:42.


#34
vromeo

vromeo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 03.07.2010

View Postthe_lion, on 26 noiembrie 2015 - 12:23, said:

Sper din tot sufletul sa vii cu alte planuri de la architect. Daca nu si tie iti place ce ai aruncat pe monitorul ala, atunci asta este, tu vei sta in casa respectiva.
Doar un exemplu. In spatiul in care crezi tu ca vei baga scara o sa intre doar o scara chinuita de tot. Uite, o luam babeste: din cei 200cm scadem cei 90 unde ar trebui in mod normal sa fie podestul. Ramai cu 110 cm pe care daca ii impartim la 27.5 cm (cam cat are lungimea o treapta pe care sa poti urca confortabil) iti rezulta 4 trepte. Cu inca 4 pe cealalta parte ai 8 trepte. Daca ai inaltimea camerelor  de 2.7-2.7m pana peste placa de peste parter, iti trebuie 16 trepte. Deci restul de 7-8 trepte le vei inghesui in spirala in locul acela unde ar trebui sa fie podestul, ceea ce inseamna ca fiecare jumatate de acolo va fi impartita in 4 trepte. Ceea ce rezulta este o scara pe care o vei uri toata viata ta.

In varianta actuala pierzi o gramada de spatiu cu holuri si bai supradimensionate. Eu iti recomand inca o data sa incerci si varianta unei case doar parter de cel mult 130mp construiti. Iti intra foarte frumos toate functiunile dorite de tine, mult mai elegant si mai frumos.
Vad ca te sperie enorm lemnul de la acoperis. Nu este chiar o cheltuiala care sa-ti sperie bugetul. Si oricum, ai 20mp in minus fata de schita actuala.
Daca nu torni placa de beton peste parter iar podul va fi utilizat doar pentru depozitare, vei putea face izolatia tavanului in plan orizontal, ceea ce va insemna cam aceiasi suprafata daca vei vrea sa izolezi sarpanta pentru mansarda. Vei castiga o gramada de timp la constructie, gandeste-te la un P+M pana cofrezi si armezi placa de peste parter, in varianta propusa de mine deja ai sarpanta de lemn facuta.

Inca nu am renuntat 100% la varianta doar de parter. Doar ca eu trag tare sa raman cu cat mai multa curte. Din retrageri/urganism, nu pot sa ma intind mai mult de 11m pe latime, la un 130mp ar trebui un 10x13, deci 13 lungime, plus 6 m parcare ajung la ~20m. Deci raman cu ~30m liniari de curte.
Dupa ce ma pun pe picioare (racit cobza) ma duc sa amicul din popesti care are terenul aproape liber si incerc o trasare sa vad cum s-ar aseza casa. As face asta la noi pe teren, dar e plin de balarii ca inca nu l-am curatat.

Dupa cum am zis, ma duc cu astea, asa proaste cum sunt, la arhitect sa vina el cu solutii :)

PS. La scari am considerat 26/18 si ies p-acolo... 72cm din cele 4 trepte, 2 platforme/scari in intoarcere = 108, inca 126 din ~7 trepte spre sus ies ~234. Varianta 1 (neeleganta) fac un hol mai putin inalt la parter. Varianta 2 (cea mai buna) sa isi rupa arhitectul urechile :)
PS 2. De ce ti se par supra-dimensionate baile si holurile? La etaj (sau parter daca fac cu parter), vreau un dus d-ala mare fara cadita si am considerat noi ca un minim de 2m adancime (adica 70-80 intrare si restul geam), preferabil 2.2m. In rest nu prea ma intereseaza. Din nou, arhitectul se poate 'juca'.

LE. De curiozitate, camerele/dressing-ul, bucatarie, ti se par cat de cat ok?

#35
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,506
  • Înscris: 04.05.2007

View Postvromeo, on 26 noiembrie 2015 - 12:44, said:


LE. De curiozitate, camerele/dressing-ul, bucatarie, ti se par cat de cat ok?

Mici, inghesuite, dormitorul de sus este chiar meschin. Este chiar si sub reglementarile legale la suprafata aia. Nici impuscatul nu facea camere de-alea...si le facea pentru oamenii muncii de care il durea in cot. Tu acolo o sa vrei sa-l culci si sa-si faca temele propriul copil...

#36
vromeo

vromeo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 03.07.2010

View Postthe_lion, on 26 noiembrie 2015 - 12:52, said:


Mici, inghesuite, dormitorul de sus este chiar meschin. Este chiar si sub reglementarile legale la suprafata aia. Nici impuscatul nu facea camere de-alea...si le facea pentru oamenii muncii de care il durea in cot. Tu acolo o sa vrei sa-l culci si sa-si faca temele propriul copil...

Sa vedem ce zice si arhitectul. La etaj se mai poate re-compartimenta. Idea nu e final ce am pus acolo. Oricum, stafurile sunt in continuare apreciate sfaturile :D

Mi-a ramas in cap izolarea fundatiei pe care a facut-o Dana84. Banuiesc ca e facuta cu gandul plajelor de temperaturi din zona ei. Prin Ilfov, mai spre Greci asa, o fi nevoie? :)
N-am mai vazut pana acum atata izolare in fundatie. Sub planseu,da, dar nu si pe talpa. Iar in cazul in care izolez cu polistiren, mai e nevoie si de folie?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate