Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit
 Megalopolis (2024)

Integra A8690

Solutie asamblare perete - cada.

Balans la ridicare picior dupa ac...
 Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?
 Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou
 

Apple si programatorii

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
VladBtz

VladBtz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 24.09.2014
Uitandu-ma la niste filmari din HQ-ul unor companii ca Facebook sau Google am observat ca au o afinitate pentru laptopurile si desktopurile de la apple . Uitandu-ma la laboratoarele unor universitati de prestigiu din state , uk si scandinavia observ aproximativ acelasi lucru .

Sponosorizeaza Apple aceste institutii sau cum se explica? Uitandu-ma la pret, cred ca se gasesc calculatoare mai performante la banii aia . Chiar e asa incitant iOS-ul ? Sunt joburi bine platite pentru dezvoltatori? Sunt numeroase ? Inafara de design si culori nu inteleg de ce ar folosi un programator asa ceva ...Sunt reduceri cumva? Am vazut de exemplu in Olanda ca si studentii au o pasiune d-asta pentru o firma care se specializeaza pe produse de lux...

#2
moldoveanca2001

moldoveanca2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 27.03.2015
Buna,

aceia sunt programatori amatori. Programarea avansata o fac de obicei indienii si chinezii si pe ei nu o sa ii vedeti in HQ.
Cei cu laptopurile Apple de care vorbiti sunt sefii lor. Ei sunt cei pe care ii vedeti si in conferinte si diferite prezentari ale produselor si tehnologiilor companiei.
Ca o analogie, luati ca exemple Nike, Adidas, D&G. Designerii, prezentarile de moda, magazinele oficiale, marketingul sunt ce vedeti la suprafata, insa baza produselor este realizata de oameni saraci din tari sarace si pe salarii mici.
Revenind la Apple, am si eu un macbook pro si nu imi pot imagina programare la fel de productiva precum in windows. Unul dintre motive este aranjamentul de taste, foarte putine in comparatie cu alte modele

#3
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

 VladBtz, on 03 noiembrie 2015 - 22:26, said:

Uitandu-ma la niste filmari din HQ-ul unor companii ca Facebook sau Google am observat ca au o afinitate pentru laptopurile si desktopurile de la apple .

Chiar e asa incitant iOS-ul ?

Vrei sa spui OS X, nu iOS. iOS nu ruleaza pe Mac, ci pe iChestii (iPhone, iPad etc.).
Nu le sponsorizeaza Apple. In tarile nordice (inclusiv Scandinavia) exista o preferinta generala pentru produse Apple. In UK ceva mai putin. In State exista explicatii pentru preferinta fata de Apple, dar preferintele sunt destul de impartite acolo pe linia: OS X vs Windows.
In general hardware-ul de la Apple este mai bine pus la punct (nu strecoara componente de proasta calitate pentru a reduce pretul), dar ceea ce este mai important este ca se impaca foarte bine hardware-ul cu software-ul, iar suportul de la Apple este foarte bun.

Programatorii pentru iOS probabil ca sunt mult mai avantajati decat dezvoltatorii de aplicatii pentru OS X care sunt destul de putin raspandite.
Pe iOS exista foarte multe aplicatii care aduc profituri. Sub OS X userii utilizeaza mai putine aplicatii.

Edited by _-_, 03 November 2015 - 22:48.


#4
trident

trident

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 15.01.2006
OS X e fix ce trebuie pentru un programator, are consola + un UI care merge brici. Dupa el e linux-ul si abia apoi windows-ul in preferintele mele, in principiu un sistem de operare fara o consola puternica e cam neproductiv.

Edited by trident, 03 November 2015 - 23:31.


#5
sftpdt

sftpdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,686
  • Înscris: 29.08.2013

 VladBtz, on 03 noiembrie 2015 - 22:26, said:

Inafara de design si culori nu inteleg de ce ar folosi un programator asa ceva ...

Sistemul de operare de pe el.

#6
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

 VladBtz, on 03 noiembrie 2015 - 22:26, said:

Uitandu-ma la niste filmari din HQ-ul unor companii ca Facebook sau Google am observat ca au o afinitate pentru laptopurile si desktopurile de la apple .
Acolo le cumpara companiile la alegere. Si programatorii au fitze.

 trident, on 03 noiembrie 2015 - 23:30, said:

in principiu un sistem de operare fara o consola puternica e cam neproductiv.
Da cum sa nu, ca programarea se face in consola...

#7
trident

trident

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 15.01.2006
@MrReason daca stii doar sa tragi formuri nu iti mai da cu parerea

Edited by trident, 03 November 2015 - 23:48.


#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,641
  • Înscris: 30.07.2003

 VladBtz, on 03 noiembrie 2015 - 22:26, said:

Inafara de design si culori nu inteleg de ce ar folosi un programator asa ceva
Ca viitor profesionist ar trebui sa tratezi lucrurile asemenea si nu condus de alte aspecte. Asa ca descopera de la fiecare ce are de oferit.

#9
bobo666

bobo666

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 05.06.2015

 moldoveanca2001, on 03 noiembrie 2015 - 22:41, said:

Programarea avansata o fac de obicei indienii si chinezii si pe ei nu o sa ii vedeti in HQ.
LOL. Buna gluma.

#10
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

 trident, on 03 noiembrie 2015 - 23:45, said:

@MrReason daca stii doar sa tragi formuri nu iti mai da cu parerea
Eu cred ca mai bine nu ti-ai da tu cu parerea despre ce stiu eu.

#11
VladBtz

VladBtz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 24.09.2014

 neagu_laurentiu, on 04 noiembrie 2015 - 00:00, said:


Ca viitor profesionist ar trebui sa tratezi lucrurile asemenea si nu condus de alte aspecte. Asa ca descopera de la fiecare ce are de oferit.

De ce sa nu recunosc , imi plac mult culorile si designul de la apple+ politica lor (nu cer bani la update) si tastatura si designul . Totusi , Windows nu e mai popular ca OS si Linux la un loc? Cererea pietei? Uitandu-ma la ce componente hardware are in el un desktop de la Apple si la ce pret ,la banii aia imi fac mitraliera din calculator. Imi ruleaza codul mai repede ca Snoop Dog jointuri.

Edited by VladBtz, 04 November 2015 - 00:20.


#12
trident

trident

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 15.01.2006
@MrReason daca crezi ca in consola doar se poate programa nu cred ca stii prea multe ( cred ca era clar ca nu sugeram ca os x e mai bun pentru ca se poate programa in consola )

@VladBtz astia din corporatii folosesc mac-uri deoarece sunt mai bune pentru activitatile pe care le desfasoara in mod curent si nu din snobism ( poate doar un mic procent ).

Edited by trident, 04 November 2015 - 00:32.


#13
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

 trident, on 04 noiembrie 2015 - 00:23, said:

@MrReason daca crezi ca in consola doar se poate programa nu cred ca stii prea multe ( cred ca era clar ca nu sugeram ca os x e mai bun pentru ca se poate programa in consola )
Nu stiu unde m-ai vazut pe mine spunand despre ce se poate face in consola. Iar tu n-ai auzit inca de powershell(nu mai zic de emularile *nix gen cygwin), asa ca las-o moale... iar discutia parca era despre productivitatea in programare.. parca...

Edited by MrReason, 04 November 2015 - 00:45.


#14
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,804
  • Înscris: 13.01.2005

 moldoveanca2001, on 03 noiembrie 2015 - 22:41, said:

aceia sunt programatori amatori. Programarea avansata o fac de obicei indienii si chinezii si pe ei nu o sa ii vedeti in HQ.
:roflmao: :roflmao:

Pentru că am la îndemînă git, iTerm, Java, Outlook ș.a.m.d. Pe Windows ai probleme cu consola după cum s-a mai spus, pe Linux n-ai Outlook+Exchange, iar implementarea de Java e o glumă proastă.

#15
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,641
  • Înscris: 30.07.2003

 VladBtz, on 04 noiembrie 2015 - 00:17, said:

Totusi , Windows nu e mai popular ca OS si Linux la un loc?
Asta conteaza in alta discutie.

 VladBtz, on 04 noiembrie 2015 - 00:17, said:

Uitandu-ma la ce componente hardware are in el un desktop de la Apple si la ce pret ,la banii aia imi fac mitraliera din calculator.
Ce legatura are hardware-ul in povestea noasta cu software-ul ? Iar daca analizezi mai bine si in detaliu (aceeasi clasa nu intre ele) ai sa vezi ca nici la hardware nu stau lucrurile asa.

 VladBtz, on 04 noiembrie 2015 - 00:17, said:

Cererea pietei?
Daca ai oportunitatea de a castiga bani si sub platforma Apple tu spui nu ? Mai bine intreaba-te daca stii sa faci o aplicatie si sub OS X ori iOS (chiar daca nu ai acum dispozitivul lor, se poate).

Edited by neagu_laurentiu, 04 November 2015 - 07:40.


#16
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

 mufa, on 04 noiembrie 2015 - 01:34, said:

Pe Windows ai probleme cu consola după cum s-a mai spus,
Doar daca esti habarnist.

 mufa, on 04 noiembrie 2015 - 01:34, said:

iar implementarea de Java e o glumă proastă.
Ce face? :roflmao:

#17
bobo666

bobo666

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 05.06.2015

 VladBtz, on 04 noiembrie 2015 - 00:17, said:

Uitandu-ma la ce componente hardware are in el un desktop de la Apple si la ce pret ,la banii aia imi fac mitraliera din calculator
Chestia e ca nu toti au nevoie de "mitraliera", ci mai degraba de o masinarie ale carei componente se pupa perfect, atat dpdv hardware cat si software/drivere, iar in caz de defect unitatea de service sa inlocuiasca imediat acea componenta, fara amanari cu saptamanile.

 MrReason, on 04 noiembrie 2015 - 00:35, said:

nu mai zic de emularile *nix gen cygwin
Ai incercat sa folosesti asa ceva, sau vorbesti din auzite?

#18
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

 bobo666, on 04 noiembrie 2015 - 09:28, said:

Chestia e ca nu toti au nevoie de "mitraliera", ci mai degraba de o masinarie ale carei componente se pupa perfect, atat dpdv hardware cat si software/drivere, iar in caz de defect unitatea de service sa inlocuiasca imediat acea componenta, fara amanari cu saptamanile.
Da cum sa nu, ca SUA e Romania, iar produsele profesionale Dell sau HP au acelasi suport ca si cele consumer de 400 de dolari. Sigur, sigur. ^_^

 bobo666, on 04 noiembrie 2015 - 09:28, said:

Ai incercat sa folosesti asa ceva, sau vorbesti din auzite?
La cum pui intrebarea, nici nu meriti sa-ti raspund, ^_^

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate