Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

IPcop - diverse

- - - - -
  • Please log in to reply
802 replies to this topic

#55
mmmi

mmmi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 26.05.2005
Revin cu niste scuze.
Abia acum am citit si eu manualul de la advanced proxy. Si imi pare rau ca te-am indus in eroare.
Paginile https functioneaza fara probleme in modul transparent, pentru ca advanced proxy nu le baga in cache by default. Deci poti activa linistit "transparent mode" pt. ca nu vei avea nici un fel de problema.

#56
Cornel Eugen Boca

Cornel Eugen Boca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 10.01.2006

 mmmi, on Feb 17 2006, 22:06, said:

Revin cu niste scuze.
Abia acum am citit si eu manualul de la advanced proxy. Si imi pare rau ca te-am indus in eroare.
Paginile https functioneaza fara probleme in modul transparent, pentru ca advanced proxy nu le baga in cache by default. Deci poti activa linistit "transparent mode" pt. ca nu vei avea nici un fel de problema.


Apoi cred ca nu mi se arata mie sa am noroc la Advanced Proxy. Daca activez Transparent on Green, la Web proxy imi apare Stoped si nu imi apare Log Proxy la Logs, daca ii dau enable on Green…se schimba amandoua adica apare RUNNING si apare si Log Proxy dar numai daca setez manual Browserele pe proxy logheaza ceva altfel logul ramane gol.M-am pus eu cu browserul prin proxy, imi face loguri cu IP-ul meu dar paginile se descarca incomplet sau cu errori, de exemplu la un site de masurare viteza de navigare chiar unde treb sa scrie rezultatul scrie ceva aiureala de comanda html. Cred ca numai tu ii vei da de capat cand te vei conecta online la server. In prezent in loc sa ma ajute imi incetineste navigarea Advanced Proxy…asta e, n-am eu noroc la el…dar da-l incolo acuma important e HTB…

#57
mmmi

mmmi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 26.05.2005

 Cornel Eugen Boca, on Feb 17 2006, 21:07, said:

Spune-mi te rog daca stabilind clase ca si tine de exemplu userii din clase diferite se vad intre ei in LAN?
In prezent reteaua are 21 de PC-uri din care numai 10 sunt pe net, ceilalti membrii ai retelei care nu au net pentru ca ei nu au vrut, isi manifesta mai mult sau mai putin frustrarea si nu as vrea sa pun paie pe foc si sa le zapacesc IP-urile cu clase ca si asa ,, sunt asa multe cifre intr-un IP…’’ si daca le mai bag si clase de IP-uri i-am terminat eu pe ei si ei reteaua. Asa trebuie sa fac incat ei sa se vada in retea unii pe altii indiferent daca au sau nu net. Avand in vedere asta propun domeniile de mai jos.

Banda pe care o primesc de la ISP si dupa exprimarea folosita de acesta este ceva de genul: ,, 32 kbps garantat cu urcare pana in 384 kbps’’ urmeaza modificarea pragului de 384 la 512 kbps dar tot numai 32 kbps garantat. Acuma in functie de aceata formulare te rog sa vezi daca sunt ok garantarile si alocarile dinamice de mai jos , daca nu modificale. Nu stiu cum (prin ce metoda) sa stabilesc vitezele de upload si download, daca imi spui cum sa o fac … aplic si iti comunic rezultatul.Sa imi spui de asemenea daca stabilirea acestor parametrii se face fara userii ceilalti online sa stiu sa ii scot cand masor.

domeniul 192.168.13.100 - 192.168.13.120 minim garantat 16kbps, alocare dinamica default 64kbps
domeniul 192.168.13.120 - 192.168.13.140 minim garantat 32kbps, alocare dinamica default 128kbps
domeniul 192.168.13.140 - 192.168.13.160 minim garantat 64kbps, alocare dinamica default 256kbps
domeniul 192.168.13.160 - 192.168.13.180 minim garantat 128kbps, alocare dinamica default 384kbps

Prima mea prioritate este sa stabilesc o impartire a benzii echitabila la toti userii avand in vedere ca platesc toti acelasi tarif. Desigur la fel de importanta in aceasta prima etapa este si definirea protocoalelor "importante" dns, icmp, gaming on-line, radio on-line http, proxy, mail, messenger cum le-ai spus tu.
Stabilirea garantarilor diferite pe domanii imi va folosi abia in viitor daca cei ce nu au acum net vor opta pentru o banda mai mica la un pret mai mic.

Legat de studiu imi vine foarte greu si merge incet in engleza la varsta mea dar daca asta e o conditie ca sa ma ajuti fac tot posibilul sa imi traduc aspectele pe care le-ai mentionat. Azi am instalat ,,QoS_ipcop_1[1].4_v1.9.2_ipcop_1.4.4.tar.gz,, dar aveam numai butoane fara vreo mentiune scrisa langa ele, apoi am instalat ,,qos_ipcop_1.4.8.tar.gz,, , asta a mers am avut si butoane si scris si un mic help cu exemple dar am facut ceva bazaconie ca dupa ce i-am data start nu am mai putut accesa serverul cu interfata grafica nu vedeam din retea cu ping placa Green. Am fost nevoit sa reinstalez Ipcop 1.4.10.
Astept pasii urmatori cu nerabdare. Iti multumesc pentru ajutor anticipat.


Da, utilizatorii se vor vedea in continuare in lan. Dar daca nu estimezi ca vei avea mai mult de 250 de oameni in retea, atunci nu ai nevoie de o clasa mai mare. Oricum schimbarea e simpla. De ex. schimbi masca de retea din 255.255.255.0 in 255.255.254.0 si vei avea la dispozitie domeniul 192.168.12.0-192.168.13.255.
Eventual clientii cu net ii treci in 192.168.12.0 si cei fara net ii lasi in 192.168.13.0. Si nu o sa ai probleme ca nu se vad in retea. Conditia e ca toti sa aibe acelasi subnet mask.
Referitor la addon, te-am avertizat ca nu merge by default. O sa iti spun cum se adaoga interfata grafica in cel mai scurt timp, eventual ti-l instalez eu si o sa pun dupa aceea pasii exacti aici.

Acum eu iti propun pt eth0 (GREEN) urmatoarele clase:

eth0-2.root max 384kbps
+--- eth0-2:10.spl priority 1 icmp min 32kbps
+--- eth0-2:11.dns priority 1 source/destination udp/tcp 53 min 32kbps
+--- eth0-2:12.ssh priority 2 source green ip tcp 222 min 128kbps
+--- eth0-2:13.limit priority 7
| +--- eth0-2:13:131.net source is net min 1kbps max 4kbps (radio on-line, si tot ce te deranjeaza)
| +--- eth0-2:13:132.lan destination is lan (aici bagi userii "pedepsiti" si alegi tu un minim si un maxim
| pentru ei)
+--- eth0-2:14.special priority 3 min 32kbps (aici bagi aplicatiile on-line care au nevoie de garantari, gen voip, | gaming on-line, tot ce are nevoie de latente mici)
+--- eth0-2:20.www priority 4
| +--- eth0-2:20:201.http tcp 80 min 32kbps
| +--- eth0-2:20:202.https tcp 443 min 64kbps
| +--- eth0-2:20:203.proxy tcp 3128, 8080 min 64kbps
+--- eth0-2:50.mail priority 5 tcp 25, 110, 143, 220, 993, 995 min 32kbps
+--- eth0-2:70.ip priority 6 min 16kbps
| +--- eth0-2:70:701.16kbps destination is 192.168.13.100-192.168.13.119 min 16kbps max 64kbps
| +--- eth0-2:70:702.32kbps destination is 192.168.13.120-192.168.13.139 min 32kbps max 128kbps
| .....
+eth0-2:90.dfl min 1kbps max 16kbps

Astfel toti utilizatorii vor avea de exemplu la navigare/mail minim 32kbps, dar daca vor face download de pe ftp sau de pe dc++ vor avea viteza min/max in functie de ce ip au. De asemenea daca vor folosi proxy-ul vor avea minim 64kbps. Observa cum sunt structurate regulile.
O data ce intra un pachet intr-o clasa, de acolo va pleca spre user, indiferent ce reguli sunt mai jos. De asemenea vezi ca limitarile sunt facute printre primele, dar pachetele respective au prioritate 7, adica vor fi retinute in server pana pleaca toate pachetele cu prioritati mai mici de 7.
Mai mult de 32kbps nu poti da garantat pt. ca spui ca ai 32kbps garantat de la provider. Cu toate astea observi ca ssh-ul are garantat 128kbps, https-ul si proxy-ul au 64kbps. Asta pentru ca sursa pentru respectivele pachete va fi de obicei insasi serverul tau.
Un efect secundar la faptul ca ai o viteza asa de mica la net va fi ca insasi interfata de administrare a serverului va merge greu, pentru ca trebuie sa stabilesti o limita la green, limita care de obicei ar trebui sa fie 90% din valoarea maxima pe care zice providerul ca o ai la download. Din experienta iti spun ca e un chin sa faci administrare pe 64kbps, dar e singura solutie sa imparti echitabil banda.
Sper ca nu dai o caruta de bani pe aia 32kbps.
Alta chestie pe care o permite addon-ul asta e ca poti stabili paliere orare/zilnice in care poti specifica o alta viteza la o clasa. De ex. la mine in timpul zilei proxy-ul are minim 64kbps, maxim 640kbps, iar intre orele 19:00 si 22:59 are minim 64kbps, maxim 1024kbps. Astfel in orele de varf ma asigur ca banda nefolosita ajunge la cei care fac navigare, si se mentine astfel o calitate a browsing-ului.
O sugestie: nu lasa prea multa banda la dispozitia clientilor, ca se vor obisnui repede si cand vor veni zile negre o sa ai reclamatii de genul "inainte mergea mai bine".
Era o vorba cand stateam in camin in Regie: "dati-ne largime de banda cat cuprinde, ca gasim noi ce sa facem cu ea!".
Teoretic suma garantarilor din clasele primare nu ar trebui sa fie mai mare decat totalul pe care il ai specificat la root; dar in cazul tau nu e loc de asa ceva pt ca ai foarte putin garantat.

Edited by mmmi, 17 February 2006 - 23:00.


#58
Cornel Eugen Boca

Cornel Eugen Boca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 10.01.2006

 mmmi, on Feb 17 2006, 22:57, said:

Da, utilizatorii se vor vedea in continuare in lan. Dar daca nu estimezi ca vei avea mai mult de 250 de oameni in retea, atunci nu ai nevoie de o clasa mai mare. Oricum schimbarea e simpla. De ex. schimbi masca de retea din 255.255.255.0 in 255.255.254.0 si vei avea la dispozitie domeniul 192.168.12.0-192.168.13.255.
Eventual clientii cu net ii treci in 192.168.12.0 si cei fara net ii lasi in 192.168.13.0. Si nu o sa ai probleme ca nu se vad in retea. Conditia e ca toti sa aibe acelasi subnet mask.
Referitor la addon, te-am avertizat ca nu merge by default. O sa iti spun cum se adaoga interfata grafica in cel mai scurt timp, eventual ti-l instalez eu si o sa pun dupa aceea pasii exacti aici.

Acum eu iti propun pt eth0 (GREEN) urmatoarele clase:

eth0-2.root max 384kbps
+--- eth0-2:10.spl priority 1 icmp min 32kbps
+--- eth0-2:11.dns priority 1 source/destination udp/tcp 53 min 32kbps
+--- eth0-2:12.ssh priority 2 source green ip tcp 222 min 128kbps
+--- eth0-2:13.limit priority 7
| +--- eth0-2:13:131.net source is net min 1kbps max 4kbps (radio on-line, si tot ce te deranjeaza)
| +--- eth0-2:13:132.lan destination is lan (aici bagi userii "pedepsiti" si alegi tu un minim si un maxim
| pentru ei)
+--- eth0-2:14.special priority 3 min 32kbps (aici bagi aplicatiile on-line care au nevoie de garantari, gen voip, | gaming on-line, tot ce are nevoie de latente mici)
+--- eth0-2:20.www priority 4
| +--- eth0-2:20:201.http tcp 80 min 32kbps
| +--- eth0-2:20:202.https tcp 443 min 64kbps
| +--- eth0-2:20:203.proxy tcp 3128, 8080 min 64kbps
+--- eth0-2:50.mail priority 5 tcp 25, 110, 143, 220, 993, 995 min 32kbps
+--- eth0-2:70.ip priority 6 min 16kbps
| +--- eth0-2:70:701.16kbps destination is 192.168.13.100-192.168.13.119 min 16kbps max 64kbps
| +--- eth0-2:70:702.32kbps destination is 192.168.13.120-192.168.13.139 min 32kbps max 128kbps
| .....
+eth0-2:90.dfl min 1kbps max 16kbps

Astfel toti utilizatorii vor avea de exemplu la navigare/mail minim 32kbps, dar daca vor face download de pe ftp sau de pe dc++ vor avea viteza min/max in functie de ce ip au. De asemenea daca vor folosi proxy-ul vor avea minim 64kbps. Observa cum sunt structurate regulile.
O data ce intra un pachet intr-o clasa, de acolo va pleca spre user, indiferent ce reguli sunt mai jos. De asemenea vezi ca limitarile sunt facute printre primele, dar pachetele respective au prioritate 7, adica vor fi retinute in server pana pleaca toate pachetele cu prioritati mai mici de 7.
Mai mult de 32kbps nu poti da garantat pt. ca spui ca ai 32kbps garantat de la provider. Cu toate astea observi ca ssh-ul are garantat 128kbps, https-ul si proxy-ul au 64kbps. Asta pentru ca sursa pentru respectivele pachete va fi de obicei insasi serverul tau.
Un efect secundar la faptul ca ai o viteza asa de mica la net va fi ca insasi interfata de administrare a serverului va merge greu, pentru ca trebuie sa stabilesti o limita la green, limita care de obicei ar trebui sa fie 90% din valoarea maxima pe care zice providerul ca o ai la download. Din experienta iti spun ca e un chin sa faci administrare pe 64kbps, dar e singura solutie sa imparti echitabil banda.
Sper ca nu dai o caruta de bani pe aia 32kbps.
Alta chestie pe care o permite addon-ul asta e ca poti stabili paliere orare/zilnice in care poti specifica o alta viteza la o clasa. De ex. la mine in timpul zilei proxy-ul are minim 64kbps, maxim 640kbps, iar intre orele 19:00 si 22:59 are minim 64kbps, maxim 1024kbps. Astfel in orele de varf ma asigur ca banda nefolosita ajunge la cei care fac navigare, si se mentine astfel o calitate a browsing-ului.
O sugestie: nu lasa prea multa banda la dispozitia clientilor, ca se vor obisnui repede si cand vor veni zile negre o sa ai reclamatii de genul "inainte mergea mai bine".
Era o vorba cand stateam in camin in Regie: "dati-ne largime de banda cat cuprinde, ca gasim noi ce sa facem cu ea!".
Teoretic suma garantarilor din clasele primare nu ar trebui sa fie mai mare decat totalul pe care il ai specificat la root; dar in cazul tau nu e loc de asa ceva pt ca ai foarte putin garantat.

Spune-mi daca am inteles bine? Ceea ce mi-ai dat e pentru studiu si aprofundare pana cand imi spui cum se adauga interfata grafica a O0S-ului care by default nu merge in IPcop 1.4.10 dar tot by default merge in IPcop 1.4.6. Daca acest cel mai scurt timp e cateva zile in functie de cum ai tu timp de mine (si ma bucur ca incepi sa ai) atunci as puta instala IPcop 1.4.6 numai pentru asta pentru aplicarea in practica a setarilor. Are ceva BUG-uri 1.4.6? Nici nu stiu daca il gasesc dar deja eu il instalez... :P. Nu mi-ai zis nimic de Qos-ul ala 1.4.8 care iti ziceam ca merge ...adic mai bine zis se instaleaza cu interfatza grafica cu tot ... ce stii de el e bun sau nu ? tot de acolo l-am luat de unde mi-ai spus sa-l iau pe asta cu care lucrezi tu.Atata ca mi-a blocat IPcop-ul dar poate pentru ca am facut setarile la RED eth1 in loc sa le fac la Green eth0 , de fapt am facut la amandoua ...si cred ca l-am terminat...adica sunt sigur nu cred. Deci fa-ti o idee si zi-mi cand te astept cu interfatza grafica sa nici nu ma apuc de mesterit aiurea dar nici sa stau degeaba 2-3-x zile...pls.

#59
mmmi

mmmi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 26.05.2005
Instaleaza 1.4.10, configureaza-l, uploadeaza addon-ul pe care la-am postat pe forum, si da-mi datele pe pm.
v1.4.10 am observat ca sta mai bine la capitolul utilizare cpu, fata de v1.4.6

Edited by mmmi, 18 February 2006 - 00:39.


#60
mmmi

mmmi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 26.05.2005
procedura de instalare a addon-ului QoS_ipcop_1.4_v1.9.2_ipcop_1.4.4.tar pe IPCop v.1.4.10:

se face upload cu WinSCP
la QoS_ipcop_1.4_v1.9.2_ipcop_1.4.4.tar in /tmp/
si la qos.en.pl in /var/ipcop/addon-lang
se executa Putty
dupa logare se dau comenzile:
 cd /tmp/
tar zxvf QoS_ipcop_1.4_v1.9.2_ipcop_1.4.4.tar
cd QoS
./install
cd ..
perl -e "require '//var/ipcop/lang.pl'; &Lang::BuildCacheLang"
modificati /var/spool/cron/root.orig in dreptul intrarii pt. Qos sa arate in felul urmator
01 */1 * * * /usr/local/bin/qosctrl T > /dev/null 2>&1
apoi in Putty executati
fcrontab -u root -z
pentru a aplica modificarile.

Ulterior se poate sterge din /var/ipcop/langs/en.pl partea de cod marcata ca fiind adaugata de addon-ul QoS

Pagina de configurare poate fi accesata din Services -> QoS

ATENTIE! Dezactivati Traffic Shaping din services daca folositi Qos!

Attached Files


Edited by mmmi, 18 February 2006 - 02:29.


#61
Cornel Eugen Boca

Cornel Eugen Boca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 10.01.2006

Quote

Instaleaza 1.4.10, configureaza-l, uploadeaza addon-ul pe care la-am postat pe forum, si da-mi datele pe pm

Ce date sa iti dau ?

Am parcurs toti pasii, imi apare OK interfata grafica la QoS.

Acuma o descriere a campurilor ce treb completate ar fi nepretuita. Atasez un print screen cu semne de intrebare unde nu sunt sigur ce treb sa trec. N-am putut pune ??? la ,,leaf'' unde am de ales intre trei variante: SFQ, BFIFO, PFIFO

Attached Files


Edited by Cornel Eugen Boca, 18 February 2006 - 09:30.


#62
Cornel Eugen Boca

Cornel Eugen Boca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 10.01.2006
Am analizat , pus pe categorii , etc. , pe scurt am cateva nelamuriri pe care te rog sa ma ajuti sa le clarific. Am facut un fisier in EXCEL cu propunerile tale si cu nelamuririle mele notate cu ?. Te rog completeaza fisierul pe unde are ? si ataseaza-l din nou... asa propun eu daca si tu esti de acord.

Intre timp pana ma lamuresc cu QoS propus de tine am instalat unul pentru ,,practica'' <<QoS 2_5_9 for IPcop 1_4_8>> Attached File  QoS_settings.rar   4.44K   194 downloads si am facut cateva setari dupa Tutorialul atasat ca arhiva RAR Attached File  Advanced_QoS_for_IPCop.rar   55.65K   246 downloads. Am buchisit cu <<Add a Layer-7 based rule>> , are si <<Show grafic>> care arata pe clase activitatea userilor (cel putin asa am inteles eu) Acuma

intrebarea 1: LA ce se refera Source IP si Detination IP, Source Port si Dest Port? Se refera la IP-ul sursa al pachetelor si Portul sursa al acestora si la IP-ul destinatie si Port destinatie? de exemplu un user vrea navigare web, rules pentru acesta se poate face dedicat gen IP-ul lui ca sursa (la Port Source ce se trece) iar la Destination IP ? si Destination Port?

Cu asta inca nu m-am lamurit si cu jjjdemiile de protocoale despre care am tot cautat cu google si am gasit asta care sper sa ma ajute Attached File  PROTOCOLS.rar   77.15K   176 downloads Pentru putine din ele stiu care ce face... pana la pensie le dau de capat.

Edited by Cornel Eugen Boca, 19 February 2006 - 11:22.


#63
gheza

gheza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 20.02.2006
Buna!

Ma bucur ca am dat de acest topic. Am de invatat si eu multe din ea.

Cu IpCop m-am lamurit... merita ( pana acu' am folosit un ClarkConnect care si-a facut treaba dar nu prea imi oferea posibilitati de dezvoltare facile:( )

Am ajuns aici din cauza unei dezamadiri: Mi s-a adus un dispozitiv hard numit "Bandwidth Management Gateway" Planet bm-500. Mi-am batut capul vre-o doua zile cu el dar in afara de NAT si functiile de baza ale anui gateway nu am reusit sa ii dau de cap la partea cu bandwidth M. Am incercat sa o intorc si pe fata si pe dos cu QoS si politici dar testele au aratat la fel nu merge.


Ma poate sfatui si pe mine cineva la stabilirea regulilor ca sa am certitudinea ca dispozitivul functioneaza sau nu pe partea de BWM? (ofer detalii daca se iveste cineva...)

Multimesc Anticipat...

#64
Cornel Eugen Boca

Cornel Eugen Boca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 10.01.2006

 gheza, on Feb 20 2006, 00:36, said:

Buna!

Ma bucur ca am dat de acest topic. Am de invatat si eu multe din ea.

Cu IpCop m-am lamurit... merita ( pana acu' am folosit un ClarkConnect care si-a facut treaba dar nu prea imi oferea posibilitati de dezvoltare facile:( )

Am ajuns aici din cauza unei dezamadiri: Mi s-a adus un dispozitiv hard numit "Bandwidth Management Gateway" Planet bm-500. Mi-am batut capul vre-o doua zile cu el dar in afara de NAT si functiile de baza ale anui gateway nu am reusit sa ii dau de cap la partea cu bandwidth M. Am incercat sa o intorc si pe fata si pe dos cu QoS si politici dar testele au aratat la fel nu merge.
Ma poate sfatui si pe mine cineva la stabilirea regulilor ca sa am certitudinea ca dispozitivul functioneaza sau nu pe partea de BWM? (ofer detalii daca se iveste cineva...)

Multimesc Anticipat...

Eu din cate am observat pe acest forum, ca ,,tehnica de lucru'' e bine sau mai bine zis cresc sansele sa primesti un raspuns daca oferi informatii (detalii) despre problema pe care o ai si e logic pana la urma ca pe baza cunoasterii acestor detalii cine considera ca: se pricepe, doreste, are timp, etc. te va ajuta. In general cei care sunt buni ,,meseriasi'' sunt si foarte ocupati (avand in vedere ca eu am timp sa iti scriu , nu fac parte dintre ei  :P ) si fiind foarte ocupati, daca tu le dai numai denumirea dispozitivului, nu vor avea timp sa-i caute documentatia.
E parerea mea si nu e obligatoriu sa am dreptate.
In final eu zic ca ar fi bine sa dai niste detalii legate de partea pe care nu ai reusit sa o ,,pornesti'' respectiv sa faci niste Screenshoturi macar ale setarilor pe care ti le ofera dispozitivul tau, optiunile alese de tine ca setari, modul in care ai testat functionarea setarilor stabilite, eventual rezultatele acestor teste pe baza carora ai stabilit ca nu functioneaza  ... spor la treaba.

Edited by Cornel Eugen Boca, 20 February 2006 - 12:23.


#65
gheza

gheza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 20.02.2006
Multumesc pentru sugestii ... si inca o data multumesc pentru acest topic pentru ca m-a ajutat sa rezolv problema " nu pe intrare poti face controlul latimii de banda ci pe iesire..." Oricum IPCop cu adonuri mi se pare mult mai complex si mai fiabil decat o cutie negra la care trebuie sa-ti placa de ce a ce au pus producatorii in interior dar sa-i scrie o documentatie care sa fie concludenta nu au fost in stare.

    Sunt cu ochii pe voi in continuare si banuiesc ca in curand ajung sa fac cunostinta si eu  face to face cu IPCop.


sa auzim de bine...

gh.

#66
Cornel Eugen Boca

Cornel Eugen Boca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 10.01.2006

 gheza, on Feb 20 2006, 19:33, said:

Multumesc pentru sugestii ... si inca o data multumesc pentru acest topic pentru ca m-a ajutat sa rezolv problema " nu pe intrare poti face controlul latimii de banda ci pe iesire..." Oricum IPCop cu adonuri mi se pare mult mai complex si mai fiabil decat o cutie negra la care trebuie sa-ti placa de ce a ce au pus producatorii in interior dar sa-i scrie o documentatie care sa fie concludenta nu au fost in stare.

    Sunt cu ochii pe voi in continuare si banuiesc ca in curand ajung sa fac cunostinta si eu  face to face cu IPCop.
sa auzim de bine...

gh.


:peacefingers:

#67
bunutulalex

bunutulalex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 07.06.2005
Am si eu o intrebare simpla : cat timp a durat instalarea ipcop ? Am luat un tar de un mega si tot instaleaza diferite servicii ... a ajuns sa ocupe 1,6 GB .... unele arhive trebuie sa le iau de pe net si sa le bag in cache si sa dau iar drumu la instalare si m-am plictisit ! Cred ca de 8 ore tot instaleaza :(

#68
Cornel Eugen Boca

Cornel Eugen Boca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 10.01.2006

 bunutulalex, on Feb 21 2006, 18:20, said:

Am si eu o intrebare simpla : cat timp a durat instalarea ipcop ? Am luat un tar de un mega si tot instaleaza diferite servicii ... a ajuns sa ocupe 1,6 GB .... unele arhive trebuie sa le iau de pe net si sa le bag in cache si sa dau iar drumu la instalare si m-am plictisit ! Cred ca de 8 ore tot instaleaza :(

Eu nu stiu ce meshteresti tu acolo dar la intrebarea ta

Quote

cat timp a durat instalarea ipcop ?
, pot sa-ti raspund ca mai putin de 10 minute (fara addonuri) :D .

#69
bunutulalex

bunutulalex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 07.06.2005
http://www.ipcop.org...ddetails&lid=52

Sources to build IPCop 1.4.10

Author: IPCop Community
Version: 1.4.10 File size: 1.34 MB

L-am dezarhivat si am inceput instalarea ...

Edited by bunutulalex, 21 February 2006 - 21:43.


#70
bunutulalex

bunutulalex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 07.06.2005
Tot pe site la ipcop.org, in sectiunea FAQ am descoperit :

I am trying to compile IPCOP 1.4.1 firewall on Pentium III 750MHZ computer having 128MB Ram and having Debian operating system...
I want to know how much time it will take to compile the firewall completely,
And also during the compilation it is asking me for number of .tar.gz files..
I want to ask Is there any package that i can install from CD so that the compilation process will not stop in between.


Consider 4 hours with a XP1700+ for the first compilation,less after ccache speed up the process. So you may need to very approximatly multiply this number by 4 related to your cpu clock.
Use ./make.sh prefetch to load all files before.
We don't print CD with our sources packages, they change fast.

Exact problema mea ! Atunci cum de ti-a luat 10 minute ? Ce anume ai instalat ? Am un Athlon la 2500+ (1.8 GHz) deci nu performantele calculatorului sunt problema ....

#71
Cornel Eugen Boca

Cornel Eugen Boca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 10.01.2006

 bunutulalex, on Feb 21 2006, 21:42, said:

http://www.ipcop.org...ddetails&lid=52

Sources to build IPCop 1.4.10

Author: IPCop Community
Version: 1.4.10 File size: 1.34 MB

L-am dezarhivat si am inceput instalarea ...

Eu zic sa abandonezi instalarea aceea daca nu ai facut-o deja si iti spun cum am procedat eu.

eu am luat imaginea ISO de aici:

http://www.ipcop.org...wdownload&cid=3

IPCop 1.4.10 ISO (MD5 : d4848635eb08e2f131f71fccb8dd9ab7)
Description: ISO file for full install
Version: 1.4.10 | File size: 41.26 MB
Added on: 10-Nov-2005 | Downloads: 60977
Home page | Details

am copiat-o pe CD ca ISO Image, am bootat de pe CD si in 5 min s-a instalat IPcop
eventual inainte de instalare citeste :
http://www.ipcop.org...n/install/html/

iar dupa:
http://www.ipcop.org.../en/admin/html/

apoi iti indic cu caldura ,,sa dai un ochi,, pe la:
IPcop-diverse unde vei gasi informatii pretioase de la mmmi, ....

mult succes

#72
bunutulalex

bunutulalex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 07.06.2005
Building duration

Compilation result from cpu power and disk I/O speed. Installed memory amount available may greatly influence the result. With a XP1700+ / 512MB installed and an ATA100 disk, initial compilation spend 4h 30 and next recompilations 3h 30 due to ccache usage. On the same machine, with only 128MB installed, a recompilation need more than 10 h 30, so it is 3 times slower than with 512 MB installed.

Incep sa imi dau seama ca te poti considera norocos cu cele 10 minute ... eu stau de 12 ore si tot iau tar.gz-uri de pe net + instalare ! Si mai am si 512 MB :(

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate