Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante
 Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 

Grila Eutelsat - Freesat (HD)

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#19
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Cu placere... este aprox. deci nimic concret
Cu antena plata nu am verificat insa am pus la o firma pe antena de Dolce - aia de numai 60cm - si era absolut ok inclusiv la o ploaie normala!
Daca merge pe offset de 60cm sigur merge si pe tava de la Orange... cand pun mana pe una plata o sa verific insa nu prea cred ca o sa intre tot - am pus una pe Hotbird si am observat ca unele tp-uri erau cam la limita (de la Sky it)

Edited by rz, 05 November 2016 - 13:22.


#20
innesat

innesat

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 8,045
  • Înscris: 26.09.2010
Confirm, am si eu o antena Dolce de 60cm pozitionata la 16°E, pentru FTA nu Freesat, si semnalul e bun. Totusi, pe tavita Orange, cred ca semnalul o sa fie la limita...

#21
mediasettv

mediasettv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,239
  • Înscris: 24.05.2014
Din discutia cu un operator Freesat, înainte de achizitionarea antenei parabolice(acum mai bine de 1 an) am înțeles ca este de preferat ca antena sa aibă minim 80 cm, din cauza posturilor Intact care sunt transmise cu semnal slab.Eu am antena de 1 metru si sunt foarte mulțumit!Indiferent de vreme ,calitatea transmisiei rămâne constantă!

Edited by mediasettv, 05 November 2016 - 14:03.


#22
valitv

valitv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,652
  • Înscris: 11.03.2014
Ca sa fiu mai explicit..antena plata de satelit arata ca un monitor LCD cu diagonala de 70 cm si grosime de 4cm si este de culoare alba. La acest tip de antena ma refeream.Este o antena discreta,estetica.Costa in jur de 45€ pana la 80€.Au aparut si la noi in magazinele online.

#23
valitv

valitv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,652
  • Înscris: 11.03.2014
E clar. Daca Freesat-ul raspunde la 60 cm cred ca merge.Va multumesc.

#24
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Si eu tot de antena plata vorbeam... din aia am pus la un italian si pana la urma am schimbat-o ca avea Sky IT si era cu probleme pe vremea rea.
Tava de la Orange este un offset cu lnb clasic deci nu se poate face confuzie cu antena plata

Da... se recomanda minim 80cm pt. ca sunt cateva tp-uri cu semnal mai slab dar si pentru rezerva de semnal la vreme urata

#25
valitv

valitv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,652
  • Înscris: 11.03.2014
Am inteles. Merci rz.

#26
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Un comunicat Intact adresat cablistilor:

Incepand cu data de 28 noiembrie canalele trustului nostru vor fi emise si in format HD.
Pentru a le putea receptiona puteti alege una dintre urmatoarele variante :
* preluarea din sediul Antena Group bd. Dimitrie Pompeiu 9-9A
* utilizarea unei platformei DTH Orange
sau de la una dintre companiile care au facut deja preluarea si care sunt prezente in NXDATA cum sunt :
* INES
* TVSAT 2002


Voi vedeti ceva referitor la Eutelsat 16'EST ?
Cablistii sunt indemnati sa preia semnalul de la Orange, daca nu au alta varianta!
Eu sper sa ramana totusi si la 16'E antenele caci altfel nu ii vad bine pe ce de la Freesat

#27
valitv

valitv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,652
  • Înscris: 11.03.2014
Deocamdata in sistem DTH/ satelit,singurii provideri care au confirmat despre Antene(HD), sunt Orange(toate cele 5) si Telekom( Antena 1 HD only).
sursa; paginademedia.ro

#28
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 19.04.2008

View Postrz, on 23 noiembrie 2016 - 18:39, said:

Un comunicat Intact adresat cablistilor:

Incepand cu data de 28 noiembrie canalele trustului nostru vor fi emise si in format HD.
Pentru a le putea receptiona puteti alege una dintre urmatoarele variante :
* preluarea din sediul Antena Group bd. Dimitrie Pompeiu 9-9A
* utilizarea unei platformei DTH Orange
sau de la una dintre companiile care au facut deja preluarea si care sunt prezente in NXDATA cum sunt :
* INES
* TVSAT 2002


Voi vedeti ceva referitor la Eutelsat 16'EST ?
Cablistii sunt indemnati sa preia semnalul de la Orange, daca nu au alta varianta!
Eu sper sa ramana totusi si la 16'E antenele caci altfel nu ii vad bine pe ce de la Freesat


Acuma, Doamne iartă-mă, dacă o fi să intre in grilă e ok, daca nu....nici o problemă.  Nu e sfarșitul lumii. Cei care au ales FreeSat au ales cu un scop anume. Pt cei înrăiți cu HD-euri există DTH-uri alternative.
Interesul fata de Antene nu urca  odata cu rezolutia. Sunt binevenite daca o sa fie. Oricum, e cam exagerat "tam-tam-ul" asta ce se face cu Antenele in HD. Posted Image

Edited by chris_dvb, 24 November 2016 - 11:15.


#29
mediasettv

mediasettv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,239
  • Înscris: 24.05.2014
Asa este, se face "multa gălăgie" in discuțiile legate de "Antenele in HD"!Nici daca intrau pachetele Sky sau Mediaset in grilele operatorilor Catv/DTH din Romania nu se "agitau spiritele" asa mult! :lol:

Edited by mediasettv, 24 November 2016 - 11:43.


#30
cipaul66

cipaul66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 26.08.2009
Lasă că asta și vor cei de la Intact ... agitație , presiune , cred că au oameni pe site-uri care cu asta se ocupă . Prea multă înverșunare ... pentru aproape nimic . Este vorba doar de trecerea la HD ... conținutul rămâne ca de obicei  mediocru . Așa au procedat și la războiul dus cu RDS ... care a culminat cu eliminarea lor de pe satelit .

#31
miile

miile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 05.07.2015

View Postrz, on 02 noiembrie 2016 - 18:38, said:

Incredibil dar adevarat... FREESAT o sa fie primul operatorul DTH care va avea toate canalele Intact in Full HD (din primul minut de emisie HD)


View Postrz, on 02 noiembrie 2016 - 18:59, said:

In mod sigur... cu cablistii si restul DTH-urilor satelitare vor avea show-uri (probabil doar pt. A1HD vor avea spatiu)

Pe satelitul de la 16'E pot schimba fara probleme standardul pt. ca absolut toti abonatii Freesat au decodoare HD... in plus, Intact, se poate descurca fara a inchiria alt transponder - este loc pentru tot pachetul HD pe actualul transponder!


View Postrz, on 02 noiembrie 2016 - 19:36, said:

Este practic imposibil sa nu faca asta... sau o prostie fara margini daca nu recurg la aceasta schimbare pe satelitul Eutelsat 16'E.

Sunt doar 6 canale in HD deci nu trebuie alt transponder... tot ce este acum SD se inlocuieste cu HD (ar fi de rasul curcilor sa le lase dublate, sd si hd)

Abonatii Freesat (cateva mii) vor avea acces la ele (in hd) din prima secunda!

Daca i-ar duce mintea, ar initia rapid o colaborare cu TVR... cum face si Freesat, dealtfel.

Mai exact, sa permita activarea pachetul Intact pe cardul TVR - separat de serviciul Freesat - astfel, cine vrea doar pachetul TVR si Intact, plateste doar pentru ele o taxa anuala. TVR se alege cu carduri vandute iar Intact cu ceva banuti din taxa.



Totusi n-am inteles; au ras curcile sau nu?...:D...

#32
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,233
  • Înscris: 22.02.2017
Se deschide Antena HD cu cartela Freesat.

#33
George78910

George78910

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,593
  • Înscris: 14.11.2016
Attached File  Antena 1 HD.png   4.69K   3 downloads, în grila Attached File  Free Sat.png   36.35K   24 downloads România
Operatorul de servicii de televiziune prin satelit (DTH) Freesat România oferă în grilă, de câteva zile, televiziunea romanească Antena 1 HD (este găsită la scanare cu denumirea "Antena HD"), conform informațiilor primite de la mai multi abonați ai acestui operator. DTH-ul Freesat România este recepționabil prin satelitul Eutelsat 16A de la poziția orbitală 16 grade Est.
Attached File  antena 1 hd freesat romania.jpg   140.47K   27 downloads
eleviziunea Antena 1 HD (transmisă în rezoluție High Definition) se recepționează la Freesat România pe frecvența 11131 (polarizare verticală, DVB-S2 8PSK, SR 16593, FEC 2/3, criptat), fiind preluată de Freesat în simulcrypt direct de pe transponderul prin care sunt transmise și alte televiziuni ale Antena Group. Retransmisia Antena 1 HD pe acea frecvență nu este realizată de Freesat, televiziunea menționată fiind deja retransmisă de către Antena Group pe acea frecvență. Dar, prin adăugarea sistemului de criptare utilizat de Freesat (utilizând tehnologia simulcrypt), Antena 1 HD a devenit acum disponibilă în grila Freesat, pentru abonații acestui operator.
Sursa: https://hdsatelit.blogspot.com/2018/08/antena-1-hd-in-grila-freesat-Romania.html

Edited by George78910, 13 August 2018 - 13:37.


#34
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,846
  • Înscris: 07.07.2009
Antena 1 HD mai face parte din grila oficială Freesat? Aș dori info de la un abonat.

#35
silex2

silex2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 06.03.2015
Antena 1 HD este receptionata de posesorii de cartele Freesat, sunt posesorul unei astfel de cartele.

#36
miile

miile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 05.07.2015
Neurmarind acest topic desi am cartela Freesat, abia astazi cu totul intamplator am dat de Antena 1 HD...
Fie binevenita!...

Nu stiu daca alti colegi cunosc acest lucru majoritatea dintre cei cu Freesat find activi pe topicul SD...


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate