Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Virusii pe android iau amploare [Topic General]

- - - - -
  • Please log in to reply
176 replies to this topic

#1
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Ma gandeam sa postam intr-un singur topic problemele avute cu virusii pe android si posibile solutii.

Recent un pieten a luat un virus care ii instala automat aplicatii in telefon, printre acestea se numarau Hola Launcher si Olala.
Avea un Allview P5, android 4.1.2, virusul era instalat de asa natura incat era considerat aplictaie de sistem si nu putea fi sters nici macar cu factory reset.
Cum se manifesta: instala aiurea aplicatii prin meniu, afisa aleator reclame, daca dezinstalam ce punea el, la redeschiderea wi-fi-ului le reinstala automat.
Bitdefender nu a gasit nimic infectat in telefon, in schimb aplicatia 360 security a detectat aplicatiile care s-au instalat singure (cele de mia sus), am reusit sa le dezinstalez  (vreo 4), insa una singura se incapatana sa se stearga com.android.wifi, solutia a fost reinstalarea sistemului de operare.

Asta e o nimica toata, daca ne uitam la alti virusi care fac mai multe stricaciuni prin telefon:
Aggressive Android ransomware spreading in the USA
Android trojan drops in, despite Google’s Bouncer

Edited by gumball3000, 10 November 2015 - 20:27.


#2
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Aplicatiile se pot instala ca fiind de sistem doar daca utilizatorul are dispozitivul root-at si il instaleaza direct pe partitia /system din surse neverificate. Ori mutata de utilizator pe partitia system.
O aplicatie in mod normal, instalata de utilizator se instaleaza in partitia /data, partitie ce poate fi curatata la un "reset to factory". Prin "Reset to factory" sunt sterse doar aplicatiile instalate de utilizator, cele de sistem sunt lasate, astfel aceasta metoda nu este de ajutor pentru cazurile in care aplicatia nedorita (virus sau malware) este stocata in partitia /system.

Astfel varianta cea mai buna de a scapa de virusi este reflash-uirea dispozitivului cu un firmware stock sau custom curat si verificat de altii.

Edited by Ciubex, 10 November 2015 - 20:34.


#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,139
  • Înscris: 22.05.2003
De citit si asta:
http://news.softpedi...ps-495745.shtml

#4
AzY9

AzY9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 23.02.2015
Intr-o luna a trebuit sa-mi devirusez de 2 ori telefonul din cauza unor virusi nu foarte agresivi. Imi faceau imposibila folosire unor aplicatii, iar rata reclamelor era crescuta.

#5
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015

View PostCiubex, on 10 noiembrie 2015 - 20:24, said:

Aplicatiile se pot instala ca fiind de sistem doar daca utilizatorul are dispozitivul root-at si il instaleaza direct pe partitia /system din surse neverificate. Ori mutata de utilizator pe partitia system.
O aplicatie in mod normal, instalata de utilizator se instaleaza in partitia /data, partitie ce poate fi curatata la un "reset to factory". Prin "Reset to factory" sunt sterse doar aplicatiile instalate de utilizator, cele de sistem sunt lasate, astfel aceasta metoda nu este de ajutor pentru cazurile in care aplicatia nedorita (virus sau malware) este stocata in partitia /system.

Astfel varianta cea mai buna de a scapa de virusi este reflash-uirea dispozitivului cu un firmware stock sau custom curat si verificat de altii.


e ff mult malware si in playstore ul oficial!!!!
pt google, siguranta e un moft...ei sunt interesati doar sa bage pe gat reclamele clientilor lor catre useri

iar playstorurile samsung, htc etc sunt MULT mai putin sigure ca cel google oficial!  daca mai e posibil...

de asta nu imi iau nici un tel android!
degeaba au hardware super, daca securitatea softului e practic zero

doar iphone 6 e unica alegere pt un grad sporit de siguranta
atentie! grad sporit, nu certitudine!   dar un grad cu mult peste android!

si azi, ce face android, face si iphone...nu mai suntem in zilele lui iphone 3gs

Edited by pinguinul666, 10 November 2015 - 20:40.


#6
thisbeatishot

thisbeatishot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 24.10.2015
Parca vad un warn daca propun sa va luati windows phone :)

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am dat in store-ul Alcatel (One Touch Live) de malware in aplicatii. Si cei de acolo "isi verifica tot nu" aplicatiile urcate.

#8
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007

View Postthisbeatishot, on 10 noiembrie 2015 - 20:40, said:

Parca vad un warn daca propun sa va luati windows phone :)

Sa ai colectie completa de virusi?



#9
mishale

mishale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 12.10.2015
Virusi peste virusi,programe spion la greu, totusi  nu am vazut pe Softpedia nici o persoana,care
sa se planga ca i s-au furat banii de pe card in mediul online.
Am vazut doar la tv cazuri izolate, dar cu furtul de la bancomate.

#10
thisbeatishot

thisbeatishot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 24.10.2015

View PostSuper Chief, on 10 noiembrie 2015 - 20:50, said:

Sa ai colectie completa de virusi?
Repeta, soricel Posted Image
Astept sa imi recomanzi un virus si un antivirus pentru windows phone.

Edited by thisbeatishot, 10 November 2015 - 20:55.


#11
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 28.12.2008
Eu până acum n-am avut probleme de genul cu Android. Însă aleg doar aplicaţii cu nota 4+ şi descărcări semnificative.

#12
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015

View Postdriftking91, on 10 noiembrie 2015 - 20:58, said:

Eu până acum n-am avut probleme de genul cu Android. Însă aleg doar aplicaţii cu nota 4+ şi descărcări semnificative.

problema e ca acele review-uri pot fi ff usor falsificate ...cat de greu crezi ca ii e unui "hackerel' dedicat sa creeze vro 10 alturi si sa isi dea nota mare ?!

si gandeste te nitel - dai vro 3000 RON (poate mai mult) pe un tel - pai la pretul asta, eu ma astept sa fie brici - si ca functionalitate, si ca siguranta!
oftez si regret cand vad atatea terminale marfa dpdv fizic cum ar fi samsung, htc etc, dar dpdv al softului si sigurantei informationale, la pamant!

plus ca android are o problema reala cu suportul pt patch uri de securitate - read: nu are mai nici una, ca nu se omoara!

#13
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 29.04.2008

View PostSuper Chief, on 10 noiembrie 2015 - 20:50, said:

Sa ai colectie completa de virusi?

Așa-i că nu (prea) ai idee despre ce vorbești?

Hacker claims Windows Phone the most secure smartphone OS

http://wmpoweruser.c...-smartphone-os/

Edited by iladi, 10 November 2015 - 21:15.


#14
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
OnTopic:
http://arstechnica.c...s-are-insecure/

Totusi, salut initiativa producatorilor seriosi de smartfoane bazate pe Android si care au inceput sa ofere updateuri lunare... bine, intr-o luna se pot intampla multe. Dar tot e mai bine decat deloc.

#15
dani2013

dani2013

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 09.03.2013
chiar de 2 zile ma confrunt si eu cu o pb din asta. am instalat din play store o aplicatie ,parca HD wallpapers si  de atunci tot apare un banner pe ecran cu tot felul de reclame.inclusiv in ecranul de dial  si in lockscreen.
e f f enervanta chestia asta....
am scanat cu antivirusul eset cu licenta si nimic ....
culmea , cand chiar ziceam ca ce bine se misca acum N4
o sa-i dau o resetare si cred ca-l dau si trec la iph 6s ....
pacat de hardware ca androidul este de mare kkt . pe bune.
chiar ma amuza ca blackberry a trecut culmea pe android.....cu noul model de bb priv- de la privacy cica....ce-a fost si ce-a ajuns si bb...! cu intrarea in cloaca android s-a dus dracului si asta....
si sunt f nervos ca trebuie sa renunt la N4 dar nici cu banerele alea enervante nu se mai poate...mortzii lor...
i-am dat si reset si am stat vreo 2 h sa reinstalez totul si nimic...la fel face...oare ce cacat de virus o fi si asta ?

Edited by dani2013, 10 November 2015 - 21:30.


#16
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Nici iPhoneu' nu-i sigur, chiar daca discutam de aplicatii din AppStore.

http://arstechnica.c...first-reported/
http://thehackernews...os-malware.html

#17
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Si cand te gandesti ca, recent, cineva, intr-un poll, propunea eliminarea ariei Andoid...
Initiator, multumesc de info. Eu consider ca era chiar nevoie de asa ceva.

Poate ca ar trebui pus sus, la importante? Posted Image

#18
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View Postdani2013, on 10 noiembrie 2015 - 21:28, said:

chiar de 2 zile ma confrunt si eu cu o pb din asta. am instalat din play store o aplicatie ,parca HD wallpapers si  de atunci tot apare un banner pe ecran cu tot felul de reclame.inclusiv in ecranul de dial  si in lockscreen.
e f f enervanta chestia asta....
am scanat cu antivirusul eset cu licenta si nimic ....
culmea , cand chiar ziceam ca ce bine se misca acum N4
o sa-i dau o resetare si cred ca-l dau si trec la iph 6s ....
pacat de hardware ca androidul este de mare kkt . pe bune.
chiar ma amuza ca blackberry a trecut culmea pe android.....cu noul model de bb priv- de la privacy cica....ce-a fost si ce-a ajuns si bb...! cu intrarea in cloaca android s-a dus dracului si asta....
si sunt f nervos ca trebuie sa renunt la N4 dar nici cu banerele alea enervante nu se mai poate...mortzii lor...
i-am dat si reset si am stat vreo 2 h sa reinstalez totul si nimic...la fel face...oare ce cacat de virus o fi si asta ?
Incearca o scanare cu 360 security, insa din ce ai descris seamana cu cel de care am amintit la inceputul topicului.
Doar o rescriere de firmware te poate ajuta.

Edited by gumball3000, 10 November 2015 - 21:46.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate