Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

transplantare conifer mare

- - - - -
  • Please log in to reply
114 replies to this topic

#19
inevitabil

inevitabil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 06.10.2008
Orice pom care pleaca din pepiniera are pe el o eticheta pe care scrie ce e de unde e etc... un pasaport fitosanitar, ca nu e purtator de boli samd.
Sau o fi numai la fructiferi???

Balot de 2m??? Sanse de prindere 0%.
Nu vrei mai bine sa negociezi cu ei un serviciu de transplantare cu garantie de prindere? Zi-le, ba va mai dau 10 meleuane, garantati-mi ca se prinde (scris!), il plantati voi!
Sa-i vezi cum fug.

Edited by inevitabil, 19 November 2015 - 11:34.


#20
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 serpentele, on 19 noiembrie 2015 - 10:32, said:

ce probleme se intalnesc  la transplantarea unui arbore de asemenea dimensiuni ??????
[...]
(mai ales ca cei de acolo mi-au zis ca o sa ajunga cherestea),

La transplantare nu, dupa transplantare pot sa apara. Se usuca.

Necazul e ca radacina e foarte ramificata (la aceasta inaltime) si la transplantare se rup foarte multe radicule. A doua problema ar fi substratul. E necesar substrat special pentru conifere. Si o groapa foarte larga (sa incapa toata radacina). Si o tasare foarte buna a substratului, peste radacina.

#21
serpentele

serpentele

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 19.11.2015
bun ! am retinut ! un balot de putin peste 2 m e insuficient !  o sa merg sa ii rog sa-l faca mai mare ( presupun ca niste costuri adiacente o sa ii convinga ) 3 m ar fi ok?  ca nu se prinde , mi-au zis de la inceput ....dar doar pt ca trebuia sa munceasca vreo 2 oameni de-ai lor cateva zile exclusiv la asta ...si nu le convine . nu cred ca e imposibil ! trebuie doar sa stiu ce sa fac ca sa creasca sansele  de supravieture ! voi ce ati face ?  si inca o data : a mai facut cineva asta  cu un arbore atat de mare ?
hunor66 , poveste-mi si mie despre substrat: ce e , cum e ?

#22
sergiu_psc

sergiu_psc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 08.01.2008
La asemenea dimensiune nu poate nimeni sa garanteze ca se prinde. Transplantarea o faci pe riscul tau.

#23
serpentele

serpentele

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 19.11.2015
numa ce  am vorbit cu cei de la pepiniera . m-a amuzat exprimarea " D-le , o singura data am mai transplantat un monstru d-asta .... si a fost circul de pe lume " . daca  ar sti ei cat de rar am facut in viata lucruri pe care altii le-au mai incercat ! :))

#24
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,521
  • Înscris: 05.06.2009

 serpentele, on 19 noiembrie 2015 - 10:32, said:

buna sa va fie inima , cocoane si coconi ! am nevoie de sfaturi , inaltimile voastre : mi-am luat un teren in bucuresti si , ca tot omu gospodar , prima si prima oara ....mi-am cumparat un ditamai pinul negru( pinus nigra , daca nu ma insel ) de vreo 10 m  pe care sa il pun in infima gradina care imi ramane dupa ce voi construi casa . loc pt el e , o sa fie vreo 6 m pana la cladire . a mai facut cineva asta ? ce probleme se intalnesc  la transplantarea unui arbore de asemenea dimensiuni ?????? ( aia de la pepiniera , cand au auzit pe care il vreau , si-au facut cruce -la propriu)  e prima oara cand fac asa ceva si , pt ca mi-e drag tare arborele ala (mai ales ca cei de acolo mi-au zis ca o sa ajunga cherestea), as vrea sa ma ajutati sa nu o dau in bara .  saru' mana domniilor voastre !

incearca sa-l contactezi pe dragos isacescu, cel care colaboreaza cu protv-ul la emisiunea "visuri la cheie". intr-un episod de acum vreo 2 saptamani au mutat/replantat o tuia destul de inalta, in curtea unei case pe care o renovau.
poate iti da ceva sfaturi utile...zic si eu...incearca...
http://arh-isacescu...._id=668&lang=ro

#25
serpentele

serpentele

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 19.11.2015
ok. iti multumesc Daniela pt legatura . o voi folosi ! ma intreb totusi daca un arhitect trebuie sa contactez ....sau un silvicultor . din cate am vazut dl Isacescu are multa experienta in amenajarea de spatii  iar eu am nevoie de un om care are experienta cu copacii . dar nu strica sa pun cateva intrebari . multumesc din nou !

#26
inevitabil

inevitabil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 06.10.2008
Suna la ei si afla second opinion. Nu costa nimic. Macar vezi daca pepinieristii iti vand gogosi.

#27
serpentele

serpentele

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 19.11.2015
nu raspund . le-am scris .

#28
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 serpentele, on 19 noiembrie 2015 - 11:50, said:

hunor66 , poveste-mi si mie despre substrat: ce e , cum e ?
"Pamantul de flori". Trebuie special pentru conifere, le place solul mai acid. Pui acel "pamant de flori" peste radacina, si apoi pamantul scos din groapa de plantare.

2. E posibil ca transplantarea sa se faca ok, fara repros, si totusi sa nu-i placa solul.... Si sa se usuce din cauza asta.

#29
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,056
  • Înscris: 17.01.2012
io zic sa-ti iei banii inapoi... sigur nu se prinde
la cat zici ca e de mare, radacina lui pe o raza de 2 metri nu mai are radicule, deci nu mai are prin ce sa se hraneasca
crezi ca poti cara un balot de peste 6 metri in diametru?

referitor la groapa: pe fundul ei va trebui sa faci un amestec de turba cu pietricele pt ca apa sa se dreneze; la fiece 30 cm de pamant adaugat compactezi bine si uzi bine (NU trebe sa ajunga aerul la radacini absolut deloc)

ai idee ce gasesti la tine in curte la adancimea de plantare, adica ce fel de pamant? vezi ca mai mult ca sigur ai argila care o sa innabuse dezvoltarea radacinilor...

termin in aceeasi idee: de 2500 lei iti luai 10 pini de 4-5 ani frumusei (diametru 10-15 cm, inaltime 3-4 metri) si erai mai castigat si mai sigur...

#30
serpentele

serpentele

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 19.11.2015
mi-am notat pe un A4 toate sfaturile primite  ... mai am nevoie de unul :)) ( de un A4 ) . nu stiu ce gasesc in curte . n-am inceput inca fundatia  asa ca n-am sapat nimic . maine sap groapa de transplantare , am chemat un buldoexcavator . din ce imi dau seama , jumatate din pamantul excavat ar trebui dus in alta parte , tinand cont ca balotul va fi destul de voluminos . ma gandesc sa iau pietris ( balastru ) o jumatate de metru cub si sa il torn pe fundul gropii . peste el ... pamant de conifere ( de unde d-zeu cumpar in cantitati MARI asa ceva ?). nu vreau sa renunt la arborele ala , chiar daca e o loterie .  am sa postez poze cu groapa  maine , poate va dati cu parerea . multumesc mult de sfaturi ! ( pe care le mai astept !)

#31
alinmihai1

alinmihai1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 13.10.2015

 serpentele, on 19 noiembrie 2015 - 10:32, said:

buna sa va fie inima , cocoane si coconi ! am nevoie de sfaturi , inaltimile voastre : mi-am luat un teren in bucuresti
Stop joc,pinul nu are ce cauta in Bucuresti,de aici incolo orice sfat e inutil,mai ales ca vrei sa faci o transplantare la limita,de ce nu incerci un Platan?e mult mai spectaculos.

#32
serpentele

serpentele

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 19.11.2015
pt ca am deja . doi platani . si nu imi plac

#33
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,056
  • Înscris: 17.01.2012

 serpentele, on 20 noiembrie 2015 - 12:00, said:

...nu stiu ce gasesc in curte . n-am inceput inca fundatia  asa ca n-am sapat nimic...

frate-miu, pai tu stii cata mizerie se face la constructia unei case? stii ca tot terenul, pe o raza de 10-20 metri se va transforma intr-un maidan?? tu vrei intai sa prinzi bietul pin si apoi sa lasi muncitorii si fadromele si betonierele si camioanele cu caramida sa misune in jurul copacului???

apoi: vei avea o multime de santuri pt tevi apa, cable electrice, sistem irigare, sistem video, actionare poarta...

uff... io incep sa cred ca nu e ceva emotional, cred ca vrei sa-l ucizi Posted Image

Edited by gushpi, 20 November 2015 - 14:46.


#34
serpentele

serpentele

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 19.11.2015
'Neatza!  Termin cafeaua asta si am plecat sa le zic alora cu buldoexcavatoru unde si cat sa sape. Apoi, fuga la pepiniera sa le zic alora acelasi lucru . voi face poze, pt a primi pareri. Gushpi, ai dreptate doar pe jumatate. Vremea santierelor intinse pe 3 strazi a trecut . am timpul si experienta necesare pt a ORGANIZA un santier. Cred ca o problema va fi cu instalatiile , dar aici intentionez ca arhitecta sa ia in calcul pozitionarea arborelui in curte. Nu, nu vreau sa omor pinul ala. Stii ce mi-au zis cei de la pepiniera ca o sa faca cu el? "Cherestea, sefu'!" .

#35
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
serpentele, esti din Bucuresti ?

Nu vrei sa iei o proba de sol din groapa inainte sa infigi mititelul la locul faptei ? Macar sa stii ce mai trebuie adaugat ca sa ii cresti sansele de prindere.

Edited by jumborom, 23 November 2015 - 07:33.


#36
inevitabil

inevitabil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 06.10.2008
Operatiunea ta oricum comporta un grad mare de risc. Daca tot vrei sa iti faci damblaua, te rog eu, planteaza pomul după ce termini casa. Muncitorii si manipulatorii de utilaje pe santier sigur nu iti vor ierta bibeloul.
Fii intelept, nu costa nimic.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate