Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...
 Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!
 pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect
 touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...
 

LeTV 1S vs Oneplus X vs Xiaomi note 2

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Din capul locului sunt pentru LeTV 1S, maine vreau sa-l achizitionez, dar pana maine vreau si parerea voastra in legatura cu el si alte terminale in jurul sumei de 200 - 300 usd.

#2
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,454
  • Înscris: 26.02.2012
LeTV are ca avantaj o carcasa mai frumoasa, dar Xiaomi are un nume mult mai sus. Tu alegi daca vrei o carcasa mai frumoasa dar un noname sau Xiaomi dar carcasa mai modesta. La hardware nu vad mari diferente.

#3
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
LeTV mai are si alte atuuri pe langa constructia din metal;

1. Camera de ultima generatie cu detectie de faza
2. 3GB ram
3, usb C
4. senzor amprenta cu functie de shot

Minusuri; nu are slot de card.

Edited by kiario, 22 November 2015 - 17:48.


#4
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 01.05.2006

View Postalin62, on 22 noiembrie 2015 - 17:36, said:

Tu alegi daca vrei o carcasa mai frumoasa dar un noname sau Xiaomi dar carcasa mai modesta. La hardware nu vad mari diferente.

omul vrea un telefon nu un "name".
acu 3 ani xiaomi era un no name, pentru multi chiar si acum tot no name este
eu mi-am cumparat recent un doogee f3 pro, un no name cum i-ai spune tu, dar de care sunt mai multumit decat xiaomi redmi 1s cumparat acum 5 luni si pe care il folosesc in paralel.
eu am incredere in produsele actuale, mai ales daca sunt "no name"
am avut si un samsung note. primula an a mers perfect, apoi a inceput sa scartaie iar dupa 2 ani jumate nu mai puteam decat sa-l folosesc ca telefon, la o navigatie sau ceva youtube se bloca instant. si atunci daca durata de viata la supertelefoane de 6-9 sute de euroi e de 2-3 ani nu mai bine dai o suta doua pentru aceeasi perioada de folosinta?

#5
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,454
  • Înscris: 26.02.2012
Nu compara telefoane vechi ca primul note cu telefoane din generatia 2015 si android 2015.
O chinezarie de generatia primului note cu androidul ala vechi nu rezista nici 6 luni. Acum gasesti telefoane care te tin linistit 3 ani.

#6
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Stati linistiti ca sunt familiarizat cu telefoanele no name, cumpar din china de peste 5 ani si va spun ca am avut pana acum vreo 14 modele de telefoane chinezesti (no-name) de tot felul si nici unul nu si-a dat obstescul sfarsit, toate functioneaza ireprosabil.

Ca fapt divers acum vreo doua saptamani mi-am mai cumparat o panarama de telefon sa-l folosesc drept camera video.

#7
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
M-am cam dezumflat, totusi mai sap.
Cica sta cam prost la camera, dubios.

#8
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,317
  • Înscris: 21.01.2009
LeTV e la prima generatie de telefoane.  Stii bine problemele cu rom-urile la cele cu procesoare  MTK .
Pe de alta parte nici camera de la X RedMi Note 2 nu e stralucita dar cel putin are slot de sd card. Daca e se te uiti la  modele cu Snapdragon 801 de ce nu iei in considerare si Zuk Z1 ?

#9
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Vreau si IR

Banda 38

#10
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,454
  • Înscris: 26.02.2012

View Postkiario, on 22 noiembrie 2015 - 18:00, said:

Stati linistiti ca sunt familiarizat cu telefoanele no name, cumpar din china de peste 5 ani si va spun ca am avut pana acum vreo 14 modele de telefoane chinezesti (no-name) de tot felul si nici unul nu si-a dat obstescul sfarsit, toate functioneaza ireprosabil.

Ca fapt divers acum vreo doua saptamani mi-am mai cumparat o panarama de telefon sa-l folosesc drept camera video.
14 noname uri? Si unul ca sa l folosesti drept camera video?
Inseamna ca ai o atractie spre chinezarii, chiar nu inteleg ce faci cu atatea... cand puteai sa cumperi unu si bun. Ce faci unul pentru camera, unu pentru muzica, unu pentru jocuri... :)))

#11
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
14 in 5 ani, nu e mult ca mai am familie, neamuri, prieteni etc.
Chiar am o atractie catre chinezarii, merita fiecare banut, sunt telefoane care au un pret corect.
Ps. Am si un Samsung asa de amorul artei (Note 4)

#12
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 01.05.2006

View Postalin62, on 22 noiembrie 2015 - 18:00, said:

Nu compara telefoane vechi ca primul note cu telefoane din generatia 2015 si android 2015.

Deci un telefon de acum 3 ani e de generatie veche?
Facem pariu ca la fel vei zice de note 5 peste 3 ani?

#13
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Nu chiar, tehnologia telefoanelor nu mai evolueaza asa mult, vad ca incepe sa se dea performanta cu lingurita deoarece hardware-ul a ajuns mai puternic decat cantitatea de procesare cu care poate lucra software-ul, si sa-ti si zic de ce.

Un calculator luat mediu 2009, adica un dual core pe socket 775 si 4gb ram, se descurca dupa 6 ani foarte bine in tot ce tine de browsing, mail, office. Insa un calculator din 2003 in anul 2009 nu prea mai facea fata la nimic.

Acum despre telefoane. Un flagship din 2011 in 2013 deja oarecum caraia, insa un flagship din 2013 in 2015 aproape 2016 inca poate rula toate aplicatiile si jocurile care au nevoie de o putere de procesare mare fara probleme. Telefoanele nu se mai bazeaza acum pe puterea de calcul bruta, producatorii cauta sa imbunatateasca alte lucruri, precum calitatea materialelor, a camerei, a bateriei, a ecranului, etc.

Edited by Robiacs, 23 November 2015 - 00:10.


#14
cronaldo07

cronaldo07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 29.07.2012

View Postkiario, on 22 noiembrie 2015 - 18:17, said:

M-am cam dezumflat, totusi mai sap.
Cica sta cam prost la camera, dubios.

Cica e problema de firmware si la update se rezolva .. si eu astept sa vad daca asa este intr-adevar, deoarece vreau sa mi--l cumpar in principal pentru camera, si daca face poze ca in review-ul acela, mai bine iau LeTV X600 , care este la acelasi pret, si are si Optical Image Stabilization .. ca dezavantaj , are 16GB memoria si este mai gros decat LeTV 1s (X500) si nu are nici senzorul de amprenta.

#15
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Si eu mai astept cateva review-uri, in proportie de 90% sunt hotarat pe el.

#16
cronaldo07

cronaldo07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 29.07.2012
A aparut Xiaomi Redmi Note 3, cu pret mai bun decat Letv 1s si urmatoarele specificatii:

Specificaţii complete pentru Xiaomi Redmi Note 3:
display IPS LCD de 5.5 inch cu rezoluție FullHD (1920 x 1080 pixeli) cu o densitate a pixelilor de 401 ppi;
procesor octa-core MediaTek Helio X10 pe 64 biţi tactat la 2.0 GHz / 2.2 Ghz, Power VR G6200 GPU, 2 / 3 GB RAM, 16 / 32 GB spațiu de stocare și slot pentru card microSD;
Android 5.0.2 Lollipop cu interfaţa MIUI 7;
dual-sim, 4G / LTE, Wi-Fi a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi direct, DLNA, Wi-Fi hotspot, bluetooth 4.0, A-GPS și GLONASS, port infraroşu, radio FM, senzor pentru citirea amprentei;
13 Megapixeli cu senzor Samsung, deschidere f/2.2, autofocus, flash dual-LED şi cameră frontală de 5 Megapixeli cu senzor OmniVision;
baterie de 4000 mAh, 8.75 mm grosime şi 165 g. greutate.

Vad ca pretul pentru versiunea cu 2 GB RAM şi 16 GB memorie internă este aproximativ 155 dolari, în timp ce versiunea cu 3 GB RAM şi 32 GB memorie internă nu va depăşi suma de 200 dolari.


Este tentant, dar parca tot Letv 1s imi place mai mult cum arata...Oricum acum ca a aparut modelul  nou de la Xiaomi probabil o sa ii mai scada pretul la Letv 1s luna viitoare , deci asta e un lucru bun , poate il luam cu $150-$170 (momentan costa $225 varianta silver)

Edited by cronaldo07, 24 November 2015 - 18:28.


#17
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Nu prea vad unde il depaseste Note 3 pe Letv 1S ?
Doar la baterie ca in rest cu nimic deosebit fata de Letv.

Edited by kiario, 24 November 2015 - 20:44.


#18
cronaldo07

cronaldo07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 29.07.2012
la pret ma refeream ca este mai bun, si la baterie, ai dreptate..dar merita data diferenta pentru letv e mai frumos..ramane sa asteptam review-uri noi legate de camera

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate