Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante
 Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 

Casa strada Acvilei - Rosu

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
valeriu2020

valeriu2020

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 09.11.2015
Hello,
In Rosu,cam la ~ 2km de Iuliu Maniu(Pacii) catre Chiajna,pe strada Acvilei se construiesc case ce au pret de ponire 70.000 euro.Casele par OK,cu amprenta de aproximativ 60m,bucatarie,living,baie la parter plus baie si 2 dormitoare la etaj.In plus ,fiecare casa are fosa si put de apa propriu.Casele sunt construite din caramida pe o suprafata de 200m. Nu stiu detalii despre dezvoltator,dar daca sunt persoane care ar putea oferi mai multe detalii as fii recunoscator.
Multumesc!

#2
jozefin

jozefin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 24.10.2006
Asta-i pe undeva in geamurile mele! Posted Image  Ai doar 3 probleme, daca te impaci cu ele e ok, altfel, ia-ti gandul:
-sunt case facute astfel incat sa incapa terenul, constructia si profitul, in plafonul de prima casa, deci sunt facute cu materialele si mana de lucru cele mai ieftine, sa nu ai pretentii;
-apa din zona este nepotabila si dura ( strica burti, dar si centrale, robineti si masini de spalat ), ai nevoie de apa la bidon si centrala de dedurizare;
-intereseaza-te cat costa si la ce interval este necesara vidanjarea ( daca esti mai "baltaretz" si folosesti des si masina de spalat, e problem' )

#3
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,569
  • Înscris: 01.02.2007
Daca te referi la cele de vis-a-vis de un centru medical (parca) nu mai stiu cum se numeste, adica pe partea dreapta cum vii din str. Apeductului, din punctul meu de vedere nu merita, teren aproape inexistent, (unii) pereti interiori din BCA pe motiv "ca nu am mai avut caramida si am zis ca nu mai are rost sa cumparam pt un perete".
Du-te sa le vezi si iti faci singur o parere avizata. Eu le-am vazut in vara si am renuntat.

Edited by dacibesti, 10 November 2015 - 09:35.


#4
valeriu2020

valeriu2020

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 09.11.2015
Multumesc f mult pentru raspunsuri Posted Image  .Casele arata ca in poza de mai jos...ideea e ca aceste case se fac la cerere,nu sunt deja facute.Pana acum am fost de 3-4 ori in zona,s-au construit 2 case,una este deja finisata,a doua este la stadiul din poza.Ca localizare sunt pe partea dreapta cum mergi pe str.Acvilei dinspre Apeductului cam la 300m distanta.Acelasi constructor are facute 2 case de culoarea galbena pe partea stanga ,la 50-100m fata de cele de pe dreapta..Sunt facute din caramida,dar avand in vedere ca sunt mai habarnist intr-ale constructiilor cam ce ar trebui verifricat in prealabil?si as vrea sa ma intalnesc cu dezvoltatorul:ce ar trebui sa verific/intreb? Am inteles ca se face foraj la 30m adancime si anumite surse spun ca pana la 40m adancime apa contine mult fier...+ fosa de 3m3..oare sunt sanse sa scurga materiile "bune" din fosa in put? Posted Image
Multumesc!

Attached Files


Edited by valeriu2020, 10 November 2015 - 13:04.


#5
jozefin

jozefin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 24.10.2006

View Postvaleriu2020, on 10 noiembrie 2015 - 13:03, said:

Am inteles ca se face foraj la 30m adancime si anumite surse spun ca pana la 40m adancime apa contine mult fier...+ fosa de 3m3..oare sunt sanse sa scurga materiile "bune" din fosa in put?

Nu, n-ai inteles! In zona Bucuresti, scapi de nitriti si nitrati ( care nu se pot "curatza" din apa ) prin foraje mai jos de 100 m, apa contine calcar, nu fier, iar fosa de 3 mc... glumesti? Cata apa rece si calda consumi lunar la bloc, ai apometre? Golesti fosa de 3 ori pe luna? Stiu ca-ti doresti o casa, stiu ca e greu sa inveti din greselile altora, dar...

#6
valeriu2020

valeriu2020

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 09.11.2015
O alta problema care ma bantuie este daca vara se simt mirosuri neplacute cauzate de fosa...fasa ta sau a vecinului Posted Image.
Cum sta treaba?
Multumesc!

#7
valeriu2020

valeriu2020

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 09.11.2015
Am facut o noua vizita si pot sa rectific dimensiunile fosei care sunt de 2,5x2,5x2,5..e suficienta ? In plus mi s-a facut o reducere destul de bunisoara la pret in conditiile in care casa e la rosu(exact ca in poza) dar inca sunt nudumerit daca sa o iau sau nu.
Constructia in sine arata ok,e din caramida de 30,lindab,spatiu suficent pe amprenta de 65m,curtea cam mica,spre inexistenta..adica raman 130m2 dar mult se pierde roata pe langa gard.Clar nu am pretentii la finisaj,ma intereaza constructia sa fie solida si izolata termic.Trecand de partea cu putul si fosa inca am nedumeriri legate de transport/accesPe Apeductului este vreun mijloc de transport?Am facut la pas distanta pana la metrou la Pacii si am ajuns in 16-17 mins..sa faci de 2 ori pe zi distanta asta e cam naspa si mai ales iarna,vara nu ar fi bai Posted Image

#8
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Nu e mijloc de transport. Dimensiunea fosei depinde doar de volumul de apa consumat de tine. Dupa dimensiuni rezulta ca o sa aiba un volum de 15 metrii cubi. Tu stii daca e suficient sau nu. Ai putea sa te interesezi si de o fosa ecologica.

#9
mamica2015

mamica2015

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 21.11.2015
Buna. Puteti sa îmi dati un link unde pot vizualiza mai multe detalii legate de aceste case?

Mc

#10
mamica2015

mamica2015

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 21.11.2015
Buna seara. Va rog mult imi dati si mie un numar de telefon, alte detalii cum pot visita aceste case? Multumesc anticipat

#11
valeriu2020

valeriu2020

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 09.11.2015
Buna dimineata,
DEtalii gasiti aici:
https://www.titirez....-6z45?p=1&poz=7

Eu unul m-am razgandit  sa cumpar ,desi mi se facuse un discount bunicel.Principalele cauze care m-au facut sa nu cumpar au fost:caramida asezata cum se nimerea,efectiv se vedea printre imbinari,intre etaj si pod nu aveai placa de ciment,ci scandura cu vata si rigips,izolatia pusa direct pe caramida cu "mamaligi",fara tencuiala sau altceva,plus ca aceasta casa este construita pe un lot care este putin mai lasat ..urmatoarele loturi unde se vor construi sunt mai inalte...Din punctul meu de vedere,daca constructia era ok o achizitionam,insa pt ca acest dezvoltator(un turc din ce am inteles) s-a zgarcit pentru 3-4000 de euro (nu cred ca il costa mai mult o placa de coment si o tencuiala) am renuntat.Ca pozitionare eu zic ca este ok ,spatiul de langa cam insuficient,dar ai spatiu,nu esti ca la apartament.In momentul de fata ,vazand ce se intampla pe piata + consultari cu ingineri constructori am ajuns la concluzia ca este mai ok achizionarea unui apartament vechi,dupa '77.
O zi placuta!!

#12
valeriu2020

valeriu2020

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 09.11.2015
Am inteles ca  pe str.Acvilei,in partea stanga ,spre Uzina Rosu exista canalizare.Este o canalizare ok?sau doar cu numele?adica este doar o canalizare colectoare de reziduuri de la wc-uri sau si pentru ape pluviale?ce costuri presupune pentru o casa?din ce am mai citit unii se plangeau de mirosuri neplacute ce vin dinspre uzina;e adevarat?
Multumesc!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate