Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Apa de puț in Berceni-Ilfov

Recomandare alegere - R7 7800X3D/...

OCEANIA NATIONS CUP 2024

Recomandare router portabil wifi
 Plata internaționala

Problema cheie/inchidere centrali...

Casa pe structura de lemn (timber...

In ce an ati facut scoala de sofe...
 Problema masina de spalat

Achiziție lentile ochelari o...

Alegere rucsac 20 litri

Pareri legate de tunel solar - su...
 Recomandare birou copii de 6 si d...

Ieșire din indiviziune teren...

Imprimanta A4 si A3 cu scanner

Morți stupide (Italia)
 

Orgasm audiophilic provocat de un "aspirator" Devialet Phantom

* * * * * 1 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
174 răspunsuri în acest subiect

#19
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.626
  • Înscris: 05.12.2005
Totul e umflat cu pompa, ca să ia ochii fraierilor. DSP-ul ăla din amplificator este de fapt conceptul de reacţie negativă acustică, aplicat de Philips acum 40 de ani în incintele high-end. De fapt e vorba de un microfon incorporat care preia undele sonore şi le analizează iar în funcţie de distorsiunile acustice se aplică o corecţie semnalului audio.

#20
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.069
  • Înscris: 04.06.2007

 constant7, on 17 noiembrie 2015 - 21:42, said:

O fi lucrând în clasa D+++. Posted Image Posted Image

Din fisa tehnica asa reiese , preamplificatoare in clasa A si final in calsa D

#21
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.638
  • Înscris: 01.03.2015
Eu am folosit un joc de cuvinte. Sunt cateva persoane pe-aici foarte bine pregatite profesional si n-are rost sa intram in amanunte tehnice. :)

Cine-a ascultat 50 W rms pe niste boxe de calitate (in spatiu inchis) isi da seama ca la 3kW pur si simplu n-ai scapa cu viata din aceasta confruntare. :D

#22
Antor302

Antor302

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 311
  • Înscris: 28.10.2015

 ciine, on 17 noiembrie 2015 - 21:15, said:

Oricum consumul electric se apropie de 1000W, zici ca e cu motoare

Posted Image Sigur nu e aspirator ?

Quote

Power supply with IEC 100-240 V 50/60Hz 10A

...si indiferent cat ar consuma, membranele alea, la marimea lor nu pot misca prea mult aer. ...dar ! Inainte de a ma pronunta, ar trebui sa aud cu urechile mele..."aspiratorul"...poate o fi minune. Vreau sa cred pentru ca ar fi frumos...dar am mari rezerve. ...si zice ca reda 25 Hz? Ou, pardon 16 Hz?

Editat de Antor302, 17 noiembrie 2015 - 22:09.


#23
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.512
  • Înscris: 09.07.2014
Eu nu prea am fost atent la cifre , ci la cum suna . Nu stiu de unde 3000 W , poate e ca o dacie veche , consuma mult si merge lent .
Dar totusi sa sune atat de bine detaliat din chestia aia asemanatoare unui aspirator portabil , e o mica urma de "WOW" aici .
Totusi exista diferente mari diferente de intensitate sonora , in functie de diametrul difuzorului , si nu tine doar de puterea sistemului . Eu de exemplu am , cica  , Home Cinema de 600 W rms, dar boxele sunt mici si nu ma dau in nici un caz afara din casa .

Dar romanul va intreba mereu " Dar are ba putere mare ? Suna ba manelele tare ? "

Noi aici vorbim despre puritatea sunetului , audiophilie , e alta liga aici .

#24
Antor302

Antor302

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 311
  • Înscris: 28.10.2015
Sa lasam puterea, poate n-o intelegem noi. Aspiratorul ala scoate 16 Hz?

#25
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.443
  • Înscris: 11.08.2003
merge, merge dar ... will it blend?

#26
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.926
  • Înscris: 10.05.2006
Daca consuma intradevar 10A la 110v si nu e in stare sa distorsioneze gram sunetul la ala care filmeaza de langa si toata lumea din incapere sta relax(nu se citeste pe fata nimanui mirare sau dificultati de comunicare intre ei)in conditiile in care membranele alea se dau de ceasul mortii(semn ca scula e in blana) pentru mine nu inseamna altceva decat monument de ineficienta si prostie.
Mai copii 16hz nu poate reda nici macar un monstru de sub cu 2x21" diametru la difuzoare.
La 16hz si 3000w trebuia sa se unduiasca pentry cateva clipe sticla de la vitrina aia ca valurile dintr-o balta si in urmatoate fractiune sa explodeze la propriu in mii de tandari

#27
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.509
  • Înscris: 09.11.2014
@AppleS, tu chiar vrei audiofilie si putere/presiune sonora din... POCNITORILE alea?
Rahaturile alea din videoclip si din poze,sunt pentru "aburit" credulii! Iti dai seama ce concerte s-ar tine in cluburi si pe stadioane la asa W... daca i-ar avea!
Aaaa.... era sa uit,sunt P.M.P.O - eh... asa mai vii de-acasa! As vera sa vad cui i se scoala... VU-metrul la auditia acestor pocnitori!Posted Image

 Ann0nyym0us, on 17 noiembrie 2015 - 20:12, said:

Am avut ocazia sa-l ascult pe viu, suna impecabil. Dar are si-un pret.. pe la 7500 de lei.
Pret pentru fraieri si cocalari manelisti! Canta Salam pe mizeriile alea... de ti se scoala VU-metrul, dau unii ochii peste cap si cred ca,in saptej' de meleoane,au HI-FI - ul suprem!

Editat de Tehnicianul1970, 17 noiembrie 2015 - 22:49.


#28
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.512
  • Înscris: 09.07.2014
Imi place ca toti le considera pocnitori , poate le mai scade pretul ... cam de 10 ori asa ...

#29
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.509
  • Înscris: 09.11.2014
Da-mi-le mie gratis sa le pun sa cante in garaj,la cotetul pasarilor si in beci! Acolo le este locul.
Cat priveste pretul, vorba aia cu... "nu e prost cine cere"...

#30
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.626
  • Înscris: 05.12.2005
16Hz nu redă boxa aia nici în vise erotice. Dacă luăm diametrul membranei de 20cm şi chiar cu o suspensie ultraelastică, frecvenţa de rezonanţă a ei nu poate fi sub 40-50 Hz. Montarea în incintă închisă o creşte şi mai mult, deşi deschiderea aia din spate cu rolul aproximativ de bass reflex reduce din acea creştere. Deci să zicem 60Hz frecvenţă de rezonanţă a ansamblului. Teoria zice că nicio boxă nu poate reda unde acustice sub frecvena de rezonanţă. O boxă clasică are nevoie de difuzoare de minim 22 inch pt. 30Hz, în condiţii de randament cât de cât OK. Că altfel şi plasticul ăla poate vibra cu 16Hz, dar unda acustică respectivă e foarte slabă, ca să nu zic inexistentă.

#31
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.491
  • Înscris: 08.03.2015
Imi plac cei care isi dau seama cat de bine se aude un sistem ascultand o inregistrare pe sistemul lor. Mai ales cand sistemul lor e mai slab.

#32
Antor302

Antor302

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 311
  • Înscris: 28.10.2015

 underb, on 17 noiembrie 2015 - 23:22, said:

Imi plac cei care isi dau seama cat de bine se aude un sistem ascultand o inregistrare pe sistemul lor. Mai ales cand sistemul lor e mai slab.

Se numeste experienta, nu trebuie neaparat sa asculti, te folosesti de alte repere. La care postare te referi mai exact?

#33
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.069
  • Înscris: 04.06.2007
Deocamdata  faceti judecati superficiale atita timp cit nu le aveti.
Trebuie sa fiti constienti ca o presiune acustica de 95 db fara distorsiuni este mai mult decit suficient pt o incapere  redata de o boxa de 6 l, iar consumul exagerat sugereaza o alta tehnologie decit un simplu difuzor iar voi confundati puterea electrica cu intensitatea sonora

#34
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.638
  • Înscris: 01.03.2015
Mda, suntem niste confuji! :D Cat despre audiophelie, ma indoiesc ca este posibil(a) la un amplificator in clasa D. ;) Eu n-as spune ca sunt pocnitori (probabil sunt realizate ingrijit iar sunetul e unul decent), dar nici de ridicat in slavi nu sunt difuzoarele acestea. Parerea mea este ca sunt niste boxe de fiţe, ca atatea obiecte din lumea asta mare. ;)

#35
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.926
  • Înscris: 10.05.2006

 underb, on 17 noiembrie 2015 - 23:22, said:

Imi plac cei care isi dau seama cat de bine se aude un sistem ascultand o inregistrare pe sistemul lor. Mai ales cand sistemul lor e mai slab.

Prietene eu la viata mea am bagat o gramada de fizica si electronica in mine(am terminat un ETTI la UPB) si pe langa asta m-am intalnit cu o gramada de sisteme audio de la pocnitori fancy(ca cele care fac obiectul discutiei) pana la sisteme profesionale de Zeci de KW putere continua reala in difuzoare.  Daca ai fi citit postul #16 ai fi vazut cu ce scule am avut tangenta.Stiu prea bine ce inseamna presiunea acustica mare cum se manifesta ea si ce efecte are.Idem despre raspunsul in frecventa.Daca ar fi sa intram in detaliu ar trebui scris un roman.

 ciine, on 18 noiembrie 2015 - 08:54, said:

Deocamdata  faceti judecati superficiale atita timp cit nu le aveti.
Trebuie sa fiti constienti ca o presiune acustica de 95 db fara distorsiuni este mai mult decit suficient pt o incapere  redata de o boxa de 6 l, iar consumul exagerat sugereaza o alta tehnologie decit un simplu difuzor iar voi confundati puterea electrica cu intensitatea sonora

Caine esti copil zau.....95db este fix un rahat.In caz ca nu stii scara decibelilor este logaritmica.Pentru cresterea presiunii acustice cu doar 3db este necesara dublarea puterii aplicate traductorului.Urechea umana are inasa un raspuns total neliniar si diferit de la individ la individ( la valori mici aproape de limita inferiora de sensibilitate putem spune  ca 3db poate fi o aproximare buna pt. dublarea nivelului de zgomot perceput de urechea umana insa la valori mai mari, este necesara o diferenta de cca. 10 db pentru senzatia de dublare a niveluli de zgomot)
Asa ca pentru dublarea presiunii acustice percepute e nevoie de cresterea puterii aplicate de la 4 pana 10 ori.
In aceasta ecuatie conteaza colosal SPL initial(sensibilitatea incintei).De asta am spus ca aia 95db de care spui tu sunt fix un rahat deoarece se pot obtine cu incinte potrivite doar cu 1W si chiar mai putin la incinte de sensibilitate ridicata.Dyncord FX20 are un SPL initial de 101db la 1m.El cu un singur W atinge 101db. 95db ii atinge cu doar 0,25W! Calculeaza ce se intampla la 600W putere continua cu Peak-uri care pot atinge si 1200W daca ai amplificator tapan cu care sa dai in el.Eu am dat simultat in 8 bucati intr-o ograda si m-am dus la 140db.Gandeste ce poate sa faca S28 de la JBL la 4000 continuu/8000peak cu 102db SPL initial.Sare bine de 140db doar el singur
10A pentru 95dbPosted Image ??? No offence dar niste petarde de boxulite chinezesti de PC cu nici 10W consum pot mult mai mult.

#36
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.877
  • Înscris: 11.12.2006
De aia sunt injurat. Pt ca sustin ca acum toti tonti au liceul.
Ideea pare OK, dar daca l-ai absolvit, ar trebui sa intelegi ceva din cursul de Fizica..

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate