Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Virusii pe android iau amploare [Topic General]

- - - - -
  • Please log in to reply
176 replies to this topic

#163
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Posteu-DECEBAL, on 02 decembrie 2016 - 20:27, said:

Nu folosesc chrome ci opera. Nu am avut probleme. E mai sigur chrome? Care e solutia sa nu ne virusam telefoanele? Inafara de antivirusuri.
Nu stiu exact care mai e structura acum a browserelor, dar dupa problemele avute Google a separat partea de Web (nu stiu daca doar din aplicatii sau si din browser(e)) intr-o componenta cu denumirea de WebView, care se actualizeaza separat prin Play.

Pe de alta parte, nu e chestie doar de browsing - te poti trezi cu probleme inclusiv prin retelele de reclame folosite de catre unele aplicatii (mai mult sau mai putin dubioase). O solutie universala la probleme nu [prea] exista, dar atata timp cat producatorul e unul serios si exista updateuri la zi, sansele de probleme scad...

Nici macar aplicatiile din Play! nu sunt 100% sigure, pentru ca au fost si cazuri cand aplicatii "neortodoxe" au ocolit "bouncerul" de la Google(filtrul de aplicatii).

Edited by dexterash, 02 December 2016 - 21:41.


#164
maxb2000

maxb2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 14.01.2011

View Postdexterash, on 02 decembrie 2016 - 21:40, said:

Nu stiu exact care mai e structura acum a browserelor, dar dupa problemele avute Google a separat partea de Web (nu stiu daca doar din aplicatii sau si din browser(e)) intr-o componenta cu denumirea de WebView, care se actualizeaza separat prin Play.

Pe de alta parte, nu e chestie doar de browsing - te poti trezi cu probleme inclusiv prin retelele de reclame folosite de catre unele aplicatii (mai mult sau mai putin dubioase). O solutie universala la probleme nu [prea] exista, dar atata timp cat producatorul e unul serios si exista updateuri la zi, sansele de probleme scad...

Nici macar aplicatiile din Play! nu sunt 100% sigure, pentru ca au fost si cazuri cand aplicatii "neortodoxe" au ocolit "bouncerul" de la Google(filtrul de aplicatii).

Aici Apple are avantaj clar. La Apple, aplicatiile sunt verificate manual de catre oameni si dureaza 4-5 zile pana este aprobat vs Google unde in maxim 24-48 de ore este disponibil deoarece majoritatea verificarilor sunt automate.

#165
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Eh:
https://www.wired.co...apps-app-store/
https://blog.lookout...codeghost-apps/

Dar sa revenim la Android.

#166
eu-DECEBAL

eu-DECEBAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,582
  • Înscris: 01.03.2015
Eu nu am patit niciodata nimic. Am dat click pe toate reclamele posibile si am intrat pe o gramada de site-uri nasoale si tot nimic. Eu am si root facut prin exploiti si totusi nu m-am virusat niciodata. Nu am ultimul patch. Ultimul il au cei care au nexusuri sau pixel. Update nu o sa mai vada telefonul meu niciodata. Am primit in iunie.

#167
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008
Regulă de aur. Debifati instalarea aplicatiilor din surse necunoscute in setari. E de ajuns. Si nu intrati in panica atunci cand browserul face ca pomul de craciun si telefonul tremura de parca e vibrator si va anunta ca ati fost contaminat, infestat, injectat cu jdemii de viruși, somand sa instalati ceva. Tocmai acel ceva e malware-ul. De asemenea, inainte de a instala ceva din Google Play verificati si cate stele a primit aplicatia. Ratingul ala arata si cat de serioasa e. Eu sub patru stele nici nu ma uit, restul fie nu fac ce ar trebui fie sunt pline de rahaturi, reclame, malware.

#168
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Posteu-DECEBAL, on 03 decembrie 2016 - 02:55, said:

Eu nu am patit niciodata nimic. Am dat click pe toate reclamele posibile si am intrat pe o gramada de site-uri nasoale si tot nimic. Eu am si root facut prin exploiti si totusi nu m-am virusat niciodata. Nu am ultimul patch. Ultimul il au cei care au nexusuri sau pixel. Update nu o sa mai vada telefonul meu niciodata. Am primit in iunie.
Ce te astepti sa patesti si "sa simti"? Sa iti ia unu' banii din cont [daca ai] sau sa-ti bubuie vreo bomba prin casa... In rest, ce altceva crezi ca ai putea pati si te-ai ferit?

View Postcaiuscorneliu, on 03 decembrie 2016 - 04:35, said:

Ratingul ala arata si cat de serioasa e. Eu sub patru stele nici nu ma uit, restul fie nu fac ce ar trebui fie sunt pline de rahaturi, reclame, malware.
Intre "serioasa" si sigura e o mare, mare diferenta. Si sa nu uitam ca orice Gigel, orice prost, orice tampit poate apasa butonul de "rate app".

+ Ce "manarii" interne poate face Google.
+ Ce "manarii" se pot face emuland telefoane.
+ Toti ratatii care pot da click pe treaba aia pentru 0.00001 centi.

Deci, despre ce discutam aici cand vine vorba de securitate?

#169
eu-DECEBAL

eu-DECEBAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,582
  • Înscris: 01.03.2015
Voi ce manager de fisiere folositi? Caut unul sa mearga cu si fara root.Deocandata folosesc es file manager cu destule componente dezactivate. Are cam multe inutile...  Mersi de raspuns.

#170
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,848
  • Înscris: 27.09.2008
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rZEglTV-eMI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#171
maxb2000

maxb2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 14.01.2011
@eu-DECEBAL

View Postnick5roo, on 03 decembrie 2016 - 11:33, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rZEglTV-eMI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Am apasat eu.

Rezultatul:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/J0_biAElOZA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lyBZghrYw8o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Mai pe scurt NIMIC !!!

Doar te redirectioneaza pe Play Store la o aplicatie de genu Clean Master. Nu aveti motive sa intrati in panica Posted Image

Edited by maxb2000, 04 December 2016 - 00:04.


#172
eu-DECEBAL

eu-DECEBAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,582
  • Înscris: 01.03.2015
Nu am auzit pe nimeni sa se viruseze direct din browser si nici nu am patit asa ceva indiferent de browser sau versiune de android. :)

#173
valer

valer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,832
  • Înscris: 25.05.2006

View Posteu-DECEBAL, on 03 decembrie 2016 - 11:26, said:

Voi ce manager de fisiere folositi? Caut unul sa mearga cu si fara root.Deocandata folosesc es file manager cu destule componente dezactivate. Are cam multe inutile...  Mersi de raspuns.
Off topic! Total commander, pt cunoscători! ☺

Edited by valer, 04 December 2016 - 10:45.


#174
MagicTouch

MagicTouch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 09.05.2007
Android = Google Gestapo.
Te astepti la altceva decat virusi si marketing farts de genul 'pentru a imbunatati serviciile pe care le oferim ne rezervam dreptul sa va urmarim si cand mergeti la toaleta? Daca KGB-ul sau Secu inventa Android  nici dracu' nu se uita la el iar occidentul sarea de cur in sus.
Daca e facut de West lumea se uita la el ca la icoana. Norocul lor e ca lumea e plina de imbecili care au uitat ca cheap doesn't resist, free doesn't exist si sunt dipusi sa plateasca 800 - 3000RON pentru o aparatura de spionaj care-ti papa 25% din resurse (memorie si baterie) pentru nevoile Google Gestapo.
Nu am nimic de ascuns dar nici nu-mi place sa sa uite unul la ochiul meu maro doar pentru ca...poate si are legea de partea lui.

#175
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008
Vezi ca poti dezactiva Gestapo-ul ăsta.

#176
MagicTouch

MagicTouch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 09.05.2007
Eu am tot incercat sa opresc/dezactivez weather si Google services si nu am reusit decat temporar.

#177
trica22

trica22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 13.02.2011
Nu din cauză că tu nu le poți dezactiva înseamnă că ai telefonul virusat.
Îți trebuie root să poți dezactiva aplicații de sistem

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate