Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit

Megalopolis (2024)

Integra A8690
 Solutie asamblare perete - cada.

Balans la ridicare picior dupa ac...

Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...
 HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...
 Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...
 

cea mai buna retea 4g si 3g

- - - - -
  • Please log in to reply
137 replies to this topic

#37
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,843
  • Înscris: 07.02.2003
Nu-mi permit sa fac ca tine... sa aburesc cu limitari cand ele nu sunt Posted Image

View Postvio73, on 02 decembrie 2015 - 14:09, said:

Uite un test pe telefon  în această  dimineață, în rețeaua Orange:
Oricum, după ultima declarație a oficialilor Orange, se pare că se vor apuca de extinderea 4g-ului cam peste tot pe unde au antene.
Frumos... poate va intelege si lumea ca mediile alea sunt reale pana la urma.

Edited by andreic, 02 December 2015 - 15:03.


#38
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,843
  • Înscris: 13.07.2010
http://www.smartnews...ness/19889.html

http://forum.softped.../page__st__5706

View PostAnnoying, on 02 decembrie 2015 - 14:11, said:

Am impresia că tu răspunzi doar ca să te afli în treabă, fără să înțelegi subiectul.Posted Image
Nu mai am nici eu limitare pe Cangur 15 nelimitat. Cu el am făcut testul. Mai am şi pe aria LTE, chiar şi astăzi. Am pus şi link  mai sus. Orange este oricum cel mai tare la net şi acoperire 4g, dar dacă face ce a spus...

Edited by vio73, 02 December 2015 - 15:07.


#39
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,199
  • Înscris: 18.04.2008
La țară nu am niciun fel de portocală. :lol:

#40
Annoying

Annoying

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 03.05.2014

View Postandreic, on 02 decembrie 2015 - 14:34, said:

Nu-mi pemrit sa fac ca tine... sa aburesc cu limitari cand ele nu sunt Posted Image

Poate scrii și tu mai coerent, să înțelegem și noi ce vrei să spui, cred că ești cam aburit...Posted Image

View Postvio73, on 02 decembrie 2015 - 14:41, said:

Nu mai am nici eu limitare pe Cangur 15 nelimitat. Cu el am făcut testul. Mai am și pe aria LTE, chiar și astăzi. Am pus și link  mai sus. Orange este oricum cel mai tare la net și acoperire 4g, dar dacă face ce a spus...

Aha, nu mai ai limitare, dar ai avut! Și nu mai modifica mesajele mele să pară că am scris eu prostii. Posted Image

#41
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,843
  • Înscris: 13.07.2010
Scuze, scriu de pe telefon şi nu am observat. Nici link-urile nu le-am pus bine tot din acest motiv. Nu am făcut-o intenționat.

#42
Annoying

Annoying

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 03.05.2014
Editează mesajul cât mai ai timp.

#43
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,843
  • Înscris: 13.07.2010
Am făcut-o deja!
Test și în rural pe 4g,  la mine:
Acum aștept să fiu contrazis cu dovezi!

Attached Files


Edited by vio73, 02 December 2015 - 15:16.


#44
slykk

slykk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 391
  • Înscris: 22.10.2015

View Postandreic, on 23 noiembrie 2015 - 12:59, said:


Am revenit dupa ce am testat pe cateva abonamente la indemana inclusiv pe al meu care este micut, nu sunt limitate, este cel efectul de best effort si chiar de telefoane/chipseturi. Prin urmare statistica pare pe cat se poate de corecta.

Test acu aprox o ora (deci nu noaptea cand e mai liber Posted Image), Alcatel Pop 2 4.5, Snapdragon 410 (chip decent ca putere bruta dar cu oarece probleme recunoscute pe wifi unde nu trece de 54 si probabil si pe 4g are ceva limitari fizice).

[ http://www.speedtest.net/android/1577219298.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
ms pt test. Deci orange are o viteza decenta :) cam slab pt ca ei promit viteze de pana la 300 mbps dar acum depinde si de telefon. Daca faceai testul cu un galaxy s6 cu siguranta aveai viteze mai mari :)

View Postvio73, on 02 decembrie 2015 - 14:09, said:

Uite un test pe telefon  în această  dimineață, în rețeaua Orange:


Oricum, după ultima declarație a oficialilor Orange, se pare că se vor apuca de extinderea 4g-ului cam peste tot pe unde au antene.
ce telefon ai? E retea 4g sau 4g+ . e o viteza foart buna pt 4g. Pt 4g+ nu prea :(

View Postvio73, on 02 decembrie 2015 - 14:09, said:

Uite un test pe telefon  în această  dimineață, în rețeaua Orange:


Oricum, după ultima declarație a oficialilor Orange, se pare că se vor apuca de extinderea 4g-ului cam peste tot pe unde au antene.
ce telefon ai? E retea 4g sau 4g+ . e o viteza foart buna pt 4g. Pt 4g+ nu prea :(

Vio73...cred ca folosesti un galaxy s6 de ai prins viteza aia? Mai am o intrebare. E 4g simplu sau 4g+?

#45
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,843
  • Înscris: 07.02.2003

View Postslykk, on 02 decembrie 2015 - 22:47, said:

ms pt test. Deci orange are o viteza decenta Posted Image cam slab pt ca ei promit viteze de pana la 300 mbps dar acum depinde si de telefon. Daca faceai testul cu un galaxy s6 cu siguranta aveai viteze mai mari Posted Image
Sunt sigur ca se poate mai bine, al meu e cat 4 dar in realitate nu cred ca poate mai mult de 60 ca nici pe wifi nu reuseste. 300 cred ca merge doar in conditii ideale intrucat e capacitatea totala a sectorului. Si cred ca ar mai putea fi un smen dar nu sunt sigur, trebuie sa fii pe o celula cu 6 sectoare (biband).

Edited by andreic, 03 December 2015 - 21:31.


#46
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,843
  • Înscris: 13.07.2010

View Postslykk, on 02 decembrie 2015 - 22:47, said:

ms pt test. Deci orange are o viteza decenta Posted Image cam slab pt ca ei promit viteze de pana la 300 mbps dar acum depinde si de telefon. Daca faceai testul cu un galaxy s6 cu siguranta aveai viteze mai mari Posted Image

ce telefon ai? E retea 4g sau 4g+ . e o viteza foart buna pt 4g. Pt 4g+ nu prea Posted Image

ce telefon ai? E retea 4g sau 4g+ . e o viteza foart buna pt 4g. Pt 4g+ nu prea Posted Image

Vio73...cred ca folosesti un galaxy s6 de ai prins viteza aia? Mai am o intrebare. E 4g simplu sau 4g+?

Da, S6 am. E 4g simplu, în Pitești, AG.

#47
slykk

slykk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 391
  • Înscris: 22.10.2015

View Postandreic, on 02 decembrie 2015 - 22:54, said:


Sunt sigur ca se poate mai bine, al meu e cat 4 dar in relaitate nu cred ca poate mai mult de 60 ca nici pe wifi nu reuseste. 300 cred ca merge doar in conditii ideale intrucat e capacitatea totala a sectorului. Si cred ca ar mai putea fi un smen dar nu sunt sigur, trebuie sa fii pe o celula cu 6 sectoare (biband).
acum depinde si de procesorul telefonului. Ca si la calculator. Degeaba ai viteze de 1000 mbps daca ai procesor slab. Si eu prind pe un allview p6 life 7 mbps la vodafone iar altii prind 15mbps la digi!!

#48
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,843
  • Înscris: 07.02.2003
Pai da, eu merg pe snapdragon 410 quad dar acum sunt versiuni mai capabile. Conteaza si viteza de stocare interna la unele teste ce implica scriere in storage dar asta deja e de peste 120MB/sec la orice telefon decent, al meu (Alcatel pop2 4.5 branded Orange) face usor 135MB/sec sustinut, pe sdcard e alta poveste, cam 23MB/sec... nu stiu ramul cat e de rapid, banuiesc ca un snapgradon 810 poate mai mult la toate capitolele ori variante de mediatek mai moderne.

Edited by andreic, 03 December 2015 - 21:40.


#49
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,199
  • Înscris: 18.04.2008
120 MB/s și 135 MB/s???Posted Image
Dar ce 4G aveți fraților de prindeți viteza aia?

#50
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,843
  • Înscris: 13.07.2010
A greșit.  A vrut să spună 120-135 Mbps!

Edited by vio73, 04 December 2015 - 21:46.


#51
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,155
  • Înscris: 04.02.2011

View PostAnnoying, on 16 noiembrie 2015 - 23:28, said:

Explică-mi și mie de ce RDS are pe net fix viteză medie de 99 Mbps, majoritatea abonamentelor începând de la minim 100 Mbps, iar Orange are media de 40 Mbps, inclusiv testele făcute pe 2G/3G, majoritatea abonamentelor fiind limitate la maxim 30 Mbps. Posted Image Nu e clar că sunt mânărite testele Orange?

Attachment tabel-1.jpg
Attachment tabel-2.jpg
Abonamentul meu nu este limitat, doar cele mai noi sunt limitate.

Și.. hai să fim serioși, ce mi-e 30 mbit/s, ce mi-e 40..?

View PostAnnoying, on 23 noiembrie 2015 - 16:49, said:

Aha, în curând ăștia vor avea viteza medie de 500 Mbps, chiar dacă rețeaua suportă maxim 300 Mbps. Se vor găsi destui naivi care să creadă. Posted Image Mai sus ai scris că ai abonament Orange Me, abonamentele din oferta nouă nu mai sunt limitate la 30 Mbps, dar alea vechi erau majoritatea limitate. Media aia e făcută pe trimestrele 1-3, când Orange avea majoritatea abonamentelor limitate. Posted Image
Greșit.. eu am abonament din oferta veche, de peste 1 an jumate.

View Postemanu900, on 02 decembrie 2015 - 12:56, said:


Poate sa renunte la 2G care e prea obosita de ceva timp si uzata moral. Cum sa renunte la 3G care e tatic la calitatea sunetului si la sensibilitatea radio fata de 2G, adica sa opresti ceva bun si sa lasi ceva care se taraie doar sa nu moara POS-urile mobile? Posted Image
Bună întrebare.. chestia e că nu sunt doar POS-uri mobile, ci și o grămadă de dispozitie de urmărire care fac trefic infim, dar sunt mult și reprezintă și un venit destul de mare când se trage linie.
Problema nu sunt babele de la sat care au mai găsit un telefon la piață adunat de prin gunoaie de vreun țigan sau puștani cu dualsim și 'jdemii de numere, cum s-ar crede, care aduc și ei abia fărâme de profit.

View Postslykk, on 02 decembrie 2015 - 22:47, said:

ms pt test. Deci orange are o viteza decenta Posted Image cam slab pt ca ei promit viteze de pana la 300 mbps
Orange într-un timp avea intenția să declare vitezele medii, adevărul e că ar fi mai aproape de realitate. Totuși, e bine și așa, vitezele medii în alte țări sunt de regulă mai mici, prin SUA sunt pe la 10-20 mbit/s, în nici un caz ca la noi.

View Postandreic, on 02 decembrie 2015 - 22:54, said:

Sunt sigur ca se poate mai bine, al meu e cat 4 dar in realitate nu cred ca poate mai mult de 60 ca nici pe wifi nu reuseste. 300 cred ca merge doar in conditii ideale intrucat e capacitatea totala a sectorului. Si cred ca ar mai putea fi un smen dar nu sunt sigur, trebuie sa fii pe o celula cu 6 sectoare (biband).
Andrei, pe wifi ai nevoie de 5 ghz ca să prinzi mai mult. Pe 5 ghz ac ai șanse să ajungi și la 300 mbit/s, foarte util pentru transfer rapid de fișiere, peste ceea ce ar putea un USB 2.0.

#52
Annoying

Annoying

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 03.05.2014
Altul care postează fără să înțeleagă ce citește. "Majoritatea" nu înseamnă "toate".  Posted Image

https://www.orange.r...e-voce/pantera/

Quote

toate abonamentele beneficiază de trafic de internet la viteze 4G sau 3G+ de până la 30 Mbps download și până la 15 Mbps upload pentru 4G, respectiv 21,6 Mbps download și până la 5,76 Mbps upload pentru 3G+

https://www.orange.r...de-voce/cangur/

Quote

toate abonamentele beneficiază de trafic de internet la viteze 4G sau 3G+ de până la 30 Mbps download și până la 15 Mbps upload pentru 4G, respectiv 21,6 Mbps download și până la 5,76 Mbps upload pentru 3G+

https://www.orange.r...-de-voce/tigru/

Quote

4G oferă viteze de download de până la 30 Mbps și de upload de până la 15 Mbps
3G+ oferă viteze de download de până la 21,6 Mbps și de upload de până la 5,76 Mbps


#53
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,843
  • Înscris: 07.02.2003

View PostKyKyKyKy, on 04 decembrie 2015 - 21:04, said:

120 MB/s și 135 MB/s???Posted Image
Dar ce 4G aveți fraților de prindeți viteza aia?
Scuze, nu am detaliat suficient, e vorba de viteza cu care procesorul poate scrie in memoria interna de stocare, si da e in MB/sec Posted Image Nu ma referam la viteza de net aia nu are oricum cum sa treaca de 150Mb/sec si in real world nu cred ca trece de 60-70. Ins apentru ca viteza de date sa fie mare este important ca sa si poata scrie rapid in memorie.

View Postbenis, on 04 decembrie 2015 - 23:56, said:

Andrei, pe wifi ai nevoie de 5 ghz ca să prinzi mai mult. Pe 5 ghz ac ai șanse să ajungi și la 300 mbit/s, foarte util pentru transfer rapid de fișiere, peste ceea ce ar putea un USB 2.0.
Ca sa fie banda mai libera desigur, dar 2 mimo de 40MHz (care ocupa toata banda de 2.4) ajung teoretic. Telefonul/chipsetul meu insa nu stie de mai mult de 55-60Mb/sec, e treaba stiuta pe net si verificata practic. Routerul meu e totusi capabil de 90mbit sustinut pe wifi indiferent de mod (2 x 20mhz sau 1x40), el e capabil teoretic si de 300 dar nu are niciun port gigabit si nici netul meu nu e gigabit... asa ca viteza aia mare e utila doar cand sunt mai multi clienti conectati sa fie latente mai mici. Eu sunt multumit de el, e un Asus n12 d1, ce aveam inainte era mult mai limitat, un linksys vechi care avea doar avantajul puterii mai mari.
Iar ca telefoane obisnuite in general eu nu prea am vazut 300mbit real fara dual band, pentru ca nu au spatiu de antene sa faca mimo in aceeasi banda dar o pot face in benzi diferite, 2.4+5GHzx40Mhz canal. Cea mai mare parte a telefoanelor au wifi monoband de 150mbit cu o singura antena si 40mhz.

Edited by andreic, 05 December 2015 - 01:14.


#54
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,843
  • Înscris: 13.07.2010
Atunci îmi cer eu scuze!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate