Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

transplantare conifer mare

- - - - -
  • Please log in to reply
114 replies to this topic

#37
serpentele

serpentele

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 19.11.2015

 jumborom, on 23 noiembrie 2015 - 07:32, said:

serpentele, esti din Bucuresti ?

Nu vrei sa iei o proba de sol din groapa inainte sa infigi mititelul la locul faptei ? Macar sa stii ce mai trebuie adaugat ca sa ii cresti sansele de prindere.

 jumborom, on 23 noiembrie 2015 - 07:32, said:

serpentele, esti din Bucuresti ?

Nu vrei sa iei o proba de sol din groapa inainte sa infigi mititelul la locul faptei ? Macar sa stii ce mai trebuie adaugat ca sa ii cresti sansele de prindere.
da , sunt din bucuresti .  asta cu proba era o idee , insa am demarat deja lucrurile . in ce priveste asteptatul .... datorita pozitionarii intrarii actuale  , sunt nevoit sa plantez pomul asta INAINTE  de a sapa fundatia imobilului .si cum ma apuc in primavara viitoare ...cam asta era ultimul strigat . trebuie spus ca terenul nu e generos ca dimensiuni , doar ca e pozitionat la coltul dintre doua strazi ( prin zona Vatra Luminoasa ). ei bine , la acest colt va sta negroteiul meu ( pinus nigra ) !
am atasat o poza de la pepiniera  si doua cu groapa . trebuie spus ca sapand gropa am gasit un pamant negru  si extrem de tare ! am pus pe toata suprafata ei ( 3m / 2,5m) un strat de pietris de 20-25 de cm  iar deasupra lui un strat  de ( doar ) 5 cm de pamant afanat amestecat cu nisip . ma bate gandul sa maresc stratul de amestec ( cei de la pepiniera mi-au recomanadat 15-20 de cm )

Attached Files



#38
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
Vezi si Tree fertilization cu exemplu de groapa si necesar fertilizatori.

#39
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,625
  • Înscris: 26.10.2003
Poze cu finalul ??

#40
serpentele

serpentele

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 19.11.2015
Vin si pozele. Din pacate, am facut greseli mari. Sper din tot sufletul sa traissca pinul asta!!!  In cazul in care mai citeste cineva postul asta , va voi povesti saga asta cu pinul.


#41
Serioja01

Serioja01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 16.12.2010
Pai, te rugam sa ne spui greselile, sa invatam din ele, sa nu le repetam si noi. S-a jerlepit coaja la pin la ridicat, transport, plantare? sau altceva?

#42
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012

 serpentele, on 29 noiembrie 2015 - 09:19, said:

Vin si pozele. Din pacate, am facut greseli mari. Sper din tot sufletul sa traissca pinul asta!!!  In cazul in care mai citeste cineva postul asta , va voi povesti saga asta cu pinul.

sa stii ca inca "te" citim!!!

#43
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,625
  • Înscris: 26.10.2003

 serpentele, on 29 noiembrie 2015 - 09:19, said:

Vin si pozele. Din pacate, am facut greseli mari. Sper din tot sufletul sa traissca pinul asta!!!  In cazul in care mai citeste cineva postul asta , va voi povesti saga asta cu pinul.

Daca nu l-ai rupt in doua la transport, mai ii o sansa !!

#44
serpentele

serpentele

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 19.11.2015
buna sa va fie inima din nou , oameni buni ! dupa mini vacanta asta  de inceput de iarna , care mi-a facut mai mult rau decat bine , Posted Image) aveau aia in curtea hotelului niste pini austrieci  ca al meu dar de vreo 2 ori mai mari , de imi venea sa stau numa pe balcon !, am revenit cu povestea pinului . asadar :
   dupa ce am platit pinul , pepinieristii au zis cu dureri ingrozitoare de lumbago " sefu , ne apucam si noi saptamana viitoare ! " desi afara era frumos si uscat . buuun! cand a fost sa il iau , cei de la pepiniera au zis doar "ia-ti-l!!! ca doar l-ai platit!" cu alte cuvinte , ei de 25 de meleoane au stiut doar sa mi-l arate ( dar macar stiam asta de la inceput ) . cand am fost cu camionul cu macara pe el ... ghinion! ca a ramas ala intepenit in pepiniera . tractorul pepinierei , cu care mi-au zis ca m-ar putea ajuta , s-a evaporat ( desi afara ploua deja) . platesc camionul si ii dau drumul acasa , neavand cum sa ma folosesc de el . pepinieristii : " sefu , asteapta si mata sa inghete , si poa' sa intre !" cu alte cuvinte , mai da-te-n mula mea , tu vrei si pomu acu!
  a doua zi , ploaie mocaneasca ( plouase si peste noapte ). revin la fata locului cu un Manitu ( un soi de tractor 4x4 cu brat  rabatabil ) care ridica 6 tone  ( si cam tot atatea de bani -atunci cand il inchiriezi). un gand ascuns imi spunea ca totusi nu e bine ca balotul ala imens de pamant  sa stea expus la atata apa, pt ca s-ar putea inmuia ( si aveam dreptate - ajungem si acolo).  ghinionul a lovit din nou !  era atat de ud pamantul ca  pur si simplu se scufunda in namol !  eu , nervos , i-am zis ca nu pleaca de acolo fara copac , mi se rupe mula cum reuseste sa faca asta .am mai "inchiriat " vreo 5 baieti de la pepiniera  care sa ma ajute sa sapam in jurul utilajului atunci cand ramanea intepenit ( vreau sa zic ca in vreo cateva randuri mi-am pierdut cizmele ( amandoua !) in noroiul ala ! . ajunge la copac ... si ghinion din nou : avea cu totul mai mult de 6 tone !  buuuun !!!
mai pe scurt , a trebuit sa faca in felul urmator : il ridica atat cat putea ( nu se ridica cu totul de la pamant) si il taraia un pic , dupa care iar sapam in jurul manitu-ului , se dadea in spate , iar il ridica , iar il taraia . tot asa pe o distanta de vreo 60 de metri ! am sapat in ziua aia cat sa ingrop cu totul un T34!!!asta doar  partea mea  de sapat , ca  mai erau 5 oameni , pe care n-am mai apucat sa-i platesc , ca la uin moment dat au disparut  cu totii !!! Posted Image))) dezertori ! desi la ce puscarie era acolo , mai bine zic EVADATI!
se facuse demult intuneric cand am ajuns la aleea pietruitadin pepiniera cu pomul taras . Dupa atata munca si bani  il mutasem 60 de metri mai aproape de casa mea( mai aveam doar 10 km)
va pun niste poze , si continuam diseara .... ca MAI E !!!!!

Attached Files



#45
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,625
  • Înscris: 26.10.2003
mega tare ! Imi plac oamenii perseverenti ! Aia de acolo probabil au zis ca nu au mai vazut asa nebun de cand sunt. Oricum gunoaie sa nu ajute cand dai 25mil pe un copac util lor cel mult de lemn de foc.

#46
serpentele

serpentele

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 19.11.2015
buna seara ! reluam povestea de la momentul in care ( in sfarsit ! ) aveam arborele la marginea unui drum cat de cat practicabil. a durat ceva , si a costat ceva ... dar reusisem ! dupa parerea mea , prima mare greseala  a fost ca am inceput toata nebunia asta o saptamana prea tarziu : au venit ploile iar asta a facut imposibila o transplantare grea chiar si in conditii normale . ar fi trebuit  sa o las pe primavara ( desi primavara nu se muta conifere !) sau pe toamna viitoare .  nu a fost din cauza mea , tot ce am incercat a fost sa    compensez cu bani  lenea celor de la pepiniera ( daca ar fi inceput  in dimineata in care i-am platit , nu aveam ce povesti azi )
  in ziua urmatoare am venit cu un camion cu macara pe el de 12 tone . am luat pinul , l-am dus la terenul meu , ne-am injurat reciproc cu soferii care nu aveau cum sa treaca de macaraua calata in mijlocul unei stradute inguste  si foarte circulate . a venit politia  doar ca sa intrebe cat am dat pe el . la cat de plin de noroi eram , probabil ca (si ei ) si-au zis ca sunt nebun .
  prima problema majora a aparut cand l-am lasat in groapa : in momentul in care l-am lasat din chingi , balotul s-a desfacut ! pur si simplu !!! probabil ca ud fiind , nu a rezistat atator strangeri si destinderi ale chingilor pe el . las la o parte ca o bucata  de pamant a cazut pe strada , bine ca nu trecea nicio masina - ar fi stalcit-o la propriu. ceva mai mult de jumatate  din balot s-a desfacut de pe radacini si atarna in plasa de rapit. cealalta jumatate  parea inca bine prinsa de  radacini , asa ca am desfacut plasa , am lasat sa cada in groapa pamantul desprins , copacul sprijinindu-se doar pe jumatatea intreaga . a doua problema  a fost ca , lipsind o jumatate dintr-un balot de 7 tone , copacul s-a asezat intr-o parte in groapa . Mi-a fost teama sa-l apuc iar in chinga si sa-l reasez , cred ca ar fi cedat si cealalta jumatate de balot asa ca am trecut la greaseala nr 3 . am tras de pom(de baza lui) cu macaraua pana s-a indreptat si l-am legat de gard ( se vede in poze) . n-a trosnit nimic , nu mi s-a parut  ca l-am fortat prea tare , dar cred ca nici bine nu i-a fost . din doua rele  , am ales-o si eu pe cea mai mica . Cel putin asa sper !
partea de radacina expusa am acoperit-o cu pamant de padure  , vreo 2 metri cubi, adus special . nu stiu daca am facut bine dar alta solutie nu aveam ( pamantul excavat la fata locului e plin de moloz, probabil de la vechi constructii)
la final, o ultima ( presupusa) greseala : pamantul cazut in groapa mi-a ridicat nivelul fundului gropii cu vreo 30 de cm ! de aici si nivelul mai inalt al balotului fata de nivelul curtii . mai simplu spus , am plantat ditamai pinul intr-o groapa prea putin adanca ! am adunat mult pamant in jurul radacinii si daca trece iarna cu bine ... am sa ridic nivelul general al curtii .
sfatul meu dupa experienta asta : M E R I T A !!!!!!! Merita banii , timpul si stresul acumulat ! merita sa lupti ! iar celor care mi-au zis ca din pinul asta iese doar cherestea ... sa stiti ca si viorile se fac tot din pin !!!!!

p.s.: stie cineva daca e in regula modul de "ancorare" ???? l-am legat pur si simplu cu niste chingi pe care intentionam sa le scot cand vad ca s-a mai asezat pamantul in jurul lui . merge sa le las asa o luna -doua ? sau e necesar un alt fel de a-l sprijini?!!!

Attached Files


Edited by serpentele, 02 December 2015 - 21:17.


#47
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,625
  • Înscris: 26.10.2003
ii ok. nu l-ai pus prea aproape de gard ? Maine vin altii si-i taie crengile.

#48
serpentele

serpentele

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 19.11.2015
Nu  ma puteam duce cu el mai in curte, s-ar fi apropiat de cladire. Multumesc , savantu, pt incurajare!






#49
alinmihai1

alinmihai1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 13.10.2015
Am intrat cam taziu dar un sfat foarte important:batatoreste bine pamantul in jurul lui si completeaza pe masura ce se lasa(il poti batatori dupa ce l-ai umezit cu furtunul),fereasca sfantul sa ajunga aer/inghetul la radacini ca e dus.

#50
serpentele

serpentele

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 19.11.2015
Merci de sfat, Admin

#51
TDI-beez

TDI-beez

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 03.12.2007
Felicitari!
Succes in organizarea santierului.
Sa speram ca Pinus Nigra, strambul, va fi acolo si cand santierul va fi gata.
Cat despre greseli, vorbim in cateva luni, dupa ce pinul va sta de vorba cu doamna natura si va fi supus la vicisitudinile create de invadatorul biped.
(...)
Atat timp cat pentru tine conteaza, nu esti nebun, doar pasionat - ceilalti nu pot intelege, dar sigur merita :)), pasiunea nu poate fi rascumparata de nimic.
Nu cred ca ajugea copacul ala cherestea... e prea subtire, poate lemn de foc si nici macar... key points in negociere.

#52
serpentele

serpentele

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 19.11.2015
in mod sigur va fi acolo  pinul cand se organizeaza santierul .intrebarea e daca o sa fie viu !  iti dai seama ca o ingradire din gard provizoriu in jurul lui se impune pe perioada santierului. nu e stramb !!!! nu e SUFICIENT de stramb!  :))
  ma repet , dar sunt nevoit  sa mai intreb odata : stie cineva daca l-am ancorat corect ? nu dauneaza chingile alea in jurul lui ?( le tin pana prin ianuarie- februarie)
  inca un lucru : in ideea de a tasa (compacta) pamantul in jurul partii de radacina expusa , am udat pamantul in 2 randuri cu cate 100 l apa , la distanta de 4 zile . mai mult decat sa topai peste el , nu m-a dus mintea . are cineva idei mai bune ? doresc sa evit compactarea cu un motocompactor , pt ca mi-e teama sa nu rup radacinile subtiri aflate destul de aproape de suprafata . personal as mai pune niste apa , as mai trage o hora , batuta , brau , geampara si ce mi-o mai veni ....si gata ! aaaa, plus un fertilizator nemtesc - la recomandarea  unui cunoscator ( desi n-am verificat cat de cunoscator e !) .  se numeste COMPO  , e special pt conifere . mi s-a zis sa pun doar 50 g pe toata suprafata  , desi recomandarea  e de 80 de grame /metru patrat .  nedumerirea mea e ca recomandarea producatorului e ca la plantare de conifer mare , fertilizarea sa se faca primavara , chiar daca plantarea /transplantarea  a fost facuta toamna .  tipul mi-a zis ca el a dat asa ceva brazilor toamna , in cantitate  mai mica decat cea recomandata ( a zis ca i-a fost frica sa nu-i "arda") si ca le-a mers evident BINE .  astept niste sfaturi pe tema asta !!!!!  in masura in care nu cer prea mult ....astept niste sfaturi REPEDE  pe tema asta ( a fertilizarii ) pt ca ma cam mananca mana sa arunc bobitele alea in jurul lui .

la capitolul "temeri exagerate" : nu cred deloc ca am eliminat tot aerul din partea de radacina expusa . In fine , hai sa nu ma port ca o mizda proasta !

#53
inevitabil

inevitabil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 06.10.2008
Stiu ca nu conteaza, dar ne spui si noua cat a costat distractia cu totul?

#54
alinmihai1

alinmihai1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 13.10.2015

 serpentele, on 06 decembrie 2015 - 20:22, said:

1decat sa topai peste el , nu m-a dus mintea . are cineva idei mai bune ? doresc sa evit compactarea cu un motocompactor , pt ca mi-e teama sa nu rup radacinile subtiri aflate destul de aproape de suprafata . personal as mai pune niste apa , as mai trage o hora , batuta , brau , geampara si ce mi-o mai veni ...

2ca recomandarea producatorului e ca la plantare de conifer mare , fertilizarea sa se faca primavara , chiar daca plantarea /transplantarea  a fost facuta toamna .  

3la capitolul "temeri exagerate" : nu cred deloc ca am eliminat tot aerul din partea de radacina expusa . In fine , hai sa nu ma port ca o mizda proasta !
1.E suficient,lasa motocultorul ca faci paguba.
2.Iarna "se odihneste" si el,activitatea e minima spre zero,deci boostul de nutrienti e util in primavara,daca ii pui de acum fertilizant sunt sanse ca ploile/zapada sa il spele in adancime si nu ai facut nici o afacere.

3Posted Image  ai radacina expusa afara la aer??????asta nu e deloc bine,fa o poza la baza arborelui sa  vedem exact ce si cum.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate